Οι δύο τελευταίοι στίχοι των Αίνων της Β' Κυριακής νηστειών

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ακόμα μία λεπτομέρεια, πολύ πρόχειρα, συγνώμη, όπως το είδα στην εκκλησία χθές, δεν είχα χρόνο να το κοιτάξω και σε άλλα. Στο ΗΟΠ έχει στίχους και έτσι εμφανίζονται και στα Λειτουργικά κείμενα του π. Leo.

εἰς τά 2 τελευταῖα: α΄. – «Στόμα δικαίου μελετήσει σοφίαν καί ἡ γλῶσσα αὐτοῦ λαλήσει κρίσιν». β΄.– «Οἱ ἱερεῖς σου, Κύριε, ἐνδύσονται δικαιοσύνην καί οἱ Ὅσιοί σου ἀγαλλιάσονται».

Στο Τριώδιο όμως της ΑΔ (εκδ. 1994) που έχουμε στο αναλόγιον έχει:

«Στόμα Δικαίου ἀποστάζει σοφίαν, χείλη δὲ ἀνδρῶν ἐπίστανται χάριτας»

και

«Οἱ ἱερεῖς σου, Κύριε, ἐνδύσονται δικαιοσύνην, καί οἱ ῞Οσιοί σου ἀγαλλιάσει ἀγαλλιάσονται»
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐγώ στό Τριῴδιον τῆς Ἀ.Δ. μικροῦ σχήματος (17x24) δυστυχῶς βλέπω α΄ στίχ. «Στόμα Δικαίου ἀποστάζει σοφίαν, χείλη δὲ ἀνδρῶν ἐπίστανται χάριτας». Αὐτός ὁ στίχος εἶναι ἀπό τό βιβλίο τῶν Παροιμιῶν (ι΄, 31 τό α΄ἡμιστίχιον, τό β΄ ἐκλογή ἀπό ἄλλο σημεῖο τῶν Παροιμιῶν). Οἱ στίχοι ὅμως πάντοτε εἶναι ψαλμικοί. Σημειωτέον ὅτι σ᾿ αὐτές τίς ἐκδόσεις μικροῦ σχήματος ἔγιναν πολλές ἄκριτες ἐπεμβάσεις.

Ὁ στίχος «Οἱ ἱερεῖς σου, Κύριε, ἐνδύσονται δικαιοσύνην καί οἱ ὅσιοί σου ἀγαλλιάσονται» εἶναι ἀπό τόν Ψαλμό 131 στίχ. 9. Τό «ἀγαλλιάσει» εἶναι ἀπό τόν στίχο 16, ὁ ὁποῖος συγκεκριμένα ἔχει· «τοὺς ἱερεῖς αὐτῆς ἐνδύσω σωτηρίαν, καὶ οἱ ὅσιοι αὐτῆς ἀγαλλιάσει ἀγαλλιάσονται». Κι ἐδῶ ἄστοχη ἐπέμβαση/προσθήκη.

Ὁ στίχος «Στόμα δικαίου μελετήσει σοφίαν καί ἡ γλῶσσα αὐτοῦ λαλήσει κρίσιν» εἶναι ἀπό Ψαλμ. 36, 30 καί ὁ στίχος «Τὸ στόμα μου λαλήσει σοφίαν καὶ ἡ μελέτη τῆς καρδίας μου σύνεσιν» ἀπό Ψαλμ. 48, 4, πού χρησιμοποιοῦνται σέ ἱεράρχες, ὅπως βλέπουμε τήν Α΄ Ἰανουαρίου.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ἐγώ στό Τριῴδιον τῆς Ἀ.Δ. μικροῦ σχήματος (17x24) δυστυχῶς βλέπω α΄ στίχ. «Στόμα Δικαίου ἀποστάζει σοφίαν, χείλη δὲ ἀνδρῶν ἐπίστανται χάριτας».

Ναί πάτερ, έτσι το έχει, ευχαριστώ, θυμόμουνα λάθος - έπρεπε να το ξανακοιτάξω. Το διόρθωσα στο αρχικό μου μήνυμα. Ευχαριστώ και για τις άλλες παρατηρήσεις/πληροφορίες σου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

ΤΚΠ 1838, σελ. 166 -pdf 172-, 1868, σελ. 186 -pdf 186-, 1881, σελ. 258 -pdf 266- καί 1851 -πού ἔχω- σελ. 194, ὑποσημ. (α): «Τὸ στόμα μου λαλήσει σοφίαν καὶ ἡ μελέτη τῆς καρδίας μου σύνεσιν» καί «Στόμα δικαίου μελετήσει σοφίαν καί ἡ γλῶσσα αὐτοῦ λαλήσει κρίσιν».

ΤΜΕ, σελ. 340, 341 καί τῆς α΄ ἐκδόσεως τοῦ 1888: «Τὸ στόμα μου λαλήσει σοφίαν καὶ ἡ μελέτη τῆς καρδίας μου σύνεσιν» καί «Οἱ ἱερεῖς σου, Κύριε, ἐνδύσονται δικαιοσύνην καί οἱ ὅσιοί σου ἀγαλλιάσει ἀγαλλιάσονται».

Σχόλιον: Τά Πατριαρχικά Τυπικά διορθώνουν τό σφάλμα τοῦ ἐκ τῶν Παροιμιῶν στίχου τοῦ Τριῳδίου. Τό ΤΚΠ καταργεῖ καί τούς δύο προβλεπόμενους τοῦ Τριῳδίου στίχους. Τό ΤΜΕ κρατάει τόν δεύτερο τοῦ Τριῳδίου, τόν ὁποῖον διορθώνει τό ΗΟΠ ἐπί τό ἀκριβέστερον. Ὅμως τό ΗΟΠ δέν τηρεῖ τόν πρῶτον τοῦ ΤΜΕ. Λαμβάνει φαίνεται τούς στίχους ἀπό τήν ἔκδοση τοῦ Τριῳδίου ΦΩΤΟΣ (;) πού ἀντιγράφει ὁ π. Leo, χωρίς νά συμβουλευθεῖ τό ΤΜΕ; Πάντως στό Τριῴδιο τοῦ 16ου αἰ. (σελ. 198 τοῦ pdf) δέν βλέπω στίχους. Ἐκεῖ ἄλλως ἔχουν τά πράγματα σύμφωνα μέ τό ΤΑΣ.


 
Top