[Ερώτηση] Ορθογραφικός έλεγχος μηνυμάτων.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θέλω από καιρό τώρα να ρωτήσω τους κ.κ. υπευθύνους του φόρουμ το εξής:
Υπάρχει δυνατότητα να ελέγχονται από τα μέλη ορθογραφικά τα μηνύματα που συντάσσουν; Και το ρωτώ διότι βλέπει κανείς κάποια ... ασυγχώρητα ορθογραφικά λάθη που ... βγάζουν μάτι:(:wink: και διερωτάται κανείς αν οι συντάκτες (στην πλειοψηφία τους ψάλτες και ως εκ τούτου ενασχολούμενοι με την Εκκλησιαστική - αρχαΐζουσα γλώσσα), γνωρίζουν ..... Ελληνικά.:D
Ευχαριστώ
Γειά σας από την όμορφη Κέρκυρα!
ΝΓ
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;101834 said:
Θέλω από καιρό τώρα να ρωτήσω τους κ.κ. υπευθύνους του φόρουμ το εξής:
Υπάρχει δυνατότητα να ελέγχονται από τα μέλη ορθογραφικά τα μηνύματα που συντάσσουν; Και το ρωτώ διότι βλέπει κανείς κάποια ... ασυγχώρητα ορθογραφικά λάθη που ... βγάζουν μάτι:(:wink: και διερωτάται κανείς αν οι συντάκτες (στην πλειοψηφία τους ψάλτες και ως εκ τούτου ενασχολούμενοι με την Εκκλησιαστική - αρχαΐζουσα γλώσσα), γνωρίζουν ..... Ελληνικά.:D
Ευχαριστώ
Γειά σας από την όμορφη Κέρκυρα!
ΝΓ

Δεν ξέρω για μονοτονικό έλεγχο, αλλά το πολυτονικό δεινοπαθεί ( μάλλον και λόγω έλλειψης ορθογραφικού ελέγχου) ειδικά σε κάτι γενικές με βαρεία που ''βγάζουν μάτι'' επανειλημμένα, και όχι μόνο...


Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θέλω από καιρό τώρα να ρωτήσω τους κ.κ. υπευθύνους του φόρουμ το εξής:
Υπάρχει δυνατότητα να ελέγχονται από τα μέλη ορθογραφικά τα μηνύματα που συντάσσουν; Και το ρωτώ διότι βλέπει κανείς κάποια ... ασυγχώρητα ορθογραφικά λάθη που ... βγάζουν μάτι:(:wink: και διερωτάται κανείς αν οι συντάκτες (στην πλειοψηφία τους ψάλτες και ως εκ τούτου ενασχολούμενοι με την Εκκλησιαστική - αρχαΐζουσα γλώσσα), γνωρίζουν ..... Ελληνικά.:D
Ευχαριστώ
Γειά σας από την όμορφη Κέρκυρα!
ΝΓ
Ἀπό ἐδῶ
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=15380#post15380
καί κάτω...

Μᾶλλον αὐτό τό εἰκονίδιο στόν κειμενογράφο δέν λειτουργεῖ.

Χαιρετοῦμε κι ἐμεῖς!

 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος

Ακριβώς. Με πρόλαβε ο π. Μάξιμος. Στη συζήτηση που υποδεικνύει και συγκεκριμένα εδώ
έχω γράψει για μονοτονικό πώς ενεργοποιούμε τον αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο στον Firefox. Μπορεί να βοηθήσει, ειδικά σε κάτι περιπτώσεις που πραγματικά βγάζουν μάτι... (συνιστώ να κατεβάσετε τη νέα δοκιμαστική έκδοση του Firefox 4 beta, που είναι πολύ πιο γρήγορος και σταθερός από τον Firefox 3.x, και να εγκαταστήσετε λεξικό για ελληνική και αγγλική ορθογραφία από εδώ)
 
Top