Οργάνωση και αποτελεσματικότητα , μια πρόταση.

tb---

τσοπάνης
Πάει αρκετός καιρός που έχω να γράψω το Ψαλτολόγιο

Πολύ υλικό έχει ανέβει , πολλά θέματα , άπειρη δουλειά για τους συντονιστές, κτλ.

Νομίζω ότι το ψαλτολόγιο πρέπει να περάσει σε ένα επόμενο επίπεδο με έμφαση στην συλλογικότητα.

Πολλά άτομα εδώ κοπιάζουν αλλά περισσότερο ατομικά , σαν μονάδες .

Πρόταση μου είναι να δημιουργηθούν συγκεκριμένες ομάδες εργασίας με συγκεκριμένα θέματα, να εργαστούν συντονισμένα και επιστημονικά και να παράξουν έργο ωφέλιμο.


Μια κίνηση είναι ο ΟΦΕΛΠ, κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνει και στο Φόρουμ

Ανάλογες προσπάθεις έχουν γίνει και στο παρελθόν ( πχ δακτυλογράφιση έργων Βουδούρη, κτλ )



Θέματα υπάρχουν, χρόνος πάντα βρίσκεται , η καλή θέληση κέρασμα !

Ευχαριστώ για τον χρόνο ~
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάει αρκετός καιρός που έχω να γράψω το Ψαλτολόγιο

Πολύ υλικό έχει ανέβει , πολλά θέματα , άπειρη δουλειά για τους συντονιστές, κτλ.

Νομίζω ότι το ψαλτολόγιο πρέπει να περάσει σε ένα επόμενο επίπεδο με έμφαση στην συλλογικότητα.

Πολλά άτομα εδώ κοπιάζουν αλλά περισσότερο ατομικά , σαν μονάδες .

Πρόταση μου είναι να δημιουργηθούν συγκεκριμένες ομάδες εργασίας με συγκεκριμένα θέματα, να εργαστούν συντονισμένα και επιστημονικά και να παράξουν έργο ωφέλιμο.


Μια κίνηση είναι ο ΟΦΕΛΠ, κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνει και στο Φόρουμ

Ανάλογες προσπάθεις έχουν γίνει και στο παρελθόν ( πχ δακτυλογράφιση έργων Βουδούρη, κτλ )



Θέματα υπάρχουν, χρόνος πάντα βρίσκεται , η καλή θέληση κέρασμα !

Ευχαριστώ για τον χρόνο ~

Κάτι νὰ ποῦμε σὰν κολλεκτίβα ἤ κολχόζ, ταβάριτς; Νὰ προσέχουμε μόνο τοὺς ἀπαράτσικ χρειάζεται ἀλλὰ καὶ τοὺς κομισάριους πάσης φύσεως.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πρόταση μου είναι να δημιουργηθούν συγκεκριμένες ομάδες εργασίας με συγκεκριμένα θέματα, να εργαστούν συντονισμένα και επιστημονικά και να παράξουν έργο ωφέλιμο.

Καλή η πρόταση Νεκτάριε. Εάν υπάρχει ενδιαφέρον από μέλη ευχαρίστως να το κάνουμε. Έχω πολλές ιδέες π.χ.

Δημιουργία πλήρους (ανανεούμενου) καταλόγου ψαλτικών εκδόσεων που υπάρχουν προσβάσιμα σε ψηφιακή μορφή με συστηματικό πρωτόκολο αναφοράς.

Δημιουργία πλήρους (ανανεούμενου) καταλόγου ψαλτικών χειρογράφων που υπάρχουν προσβάσιμα σε ψηφιακή μορφή με συστηματικό πρωτόκολο αναφοράς.

Δημιουργία πλήρους ψηφιακής Ανθολογίας (εσπερινός/όρθρος/λειτουργία) σε τόμους, δακτυλογραφημένης από τα κλασσικότερα παλαιότερα και νεώτερα κείμενα, τα περισσότερα από τα οποία ήδη υπάρχουν στο φόρουμ.

Δημιουργία online θεωρητικού της ψαλτικής που να περιλαμβάνει επιλεγμένες πληροφορίες από όλα τα υπάρχοντα θεωρητικά ανά ήχο.

Φυσικά εκρεμμεί το μεγάλο έργο της δακτυλογράφησης του Α. Βουδούρη.

Επίσης το έργο της μεταφοράς του πλούτου του Ελληνικού μέρους του φόρουμ στο Αγγλόφωνο μέρος του.

και πολλά άλλα. Ακούω και τις δικές σας προτάσεις.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Καλή η πρόταση Νεκτάριε. Εάν υπάρχει ενδιαφέρον από μέλη ευχαρίστως να το κάνουμε. Έχω πολλές ιδέες π.χ.

Δημιουργία πλήρους (ανανεούμενου) καταλόγου ψαλτικών εκδόσεων που υπάρχουν προσβάσιμα σε ψηφιακή μορφή με συστηματικό πρωτόκολο αναφοράς.

Δημιουργία πλήρους (ανανεούμενου) καταλόγου ψαλτικών χειρογράφων που υπάρχουν προσβάσιμα σε ψηφιακή μορφή με συστηματικό πρωτόκολο αναφοράς.

Δημιουργία πλήρους ψηφιακής Ανθολογίας (εσπερινός/όρθρος/λειτουργία) σε τόμους, δακτυλογραφημένης από τα κλασσικότερα παλαιότερα και νεώτερα κείμενα, τα περισσότερα από τα οποία ήδη υπάρχουν στο φόρουμ.

Δημιουργία online θεωρητικού της ψαλτικής που να περιλαμβάνει επιλεγμένες πληροφορίες από όλα τα υπάρχοντα θεωρητικά ανά ήχο.

Φυσικά εκρεμμεί το μεγάλο έργο της δακτυλογράφησης του Α. Βουδούρη.

Επίσης το έργο της μεταφοράς του πλούτου του Ελληνικού μέρους του φόρουμ στο Αγγλόφωνο μέρος του.

και πολλά άλλα. Ακούω και τις δικές σας προτάσεις.



μήπως θα ήτανε καλό να γίνει και κάτι σαν ειδήσεις του ψαλτόκοσμου, διαδικτιακή πύλη ανά μητρόπολη για παράδειγμα? Κάτι σαν το ρομφαία ή το αμήν?
 

tb---

τσοπάνης
.. Εάν υπάρχει ενδιαφέρον από μέλη ευχαρίστως να το κάνουμε....
Ακούω και τις δικές σας προτάσεις.

Καλημέρα. ΄Οποιος ενδιαφέρεται να συμμετέχει , ας βάλει ένα thanks στο μύνημα του κ. Κουμπαρούλη.

Ευχαριστώ , και αναμένονται και προτάσεις ~
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Χρόνια πολλά σε όλους, συνάδελφοι.
Έχουν ήδη γίνει και οι εξής προτάσεις:

- Πρόταση για επιστημονική παρουσίαση του ψαλτικού υλικού (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=12679)

- Σύνταξη Κλείδας μέσω του διαδικτύου σε μία βάση δεδομένων (τεχνικές προτάσεις)
(http://analogion.com/forum/showthread.php?t=18651)

Ελπίζω να παρέπεμψα σωστά.
Καλό βράδυ.

κχκ
 

tb---

τσοπάνης
Καλημέρα ή καλησπέρα αναλόγως.

Για να είμαστε και πιο πρακτικοί προτίνω να θέσουμε σαν χρονικό όριο τις 10 Σεπτεμβρίου δεδομένου ότι κάποιοι είναι σε άδειες κτλ, και από τις 11 του Σεπτέμβρη να προχωρήσουμε σε ομάδες εργασίας.


1.Θεωρώ πολύ σημαντική την πρόταση του κ. Κουμπαρούλη σχετικά με την οργάνωση όλων των μέχρι τώρα γνωστών θεωρητικών.

2.Εξίσου σημαντικές οι προτάσεις του κ. Καραγκούνη, ειδικά αυτή περί οργάνωσης των αρχείων, αλλά και τα περί κλείδας που νομίζω απαιτεί εξειδικευμένα αρκετά άτομα.

3. Θεωρώ ότι πρέπει να ενισχυθεί η ομάδα δακτυλογράφισης και ελέγχου του Βουδούρη, Απ όσο θυμάμαι υπάρχουν 2,3 άτομα που δακτυλογραφούν και ακόμα ένα που ελέγχει τα αρχεία περί λαθών.

4.Θεωρώ ότι για να προχωρήσουν στην καλύτερη οργάνωση τους μερικά θέματα απαιτούν και χρήματα ( αγορά λογισμικού βάσης δεδομένων, παροχή υπηρεσιών από εξειδικευμένους προγραμματιστές, εκπαίδευση επί των προγραμμάτων, κτλ). Επαναφέρω την πρόταση περί αυτοχρηματοδότησης μέσω των μελών του φόρουμ (αναφέρομαι σε μικρά σχετικά ποσά της τάξης των 50 ευρώ μάξιμουμ ).

5.Τα αποτελέσματα των ομάδων εργασίας θα πρέπει να προστατευθούν και νομικά από πιθανή "εκμετάλλευση" τους από επιτήδειους που καραδοκούν.
Είδη πολλά αρχεία mel χρησιμοποιούνται χωρίς να αναφέρεται η πηγή και η επεξεργασία που έχει γίνει.

Ευχαριστώ ~
 

tb---

τσοπάνης
Προτινόμενες ομάδες εργασίας ( προσωπικές εκτιμήσεις)


1. Ομάδα ηχογραφήσεων - συνεντεύξεων :

Μια ευέλικτη ομάδα με σκοπό την καταγραφή των μελών εν ώρα ακολουθιών, κατόπιν συνενόησης με τους προς καταγραφήν ψάλτες και τους υπόλοιπους εμπλεκόμενους φορείς ( επίτροποι, ιερείς κτλ ).

Καταγραφή συνεντευξεων και παρουσίαση τους από ενδιαφέροντες εν ζωή ψαλτικές προσωπικότητες.


2. Ομάδα επεξεργασίας ηχογραφήσεων :

Κύριο αντικείμενο η επεξεργασία και παρουσίαση ηχογραφήσεων (με κατάλληλα λογισμικά προγράμματα), που ανεβαίνουν στο φόρουμ, με σκοπό την βελτιστοποίηση του τελικού αποτελέσματος.


Υ.Γ : Στο φόρουμ υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με τα παραπάνω θέματα, και ίσως αυτά τα άτομα να αποτελέσουν και τον κορμό των ομάδων εργασίας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάει αρκετός καιρός που έχω να γράψω το Ψαλτολόγιο

Πολύ υλικό έχει ανέβει , πολλά θέματα , άπειρη δουλειά για τους συντονιστές, κτλ.

Νομίζω ότι το ψαλτολόγιο πρέπει να περάσει σε ένα επόμενο επίπεδο με έμφαση στην συλλογικότητα.

Tὸ τωρινὸ ἐπίπεδο ποιὸ εἶναι γιὰ νὰ περάσουμε στὸ ἐπόμενο;

Ὅταν λέμε ἔμφαση στη συλλογικότητα τί ἐννοοῦμε; Ὅτι ἁπλὰ συμμετέχουμε γιὰ νὰ ἀνεβοκατεβάζουμε ὑλικό καὶ νὰ ὀργανώνουμε βάσεις δεδομένων ὀργανωμένοι σὲ ὁμάδες ἐργασίας λές καὶ εἴμαστε τἀγματα σκαπανέων ἤ κάνουμε ἀποψίλωση;

Λίγο σοβιετικὸ μοντέλο μοῦ θυμίζει καὶ ὁ χαρακτήρας λίγο καταναγκαστικός, εἰδικὰ ἐκεῖνο τὸ «πρέπει».

Κι ἄμα δὲν θέλουμε νὰ ὀργανωθοῦμε σὲ ὁμάδες ἐργασίας τὶ θὰ γίνει, θὰ πᾶμε σὲ γκουλάγκ;
 

tb---

τσοπάνης
Tὸ τωρινὸ ἐπίπεδο ποιὸ εἶναι γιὰ νὰ περάσουμε στὸ ἐπόμενο;

Ὅταν λέμε ἔμφαση στη συλλογικότητα τί ἐννοοῦμε; Ὅτι ἁπλὰ συμμετέχουμε γιὰ νὰ ἀνεβοκατεβάζουμε ὑλικό καὶ νὰ ὀργανώνουμε βάσεις δεδομένων ὀργανωμένοι σὲ ὁμάδες ἐργασίας λές καὶ εἴμαστε τἀγματα σκαπανέων ἤ κάνουμε ἀποψίλωση;

Λίγο σοβιετικὸ μοντέλο μοῦ θυμίζει καὶ ὁ χαρακτήρας λίγο καταναγκαστικός, εἰδικὰ ἐκεῖνο τὸ «πρέπει».

Κι ἄμα δὲν θέλουμε νὰ ὀργανωθοῦμε σὲ ὁμάδες ἐργασίας τὶ θὰ γίνει, θὰ πᾶμε σὲ γκουλάγκ;

Αν κοιτάξει κάποιος τα στατιστικά θα δεί ότι μέσα στα τελευταία 2 χρόνια ο αριθμός των εγγεγραμένων αυξηθηκε σε μεγάλο βαθμό.

Οι συντονιστές από μόνοι τους δεν επαρκούν.

Όποιος λοιπόν επιθυμεί μπορεί να βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορεί. Όποιος δεν επιθυμεί του εύχομαι υγεία να έχει και χαρά ~
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν κοιτάξει κάποιος τα στατιστικά θα δεί ότι μέσα στα τελευταία 2 χρόνια ο αριθμός των εγγεγραμένων αυξηθηκε σε μεγάλο βαθμό.

Οι συντονιστές από μόνοι τους δεν επαρκούν.

Όποιος λοιπόν επιθυμεί μπορεί να βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορεί. Όποιος δεν επιθυμεί του εύχομαι υγεία να έχει και χαρά ~

Ἡ ὑπογράμμιση δική μου, σὲ αὐτὸ καὶ μόνο συμφωνῶ, προσωπικὰ πάντα.

Τὸ δεύτερο δὲν μοῦ ἄρεσε. Ὅποιος δὲν ἐπιθυμεῖ τὶ; Νὰ βοηθήσει σύμφωνα μὲ ντιρεκτίβες μετάβασης σὲ κάποιο ἐπίπεδο ἤ νὰ βοηθᾶ γενικῶς στὸ χαλαρὸ πλαίσιο ἑνὸς forum 'επικοινωνίας;

Κι 'επαναλαμβάνω. Γιατὶ θεωρεῖς δεδομένη τὴν ἐπιθυμία μετάβασης στὸ «ἄλλο» ἐπίπεδο καὶ ξεκινᾶς a priori;
 
Tὸ τωρινὸ ἐπίπεδο ποιὸ εἶναι γιὰ νὰ περάσουμε στὸ ἐπόμενο;

Ὅταν λέμε ἔμφαση στη συλλογικότητα τί ἐννοοῦμε; Ὅτι ἁπλὰ συμμετέχουμε γιὰ νὰ ἀνεβοκατεβάζουμε ὑλικό καὶ νὰ ὀργανώνουμε βάσεις δεδομένων ὀργανωμένοι σὲ ὁμάδες ἐργασίας λές καὶ εἴμαστε τἀγματα σκαπανέων ἤ κάνουμε ἀποψίλωση;

Λίγο σοβιετικὸ μοντέλο μοῦ θυμίζει καὶ ὁ χαρακτήρας λίγο καταναγκαστικός, εἰδικὰ ἐκεῖνο τὸ «πρέπει».

Κι ἄμα δὲν θέλουμε νὰ ὀργανωθοῦμε σὲ ὁμάδες ἐργασίας τὶ θὰ γίνει, θὰ πᾶμε σὲ γκουλάγκ;

Εγώ πάντως επιθυμώ να μετάσχω στο Ντάλστροϋ.
Σύντροφε, έχεις εντρυφήσει καλά στα Σοβιέτ. Τι παίζει;
 

tb---

τσοπάνης

Ἡ ὑπογράμμιση δική μου, σὲ αὐτὸ καὶ μόνο συμφωνῶ, προσωπικὰ πάντα.

Τὸ δεύτερο δὲν μοῦ ἄρεσε. Ὅποιος δὲν ἐπιθυμεῖ τὶ; Νὰ βοηθήσει σύμφωνα μὲ ντιρεκτίβες μετάβασης σὲ κάποιο ἐπίπεδο ἤ νὰ βοηθᾶ γενικῶς στὸ χαλαρὸ πλαίσιο ἑνὸς forum 'επικοινωνίας;

Κι 'επαναλαμβάνω. Γιατὶ θεωρεῖς δεδομένη τὴν ἐπιθυμία μετάβασης στὸ «ἄλλο» ἐπίπεδο καὶ ξεκινᾶς a priori;

Νομίζω ότι η καλύτερη οργάνωση σε μερικά ζητήματα οδηγεί και σε βελτιωμένα αποτελέσματα.

Αναφέρω παράδειγμα τα έργα του Βουδούρη. Ασφαλώς είναι πολύ σημαντικό ότι έχουν εκδοθεί τα χειρόγραφα έργα του. Ένα βήμα παραπέρα, ένα επίπεδο ανώτερο, είναι αυτό που γίνεται συστηματικά εδώ και αρκετό καιρό, η μεταγραφή τους σε μια πιο ευδιακριτη, σύγχρονη μορφή, που θα ωφελήσει πολύ περισσότερο κόσμο.

Ο καθένας που επιθυμεί να συμμετέχει λοιπόν , μπορεί να καταθέσει τις προτάσεις του, και να διαθέσει όσο χρόνο μπορεί, αρκεί αυτό να γίνεται οργανωμένα και να τίθονται συγκεκριμένοι στόχοι , τόσο χρονικά όσο και παραγωγικά. Ασφαλώς δεν πρόκειτε να υπάρχει καταναγκασμός, αφού η όλη προσπάθεια είναι κατα βάσην εθελοντική.

Το χαλαρό πλαίσιο λειτουργίας ασφαλώς και ισχύει , αλλά από εκεί και πέρα, μερικά ζητήματα καλό είναι να οργανωθούν.
 

tb---

τσοπάνης
Επαναφέρω το θέμα προς ενημέρωση. Όποιος επιθυμεί ας καταθέσει ένα "ευχαριστώ" στο μήνυμα #4 του κ. Κουμπαρούλη.
 

tb---

τσοπάνης
...
1. Ομάδα ηχογραφήσεων - συνεντεύξεων :

Μια ευέλικτη ομάδα με σκοπό την καταγραφή των μελών εν ώρα ακολουθιών, κατόπιν συνενόησης με τους προς καταγραφήν ψάλτες και τους υπόλοιπους εμπλεκόμενους φορείς ( επίτροποι, ιερείς κτλ ).

Καταγραφή συνεντευξεων και παρουσίαση τους από ενδιαφέροντες εν ζωή ψαλτικές προσωπικότητες.

Έχει είδη ενεργοποιηθεί μια μικρή ομάδα πάνω στην παραπάνω πρόταση.

Όποιος έχει κάποια ιδιαίτερη περίπτωση καταγραφής , κτλ, παρακαλώ όπως επικοινωνήσει είτε εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ ~
 
Top