Νῦν ἀπολύεις

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Οἱ κυριώτερες ἀκολουθίες τοῦ νυχθημέρου συνίστανται ἀπὸ ψαλμούς, ᾠδές, εὐχὲς καὶ ὕμνους.

Στὸν ἑσπερινὸ ὑπάρχει ἡ ᾠδὴ τοῦ Συμεών «Νῦν ἀπολύεις...», στὸ ἀπόδειπνο ἡ ᾠδὴ τοῦ Ἡσαΐα «Μεθ’ ἡμῶν ὁ Θεός» καὶ τοῦ Μανασσῆ, στὸ μεσονυκτικὸ ὑπῆρχε ἡ ᾠδὴ τοῦ Ἐζεκία «Ἐγὼ εἶπα ἐν τῷ ὕψει τῶν ἡμερῶν μου...» (Ἡσ. λη’ 10-20), στὸν ὄρθρο οἱ ἐννέα ᾠδὲς τοῦ σημερινοῦ Ψαλτηρίου (καὶ Ὡρολογίου). Ὅλες ἐντοπίζονται στὸ παράρτημα τῶν παλαιῶν χφφ. ψαλτηρίων.

Οἱ ᾠδὲς αὐτὲς λέγονται ᾠδές, διότι ἀπὸ τὴν παλαιὰ παράδοση προορίζονται νὰ ψάλλονται (βλ. Ἀρχέτυπες διατάξεις), ἐξ οὗ καὶ παρατίθενται κατὰ στίχους, ὅπως καὶ τὸ Καταξίωσον, ἡ μικρὴ δοξολογία καὶ τὸ προκείμενο «Τὰ διαβήματά μου κατεύθυνον κατὰ τὸ λογιόν σου...» τῆς α’ ὥρας. Οἱ ᾠδὲς καὶ οἱ ὕμνοι ποὺ δὲν συνυφαίνονται μὲ τροπάρια ψάλλονται στὸν ἦχο τῆς ἑβδομάδας.



Ἡ στιχολογία τοῦ «Νῦν ἀπολύεις...» ἔχει ὡς ἑξῆς:


«Νῦν ἀπολύεις τον δοῦλόν σου, Δέσποτα, κατὰ τὸ ῥῆμά σου, ἐν εἰρήνῃ,



Ὅτι εἶδον οἱ ὀφθαλμοί μου τὸ σωτήριόν σου,



Ὅ ἡτοίμασας κατὰ πρόσωπον πάντων τῶν λαῶν,



Φῶς εἰς ἀποκάλυψιν ἐθνῶν, καὶ δόξαν λαοῦ σου Ἰσραήλ»



(Ἀλεξανδρινὸς κώδικας τῆς Ἁγίας Γραφῆς ἀρχὲς ε’ αἰ. φ. 569, χφφ. ψαλτήρια Σινὰ 31 η’ αἰ. φ. 263r, 32 η’ αἰ. φ. 403v, 30 θ’ αἰ. φφ. 395v-396r, Reg. gr. 13 ι’ αἰ. φ. 85v, Paris. Suppl. gr. 343 τοῦ ἔτους 1026 φ. 169r, Paris. gr. 41 ιβ' αἰ. φ. 188r, Barb. gr. 285 ιβ' αἰ. φ. 155r).
 

Attachments

  • ΑΡΧΕΤΥΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ.doc
    1.4 MB · Views: 20
στὸ μεσονυκτικὸ ὑπῆρχε ἡ ᾠδὴ τοῦ Ἐζεκία «Ἐγὼ εἶπα ἐν τῷ ὕψει τῶν ἡμερῶν μου...» (Ἡσ. λη’ 10-20)
κ. Θεοδωράκη η παραπάνω ωδή εψάλλετο στον σήμερον διασωζόμενο τύπο Μεσονυκτικού; Αν , ναι, σε ποια θέση και γιατί εξέλιπε;
 
Top