Οι Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου (υπό Ι. Μπουλμπουτζή)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με μεγάλη έκπληξη, ψάχνοντας να παραπέμψω αλλού, διαπίστωσα ότι το θέμα με τις Παρακλήσεις του Πρίγγου δεν είναι πια ενεργό. Το είχα ανεβάσει το Καλοκαίρι του 2017 και μάλλον θα σβήστηκε με το πρόβλημα του forum. Κρίμα πραγματικά, κυρίως διότι θεωρούσα πως το πόνημα ήταν διαθέσιμο για κάθε ενδιαφερόμενα, αλλά και διότι κάποιες από τις κριτικές που εισέπραξα ήταν από άτομα καταξιωμένα και αποτελούσαν ιδιαίτερη τιμή για εμένα... Αντιγράφω το κείμενο παρουσίασης από τη σχετική μου ανάρτηση στο fb την 1η Αυγούστου 2017.

Αποπερατώθηκε συν Θεώ η καταγραφή των Παρακλητικών Κανόνων κατ' απαγγελίαν Κωνσταντίνου Πρίγγου, συμπληρωμένη στα ελλείποντα βάσει ηχογραφήσεων των Ιακώβου Ναυπλιώτου, Θρασυβούλου Στανίτσα αλλά και τη ευγενεί συνδρομή του διατελέσαντος Άρχοντος Β' Δομεστίκου της ΜΧΕ κατά τα χρόνια της πρωτοψαλτίας του Πρίγγου, κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου. Τον ευχαριστώ θερμά, όπως και τον κ. Αστέριο Δεβρελή που ήλεγξε την πρώτη, χειρόγραφη μορφή των καταγραφών αυτών πριν από δύο χρόνια και μου πρότεινε ορθογραφικές διορθώσεις.
Ελπίζω πραγματικά να αποβεί ωφέλιμη η εργασία, τόσο στη γνωριμία με τον παραδοσιακό τρόπο απαγγελίας των Παρακλήσεων, που έχει πλέον λησμονηθεί, όσο και στον εμπλουτισμό του ρεπερτορίου μας με τις έντεχνες πατριαρχικές θέσεις, που αναδεικνύουν τα νοήματα του κειμένου!
Περισσότερες λεπτομέρειες για τη φιλοσοφία του πονήματος θα βρείτε στον πρόλογό του.


Νομίζω πως είχα αναρτημένα και τα αρχεία απ' όπου έκανα τις καταγραφές. Θα ψάξω να τα βρω στη μορφή που τα ανήρτησα, γιατί είχα συλλέξει όλες τις πηγές μαζί. Αν τα έχει κάποιος πρόχειρα, θα με υποχρέωνε αν θα τα ανέβαζε. Επίσης, πρέπει να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στον κ. Νικόλαο Γιάννου, στο Βαγγέλη τον Σολδάτο και σε όσους άλλους φίλους μου υπέδειξαν λάθη της αρχικής δημοσίευσης, τα οποία και είχα αποκαταστήσει (συγχωρήστε με, δε θυμάμαι όλα τα ονόματα).

ΥΓ: Αν το θέμα είναι ενεργό και δεν το βλέπω, απλά ας διαγράψουν οι συντονιστές το παρόν και ας με ενημερώσουν με ένα μήνυμα. Έψαξα, όμως, στο προφίλ μου τα θέματα που ξεκίνησα και δεν το βρήκα.
 

Attachments

  • Ι. ΜΠΟΥΛΜΠΟΥΤΖΗΣ - ΟΙ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΤ' ΑΠΑΓΓΕΛΙΑΝ Κ. ΠΡΙΓΓΟΥ.pdf
    1.5 MB · Views: 381
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τα χαμένα μηνύματα 2017 (10 Ιουνίου - 9 Δεκεμβρίου)

Date: 2 August 2017 at 3:33:59 AM AEST

Χρήστης ybulbu : συζήτηση Παρακλήσεις : θέμα Ι. Μπουλμπουτζή - Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου.

***************
Αποπερατώθηκε συν Θεώ η καταγραφή των Παρακλητικών Κανόνων κατ' απαγγελίαν Κωνσταντίνου Πρίγγου, συμπληρωμένη στα ελλείποντα βάσει ηχογραφήσεων των Ιακώβου Ναυπλιώτου, Θρασυβούλου Στανίτσα αλλά και τη ευγενεί συνδρομή του διατελέσαντος Άρχοντος Β' Δομεστίκου της ΜΧΕ κατά τα χρόνια της πρωτοψαλτίας του Πρίγγου, κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου, ο οποίος μου υπαγόρευσε και θέσεις έντεχνες που δεν ψάλλονταν στο Πατριαρχείο. Τον ευχαριστώ θερμά, όπως και τον κ. Αστέριο Δεβρελή που ήλεγξε την πρώτη, χειρόγραφη μορφή των καταγραφών αυτών πριν από δύο χρόνια και μου πρότεινε ορθογραφικές διορθώσεις.
Ελπίζω πραγματικά να αποβεί ωφέλιμη η εργασία, τόσο στη γνωριμία με τον παραδοσιακό τρόπο απαγγελίας των Παρακλήσεων, που έχει πλέον λησμονηθεί, όσο και στον εμπλουτισμό του ρεπερτορίου μας με τις έντεχνες πατριαρχικές θέσεις, που αναδεικνύουν τα νοήματα του κειμένου!
Περισσότερες λεπτομέρειες για τη φιλοσοφία του πονήματος θα βρείτε στον πρόλογό του.

Σε επόμενο μήνυμα θα επισυναφθούν οι ηχογραφήσεις στις οποίες βασίστηκα, ώστε να μπορεί κανείς να εμβαθύνει καλύτερα στο πνεύμα και την έκφραση του Πρίγγου και των υπολοίπων δασκάλων!
***************


Date: 2 August 2017 at 3:21:02 PM AEST

Χρήστης ybulbu : συζήτηση Παρακλήσεις : θέμα Ι. Μπουλμπουτζή - Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου.

***************
Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τα 111 άτομα που κατέβασαν το προηγούμενο αρχείο. Με τη βοήθεια του Απόστολου Καλπακίδη, βρήκα 3 παροράματα, λάθη παραλλαγής. Αυτό απετέλεσε αφορμή να ξαναπεράσω όλο το φυλλάδιο παραλλαγή. Εντόπισα άλλο ένα λάθος παραλλαγής, μια παραπανίσια διαστολή, μια ανομοιομορφία στην ορθογραφία μιας περίπτωσης την οποία έλυσα και διόρθωσα και λίγο τη διάταξη του κειμένου στο «Φως η τεκούσα Θεοτόκε». Τα βασικά λάθη, φυσικά, είναι 4 της παραλλαγής.

Το καινούριο αρχείο αντικατέστησε το χθεσινό στο προηγούμενο μήνυμα. Εντούτοις, επειδή κάποιοι μπορεί να το τυπώσατε, ανεβάσω και ένα pdf με τα παροράματα.

Date: 2 August 2017 at 10:46:43 PM AEST

Χρήστης panayiotis constantinou : συζήτηση Παρακλήσεις : θέμα Ι. Μπουλμπουτζή - Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου.

***************
Θερμά συγχαρητήρια!!! Εξαιρετική εργασία !!!!!!!!!

Παράκληση μου είναι σε μεταγενέστερο στάδιο να τοποθετηθούν ( εάν επιβάλλεται) και ισοκρατήματα.
***************


Date: 2 August 2017 at 11:29:00 PM AEST

Χρήστης ybulbu : συζήτηση Παρακλήσεις : θέμα Ι. Μπουλμπουτζή - Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου.

***************

---Quote (Originally by panayiotis constantinou)---
Θερμά συγχαρητήρια!!! Εξαιρετική εργασία !!!!!!!!!

Παράκληση μου είναι σε μεταγενέστερο στάδιο να τοποθετηθούν ( εάν επιβάλλεται) και ισοκρατήματα.
---End Quote---
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Δεν είμαι όμως υπέρ της τοποθέτησης ισοκρατημάτων, τη στιγμή που δεν υπάρχει ουδέτερη προσέγγιση στο θέμα αυτό. Αν επρόκειτο για δικό μου μέλος, μπορεί και να έβαζα, αλλά σε μέλη τρίτων δεν επιθυμώ να δώσω προσωπικό χαρακτήρα. Δηλαδή, το βλέπω σε εργασίες άλλων και με ενοχλεί ότι με περιορίζουν στο να εφαρμόσω τις δικές τους πεποιθήσεις.
***************

Date: 3 August 2017 at 3:59:27 PM AEST

Χρήστης ybulbu : συζήτηση Παρακλήσεις : θέμα Ι. Μπουλμπουτζή - Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου.

***************
Προέκυψαν μέχρι τώρα κάποια ακόμη παροράματα, τα οποία μου υπέδειξαν φίλοι, και τα οποία δυστυχώς θα αργήσω να αποκαταστήσω διότι είμαι εκτός έδρας για κάποιες μέρες. Συγκεκριμένα:

Σελ. 3, μουσ. γρ. 1: 3σημος στα (εκ-τε).
Σελ. 9, γρ. 4: συ και όχι σοι.
Σελ. 38, προτελευταία γραμμή, Δεσπότη και όχι Δεσπότην, είναι σε δοτική.
Σελ. 48, γρ. 9: Η συλλαβή "δος" είναι σε 3φωνη ανάβαση και όχι σε 2φωνη, δηλ. η πεταστή έχει κέντημα και όχι ολίγον.
Για ό, τι άλλο βρείτε, πείτε μου για να το αποκαταστήσουμε!
***************

Date: 15 August 2017 at 6:54:20 AM AEST

Χρήστης ybulbu : συζήτηση Παρακλήσεις : θέμα Ι. Μπουλμπουτζή - Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου.

***************
Δυο εβδομάδες μετά την αρχική ανάρτηση, και κατόπιν πολλών αναγνώσεων δικών μου αλλά και φίλων, ξανανεβάζω το αρχείο διορθωμένο. Νομίζω πως μουσικό λάθος που δεν αναφέρθηκε έχει μόνο ένα, το οποίο επαναλαμβάνεται δυο φορές, στην τελική κατάληξη των Εξαποστειλαρίων στις δυο σειρές που παρατίθενται σε συνοπτικότερη γραφή. Επίσης, σε κάποια κατάληξη μετά από την οποία άλλαζε ωδή, δεν αναφερόταν ο διαχωρισμός στους χορούς.

Σε πολλά άλλα σημεία είχε λαθάκια μορφολογικά (ανομοιομορφία στα μεγέθη γραμματοσειρών, ανομοιομορφία μεταξύ γραμματοσειρών πολυτονικών και υπολοίπων χαρατήρων), πολυτονισμού, διατυπώσεων στον πρόλογο, μία παράληψη αναφοράς ότι ένας χορός παίρνει κατάληξη κα.

Οποιαδήποτε άλλη υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη!

Παραθέτω το κείμενο με την παράκληση στους συντονιστές να αντικατασταθεί αυτό του αρχικού μηνύματος, καθώς πέρασε η προθεσμία κατά την οποία μου επιτρέπεται να το επεξεργαστώ.

Ζητώ συγγνώμη από τα 277 άτομα που το κατέβασαν, αλλά ουδείς άσφαλτος! :D

Ανεβάζω, όπως σας έταξα, και τα ηχητικά από τα οποία έγιναν οι καταγραφές ώστε να υπάρχει μέτρο ελέγχου των καταγραφών και το κυριότερο: να μπορεί κάποιος να τα ακούσει για να αφομοιώσει τον τρόπο που ψάλλονται, αφού αυτό είναι το ζητούμενο. Τα «Απόστολοι εκ περάτων» κατ' απαγγελίαν Ιακώβου Ναυπλιώτου θα τα βρείτε εδώ (
) και κατ' απαγγελίαν Θρασυβούλου Στανίτσα εδώ (http://analogion.com/site/mp3/ApostoloiEkPeraton-PlD-Stanitsas-PaivanasCollection.mp3). Τα «Ελέησον ημάς» και «Της ευσπλαγχνίας την πύλην» από το Στανίτσα θα τα βρείτε εδώ (http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=98972&d=1497998598), ενώ όλα τα υπόλοιπα μέλη που αναφέρω πως καταγράφηκαν απ' αυτόν τα ψάλλει με ταυτόσημο τρόπο σε κάθε ηχογράφηση Παρακλήσεως. Μέχρι και το «Και σε μεσίτριαν έχω» το κατέγραψα αναλυτικότατα και το βρήκα εκ των υστέρων 100% όμοιο σε άλλη εγγραφή.
***************

Date: 16 August 2017 at 1:42:15 AM AEST

Χρήστης ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ : συζήτηση Παρακλήσεις : θέμα Ι. Μπουλμπουτζή - Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου.

***************
Πώς θα ήταν ο κόσμος αν υπήρχε τόση συνέπεια, μεράκι και αγάπη προσφοράς γι' αυτό που κάνουμε, όπως προσφέρουν από το υστέρημα των κόπων τους, τόσοι φίλοι και συνάδελφοι εδώ μέσα, με αξιοζήλευτο επαγγελματισμό. Οποία αντίθεση με την ασυνέπεια και τον ερασιτεχνισμό, όσων έχουν την ευθύνη - εδώ και 40 χρόνια ! - για την αντιμετώπιση των πυρκαϊών που καίνε την πατρίδα μας. Και πάλι ευχαριστούμε τους κοπιώντας και προσφέροντας. Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες/ζουσες.
Και ο Θεός δια των πρεσβειών της Παναγιάς μας, να μας λυπηθεί και να απαλλάξει τα παιδιά μας, από τα δεινά των (αμαρτωλών) πράξεών μας. (Δύσκολο βέβαια, γιατί δεν βλέπω ούτε επίγνωση των πεπραγμένων, ούτε πρόθεση μετανοίας και αίτησης συγνώμης απ' τον Παντελεήμονα Κύριο...) Στην εποχή μας, της αστραπιαίας ταχύτητας των Κομπιούτερς και της ανάπτυξης της επιστημονικής γνώσης, τόσης ώστε να λέμε οτι θα πάμε να μείνουμε και στον Άρη, έχουμε ξεχάσει (ιδίως όσοι μας κυβερνούν) τον Προφητάνακτα : " Αρχή Σοφίας, ΦΟΒΟΣ ΚΥΡΙΟΥ ".
***************
Date: 19 August 2017 at 7:08:45 PM AEST

Χρήστης ybulbu : συζήτηση Παρακλήσεις : θέμα Ι. Μπουλμπουτζή - Παρακλητικοί Κανόνες κατ' απαγγελίαν Κ. Πρίγγου.

***************
Προστέθηκε στο 4ο μήνυμα το «Θεός Κύριος» από την ηχογράφηση του Πρίγγου στο Νεραντζή, το οποίο εκ παραδρομής είχε παραληφθεί.
***************
 
Top