Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Βυζαντινή Χορωδία

ntontos

Νέο μέλος
ayto to hdh baptete to prosfero me poli agapi se olous.einai oi oebyx


[Σημείωμα συντονιστή] Σε παρακαλώ μήν γράφεις greeklish σύμφωνα με τους κανόνες.
 

Attachments

  • 23. Τραγούδι 23.mp3
    7.5 MB · Views: 134
Last edited by a moderator:

ntontos

Νέο μέλος
ειναι οι ορθοδοξη εκκλησιαστικη βυζαντινη χορωδια,και ειναι το Ηδη βαπτεται του Ιακωβου
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δείτε εδώ http://www.oebyx.gr/oebyx.htm λεπτομέρειες για αυτήν την χορωδία (χοράρχης ο Μιχάλης Μακρής) που μάλλον δεν έχει προβληθεί όσο θα έπρεπε και που ανεξάρτητα από μουσικές αντιλήψεις θα συμφωνήσετε ότι είναι εξαιρετική.
Κι εδώ μπορείτε να κατεβάσετε πολλούς ύμνους από τα cd τους.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Μου θυμίζει Ελ.Βυ.Χ. στα "νειάτα" της. Πολύ ωραία.
Ο κ. Μακρής είναι καλός μουσικός και πολύ καλός άνθρωπος. Τον γνώρισα προσωπικά στις διπλωματικές εξετάσεις μου.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ματθαίε, απο αυτά που άκουσα (εσυ ξέρεις καλύτερα για να επιβεβαιώσεις ή να διορθώσεις) είναι μια μικρή "επανέκδοση" της ΕΒΥΧ με όλα τα χαρακτηριστικά της ωριμότητας στη συγκρότηση και του δεσίματος των φωνων, με τη διαφορά ότι είναι κάπως πιο νεανική λογω χαμηλοτερου μέσου όρου ηλικίας και επίσης λιγότερο απόλυτη στο θέμα της χρήσης των διέσεων. Εν πολλοίς μια μικρή έκπληξη.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Εγώ θα έλεγα πως είναι περισσότερο "Καραϊκή", όπως ήταν η Ελ.Βυ.Χ. πριν 10-20 χρόνια.
Περισσότερο τονισμένες οι αναλύσεις και πιο έντονα τα διπλά ισοκρατήματα.
Οι έλξεις μου φαίνονται το ίδιο έντονες, ίσως πιο μαλακά εκτελεσμένες.
Είναι πολύ αξιόλογη χορωδία που χρόνο με το χρόνο, ωριμάζει..
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
πάτερ, (με καθυστέρηση) προσωπικά δεν ξέρω που ψάλλει ο κύριος Μακρής.

Επισυνάπτω εδώ τον κανόνα της Αναστάσεως από το διπλό σχετικό cd που εξέδωσε η χορωδία, ελπίζοντας ότι θα εκτιμήσετε την ποιότητα μιας χορωδίας αγνοημένης -άγνωστο γιατί.

Δεν είχα κάποια σκοπιμότητα στο ανέβασμα αυτό μεσούσης της κρίσεως (όχι της εορτής), απλώς βρέθηκε στα χέρια μου και είπα να προλάβω να το μοιραστώ μαζί σας πριν τελειώσει η Ανάσταση, που είθε να την χαρήκατε περισσότερο απο μένα.

Το αφιερώνω δε σε όλους, αλλά ειδικά στους φίλους της "ἀπέναντι κώμης".
 

Attachments

  • 08 A κ Γ ωδή.mp3
    6.4 MB · Views: 95
  • 10 Δ, Ε, ΣΤ ωδή.mp3
    10.3 MB · Views: 71
  • 12 Ζ, Η ωδή.mp3
    8.1 MB · Views: 69
  • Β 01 Θ ωδη.mp3
    9.1 MB · Views: 71

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
πάτερ, (με καθυστέρηση) προσωπικά δεν ξέρω που ψάλλει ο κύριος Μακρής.

Επισυνάπτω εδώ τον κανόνα της Αναστάσεως από το διπλό σχετικό cd που εξέδωσε η χορωδία,

Το μέλος Ιωάννου Πρωτοψάλτου.

ελπίζοντας ότι θα εκτιμήσετε την ποιότητα μιας χορωδίας αγνοημένης -άγνωστο γιατί.

Εκτιμώ την ποιότητα της χορωδίας απλά δεν ξέρω τι περισσότερο προσφέρει στο χώρο της Βυζαντινής Μουσικής εφ' όσον είναι αντιγραφή μιας άλλης χορωδίας (όπως ειπώθηκε και πιο πάνω. Κι άλλες χορωδίες ἐχουν ξεκινήσει από μαθητες Αγγελόπουλου-Καρά και στη συνέχεια απέκτησαν το δικό τους ύφος.

Υ.Γ. Ποιος εκφωνεί;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το μέλος Ιωάννου Πρωτοψάλτου.



Εκτιμώ την ποιότητα της χορωδίας απλά δεν ξέρω τι περισσότερο προσφέρει στο χώρο της Βυζαντινής Μουσικής εφ' όσον είναι αντιγραφή μιας άλλης χορωδίας (όπως ειπώθηκε και πιο πάνω. Κι άλλες χορωδίες ἐχουν ξεκινήσει από μαθητες Αγγελόπουλου-Καρά και στη συνέχεια απέκτησαν το δικό τους ύφος.

Υ.Γ. Ποιος εκφωνεί;

Όντως μοιάζει πολύ, αλλά νομίζω ότι έχει δικό της ύφος. Οι φωνές είναι πιο νεανικές (θυμίζει νεανική χορωδία), ο γενικός τόνος είναι πιο ήπιος και ησυχαστικός, οι διέσεις στο Γα (εν προκειμένω) δεν γίνονται συστηματικά, οι αναλύσεις γίνονται μεν συστηματικά, αλλά κάπως πιο εκφραστικά. Εϊναι αν θέλετε μια πιο νεανικη-ησυχαστική έκδοση της ΕΛΒΥΧ.

Εκφωνεί κάποιος ιερομόναχος π. Μάξιμος από τα Καλύβια Αττικής.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Η Χορωδία μεν καλή είναι, αλλά μάλλον είναι διαφημιστική "βιτρίνα" :D για το αναγραφόμενο στο κάτω μέρος της οθόνης blog www.neataksi.blogspot.com οι θέσεις του οποίου, εκ πρώτης όψεως, φαίνονται να είναι κοινές με αυτές της Εκκλησίας του Παλαιού Ημερολογίου, ενδεχομένως και λίγο ακραίες σε μερικά πράγματα. Επιφυλάσσομαι για το τελευταίο, καθότι το κοίταξα πρόχειρα, μια και κάτι είδα για ταυτότητες, πεντάλφες και δαιμόνια και αγριεύτηκα πρωί πρωί ο ψάλτης, με την πρώτη γουλιά καφέ στο στόμα ακόμα... :D:D:D
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η Χορωδία μεν καλή είναι, αλλά μάλλον είναι διαφημιστική "βιτρίνα" :D για το αναγραφόμενο στο κάτω μέρος της οθόνης blog www.neataksi.blogspot.com οι θέσεις του οποίου, εκ πρώτης όψεως, φαίνονται να είναι κοινές με αυτές της Εκκλησίας του Παλαιού Ημερολογίου, ενδεχομένως και λίγο ακραίες σε μερικά πράγματα. Επιφυλάσσομαι για το τελευταίο, καθότι το κοίταξα πρόχειρα, μια και κάτι είδα για ταυτότητες, πεντάλφες και δαιμόνια και αγριεύτηκα πρωί πρωί ο ψάλτης, με την πρώτη γουλιά καφέ στο στόμα ακόμα... :D:D:D
Σταύρο, κοίτα. Κι εγώ αφότου ανέβασα ό, τι ανέβασα πληροφορήθηκα από κάποιον ότι σχετίζονται με το Παλαιό Ημερολόγιο. Δεν χάρηκα βέβαια. Ωστόσο, αν και δεν είμαι ειδικός στα θέματα αυτά, νομίζω ότι (στον βαθμό που βέβαια δεν λανθάνει κάτι αιρετικό ή αντιεκκλησιαστικό), οι μουσικές μας κρίσεις πρέπει να είναι αμιγώς μουσικές κρίσεις. Αν είναι, όπως λες, καλή η χορωδία, ας την ακούσουμε απλά (άλλωστε η μουσική είναι για να ακούγεται και όχι για να την παρακολουθείς στο youtube) κι ας πάρουμε τα όποια καλά (κυρίως σε θέματα χορωδιακής συγκρότησης). Ευχαριστώ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δεν αντιλέγω, όμως αυτό που ήθελα να πω εν τέλει, είναι ότι καλόν είναι να προσέχουμε τι αναγράφεται πάνω σε κάποια videos που φέρνουμε εδώ από άλλα sites (π.χ. youtube.com) διότι μαζί με τον αναπτήρα-δώρο, κουβαλάμε και τη φίρμα του :wink: η οποία δεν είναι πάντα και ότι πιο ευχάριστο κάποιες φορές. Μην κάνουμε και τζάμπα διαφήμιση :D

Επιπλέον έτσι μπαίνουμε στο παιχνίδι κάποιων. Διότι αν αυτοί οι κάποιοι, οι οποιοιδήποτε ήθελαν απλά να προβάλουν ένα χορωδιακό σχήμα δεν θα παρέπεμπαν μέσω του σχετικού video αλλού, θα παρουσίαζαν απλά την χορωδία... Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν αντιλέγω, όμως αυτό που ήθελα να πω εν τέλει, είναι ότι καλόν είναι να προσέχουμε τι αναγράφεται πάνω σε κάποια videos που φέρνουμε εδώ από άλλα sites (π.χ. youtube.com) διότι μαζί με τον αναπτήρα-δώρο, κουβαλάμε και τη φίρμα του :wink: η οποία δεν είναι πάντα και ότι πιο ευχάριστο κάποιες φορές. Μην κάνουμε και τζάμπα διαφήμιση :D

Επιπλέον έτσι μπαίνουμε στο παιχνίδι κάποιων. Διότι αν αυτοί οι κάποιοι, οι οποιοιδήποτε ήθελαν απλά να προβάλουν ένα χορωδιακό σχήμα δεν θα παρέπεμπαν μέσω του σχετικού video αλλού, θα παρουσίαζαν απλά την χορωδία... Ευχαριστώ.
Ναι, σε αυτά που λες συμφωνώ απόλυτα.
 
Παρακαλώ τους υπευθύνους να διαγράψουν ως εκτός θέματος το παραπάνω υβριστικό και συκοφαντικό μήνυμα του Διαμαντόπουλου. Λόγω σεβασμού στα πρόσωπα και τις διαδικασίες της κοινότητας δε θα απαντήσω αναλόγως στον επανηλλειμένα στάζοντα χολή, ανιστόρητο και κομπλεξικό Διαμαντόπουλο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Παρακαλώ τους υπευθύνους να διαγράψουν ως εκτός θέματος το παραπάνω υβριστικό και συκοφαντικό μήνυμα του Διαμαντόπουλου.
Συμφωνῶ!
Εἶναι ἐκτός θεματολογίας τοῦ φόρουμ.
Τά συγκεκριμένα πρόσωπα (ὅπως ἔχει γραφεῖ σέ προηγούμενα μηνύματα) παίζουν σημαντικό ρόλο στά ἐκπαιδευτικά πράγματα τῆς ὀρθόδοξης ἐκκλησιαστικῆς μας μουσικῆς καί σάν τέτοια τά βλέπουμε καί δέν μποροῦμε νά τά παραβλέψουμε. Πολλές ἐμπομπές τοῦ ἐπίσημου Ρ/Σ τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος ἀναπαράγουν ἠχητικά τους καί δέν πλανῶνται.


 
Top