[Ερώτηση] Ξηρότητα λαιμού

haris1963

παλαιότατο μέλος


Στο γύρο ρίχνουμε μπούκοβο. Στὴν φασολάδα βάζουμε καὶ τσοῦσκες καυτερὲς.

Μπούκοβο στον πατσά... Στο γύρο πάπρικα μάλλον (αν θυμάμαι καλά τόσα χρόνια τώρα) ?
...καὶ κάποιοι τρῶνε παστουρμᾶ καμηλίσιο, ἀλλὰ τὸ τσεμένι σοῦ κάνει τὸ στόμα τσαρούχι.
Όπως θα θυμάσαι είμαι πάνω-πάνω στη λίστα των ...κάποιων. Μια χαρά είναι ο τσουμένι (τσιμένι, τσεμένι) βελτιώνει και τις μεσοϋψηλές, ειδικά όταν συνδυάζεται με τις τσούσκες. Καθαρίζουν και τα μάτια (...από το κλάμα) ?
Ἡ μάνα μου αὐτὲς τὶς μέρες μᾶς τηγανίζει αὐγὰ στὴ λίγδα τοῦ γουρουνιοῦ ἀπὸ τὰ λουκάνικα ποὺ ἔφτιαξε καὶ εἶναι πολὺ βλαβερά μὲ τὰ ὀξέα τοῦ στομάχου, ἀλλὰ τὰ τρῶμε.
Α πα πα! Σκέτη αηδία έχεις γίνει τελευταία! ?
Πες τα λίγο καθώς πρέπει αδελφέ (χρυσέ μου, κλπ).
 
Διατροφή σωστή, στάση του σώματος σωστή.
(άρα απαραίτητη η κίνηση μέσα στην μέρα, που βοηθά όχι μόνο την καλή κυκλοφορία αλλά και την σωστή στάση του σώματος. άλλωστε ό,τι δεν κινείται είναι νεκρό, και νεκρός ψάλτης > άχρηστος ψάλτης.)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος


Συνάδελφε,

Στὴν Βόρειο Ἑλλάδα ἔχουμε κάμποσο στρόντιο, καίσιο ἀπὸ τὸ Τσερνόμπιλ καὶ οὐράνιο ἀπὸ τοὺς βομβαρδισμοὺς τῶν Ἀμερικανῶν στὴ Σερβία.

Ψεκάζουμε ἐπίσης καὶ γιὰ τὸν δάκο. Κάποιοι ἐπίσης θυμιατίζουν γιὰ τὰ δαιμόνια. Στὸ ρακί μας ρίχνουμε καὶ κάμποσο γλυκάνισο. Στὸ γύρο ρίχνουμε μπούκοβο. Στὴν φασολάδα βάζουμε καὶ τσοῦσκες καυτερὲς.

Καταναλώνουμε ἀκόμη καβουρμᾶ αὐτὲς τὶς μέρες καὶ κάποιοι τρῶνε παστουρμᾶ καμηλίσιο, ἀλλὰ τὸ τσεμένι σοῦ κάνει τὸ στόμα τσαρούχι. Ἡ μάνα μου αὐτὲς τὶς μέρες μᾶς τηγανίζει αὐγὰ στὴ λίγδα τοῦ γουρουνιοῦ ἀπὸ τὰ λουκάνικα ποὺ ἔφτιαξε καὶ εἶναι πολὺ βλαβερά μὲ τὰ ὀξέα τοῦ στομάχου, ἀλλὰ τὰ τρῶμε. Ἔχουμε τσακίσει καὶ τὶς γουρουνίσιες τσιγαρίδες αὐτὲς τὶς μέρες ...

Ἄ, στὴ Βόρειο Ἑλλάδα τὸ πιὸ ἀγαπημένο ὄνομα αὐτὲς τὶς μέρες εἶναι Λεγεών γιὰ τὰ γουρουνάκια ποὺ ἔχουμε ρημάξει ...

Μετὰ ἀπὸ ὅλα τὰ παραπάνω, δηλώνω μὲ ... θάρρος: ΕΧΩ ΨΕΚΑΣΘΕΙ.
Ἐπίσης, ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΑΓΕΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ.

Εμείς εδώ έχουμε ξεσκίσει στις πίτσες στα αρμένικα λεχμαντζούν και τα σουτζούκια τα σουβλάκια κεμπάπ του φίλου μου του Αβεντή, στην γενέτηρά του σουβλακίου με πίτα, την Κοκκινιά. Επίσης τρώμε δέκα δέκα για σαλάτα αυτά τα σουβλάκια στα καλαμάκια που εσείς οι βόρειοι τα μπερδεύετε με τα καλαμάκια(σωληνάκια) του φραπέ... :p:D
..και λόγω κρίσης Sandy Χαλκιδική δεν έχει!!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... στα καλαμάκια που εσείς οι βόρειοι τα μπερδεύετε με τα καλαμάκια(σωληνάκια) του φραπέ... :p:D!
...

Άμα έχουν τρύπα στο κέντρο είναι εντάξει, αλλιώς δεν είναι καλαμάκια !!

καλαμάκι ουδέτερο: υποκοριστικό του καλάμι, μικρό καλάμι
καλάμι < ελληνιστική κοινή καλάμιον < αρχαία ελληνική κάλαμος
κάλαμος αρσενικό: (βοτανική) κάθε κοίλος βλαστός

Εκεί χάμου δεν μαθαίνετε ετυμολογία στα ελληνικά;:D
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...

Άμα έχουν τρύπα στο κέντρο είναι εντάξει, αλλιώς δεν είναι καλαμάκια !!
Ολόκληρο το μπαμπού έχει τρύπα όταν το κάνεις κομματάκια όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατον να μεταφέρεις και την τρύπα

Με την λογική σου: το τυρί Εμεντάλ έχει τρύπες, όταν κόψεις ένα μικρό κομματάκι εμεντάλ το οποίο δεν έχει τρύπα τότε γίνεται ένταμ!!!! :rolleyes:
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
...

Άμα έχουν τρύπα στο κέντρο είναι εντάξει, αλλιώς δεν είναι καλαμάκια !!

καλαμάκι ουδέτερο: υποκοριστικό του καλάμι, μικρό καλάμι
καλάμι < ελληνιστική κοινή καλάμιον < αρχαία ελληνική κάλαμος
κάλαμος αρσενικό: (βοτανική) κάθε κοίλος βλαστός

Εκεί χάμου δεν μαθαίνετε ετυμολογία στα ελληνικά;:D

Ἐδοῦ πιό χάμου τό καβαλᾶμε ἀπό μικροί καί του ρίχνουμε καί στά καπούλια γιά νά τρέξει.:D
Ἔκτοτε μένει κουσούριον.
Καί στήν ἐκκλησια Καβάλα πᾶμε.
Γνωστό ἐκ τῆς δημώδους ποιήσεως, Καβάλα πᾶν στήν ...
ἀλλά οἱ ψάλτες τοῦ δίνουμε καί καταλαβαίνει.
Αὐτό δημιουργεῖ ἐλαφρά ξηρότητα τοῦ λαιμοῦ καί ἀνεπαίσθητο βηξιματάκι.
Ἐτυμολογικά ἡ λέξη βήξ προέρχεται ἐκ τοῦ φθόγγου βου καί ἀνήκει στόν ἦχο λέγετο (βηχολέγετος, μέ βου, γα, δη ὅλα δίεση).
Συνηθίζεται δέ ἀπό φτωχούς- ἄπορους ψάλτες, καί ἔχει ἐπικρατήσει τό ...ἀπορία ψάλτου βήξ.
Εὐτυχῶς τό θέμα λύθηκε προσφάτως μέ ζελεειδή οὐσία ἐπωνομαζόμενη βήξ μέν άλλά ἀναγραφόμενη βαρβαριστί vix δέ.
Δέν τρώγεται εἰδικά κατά τάς νηστείας διότι περιέχει εὐκάλυπτον.
Κατά τάς νηστισίμους ἡμέρας τοποθετοῦμε εἰς τήν λαιμαριάν ἱκανήν ποσότητα πλήρους παλάμης τήν ὁποῖαν περιτυλίγουμε μέ πλαστικό κουζίνας ἤ ἄν δέν ἔχετε μέ ἀλουμινόχαρτο γιά νά μή λερώσουμε τά σεντόνια.
Τό πρωί ὁ λαιμός θά ἔχει γίνει γκιούλμπασι.
Δέν θά κάνει κίχ ἀπό γρέζι.
Ἀν δέν κάνει καθόλου κίχ...δέν φταίω ἐγώ συμβουλευτεῖτε τόν γιατρό σας.
Θά πρότεινα τό ψάρεμα πού ἔχει ἀφωνία.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Απο την προσωπική μου εμπειρία (επειδή έχω και εγώ θέμα με την ξηρότητα του λαιμού λόγω προβλημάτων στη μύτη μου) το καλύτερο που έχω δοκιμάσει είναι αυτό το προϊόν για το οποίο έχω αναφερθεί παλαιότερα σε άλλο θέμα. http://analogion.com/forum/showpost.php?p=208655&postcount=7

Υ.Γ. Δεν έχω πρόθεση να το διαφημίσω. Το προτείνω γιατί με έχει βοηθήσει πολύ.
 

ABERKIOS

Μέλος
Καλύτερη δουλειά απ' το σπρέυ κάνει η γέλη(gel).Μπορείς να χρησιμοποιής και υγραντήρα όταν είναι χαμηλή η υγρασία. Για το κάψιμο πού' πες στην αρχή, το τσίπουρο κάνει την καλύτερη δουλειά, και θα φέρει καλύτερα αποτελέσματα αν το ζεστάνουμε εως τους 60 βαθμούς περίπου, (γιατί μετά θα πάρει φωτιά) και το αναμίξουμε με μέλι και λεμόνι, φτιάχνοντας για 1 λεπτό γαργάρα ή υπάρχει και το έτοιμο ρακόμελο.Ωσαύτως βοηθάει το μάσημα της πιπερόριζας <τζίντζερ> είτε ωμό ειτε σε ζελεδάκι καραμέλα, και το τσά'ι'(το βράζουμε 20 λεπτά σε μπρίκι με την διπλή ποσότητα νερού απ' αυτήν που θα πιούμε γιατί θα εξατμιστεί.) Αν η αιτία είναι αλλεργική βοηθά τσάι από φασκόμηλο με λεμόνι,επίσης και οι γαργάρες με αλατόνερο και η προφύλαξι απ' το κρύο βάζοντας κασκόλ στη μύτη.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Απο την προσωπική μου εμπειρία (επειδή έχω και εγώ θέμα με την ξηρότητα του λαιμού λόγω προβλημάτων στη μύτη μου) το καλύτερο που έχω δοκιμάσει είναι αυτό το προϊόν για το οποίο έχω αναφερθεί παλαιότερα σε άλλο θέμα. http://analogion.com/forum/showpost.php?p=208655&postcount=7

Υ.Γ. Δεν έχω πρόθεση να το διαφημίσω. Το προτείνω γιατί με έχει βοηθήσει πολύ.

Στα φαρμακεία το βρίσκουν αυτό;
Πόσο κοστίζει περίπου;
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Στη Σάμο υπάρχει σε κάποια Φαρμακεία ετοιμοπαράδοτο, αλλά και να μην υπάρχει εύκολα το παραγγέλλουν και σε 2-3 μέρες το έχουν. Στοιχίζει περίπου 19Ε η συσκευασία των 100ml.
 

mythos

Νέο μέλος
Να ρωτήσω εδώ για το αντίθετο.....με την υγρασία δεν έχει πρόβλημα κανείς?? Όταν μένω σε νησιά, η φωνή το πρωί δεν παλεύεται. Πολύ μπουκωμένη και για χαμηλές νότες μόνο. Συγγενής με ρώτησε στο τηλέφωνο αν είμαι άρρωστος. Για να ξεμπουκώσω (αν) θέλει ώρα και νομίζω μου επηρεάζει γενικά τη φωνή και το ψάλσιμο...ή μήπως παίζει κάτι άλλο?
 
Top