[Ανακοίνωση] Οδηγίες αποστολής βιβλίων στην «Ανέμη» για ψηφιοποίηση

George

Ιεροψάλτης
Όλοι γνωρίζεται την Ανέμη και το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Όποιος έχει και θέλει να ψηφιοποιήσει κάποιο παλαιό βιβλίο παρακάτω υπάρχει η διεύθυνση για να το στείλει.

Πανεπιστήμιο Κρήτης Βιβλιοθήκη
74100 Ρέθυμνο
Καλό θα είναι στο φάκελο που θα αποσταλεί το βιβλίο να γράψετε:
υπόψιν Ελένης Κωβαίου


Σας ευχαριστούμε για την ενέργεια Σας να εμπλουτίσετε με πολύτιμο σπάνιο υλικό την Ανέμη,

Για την ομάδα της Ανέμης,

Ελένη Κωβαίου

Σημείωση:
Αυτό είναι μέρος της απάντησης για να στείλω εγώ ένα βιβλίο.
 

George

Ιεροψάλτης
Παρακάτω είναι μέρος των e-mails που μου έστειλαν.

Αγαπητέ κύριε Σέπκα,

βεβαίως και μπορούμε να ψηφιοποιήσουμε το βιβλίο σας και να το ανεβάσουμε στην Ανέμη. Εάν όμως είναι πολύ φθαρμένο και εμείς δεν θα το αγγίξουμε, για να μην το φθείρουμε.

Η διεύθυνσή μας είναι
Πανεπιστήμιο Κρήτης Βιβλιοθήκη
74100 Ρέθυμνο
Καλό θα είναι στο φάκελο που θα αποσταλεί το βιβλίο να γράψετε:
υπόψιν Ελένης Κωβαίου


Σας ευχαριστούμε για την ενέργεια Σας να εμπλουτίσετε με πολύτιμο σπάνιο υλικό την Ανέμη,

Για την ομάδα της Ανέμης,

Ελένη Κωβαίου

Στην ερώτησή μου όπως και του π.Μάξιμου:
Εξυπακούεται ότι το βιβλίο θα σας επιστραφεί. Μπορείτε, αν βρίσκεστε
στην Κρήτη να παραλάβετε αυθημερόν το βιβλίο που θα ψηφιοποιήσουμε, μαζί
με το CD/ROM.

Κ. Βαγγέλη τρέξτε..... :D
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Το Πανεπιστήμιο Κρήτης έχει αποδείξει ότι δουλεύει εν αντιθέσει με άλλους φορείς του ΥΠΕΠΘ που δουλεύουν τον ελληνικό λαό.
Διεκδικούμε τα ελγίνεια σαν λαός και όχι σαν κράτος
Διεκδικούμε επίσης και τα βυζαντινά έργα των πατέρων μας σαν λαός και όχι σαν πανεπιστημιακοί.
 

George

Ιεροψάλτης
Από ότι έμαθα σήμερα από την Ανέμη, όσα βιβλία/έγγραφα έχουν copyrights χρησιμοποιούνται μόνο από το Πανεπιστήμιο της Κρήτης και δεν είναι public.
Με λίγα λόγια μου είπανε ότι υπάρχουν και αρχεία που εμείς δεν τα βλέπουμε παρά μόνο οι φοιτητές τους, τα βιβλία/αρχεία αυτά γίνονται δημόσια μόνο όταν παίρνουν τα κατάλληλα δικαιώματα από τους κατόχους τους, συγγραφείς, εκδότες κλπ.
Προσπαθώ να μου δώσουν κάποιον κωδικό για πρόσβαση σε αυτό το κλειστό δίκτυο που έχουν.
 

George

Ιεροψάλτης
Τελικά το βιβλίο που έστειλα μου επεστράφη μαζί με ένα CD στο οποίο έχουν μέσα το βιβλίο σε ψηφιακή μορφή.
Μου το έστειλαν σαν εικόνες αλλά και σε αρχεία pdf.
Το χώρισαν σε 2 μέρη γιατί στο 1ο μέρος έχει Ευαγγελικά διδάγματα και στο 2ο μέρος Αποστολικά διδάγματα.
Δεν ξέρω το link στην Ανέμη και έτσι το ανεβάζω εδώ για όσους το θέλουν, μάλλον είναι πολύ καλό για τους Ιερείς.

1ο Μέρος Ευαγγελικά διδάγματα.
http://analogion.com/psaltologion/347924_01.pdf

2ο Μέρος Αποστολικά διδάγματα.
http://analogion.com/psaltologion/347924_02.pdf
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Α, Γιώργο πολύ ενδιαφέροντα βιβλία, από μια πρόχειρη ματιά. Ευχαριστούμε.
 

George

Ιεροψάλτης
1. Πιστεύω ότι οι Ιεροκήρυκες θα ωφεληθούν από το βιβλίο αυτό, νάνε καλά ο παππούλης (Γέροντας Ιερέας στην Κυψέλη Μελίκης Ημαθίας) που μου το έδωσε για να το κάνω αντίγραφο, σε αυτόν το χρωστάμε, εγώ απλά το έστειλα στην Ανέμη (Πανεπιστήμιο Κρήτης) για την φωτογράφηση.

2. Αν ο διαχειριστής ή κάποιος συντονιστής νομίζει ότι πρέπει να πάει αλλού αυτό το θέμα (μιας και δεν βρήκα πουθενά στο forum κάτι σχετικό, γιαυτό και τα ανέβασα εδώ) ας το κάνει.
 

George

Ιεροψάλτης
Α, Γιώργο πολύ ενδιαφέροντα βιβλία, από μια πρόχειρη ματιά. Ευχαριστούμε.

Είναι ένα βιβλίο, στην Ανέμη το χώρισαν στα δύο γιατί είναι με δύο θέματα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όποιος έχει και θέλει να ψηφιοποιήσει κάποιο παλαιό βιβλίο παρακάτω υπάρχει η διεύθυνση για να το στείλει.

Επικοινώνησα με τον κ. Μανολη Κουκουράκη, προκειμένου να στείλω για ψηφιοποίηση την Μουσική Κυψέλη του Στεφάνου Λαμπαδαρίου και έμαθα, εκτός από τα ανωτέρω, και τα εξής.
Η βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κρήτης, έχει και πολλά άλλα βιβλία, που περιμένουν στη σειρά να ψηφιοποιηθούν, το οποίο εξαρτάται από τον διαθέσιμο χρόνο και ασφαλώς και τα χρήματα. Επειδή λοιπόν ενδέχεται κάποιο από τα βιβλία που θέλει κανείς να στείλει, να υπάρχει ήδη στην βιβλιοθήκη, καλό θα ήταν να το ελέγξει πιο μπροστά. Αυτό γίνεται μέσω της ιστοσελίδας της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Κρήτης (http://www.lib.uoc.gr/) και από την επιλογή : Τοπικές Συλλογές>Κατάλογος Βιβλιοθήκης, όπου έχει τη δυνατότητα να δει τα περιεχόμενα της βιβλιοθήκης.
 
Τελικά το βιβλίο που έστειλα μου επεστράφη μαζί με ένα CD στο οποίο έχουν μέσα το βιβλίο σε ψηφιακή μορφή.
Μου το έστειλαν σαν εικόνες αλλά και σε αρχεία pdf.
Το χώρισαν σε 2 μέρη γιατί στο 1ο μέρος έχει Ευαγγελικά διδάγματα και στο 2ο μέρος Αποστολικά διδάγματα.
Δεν ξέρω το link στην Ανέμη και έτσι το ανεβάζω εδώ για όσους το θέλουν, μάλλον είναι πολύ καλό για τους Ιερείς.

1ο Μέρος Ευαγγελικά διδάγματα.
http://analogion.com/psaltologion/347924_01.pdf

2ο Μέρος Αποστολικά διδάγματα.
http://analogion.com/psaltologion/347924_02.pdf

Ιδού το 1ο μέρος Ευαγγελικά διδάγματα, επεξεργασμένο με ST, καθαρό, ευθυγραμμισμένο και ευρετηριασμένο.
  • Έγινε ρύθμιση ώστε οι σελίδες pdf και εντύπου να ταυτίζονται. (Μερικές σσ στην αρχή έχουν το πρόσφυμα Α και Β ώστε να ανταποκρίνονται σ' αυτές των συγκεκριμένων τευχών.

ΥΓ
Έπεται και το 2ο μέρος Αποστολικά διδάγματα
 

Attachments

  • 1ο Μέρος Ευαγγελικά διδάγματα.pdf
    10 MB · Views: 41
Έπεται και το 2ο μέρος Αποστολικά διδάγματα
Ιδού και το 2ο μέρος Αποστολικά διδάγματα, επεξεργασμένο με ST, καθαρό, ευθυγραμμισμένο και ευρετηριασμένο.
  • Οι αριθμοί των σελίδων σε pdf και έντυπο συμφωνούν
 

Attachments

  • 2ο Μέρος Αποστολικά διδάγματα.pdf
    11 MB · Views: 40
Top