Ομιλία της Νεκταρίας Καραντζή στην συνάντηση του Πανελληνίου Συνδέσμου Ψαλτριών (Νοέμβριος 2014).

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Σας εκλιπαρώ, μην συνεχίζετε να "θεολογείτε". Μία γυναίκα εξέλεξε ο Θεός για να προσλάβει την ανθρώπινη φύση και αυτή ήταν όχι απλά Αγία, αλλά Η Παναγία. Και όμως ιεροσύνη δεν έλαβε. Μελετήστε τους Πατέρες γιατί και αφήστε τα προτεσταντικά φληναφήματα.
Ο καθολικής αποδοχής Άρχων Χ. Ταλιαδώρος, έχει βοηθό ψάλτρια, κάνοντας πράξη το: "οὐκ ἔνι ἄρσεν καὶ θῆλυ· πάντες γὰρ ὑμεῖς εἷς ἐστε ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ. Εἰ δὲ ὑμεῖς Χριστοῦ, ἄρα τοῦ Ἀβραὰμ σπέρμα ἐστὲ καὶ κατ' ἐπαγγελίαν κληρονόμοι."
Δες, εδώ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Κουβέντα κάνουμε καί λέμε διάφορα , δέν σημαίνει ὅτι προτεσταντίζουμε.
Περί παράδοσης καί κανόνων.
Γιατί 10δες ψάλτες πού ἔλαβαν τόν τίτλο τοῦ ἄρχοντος Πατριαρχείου φοροῦν καλπάκι; Δέν λέει ὁ Παῦλος νά προσευχόμαστε οἱ ἄνδρες μέ ἀκάλυπτη τήν κεφαλή;
Ἀπό πότε οἱ κοσμικοί ἱερεῖς φοροῦν καλυμμαύχιον καί μελανιά ρασα;
Πόσοι ψάλτες τοῖς % ἔχουν ρασοευχή καί ἀπό πότε ξεκίνησε αὐτή γιά τούς ψάλτες.
Πόσοι τοῖς % ἔχουν εὐχή ἀναγνώστη καί ἄν αὐτό ἔχει νά κάνει μέ διαδοχή κλήρου ἤ εἶναι κάτι ἀπλούστερο ἤ καί τυπικό.

Μπορεῖ κάποιος σουλτάνος νά διαμορφώσει τήν παράδοση τῆς Ἐκκλησίας;
Ἴσως νά εἶναι ἀπό Θεοῦ.

Ἔψαξα στό youtube νά βρῶ ἕνα γυναικεῖο χορό νά μοῦ ἀρέσει.
Τίποτα.
Ὅλες ἐπιμένουν σέ κάποιο εἶδος μετροφωνίας ἀγνοώντας πεισματικά τούς καλλωπιστικούς χαρακτῆρες.
Κάπου καί ἡ κ. Καραντζῆ τό παραδέχτηκε.

Ἄν έχεις 10 ἄτομα χορωδία καί 2-3 γυναικεῖες φωνές κάπου σπάει ἡ ἀγριάδα καί λές βρέ φίλε ὅτι εἶναι ὄμορφο.
Δέν ἔχουμε νά χωρίσουμε τίποτα, στήν σημερινή ἐποχή δέν κάνουν γιά πρωτοψάλτριες, ἄρα θά ὑμνήσουμε τόν Θεό ὅλοι/ες μαζί ἐν ἀγάπη.
Υ.Γ.
Σκέψεις γράφω, δέν τυγχάνω θεολόγος ἤ ψάλτης.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Συχώρεσέ μου τη διαφορετική άποψη όμως βρήκα προκλητική αυτή την πρόταση. Δηλαδή για μένα όχι μόνο δεν τίθεται θέμα φαιδρότητας αλλά αδικίας μέσα στο χώρο της εκκλησίας. Αδικία που πηγάζει από την εκμετάλλευση της ευάλωτης γυναικείας φύσης και έχει οδηγήσει το έτερο φύλο να προβαίνει στην καλύτερη περίπτωση σε αποκλεισμούς και απαγορεύσεις. Γιατί στη χειρότερη βλέπουμε πόσα δράματα σε καθημερινή βάση εκτυλίσσονται με θύματα γυναίκες. Το γεγονός πως στο Ψαλτολόγιον τα ενεργά μέλη σε ποσοστό 99% είμαστε άντρες, οφείλεται στο ότι το γυναικείο φύλλο είναι τόσο καλά ενημερωμένο για την παράδοση της ορθόδοξης εκκλησίας ή μήπως επειδή ουσιαστικά επί αιώνες στην πλειοψηφία του έχει αποκλειστεί από την ψαλτική; Αποκλεισμένο από τους άντρες οι οποίοι σε οποιαδήποτε προσπάθεια αποκατάστασης της αδικίας δε διστάζουν να χλευάζουν την όποια κίνηση;

Εσυ καλέ μου φίλε,δεν εχεις παρατηρήσει,οτι στο Ναο,κατα την διαρκεια κυρίως της Λειτουργίας,παρουσιάζονται περισσότερες γυναίκες,απο αντρες;...
Ακόμα και στις δουλειές του Ναού,βοηθούν τους νεοκορους.
Σε άλλους μάλιστα,''λύνουν και δένουν'',που λέμε...

Στο αναλόγιο,όμως,υπάρχουν μόνο αντρες!...:wink:

Αυτό,τι σημαίνει;....Δεν σου έχει προξενήσει απορία;...


Θα σου πω εγω,αν θες:
Σημαίνει οτι η γυναίκα,έχει πολύ μεγαλο και ενεργό ρόλο μέσα στην Εκκλησία,ο οποιος καποιες φορές μπορει να είναι και διακριτικος....
Γι'αυτό,όπως καταλαβαίνεις,δεν χρειάζεται την ψαλτικη,για να μας ''μπει στο μάτι'' και να μας φωνάξει: ''Ε'ι',αντρες,είμαστε και εμείς εδω!...''
Υπάρχουν τα κατάλληλα πόστα,οπως προανέφερα,που μπορεί να τα καταφέρει πιο καλά και από τον αντρα ακόμα.
Αρα,τουλάχιστον εγω,συμπεραίνω οτι αυτές οι....κινήσεις,μάλλον εντύπωση προσπαθουν να κάνουν και σαφώς έχουν αλλο κίνητρο,από αυτό που δείχνουν....:wink:
 
Ο καθολικής αποδοχής Άρχων Χ. Ταλιαδώρος, έχει βοηθό ψάλτρια, κάνοντας πράξη το: "οὐκ ἔνι ἄρσεν καὶ θῆλυ· πάντες γὰρ ὑμεῖς εἷς ἐστε ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ. Εἰ δὲ ὑμεῖς Χριστοῦ, ἄρα τοῦ Ἀβραὰμ σπέρμα ἐστὲ καὶ κατ' ἐπαγγελίαν κληρονόμοι."
Δες, εδώ.

Ο κ. Ταλιαδώρος δεν είναι Πατέρας της Εκκλησίας, ούτε φυσικά καθολικής αποδοχής.
Ἀλλὰ καὶ ἐὰν ἡμεῖς ἢ ἄγγελος ἐξ οὐρανοῦ εὐαγγελίζηται ὑμῖν παρ' ὃ εὐηγγελισάμεθα ὑμῖν, ἀνάθεμα ἔστω. ὡς προειρήκαμεν, καὶ ἄρτι πάλιν λέγω· εἴ τις ὑμᾶς εὐαγγελίζεται παρ' ὃ παρελάβετε, ἀνάθεμα ἔστω
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αδελφοί...πάσα φυτεία που δεν φυτεύθηκε από τον Θεό....ξεριζωθήσεται (δική μου παράφραση βεβαίως)

Βέβαια, όσες φυτείες στο παρελθόν δεν φυτεύθηκαν από το Θεό, τις ξερίζωσε με ανθρώπινα χέρια (άσχετα αν αυτός έβαλε τη δύναμη)
 

PANROUST

Μέλος
Ωραία...
Άρχισαν τα όργανα...
Η Ιεραρχία άραγε είναι ενήμερη;
Τέτοιου είδους προβλήματα πιστεύω ότι λύνονται εν τη γενέσει τους .
Πρέπει να προλαβαίνεις καταστάσεις γιατί αν γιγαντωθεί το φαινόμενο θα είναι πλέον αργά.
Η κοπέλα έχει ειδικευτεί στο εκκλησιαστικό δίκαιο , είναι διαβασμένη και έχει επιχειρήματα.
Ερμηνεύει δε και ιερούς κανόνες κατά το δοκούν οι οποίοι με την πάροδο των ετών μπορούν να καμφθούν...
Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι ότι όντως ο Θεός θα δείξει τον δρόμο.
Αν όντως φτάσαμε στην εσχατιά....
Ηρεμήστε όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Κοντός ψαλμός....
Θα πρότεινα να σταματήσει η κουβέντα. Δεν βγάζει πουθενά.
Υπάρχουν και άλλοι όπου είναι δικηγόροι με τα διπλάσια χρόνια της κυρίας.
Καλά Χριστούγεννα!!!
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Δεν σε παρεξηγώ γιατί δεν σου έδωσα να καταλάβεις η μάλλον δεν ήθελες να καταλάβει. Αλλά πρόλαβες να βγάλεις εύκολα συμπεράσματα...και να κάνεις κάποια χαζά ερωτήματα.
Το ίδιο συμβαίνει και με τους άντρες. Είπα κάτι άλλο;Δεν αποκλείει κανένα φύλο.
Το λέει ρητά μέσα:
''Μέλος του Συνδέσμου δύναται να γίνη κατόπιν αιτήσεως του προς το Δ.Σ. αυτού α) Πας πάνω των 18 ετών Ιεροψάλτης όστις είτι υπερετεί ως έμμισθος Ιεροψάλτης είς τίνα Ιερόν Ναόν των Ι.Μητροπόλεων Αθηνών και των όμορων Μητροπόλεων Αττικής,είτε υπερέτησεν εις το παρελθόν ως έμμισθος εις τίνα Ιερόν Ναόν. Β)κτλ......... Τα μέλη στην περιπτώσεως α) είναι τακτικά μέλη, β) αρωγά μέλη.''

Ο καθένας μπορεί να γραφτεί μέσα στον σύλλογο αλλά για να έχει κάποια ιδιαίτερα δικαιώματα μέσα στον σύλλογο, πρέπει να έχει τις παραπάνω προϋποθέσεις (α).
Πριν ένα μήνα γράφτηκε στον Παννελλήνιο...ένας ιεροψάλτης από την Μυτιλήνη. Αυτός δεν εντάσσεται στην στην κατηγορία (α) γιατί δεν κατοικεί μέσα στα Διοικητικά όρια του Συνδέσμου και γιαυτό ανήκει στα αρωγά μέλη.
Και τα δύο φύλα έχουν τα ίδια δικαιώματα μέσα στον σύλλογο φτάνει να έχουν και τις ίδιες προϋποθέσεις. Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά.
Κατάλαβες τώρα φίλε μου;
Ο Σύλλογος δεν θα κάνει θεολογικές μελέτες αν πρέπει η όχι.
Όσο θα υπάρχουν γυναίκες ψάλτ(ρι)ες (κατά οικονομία καλός η κακός δεν ξέρω απο ποιον) με διορισμό σε κάποιο ναό και άρα θα αποκτήσουν απαιτήσεις, ο σύλλογος θα τις δέχεται και ως τακτικά μέλη του. Αν απαγορεύσει Ι.Σύνοδος τον διορισμό τους, θα πάψει ο σύλλογος να τις έχεις ως τακτικά μέλη γιατί δεν θα ανήκουν στην κατηγορία (α) και θα τις μεταφέρει στην κατηγορία (β) αρωγών μελών.
Το πρόβλημα είναι αλλού αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις.Την υποστηρίζεις αλλά θα τα φας τα μούτρα σου στο τέλος. Στο λέω αυτό με κάθε συναδελφική αγάπη.
Για ρώτα τον κ.Δάνο Καραμπάση εδώ μέσα: τι του απάντησε η κ.Καρατζή (μόνο κυρία δεν είναι με αυτά όπου του έγραψε) μέσα στο προφίλ της (f/b) μετά από μία ερώτηση όπου της έκανε και τι επακολούθησε και στο τέλος τι έκανε η κυρία...

Η προσωπική ζωή ή πως αντέδρασε την τάδε στιγμή ο οποιοσδήποτε, μπορεί να είναι λυπηρό αν όντως συνέβη και σε τόσο αξιόλογο συνάδελφο, ή εάν όπως γράψατε θα τα φάω τα μούτρα μου στο τέλος, που δε το αποκλείω, όμως όλα αυτά δεν είναι της συζήτησής μας.
Την ιδρύτρια του πανελληνίου συνδέσμου ψαλτριών δε τη γνωρίζω και μάλιστα στο παραπάνω βίντεο που δε το είδα και ολόκληρο ακόμα, έχω διαφορετική θέση σε κάποια πνευματικά που θίγει. Όμως εδώ εκφραζόμαστε δημόσια για τα ψαλτικά και μόνο θέματα που θίγονται στο βίντεο και σε όσα πρόλαβα να δω, συμφωνώ μαζί της.
Εσείς πιστεύετε πως δεν είναι αποκλεισμένες οι γυναίκες από τους συλλόγους και τους συνδέσμους που στο καταστατικό τους δέχονται πλήρη μέλη μόνο ψάλτες που κατέχουν αναλόγια.
Σας είπα την άποψή μου, κάτι παρόμοιο λέγεται και στο βίντεο.
Ειλικρινά αναγνωρίζω την αγάπη σας για την ψαλτική που εκδηλώνεται μέσα κι απ’ τον κόπο που καταβάλλετε και το χρόνο που ξοδεύετε με την υπεύθυνη θέση που έχετε στο σύνδεσμο ωστόσο όλα δείχνουν πως το συγκεκριμένο θέμα το αντιλαμβανόμαστε εντελώς διαφορετικά. Δε χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο πιστεύω γιατί θα επαναλαμβανόμαστε.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Εσυ καλέ μου φίλε,δεν εχεις παρατηρήσει,οτι στο Ναο,κατα την διαρκεια κυρίως της Λειτουργίας,παρουσιάζονται περισσότερες γυναίκες,απο αντρες;...
Ακόμα και στις δουλειές του Ναού,βοηθούν τους νεοκορους.
Σε άλλους μάλιστα,''λύνουν και δένουν'',που λέμε...

Στο αναλόγιο,όμως,υπάρχουν μόνο αντρες!...:wink:

Αυτό,τι σημαίνει;....Δεν σου έχει προξενήσει απορία;...


Θα σου πω εγω,αν θες:
Σημαίνει οτι η γυναίκα,έχει πολύ μεγαλο και ενεργό ρόλο μέσα στην Εκκλησία,ο οποιος καποιες φορές μπορει να είναι και διακριτικος....
Γι'αυτό,όπως καταλαβαίνεις,δεν χρειάζεται την ψαλτικη,για να μας ''μπει στο μάτι'' και να μας φωνάξει: ''Ε'ι',αντρες,είμαστε και εμείς εδω!...''
Υπάρχουν τα κατάλληλα πόστα,οπως προανέφερα,που μπορεί να τα καταφέρει πιο καλά και από τον αντρα ακόμα.
Αρα,τουλάχιστον εγω,συμπεραίνω οτι αυτές οι....κινήσεις,μάλλον εντύπωση προσπαθουν να κάνουν και σαφώς έχουν αλλο κίνητρο,από αυτό που δείχνουν....:wink:

Τα κίνητρα των γυναικών που θέλουν ενεργό σύνδεσμο ψαλτριών μπορεί να είναι αγνά, μπορεί και όχι, όμως αυτό είναι ένα άλλο ξεχωριστό θέμα.
Το ίδιο και οι συνέπειες που θα προκύψουν, όπως προέκυψαν και σε άλλους χώρους που για αιώνες είχαν αποκλείσει τη γυναίκα, ή οι διακριτοί ρόλοι του κάθε φύλου.
Όλα αυτά ενδιαφέροντα όμως εκτός ψαλτολογίου η περαιτέρω ανάλυσή τους.
Την άποψή μου πως αφενός συντελείται αδικία, και αφετέρου γίνεται προσπάθεια να κρυφτούν αδυναμίες και λάθη πίσω από ιερούς κανόνες και παράδοση δε την συμμερίζεστε για τους δικούς σας σεβαστούς λόγους.
Να είστε καλά.
 
Τα κίνητρα είναι προφανή.
Ισότητα και ισονομία. ...και στο Αναλόγιο.
Σιγά σιγά, με σχεδιάκι. Στην αρχή εκεί όπου δεν υπάρχει ψάλτης, έπειτα εκεί όπου δεν μπορούνε να πληρώσουν ψάλτη, και στη συνέχεια με ίσους όρους στην προκήρυξη της θέσης. Ο "λόγιος" ιερέας που ερμηνεύει στο κήρυγμα ότι "η δε γυνή ίνα φοβάται τον άνδρα" σημαίνει ισότητα και ισονομία δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα -συνεπικουρούμενος από επιτρόπισες και επιτρόπους με γλυκανάλατο μουσικό αισθητήριο, fun του Γαϊτάνου, να δοκιμάσει ίσοις όροις τον Χασανίδη και την κυρα-Μαρία, μαθήτρια της κυρα- Δέσποινας, που της είχε πει μάλιστα ο γέροντας Βαρσανούφιος να ψάλλει, να επιλέξει την δεύτερη, τη σεπτή Επισκοπική. ...χαλαρότητη.
Θα γίνει και κάποιο σούσουρο, θα το παίξουν τα κανάλια, η ανώτατη εκκλησιαστική αρχή θα πάρει"γενναίες" αποφάσεις, το ΠΣΕ θα τρίβει τα χεράκια του και ... περαστικά μας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
... Το γεγονός πως στο Ψαλτολόγιον τα ενεργά μέλη σε ποσοστό 99% είμαστε άντρες, οφείλεται στο ότι το γυναικείο φύλλο είναι τόσο καλά ενημερωμένο για την παράδοση της ορθόδοξης εκκλησίας ή μήπως επειδή ουσιαστικά επί αιώνες στην πλειοψηφία του έχει αποκλειστεί από την ψαλτική; Αποκλεισμένο από τους άντρες οι οποίοι σε οποιαδήποτε προσπάθεια αποκατάστασης της αδικίας δε διστάζουν να χλευάζουν την όποια κίνηση;

Νομίζω πὼς τὸ σχόλιό σου τουλάχιστον γιὰ τὸ Ψαλτολόγιον, ἀγγίζει τὰ ὅρια τῆς συκοφαντίας.

Τὸ φορουμ ἰδρύθηκε πρίν λίγα χρόνια καὶ κανεὶς δὲν ἔχει ἐμποδισθεῖ νὰ γράψει ἤ νὰ ἐκφρασθεῖ -ἑντὸς τῶν κανόνων του φυσικά, ἀσχέτως φύλου ἤ χρώματος ἤ ἄλλης διαφορᾶς.

Ἡ κίνηση τῶν συγκεκριμένων ἀτόμων σχολιάσθηκε κυρίως γιατι διαπιστώθηκε σωβινιστικός χαρακτήρας στὶς θέσεις του καὶ διάθεση γιὰ ρήξεις φεμινιστικοῦ τύπου, ἐνῶ συγχρόνως ἡ ψαλτικὴ δεινότητα τῆς κυρίας ἐκφραστοῦ τῆς κίνησης παραμένει ἀμφισβητούμενη.

Τὸ δὲ σχόλιο τοῦ Ρουστέμη ποὺ προσπέρασες ἀβλεπί ἦταν καίριο. Στὸ καταστατικό δὲν ὑπαρχει κριτήριο φύλου, ἀλλὰ κριτήριο θέσης ποὺ βέβαια ἐξαρτᾶται ἀπὸ τὴν διοικοῦσα ἐκκλησία.
Αὐτὸ τὸ ἔχει κατανοήσει ἄριστα ἡ ὁμιλήτρια τοῦ θέματος καὶ πρὸς τὰ κεῖ ἀπευθύνεται ἡ πίεσή της.

Γνωρίζει ἐπίσης πὼς ὁ Σύνδεσμος δὲν θὰ ἀπέρριπτε γυναίκα διορισμένη ψάλτη. Ἁπλὰ ἐπειδὴ αὐτὲς εἶνια λίγες -θέμα διοικοῦσας ἐκκλησίας, δὲν θὰ μποροῦσαν νὰ ἐπηρεάσουν ἄμεσα τὶς ἐξελίξεις μὲ τὸν ριζοσπαστικὸ τρόπο τῶν τελευταίων χρόνων. Ἔτσι ἐπελέγη -θεωρῶ- ἡ ἴδρυση ἄλλου συλλόγου, σωβινιστικὰ γυναικείου, ποὺ θὰ προβάλλει ἐπιτακτικὰ τὴν συγκεκριμένη ἀτζέντα, ἀδιαφορῶντας γιὰ τυχὸν πόλωση, ποὺ προκαλεῖ τὸ κριτήριο φύλου, μπροστὰ στὴν ἰκανοποίηση φιλοδοξιῶν, μιᾶς καὶ τὸ τραγούδι πλέον δὲν ἀποδίδει.
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Η προσωπική ζωή ή πως αντέδρασε την τάδε στιγμή ο οποιοσδήποτε, μπορεί να είναι λυπηρό αν όντως συνέβη και σε τόσο αξιόλογο συνάδελφο, ή εάν όπως γράψατε θα τα φάω τα μούτρα μου στο τέλος, που δε το αποκλείω, όμως όλα αυτά δεν είναι της συζήτησής μας.
Την ιδρύτρια του πανελληνίου συνδέσμου ψαλτριών δε τη γνωρίζω και μάλιστα στο παραπάνω βίντεο που δε το είδα και ολόκληρο ακόμα, έχω διαφορετική θέση σε κάποια πνευματικά που θίγει. Όμως εδώ εκφραζόμαστε δημόσια για τα ψαλτικά και μόνο θέματα που θίγονται στο βίντεο και σε όσα πρόλαβα να δω, συμφωνώ μαζί της.
Εσείς πιστεύετε πως δεν είναι αποκλεισμένες οι γυναίκες από τους συλλόγους και τους συνδέσμους που στο καταστατικό τους δέχονται πλήρη μέλη μόνο ψάλτες που κατέχουν αναλόγια.
Σας είπα την άποψή μου, κάτι παρόμοιο λέγεται και στο βίντεο.
Ειλικρινά αναγνωρίζω την αγάπη σας για την ψαλτική που εκδηλώνεται μέσα κι απ’ τον κόπο που καταβάλλετε και το χρόνο που ξοδεύετε με την υπεύθυνη θέση που έχετε στο σύνδεσμο ωστόσο όλα δείχνουν πως το συγκεκριμένο θέμα το αντιλαμβανόμαστε εντελώς διαφορετικά. Δε χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο πιστεύω γιατί θα επαναλαμβανόμαστε.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση.



Τα κίνητρα των γυναικών που θέλουν ενεργό σύνδεσμο ψαλτριών μπορεί να είναι αγνά, μπορεί και όχι, όμως αυτό είναι ένα άλλο ξεχωριστό θέμα.
Το ίδιο και οι συνέπειες που θα προκύψουν, όπως προέκυψαν και σε άλλους χώρους που για αιώνες είχαν αποκλείσει τη γυναίκα, ή οι διακριτοί ρόλοι του κάθε φύλου.
Όλα αυτά ενδιαφέροντα όμως εκτός ψαλτολογίου η περαιτέρω ανάλυσή τους.
Την άποψή μου πως αφενός συντελείται αδικία, και αφετέρου γίνεται προσπάθεια να κρυφτούν αδυναμίες και λάθη πίσω από ιερούς κανόνες και παράδοση δε την συμμερίζεστε για τους δικούς σας σεβαστούς λόγους.
Να είστε καλά.

Άντε γράψου στον ψαλτριών να υπερασπιστείς επί του πρακτέου τα δίκαια στα οποία αναφέρεσαι, ρε φίλε... Και αν τυχόν ο δονκιχωτισμός της δεσποινιδοπροεδροψάλτριας-δικηγόρου συγκινήσει (sic) την συνήθως ευαίσθητη ιεραρχία μας, έλα πάλι να γράψεις εδώ και να κάνεις τον έξυπνο... Μέχρι τότε, εόρταζε την ίδρυση του ψαλτριών και κρούε τας χείρας σου.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
ἄκουε πολλά said:
Άντε γράψου στον ψαλτριών να υπερασπιστείς επί του πρακτέου τα δίκαια στα οποία αναφέρεσαι, ρε φίλε... Και αν τυχόν ο δονκιχωτισμός της δεσποινιδοπροεδροψάλτριας-δικηγόρου συγκινήσει (sic) την συνήθως ευαίσθητη ιεραρχία μας, έλα πάλι να γράψεις εδώ και να κάνεις τον έξυπνο... Μέχρι τότε, εόρταζε την ίδρυση του ψαλτριών και κρούε τας χείρας σου.

Η προφανής έλλειψη σεβασμού προς τον συνομιλητή σου και ο προσβλητικός τρόπος που του απευθύνεσαι όχι μόνον δεν συνηγορούν υπέρ του δικαίου των απόψεών σου, αλλά μάλλον το αντίθετο επιτυγχάνουν.
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Η προφανής έλλειψη σεβασμού (!!!) προς τον συνομιλητή σου και ο προσβλητικός τρόπος (!!!) που του απευθύνεσαι όχι μόνον δεν συνηγορούν υπέρ του δικαίου των απόψεών σου, αλλά μάλλον το αντίθετο επιτυγχάνουν.

Ουδέν σχόλιον.
 
Last edited:

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
ΠΥΡ, ΓΥΝΗ & ΘΑΛΑΣΣΑ ! Τυχαίο ; Δεν νομίζω...!

Καλά Χριστούγεννα και Καλή δυναμη σε όλους, με υγεία.

Υ.Γ. : Κι είναι να μη βάλλει κάτι στο νού του το θηλυκό...Άπαξ και τόβαλε, κλάψτε μας (τρόπος του λέγειν, καθότι οι άνδρες δεν κλαίνε και θα μας κλάψουν πάλι τα θηλυκά. Ή κάνω λάθος ; ! )
 

greek487

Tasos N.
Τα κίνητρα των γυναικών που θέλουν ενεργό σύνδεσμο ψαλτριών μπορεί να είναι αγνά, μπορεί και όχι, όμως αυτό είναι ένα άλλο ξεχωριστό θέμα.

Το ίδιο και οι συνέπειες που θα προκύψουν, όπως προέκυψαν και σε άλλους χώρους που για αιώνες είχαν αποκλείσει τη γυναίκα, ή οι διακριτοί ρόλοι του κάθε φύλου.

Όλα αυτά ενδιαφέροντα όμως εκτός ψαλτολογίου η περαιτέρω ανάλυσή τους.

Την άποψή μου πως αφενός συντελείται αδικία, και αφετέρου γίνεται προσπάθεια να κρυφτούν αδυναμίες και λάθη πίσω από ιερούς κανόνες και παράδοση δε την συμμερίζεστε για τους δικούς σας σεβαστούς λόγους.
Να είστε καλά.

!!!

Το γεγονός πως στο Ψαλτολόγιον τα ενεργά μέλη σε ποσοστό 99% είμαστε άντρες, οφείλεται στο ότι το γυναικείο φύλλο είναι τόσο καλά ενημερωμένο για την παράδοση της ορθόδοξης εκκλησίας ή μήπως επειδή ουσιαστικά επί αιώνες στην πλειοψηφία του έχει αποκλειστεί από την ψαλτική; Αποκλεισμένο από τους άντρες οι οποίοι σε οποιαδήποτε προσπάθεια αποκατάστασης της αδικίας δε διστάζουν να χλευάζουν την όποια κίνηση;

!!!!!!

Νομίζω πὼς τὸ σχόλιό σου τουλάχιστον γιὰ τὸ Ψαλτολόγιον, *ἀγγίζει τὰ ὅρια τῆς συκοφαντίας.

Τὸ φορουμ ἰδρύθηκε πρίν λίγα χρόνια καὶ κανεὶς δὲν ἔχει ἐμποδισθεῖ νὰ γράψει ἤ νὰ ἐκφρασθεῖ -ἑντὸς τῶν κανόνων του φυσικά, ἀσχέτως φύλου ἤ χρώματος ἤ ἄλλης διαφορᾶς.

Ἡ κίνηση τῶν συγκεκριμένων ἀτόμων σχολιάσθηκε κυρίως γιατι διαπιστώθηκε σωβινιστικός χαρακτήρας στὶς θέσεις του καὶ διάθεση γιὰ ρήξεις φεμινιστικοῦ τύπου, ἐνῶ συγχρόνως ἡ ψαλτικὴ δεινότητα τῆς κυρίας ἐκφραστοῦ τῆς κίνησης παραμένει ἀμφισβητούμενη.

Τὸ δὲ σχόλιο τοῦ Ρουστέμη ποὺ προσπέρασες ἀβλεπί ἦταν καίριο. Στὸ καταστατικό δὲν ὑπαρχει κριτήριο φύλου, ἀλλὰ κριτήριο θέσης ποὺ βέβαια ἐξαρτᾶται ἀπὸ τὴν διοικοῦσα ἐκκλησία.
Αὐτὸ τὸ ἔχει κατανοήσει ἄριστα ἡ ὁμιλήτρια τοῦ θέματος καὶ πρὸς τὰ κεῖ ἀπευθύνεται ἡ πίεσή της.

Γνωρίζει ἐπίσης πὼς ὁ Σύνδεσμος δὲν θὰ ἀπέρριπτε γυναίκα διορισμένη ψάλτη. Ἁπλὰ ἐπειδὴ αὐτὲς εἶνια λίγες -θέμα διοικοῦσας ἐκκλησίας, δὲν θὰ μποροῦσαν νὰ ἐπηρεάσουν ἄμεσα τὶς ἐξελίξεις μὲ τὸν ριζοσπαστικὸ τρόπο τῶν τελευταίων χρόνων. Ἔτσι ἐπελέγη -θεωρῶ- ἡ ἴδρυση ἄλλου συλλόγου, σωβινιστικὰ γυναικείου, ποὺ θὰ προβάλλει ἐπιτακτικὰ τὴν συγκεκριμένη ἀτζέντα, ἀδιαφορῶντας γιὰ τυχὸν πόλωση, ποὺ προκαλεῖ τὸ κριτήριο φύλου, μπροστὰ στὴν ἰκανοποίηση φιλοδοξιῶν, μιᾶς καὶ τὸ τραγούδι πλέον δὲν ἀποδίδει.

Μιά μεστή ανάλυση / άποψη, κατά τη γνώμη μου.

Μόνο που δεν πιστεύω ότι το σχόλιο του Ειρυκ "αγγίζει τα όρια της συκοφαντίας". Απλά εξέφρασε και αυτός μία άποψη.

Υ.Γ. Φυσικότατο είναι να έχει το Ψ τόσους πολλούς ενεργούς άνδρες και τόσες λίγες γυναίκες. Γι' αυτό και λίγη ιδιαίτερη φιλοξενία από όλους μας προς το θυληκό φύλο πιστεύω καλό θα έκανε. Όπως και ιδιαίτερη φιλοξενία προς τους συναδέλφους που μιλούν ξένες γλώσσες όσο είναι δυνατό. Κάτι που π.χ. χαίρομαι που βλέπω ιδιαίτερα από τον Νεοκλή, εσένα, και άλλους στην Αγγλική πλευρά.

 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Απλά εξέφρασε και αυτός μία άποψη.
Συμφωνώ και προσθέτω ότι δεν θα πρέπει να αποθαρρύνεται η παρρησία, αλλά ο κακός τρόπος. (Προσωπικά, ακόμα και οταν διαφωνώ με τις απόψεις του Eiryk - όπως τώρα- τις διαβάζω πάντα με ευλάβεια και ωφελούμαι από πολλά).

Επί του θέματος: πιστεύω ότι είναι ακόμα πιο σημαντικό το θέμα της ανάμειξης των φύλων στο αναλόγιο και ότι πρέπει να συζητείται ξεχωριστά. Ειναι διαφορετικό θέμα. (Μια μικρή συμβολή μου υπάρχει εδώ).

Δεύτερον, νομίζω ότι η χρήση θεολογικών και αγιογραφικών χωρίων δεν βοηθούν πολύ, διότι όλα αυτά δέονται επι πλέον ερμηνείας. Και τα χωρία αυτά έχουν συνολικότερη αναφορά, όχι κατά περίσταση -το ίδιο χρειάζονται και οι ερμηνείες τους.

Τρίτον, νομίζω ότι η συζήτηση πρέπει να απαλλαχτεί από σωβινιστικά χαρακτηριστικά (ένα παράδειγμα), τα οποία μεν φυσιολογικότατα και χωρίς κακή πρόθεση υπεισέρχονται σε μια συζήτηση μεταξύ ανδρών, ωστόσο, μπορούν να δώσουν -και έχουν ήδη δώσει- εντελώς εσφαλμένες εντυπώσεις προς τα έξω.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)

Απλά εξέφρασε και αυτός μία άποψη

ως εξής:

... για μένα ... τίθεται θέμα ... αδικίας μέσα στο χώρο της εκκλησίας.

Αδικία που πηγάζει από την εκμετάλλευση της ευάλωτης γυναικείας φύσης και έχει οδηγήσει το έτερο φύλο να προβαίνει στην καλύτερη περίπτωση σε αποκλεισμούς και απαγορεύσεις.

Γιατί στη χειρότερη βλέπουμε πόσα δράματα σε καθημερινή βάση εκτυλίσσονται με θύματα γυναίκες.

Το γεγονός πως στο Ψαλτολόγιον τα ενεργά μέλη σε ποσοστό 99% είμαστε άντρες, οφείλεται ... επειδή ουσιαστικά επί αιώνες [ενν. το γυναικείο φύλλο] στην πλειοψηφία του έχει αποκλειστεί από την ψαλτική.

Αποκλεισμένο από τους άντρες οι οποίοι σε οποιαδήποτε προσπάθεια αποκατάστασης της αδικίας δε διστάζουν να χλευάζουν την όποια κίνηση;

Αυτά όλα προσπελάσιμα και ασχολίαστα,

αυτό παράδειγμα σωβινισμού

(Σοβινισμός (ο) (συχνή ορθ. σωβινισμός) τυφλός εθνικισμός που χαρακτηρίζεται από τη φανατική εξύμνηση κάθε εθνικού στοιχείου, από απόρριψη και περιφρόνηση των στοιχείων των άλλων λαών∙ ΦΡ. ανδρικός σωβινισμός το σύνολο των προκαταλήψεων ορισμένων ανδρών κατά των γυναικών, που βασίζονται στην αντίληψη περί κληρονομικής υπεροχής του άνδρα έναντι της γυναίκας [ΕΤΥΜ. Μεταφορά τού γαλλ. chauvinisme, από το όν. Chauvin ενός φανατικού πατριώτη, ήρωα τού θεατρικού έργου La Cocarde tricolore (1831), το οποίο γράφτηκε από τον Jean H. Cogniard και βασίστηκε στο πρόσωπο τού Γάλλου στρατιώτη Ν. Chauvin, υπέρμετρα αφοσιωμένου στον Ναπολέοντα]),

που αιχμαλωτίζει τη συζήτηση και που βεβαίως (με μία πιο συνετή και καλόβουλη «χειλεανάγνωσή» του) ουδεμία σχέση έχει και με προσβολή ή έλλειψη σεβασμού του συνομιλητή ;

Όσο για τα εντός κι εκτός, ένα και το αυτό.

Προσμειδιών, κρατώ το καίριο

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ἄκουε πολλά said:
κρατώ αυτό το καίριο

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Άμε γεια σου!

Και για να το συμπληρώσω, μου έδωσαν μια συγκλονιστική ευχή, που δεν μπορώ παρά να μοιραστώ με τους φίλους μου και «οικογενείς» μου εδώ στο φόρουμ:

«είθε το Χριστός επι γης υψώθητε να δείξει σε όλους μας πού κείται το καίριον»!​
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
ἄκουε πολλά said:
Άντε γράψου στον ψαλτριών να υπερασπιστείς επί του πρακτέου τα δίκαια στα οποία αναφέρεσαι, ρε φίλε... Και αν τυχόν ο δονκιχωτισμός της
δεσποινιδοπροεδροψάλτριας
-δικηγόρου συγκινήσει (sic) την συνήθως ευαίσθητη ιεραρχία μας, έλα πάλι να γράψεις εδώ και να κάνεις τον έξυπνο... Μέχρι τότε, εόρταζε την ίδρυση του ψαλτριών και κρούε τας χείρας σου.

1)Ευτυχως λοιπον που το ως ανω μηνυμα ,του οποιου παραθετω περιτεχνον και αξιοθαυμαστον δειγμα ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ, ω σεβαστοι μου "συνηθεις υποπτοι", δεν περιεχει ουδεν το υβριστικον και ειρωνικον κατα της κ.Καραντζη !!! 2)Ομολογουμενως ουδολως διαφαινεται "φαρισαικη και ρατσιστικη" αντιμετωπιση στα σχολια μου !!!3) ΣΥΜΦΩΝΩ εν τελει μαζι σας, οτι η κ.Καραντζη οπως κι' εγω , ειμαστε προβληματα που πρεπει να αντιμετωπιστουν "ΕΝ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥΣ" !!!!!!
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Υ.Γ Σας ευχαριστω προκαταβολικα για το "delete" στο παρον μνμ μου !
 
Last edited:
Top