[Ανακοίνωση] Ολοκληρωμένες Ακολουθίες Γραμμένες με το πρόγραμμα "Μουσικά Κείμενα"

papline

Παλαιό Μέλος
Θέλω να ανακοινώσω στα μέλη της κοινότητας ότι στη σελίδα του προγράμματος "Μουσικά Κείμενα" άρχισαν να αναρτώνται ολοκληρωμένες ακολουθίες του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας των ημερών που έπονται.

Οι ακολουθίες ετοιμάζονται από ένα χρήστη του ΜΚ που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του και τον ευχαριστώ πολύ.

Ο σύνδεσμος στον οποίο θα βρείτε τις ακολουθίες είναι ο παρακάτω:

http://papline.gr/index.php/yliko/category/36---

Σημείωση: Για να μπορέσει κάποιος να ανοίξει και να δει σωστά τα κείμενα πρέπει να έχει εγκατεστημένες τις γραμματοσειρές του ΜΚ.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αγαπητέ Δημήτρη, ευχαριστούμε πολύ (και) γι' αυτήν την προσφορά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό να αναρτώνται τα κείμενα αυτά (είτε στο site του ΜΚ, είτε εδώ στο Ψ) και σε μορφή PDF, ώστε να αξιοποιούνται και από αυτούς που δεν χρησιμοποιούν Microsoft Office, π.χ. χρήστες Linux και όχι μόνο. Δυστυχώς, στο Libre Office τα κείμενα του ΜΚ δεν εμφανίζονται σωστά, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ακόμη και μεταξύ διαφορετικών εκδόσεων του MS Word θα υπάρχουν σημαντικές διαφορές στο formatting, ακόμη και με τις γραμματοσειρές εγκατεστημένες. Γενικά, νομίζω ότι η διάθεση των μουσικών κειμένων σε PDF, η δημιουργία των οποίων είναι πολύ εύκολη για τον συντάκτη των κειμένων, θα βοηθήσει στην ευρύτερη διάδοση και χρήση τους. Ευχαριστώ εκ προτέρων!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Προσωπικά δεν έχω καμία αντίρρηση αν κάποιος θέλει να τα μετατρέπει σε pdf και να τα δημοσιεύει στο ψαλτολόγιο. Προσπαθώ όσο μπορώ να μην "φορτώνω" την σελίδα του ΜΚ επειδή είναι ανεβασμένη σε δωρεάν server με ότι συνεπάγεται αυτό (περιορισμένος χώρος και bandwith).
 

Attachments

  • 21-11-2015 Εισόδια by 10uk15.pdf
    1.3 MB · Views: 1,244
  • 22-11-2015 ήχος πλ.δ', εωθ. γ' by 10uk15.pdf
    1.4 MB · Views: 678

Pappous43

Παλαιό Μέλος
....
Οι ακολουθίες ετοιμάζονται από ένα χρήστη του ΜΚ που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του και τον ευχαριστώ πολύ. ....

Εύχαριστίες καί στόν ἄνώνυμον κύριον καί σέ σᾶς!
Σᾶς στέλνω δύο παρακλήσεις:

1) Ὥς καί ἀνωτέρω διά τά pdf.

2) Ἐπίσης νά ὑπάρχουν καί τά ἀρχεῖα .ΜΚ3 (ὅπως γἴνεται καί μέ τό Πανδουρίς) ὥστε οἱ ἐνδιαφερόμενοι
νά τά ἀνοίγουν μέσῳ BZQ νά ἀκοῦν τήν μετροφωνικήν παραλλαγήν.
 

papline

Παλαιό Μέλος
25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2015
† ᾿Απόδοσις τῶν Εἰσοδίων, Αἰκατερίνης τῆς μεγαλομάρτυρος καὶ πανσόφου (†313)· Μερκουρίου μεγαλομάρτυρος.
http://papline.gr/index.php/yliko/category/36---


Ἐπίσης νά ὑπάρχουν καί τά ἀρχεῖα .ΜΚ3 (ὅπως γἴνεται καί μέ τό Πανδουρίς) ὥστε οἱ ἐνδιαφερόμενοι
νά τά ἀνοίγουν μέσῳ BZQ νά ἀκοῦν τήν μετροφωνικήν παραλλαγήν.

Δυστυχώς η δημιουργία των αρχείων .ΜΚ3 σε τόσο μεγάλα αρχεία είναι σχεδόν απαγορευτική. Υπάρχει όμως η δυνατότητα όποιος θέλει να αντιγράφει τα τμήματα που θέλει να ακούσει με το BZQ, σε νέο αρχείο και στη συνέχεια να κάνει την δημιουργία των αρχείων ΜΚ3.
 

Attachments

  • 25-11-2015 by 10uk15.pdf
    1.4 MB · Views: 588
Last edited:

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Πολύ καλή δουλειά, ευχαριστούμε για τον κόπο σου, και όλους όσους βοηθάνε στην προσπάθεια σας.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Χίλιες έτι ευχαριστίες ....
Σε σας
Και του ανωνύμου.....
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην ακολουθία της 13ης ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015 έγινε αντικατάσταση του αρχείου.
Έγιναν δύο διορθώσεις στον Τρισάγιον ύμνο και αντικαταστάθηκε η Δοξολογία του Μανουήλ Πρωτοψάλτου με την μεγάλη Δοξολογία του Πέτρου Λαμπαδαρίου
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ισοκρατήματα είναι δύσκολο φαντάζομαι να έχουμε,....... έτσι?
Πολύ καλή δουλειά μπράβο σας ....... ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω ὅτι ἕνας λόγος πού ἀνεβάζουμε καί τό ἀρχεῖο τοῦ κειμενογράφου εἶναι νά μπορεῖ νά τό τροποποιήσει κάποιος σύμφωνα μέ τά αἰσθητικά του καί τό κέφι του, νά βάλλει ἰσοκρατήματα, νά ἀλλάξει κάτι τό ὁποῖον δέν ταιριάζει μέ τό ψαλσιμό του κλπ.
Εἰδικά γιά τά ἰσοκρατήματα ὑπάρχει διαφωνία, θεωρητική ἄς ποῦμε.
Ἄλλοι θέλουν συνεχεῖς ἐναλλαγές , ἄλλοι κατά τετράχορδο, καί ἄλλοι κατά τόν ἦχο πού ἐναλλάσεται σέ ἕνα ἀργό μέλος.
Γιά παράδειγμα ὅταν σέ πρώτο ἦχο ἔχουμε Νη γιά ἕνα-δύο χρόνους σπεύδουν νά ἀλλάξουν τό ἰσοκράτημα τοῦ Πα. Ἢ ὅταν ἔχουμε πλ δ΄ π.χ. Ὑπερμάχω, σπεύδουν νά κάνουν κάτω Δι ὅταν τό μέλος κάνει δύο χρόνους στόν Πα.
Δέν εἶναι λάθος πιστεύω ἀλλά νά σκεφτοῦμε καί ὅτι οἱ εὐρωπαῖοι πού δέν βαδίζουν σέ ἰσοκράτημα ἀλλά ἀλλάζουν συνεχῶς τίς φωνές κάπου ἀναπαύοντιαι ὑπερβολικά καί μέ τήν έβδόμην.
Ὅλα καλά εἶναι καί καλά ἀκούγονται γιαυτό καί οἱ παλαιοί (καί νεότεροι σχετικά) δέν σημείωναν ἰσοκρατήματα στά βιβλία τους.
Στό Πατριαρχεῖο δέν τά χρησιμοποιούσαν καί πολύ νομίζω.
Κι ἐγώ ἐάν ἔχω ἰσοκράτη δίπλα μου χαίρομαι νά κάνει πρώτη φωνή.
Διότι π.χ. τά ἀντίφωνα τά ἔλεγε ὁ λαός.
Δέν εἶναι ὡραῖο νά ψάλλει κάποιος μόνος του καί γύρω 3-4 ἄτομα νά τοῦ κρατοῦν τά μπάσα. Καί ὁ Κουκουζέλης νάτανε θά εἶχε βαρεθεῖ νά ἀκούει τόν ἑαυτόν του.
Τό νέο λούκ εἶναι νά ἀγοράζει κάποιος ἓναν κομπιοῦτερ ἰσοκράτη γιά νά ψέλνει κατά μόνας.
Στό μέλλον, ρομποτάκια μέ τεχνιτή νοημοσύνη. ἄν φεύγεις άπ τήν βάση θά σοῦ τραβοῦν καί τή γραβάτα.
Τά λέω αὐτά ἀπό (μ)πείρας γιατί ἔλαβα ἄδεια λίγων ἐτῶν καί πηγαίνοντας σέ πολλούς συναδέλφους (νέα παιδιά, δέν λέω γιά τούς παλαιούς καί μεγάλους ψάλτες πού μού ἔδινα τά πάντα) δέν μοῦ ἔδιναν ἕνα Ἀμήν γιά τά μάτια. Φυσικά οὔτε ἰσοκράτημα μποροῦσα νά κάνω γιατί εἴχανε τόν ἀγαπητό τους συνάδελφο μοτόρι.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Νομίζω ὅτι ἕνας λόγος πού ἀνεβάζουμε καί τό ἀρχεῖο τοῦ κειμενογράφου εἶναι νά μπορεῖ νά τό τροποποιήσει κάποιος σύμφωνα μέ τά αἰσθητικά του καί τό κέφι του, νά βάλλει ἰσοκρατήματα, νά ἀλλάξει κάτι τό ὁποῖον δέν ταιριάζει μέ τό ψαλσιμό του κλπ.
Εἰδικά γιά τά ἰσοκρατήματα ὑπάρχει διαφωνία, θεωρητική ἄς ποῦμε.
Ἄλλοι θέλουν συνεχεῖς ἐναλλαγές , ἄλλοι κατά τετράχορδο, καί ἄλλοι κατά τόν ἦχο πού ἐναλλάσεται σέ ἕνα ἀργό μέλος.
Γιά παράδειγμα ὅταν σέ πρώτο ἦχο ἔχουμε Νη γιά ἕνα-δύο χρόνους σπεύδουν νά ἀλλάξουν τό ἰσοκράτημα τοῦ Πα. Ἢ ὅταν ἔχουμε πλ δ΄ π.χ. Ὑπερμάχω, σπεύδουν νά κάνουν κάτω Δι ὅταν τό μέλος κάνει δύο χρόνους στόν Πα.
Δέν εἶναι λάθος πιστεύω ἀλλά νά σκεφτοῦμε καί ὅτι οἱ εὐρωπαῖοι πού δέν βαδίζουν σέ ἰσοκράτημα ἀλλά ἀλλάζουν συνεχῶς τίς φωνές κάπου ἀναπαύοντιαι ὑπερβολικά καί μέ τήν έβδόμην.
Ὅλα καλά εἶναι καί καλά ἀκούγονται γιαυτό καί οἱ παλαιοί (καί νεότεροι σχετικά) δέν σημείωναν ἰσοκρατήματα στά βιβλία τους.
Στό Πατριαρχεῖο δέν τά χρησιμοποιούσαν καί πολύ νομίζω.
Κι ἐγώ ἐάν ἔχω ἰσοκράτη δίπλα μου χαίρομαι νά κάνει πρώτη φωνή.
Διότι π.χ. τά ἀντίφωνα τά ἔλεγε ὁ λαός.
Δέν εἶναι ὡραῖο νά ψάλλει κάποιος μόνος του καί γύρω 3-4 ἄτομα νά τοῦ κρατοῦν τά μπάσα. Καί ὁ Κουκουζέλης νάτανε θά εἶχε βαρεθεῖ νά ἀκούει τόν ἑαυτόν του.
Τό νέο λούκ εἶναι νά ἀγοράζει κάποιος ἓναν κομπιοῦτερ ἰσοκράτη γιά νά ψέλνει κατά μόνας.
Στό μέλλον, ρομποτάκια μέ τεχνιτή νοημοσύνη. ἄν φεύγεις άπ τήν βάση θά σοῦ τραβοῦν καί τή γραβάτα.
Τά λέω αὐτά ἀπό (μ)πείρας γιατί ἔλαβα ἄδεια λίγων ἐτῶν καί πηγαίνοντας σέ πολλούς συναδέλφους (νέα παιδιά, δέν λέω γιά τούς παλαιούς καί μεγάλους ψάλτες πού μού ἔδινα τά πάντα) δέν μοῦ ἔδιναν ἕνα Ἀμήν γιά τά μάτια. Φυσικά οὔτε ἰσοκράτημα μποροῦσα νά κάνω γιατί εἴχανε τόν ἀγαπητό τους συνάδελφο μοτόρι.
Τι έκαναν στο Πατριαρχείο;
Δεν χρησιμοποιούσαν ισοκρατήματα;:eek:
Διαφωνώ τα περί νέου-παλιού
συνήθως οι παλιότεροι είχαν περισσότερο
εγωϊσμό κ αμετροέπεια.Τα παλικάρια τα
νεότερα είναι πιο φιλόξενα.
Βέβαια όταν έρχεται καρακάξα δίπλα μου
ή του λέω να σταματήσει ή τον στέλνω στο Αριστερό
να καθίσει κ άνετα να μην είναι μόνος του.


Ευχαριστούμε για τις αναρτήσεις.
 
Top