Οι στίχοι των αποστίχων σε εσπερινούς των καθημερινών της περιόδου του Πεντηκοσταρίου

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Οἱ στίχοι τῶν ἀποστίχων τῇ Τετάρτῃ (τοῦ Θωμᾶ, τῶν Μυροφόρων καὶ τῆς Σαμαρείτιδος) ἑσπέρας εἶναι οἱ συνήθεις «Πρὸς σὲ ἦρα τοὺς ὀφθαλμοὺς μου...» κ.λ.π. (χφφ. Μ. Λαύρας Δ-41 πεντηκοστάριο ια' αἰ. φφ. 44v, 76r, Λειμῶνος 81 πεντηκοστάριο ια'-ιβ' αἰ. φφ. 31v, 69r, 151v, πεντηκοστάρια ἐκδ. 1525, 1687, 1820, Πανθέκτη ἐκδ. 1817 τ. 2 σσ. 1682, 1696, 1732), καὶ ὄχι «Εἰς πᾶσαν τὴν γῆν...» καὶ «Θαυμαστὸς ὁ Θεός...» κατὰ ὑπερβολικὴ προέκταση τῆς τάξεως τῶν Σαββάτων. Ἀκόμη καὶ σὲ ἀναστάσιμα στιχηρὰ προτίθεται ὁ στίχος τῆς ἀρχαίας λιτῆς (ἀποστίχων) «Πρὸς σὲ ἦρα τοὺς ὀφθαλμοὺς μου...», τῇ Τρίτῃ καὶ Πέμπτῃ ἑσπέρας.
 
Last edited:
Αναφέρομαι στις καθημερινές, άνευ εορταζομένου Αγίου και ειδικώς το εσπέρας Τρίτης και Πέμπτης.
Οι προτασσόμενοι στίχοι προέρχονται από την κατανυκτική περίοδο :

α. Σταυρώσιμον άνευ στίχου
β. Αναστάσιμον μετά στίχου "Προς σε ήρα τους οφθαλμούς μου" και
γ. Μαρτυρικόν μετά στίχου "Ελέησον ημάς, Κύριε ελέησον"

Και το ερώτημα-θέμα μου είναι :

Η πρόταξη κατανυκτικού στίχου πριν το αναστάσιμο τροπάριο είναι ταιριαστή ;

(Στο εσπέρας Κυριακής, Δευτέρας & Τετάρτης το Αναστάσιμον είναι πρώτο και δεν απαιτείται στίχος)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

[Σημ. συντ.] Μεταφέρθηκε τό νέο θέμα/μήνυμά σου σέ προϋπάρχον θέμα, ἀγαπητέ Παναγιώτη, καί δέν τό ἀποσύρω (ὅπως μοῦ λές), ἀφοῦ εἶναι εὔλογο τό ἐρώτημά σου καί ἦταν εὐκαιρία νά ἐπανέλθει τό θέμα γιά ὅσους δέν τό ἔχουν δεῖ, συμπληρωμένο καί μέ ἀλλαγή τίτλου. Εὐχαριστῶ

 
Χριστός Ανέστη.
Στίχοι Αποστίχων σε Εσπερινούς προ Τετάρτης και Παρασκευής
Είναι ταιριαστό στα εσπέρια απόστιχα Αναστάσιμα τροπάρια (ένα είναι... και σε σειρά δεύτερο) να προτάσσεται ο στίχος : "Πρός σε ήρα..." ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Μεταφέρθηκε τό νέο θέμα/μήνυμά σου σέ προϋπάρχον θέμα, ἀγαπητέ Παναγιώτη,..
Ἀκόμη καὶ σὲ ἀναστάσιμα στιχηρὰ προτίθεται ὁ στίχος τῆς ἀρχαίας λιτῆς (ἀποστίχων) «Πρὸς σὲ ἦρα τοὺς ὀφθαλμοὺς μου...», τῇ Τρίτῃ καὶ Πέμπτῃ ἑσπέρας.
 
[Σημ. συντ.] Μεταφέρθηκε τό νέο θέμα/μήνυμά σου σέ προϋπάρχον θέμα, ἀγαπητέ Παναγιώτη, καί δέν τό ἀποσύρω (ὅπως μοῦ λές), ἀφοῦ εἶναι εὔλογο τό ἐρώτημά σου καί ἦταν εὐκαιρία νά ἐπανέλθει τό θέμα γιά ὅσους δέν τό ἔχουν δεῖ, συμπληρωμένο καί μέ ἀλλαγή τίτλου. Εὐχαριστῶ
τη συγγνώμη μου για την λησμοσύνη (ηλικία γαρ ,,,,)
 
Top