Οκτάηχο «Η Γέννησίς σου Χριστέ ο Θεός ημών» - Ιωάσαφ Διονυσιάτου

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω το οκταηχο απολυτικιο της γεννησεως του Ιωασαφ Διονυσιατη. Υπαρχει στην ανθολογια του. Μπορει καποιος να το σκαναρει; Ευχαριστω
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω το οκταηχο απολυτικιο της γεννησεως του Ιωασαφ Διονυσιατη. Υπαρχει στην ανθολογια του. Μπορει καποιος να το σκαναρει; Ευχαριστω

Έτοιμο...για ψάλσιμο.
 

Attachments

  • Η γέννησίς σου-Ιωάσαφ Διονυσιάτου,οκτάηχο.pdf
    4.5 MB · Views: 738

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Βασικά το θέλω για αγρυπνία της αποδόσεως σημερα. Αν μπορει κάποιος να το ανεβασει θα ήμουν ευγνομων.

Τελικά, οι αγρυπνίες στις αποδόσεις έχουν γίνει μόδα... Τι να πω... :mad:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Κάποια μηνύματα περί της Ανθολογίας Ιωάσαφ Διονυσιάτου μεταφέρθηκαν στο σχετικό θέμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τελικά, οι αγρυπνίες στις αποδόσεις έχουν γίνει μόδα... Τι να πω... :mad:

Ε δὲν εἶναι καὶ κακὸ νὰ γίνεται καὶ καμιὰ ἀγυπνία ποὺ καὶ ποὺ.
 

GRMUSIC

Νέο μέλος
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΟΝ Β' ΠΟΔΑ ΤΟΥ ΟΚΤΑΗΧΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ''Η ΓΕΝΝΗΣΙΣ ΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ Ο ΘΕΟΣ'' ΤΟΥ ΙΩΑΣΑΦ ΔΙΟΝΥΣΙΑΤΟΥ Ο ΒΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΔΙ;
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΟΝ Β' ΠΟΔΑ ΤΟΥ ΟΚΤΑΗΧΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ''Η ΓΕΝΝΗΣΙΣ ΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ Ο ΘΕΟΣ'' ΤΟΥ ΙΩΑΣΑΦ ΔΙΟΝΥΣΙΑΤΟΥ Ο ΒΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΔΙ;

ως Βου όπως λέει!:wink:

Μπορεί να είμαι λάθος, καθώς μόλις τώρα, τις τελευταίες ημέρες άρχισα να καταλαβαίνω τη λειτουργία των φθορών, αλλά θα έλεγα ως ΔΙ από τη στιγμή που υπάρχει η φθορά στον τελευταίο χαρακτήρα του πρώτου πόδα όπως μας δείχνει η εικόνα. Θα αγνοούσα δηλαδή (πιθανό να κάνω λάθος διορθώστε με), αυτό το εκ του βου που γράφει το κείμενο και θα έλεγα την παραλλαγή κανονικά μετατρέποντας το φθόγγο ΒΟΥ σε ΔΙ με τα διαστήματα που ορίζονται από τη φθορά αυτή τη χρωματική του ΔΙ δηλαδή από το ΝΗ 8 16 6 ή 8 14 8 κατ΄άλλους και μείζονας κ.ο.κ. Άλλωστε έτσι ψάλλεται εύκολα και μας θυμίζει ας πούμε το άκουσμα που συνήθως έχουμε σε γνωστά κομμάτια όπως το δύναμις. Και στο τέλος της επόμενης σελίδας εκεί που έχει τη διατονική φθορά του ΠΑ, αντί για ΓΑ που ήταν να πω θα πω ΠΑ.
 

Attachments

  • ThematismosEso.jpg
    ThematismosEso.jpg
    38.9 KB · Views: 49

GRMUSIC

Νέο μέλος
Έχω μια σκέψη αλλά δεν ξέρω αν είμαι ορθός.
Μήμως θέλει τη βάση εδώ χαμηλή βου για να κάνει β' διατονικό που στις μέρες μας είναι ο λέγετος. Δηλαδή κάτι παρόμοιο με τον Β' πόδα του Θεοτόκε Παρθένε του Π.Μπερεκέτη;
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μπορεί να είμαι λάθος, καθώς μόλις τώρα, τις τελευταίες ημέρες άρχισα να καταλαβαίνω τη λειτουργία των φθορών, αλλά θα έλεγα ως ΔΙ από τη στιγμή που υπάρχει η φθορά στον τελευταίο χαρακτήρα του πρώτου πόδα όπως μας δείχνει η εικόνα. Θα αγνοούσα δηλαδή (πιθανό να κάνω λάθος διορθώστε με), αυτό το εκ του βου που γράφει το κείμενο και θα έλεγα την παραλλαγή κανονικά μετατρέποντας το φθόγγο ΒΟΥ σε ΔΙ με τα διαστήματα που ορίζονται από τη φθορά αυτή τη χρωματική του ΔΙ δηλαδή από το ΝΗ 8 16 6 ή 8 14 8 κατ΄άλλους και μείζονας κ.ο.κ. Άλλωστε έτσι ψάλλεται εύκολα και μας θυμίζει ας πούμε το άκουσμα που συνήθως έχουμε σε γνωστά κομμάτια όπως το δύναμις. Και στο τέλος της επόμενης σελίδας εκεί που έχει τη διατονική φθορά του ΠΑ, αντί για ΓΑ που ήταν να πω θα πω ΠΑ.

Πόσο μα πόσο θα το ρωτάτε και θα σας δίνονται απαντήσεις και θα επιμένετε στα ίδια!
Ο Β ήχος οδεύει κατά όμοια διφωνία ..νη-βου=βου-δι=δι-ζω=ζω-πα..κοκ
Οπότε είτε βου τον θεωρήσεις είτε δι είναι το ίδιο και το αυτό.
οι θεωρίες των θεωρητικών του 20ου αιώνα είναι ΛΑΘΟΣ.

Επιμένετε στον Καρά και σε αυτά που έχετε μάθει..συνεχίσετε να επιμένετε βγάλτε το με την θεωρία του Καρά αν μπορείτε χαχαχαχα!!!!! (evil smile :D)
Καλά Χριστούγεννα και καλή φώτιση!!! :):):)
 
Last edited:
Top