Ομιλία π. Γεωργίου Τσέτση για Ναυπλιώτη-Πρίγγο-Στανίτσα (Κύπρος, 2008)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν υπάρχει πλέον το αρχείο. Θα μπορούσε να κάνει κανείς κανένα καλό και για μας που δεν το πήραμε χαμπάρι εγκαίρως;
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Γιάννη δεν μπορώ να κάνω ανάρτηση τώρα γιατί είμαι δουλειά. Κάνε όμως αναζήτηση στο google και γράψε τα εξής:

πρίγγος church of cyprus

Οι πρώτοι 2 σύνδεσμοι είναι αυτά που θέλεις σε pdf. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γιάννη δεν μπορώ να κάνω ανάρτηση τώρα γιατί είμαι δουλειά. Κάνε όμως αναζήτηση στο google και γράψε τα εξής:

πρίγγος church of cyprus

Οι πρώτοι 2 σύνδεσμοι είναι αυτά που θέλεις σε pdf. Ευχαριστώ.
Ὄντως...​
 

Attachments

  • omilia_presviterou.pdf
    169.3 KB · Views: 89
Γράφει μεταξύ άλλων ο π. Γεώργιος:

Να σημειωθεί πως στο Πατριαρχείο, τόσο τις Κυριακές, όσο και κατά τις διάφορες εορτές του ενιαυτού, ανέκαθεν δινόταν βαρύτητα στον Όρθρο, με τα αργά Ευλογητάρια, τους ρυθμικούς Αναβαθμούς και Κανόνες, τις αργές Καταβασίες, τους Αίνους, τα Εωθινά και τα έντεχνα Δοξαστικά. Εξ ου και η συρροή των πιστών στον Ναό, από όρθρου βαθέως! Η Θεία Λειτουργία, εκτός των Χερουβικών και των Κοινωνικών, που όντως ήταν έντεχνα και μεγαλειώδη, είχε μιά κατανυκτική λιτότητα.

Αυτό είναι απάντηση σε όσους θεωρούν ότι η Θ. Λειτουργία πρέπει να είναι δήθεν πιο μεγαλοπρεπής από τον Όρθρο (υπάρχουν πολλοί που το πιστεύουν αυτό), τον οποίο πρέπει να συντομεύουμε, αφού δεν έρχεται πια κόσμος....

Και σου προσάπτουν μάλιστα (μου έχει συμβεί) ότι καθυστερείς πολύ τον Όρθρο (τελειώνοντας αντί στις 08:30 στις 08:40-45) βάζοντας αργές καταβασίες και αργές δοξολογίες που δεν βοηθάνε τον κόσμο να κατανοήσει, εις βάρος λέει της Θ. Λειτουργίας...
Ε, τότε να ψέλνουμε και το Χερουβικό σύντομα για να κατανοεί το κείμενο ο κόσμος...
Ο λειτουργός τότε θα πρέπει να γίνει...πύραυλος!!!(Ευχή-θυμίαση-μετάνοιες, πρόθεση κτλ), χάριν της κατανόησης...
 
Top