[Ανακοίνωση] Νόμος του Κράτους Περί Ιεροψαλτών

ATHANASSIOS

Αθανάσιος Χατζής
Μετά από αρκετό κόπο κατάφερα να βρω, να κατεβάσω, να μετρέψω και τελικά να ανεβάσω το σχετικό ΦΕΚ από το Εθνικό Τυπογραφείο. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ
 

Attachments

  • ΦΕΚ Α 268_19-12-2006.pdf
    2.4 MB · Views: 280
Μετά από αρκετό κόπο κατάφερα να βρω, να κατεβάσω, να μετρέψω και τελικά να ανεβάσω το σχετικό ΦΕΚ από το Εθνικό Τυπογραφείο. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

Συγχαρητήρια για τη πολύ σωστή σκέψη σου να εμφανίσεις στο φιλόξενο αυτό forum τον Ιεροψαλτικό Νόμο 176/2006. Δέξου τις πιο θερμές μου ευχαριστίες για τον κόπο σου και το προσωπικό σου χρόνο που διέθεσες γιαυτό. Αυτός ο νόμος με τις όποιες ατέλειές του ήταν το όνειρο χιλιάδων συναδέλφων, από τότε που ιδρύθηκε ο πρώτος Σύνδεσμος Ιεροψαλτών στην Αττική δηλαδή το 1908. Εύχομαι οι συνάδελφοι να κατανοήσουν την σπουδαιότητά του και σύντομα η ενέργεια σου αυτή να γίνει πρώτη σε ακροαματικότητα. Με την ευκαιρία αυτή σε περιμένω να έλθεις από το Σύλλογό να σε γνωρίσω και από κοντά (Σοφοκλέους 5, εντός της στοάς στο 2ο όροφο τηλ.2103236568). Φυσικά περιμένω και κάθε άλλο συνάδελφο που ενδιαφέρεται ειλικρινά και αγωνιά για την τάξη μας και την Βυζαντινή Εκκλησιαστική μας Mουσική. Ελάτε να μας εκθέσετε πιθανές έξυπνες προτάσεις και σκέψεις σας, για το κλάδο μας και τη Β.Μ. επίσης τα προβλήματά σας (αν υπάρχουν) με τους προϊσταμένους σας, ή οποιοδήποτε άλλο ιεροψαλτικό θέμα σας απασχολεί. Μόνο αν πιστέψουμε όλοι τον σπουδαίο ρόλο που μπορεί να παίξει ο Συνδικαλιστικός μας φορέας στην ιεροψαλτική μας ζωή και βοηθήσουμε όλοι προς την κατεύθυνση αυτή τότε και μόνο τότε μπορούμε να ελπίζουμε για ένα καλύτερο αύριο. ΄Ομως πρώτο βήμα είναι να γραφτείτε στο Σύλλογο (εν τη ενώσει η ισχύς) να μας γνωρίσετε και στη συνέχεια να μας εμπιστευθείτε. Είναι άδικο να ρωτάτε για ένα σωρό πράγματα τη στιγμή που οι απαντήσεις έχουν δημοσιευθεί στη εφημερίδα μας τα Ιεροψαλτικά Νέα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είστε γραμμένοι στο Σύλλογο και ως εκ τούτου δεν λαμβάνετε την εφημερίδα μας.
΄Ομως αγαπητέ Θανάση νομίζω ότι ξέφυγα από το κυρίως θέμα που ήταν να σε συγχαρώ για την δημοσίευση του Ιεροψαλτικού Νόμου 176/2006 όμως το παράπονο ενός ανθρώπου που παράτησε την προσωπική του ζωή και ασχολείται αφιλοκερδώς αποκλειστικά επί καθημερινής βάσεως για τον ψάλτη δίνοντας πίστεψέ με σκληρές μάχες χωρίς καμιά βοήθεια σχεδόν από κανένα συνάδελφο, έρχεται στιγμή που ξεχειλίζει...
 

ATHANASSIOS

Αθανάσιος Χατζής
"από τότε που ιδρύθηκε ο πρώτος Σύνδεσμος Ιεροψαλτών στην Αττική δηλαδή το 1908"

Υπάρχουν ανεβασμένες ιστοσελίδες να διαβάσω για τον Σύνδεσμο ;

Αθανάσιος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Συγχαρητήρια για τη πολύ σωστή σκέψη σου να εμφανίσεις στο φιλόξενο αυτό forum τον Ιεροψαλτικό Νόμο 176/2006. Δέξου τις πιο θερμές μου ευχαριστίες για τον κόπο σου και το προσωπικό σου χρόνο που διέθεσες γιαυτό. Αυτός ο νόμος με τις όποιες ατέλειές του ήταν το όνειρο χιλιάδων συναδέλφων, από τότε που ιδρύθηκε ο πρώτος Σύνδεσμος Ιεροψαλτών στην Αττική δηλαδή το 1908. Εύχομαι οι συνάδελφοι να κατανοήσουν την σπουδαιότητά του και σύντομα η ενέργεια σου αυτή να γίνει πρώτη σε ακροαματικότητα. Με την ευκαιρία αυτή σε περιμένω να έλθεις από το Σύλλογό να σε γνωρίσω και από κοντά (Σοφοκλέους 5, εντός της στοάς στο 2ο όροφο τηλ.2103236568). Φυσικά περιμένω και κάθε άλλο συνάδελφο που ενδιαφέρεται ειλικρινά και αγωνιά για την τάξη μας και την Βυζαντινή Εκκλησιαστική μας Mουσική. Ελάτε να μας εκθέσετε πιθανές έξυπνες προτάσεις και σκέψεις σας, για το κλάδο μας και τη Β.Μ. επίσης τα προβλήματά σας (αν υπάρχουν) με τους προϊσταμένους σας, ή οποιοδήποτε άλλο ιεροψαλτικό θέμα σας απασχολεί. Μόνο αν πιστέψουμε όλοι τον σπουδαίο ρόλο που μπορεί να παίξει ο Συνδικαλιστικός μας φορέας στην ιεροψαλτική μας ζωή και βοηθήσουμε όλοι προς την κατεύθυνση αυτή τότε και μόνο τότε μπορούμε να ελπίζουμε για ένα καλύτερο αύριο. ΄Ομως πρώτο βήμα είναι να γραφτείτε στο Σύλλογο (εν τη ενώσει η ισχύς) να μας γνωρίσετε και στη συνέχεια να μας εμπιστευθείτε. Είναι άδικο να ρωτάτε για ένα σωρό πράγματα τη στιγμή που οι απαντήσεις έχουν δημοσιευθεί στη εφημερίδα μας τα Ιεροψαλτικά Νέα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είστε γραμμένοι στο Σύλλογο και ως εκ τούτου δεν λαμβάνετε την εφημερίδα μας.
΄Ομως αγαπητέ Θανάση νομίζω ότι ξέφυγα από το κυρίως θέμα που ήταν να σε συγχαρώ για την δημοσίευση του Ιεροψαλτικού Νόμου 176/2006 όμως το παράπονο ενός ανθρώπου που παράτησε την προσωπική του ζωή και ασχολείται αφιλοκερδώς αποκλειστικά επί καθημερινής βάσεως για τον ψάλτη δίνοντας πίστεψέ με σκληρές μάχες χωρίς καμιά βοήθεια σχεδόν από κανένα συνάδελφο, έρχεται στιγμή που ξεχειλίζει...

Αγαπητε Κυριε Ερσωτελο
Χρονια Πολλα-Καλη Χρονια .
Συγχαρητηρια για τις προσπαθειες σας . Οσο για το ''χωρις καμια βοηθεια σχεδον απο κανενα συναδελφο'' , το ξερω το ''μαθημα'' απ'εξω και ανεκατωτα . Ταχω περασει πριν απο σας για πολλα χρονια .
Πως σας φαινεται το εις το ακολουθο λινγκ μηνυμα και ιδιως η τελευταια παραγραφος του ; Συμφωνειτε ή διαφωνειτε ; http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=24242&postcount=31
Ας τοποθετηθει και οποιος αλλος φιλος θελει . Ευχαριστω .
Με εκτιμηση Β.Λ.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ας τοποθετηθει και οποιος αλλος φιλος θελει . Ευχαριστω .
Με εκτιμηση Β.Λ.

Ο καθένας
ό,τι μπορεί
ο,τι σκέφτεται
ο,τι του έρθει
ο,τι τον βολεύει
ό,τι σκεφτεί,
ο,τι θέλει,
ο,τι του λένε. κάνει

Αυτό πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε νωρίς στην πανεμορφη Ελλάδα μας που
ζούμε γιατί αλλιώς είμαστε χαμένοι από χέρι.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αυτό πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε νωρίς στην πανεμορφη Ελλάδα μας που ζούμε γιατί αλλιώς είμαστε χαμένοι από χέρι.
Όπως ίσως έχετε διαπιστώσει, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τα θέματα που έχουν να κάνουν με τον συνδικαλισμό, οποιασδήποτε μορφής και ιδιαίτερα τον ψαλτικό, γιατί έχω κακή πείρα κυρίως από τον επαγγελματικό μου χώρο (δημόσια εκπαίδευση...) όπου ο συνδικαλισμός βολεύει τους λίγους σε θέσεις και επιτροπές και τους φίλους τους με μεταθέσεις και τρελές αποσπάσεις στο σπίτι τους...

Έχω πει πολλές φορές ότι ο καθένας πολεμάει μόνος του και για την δική του ψυχή. Μακάρι να υπήρχε κάτι κοινό να μας ενώσει, αλλά αυτό δεν υπάρχει όσο κι αν θέλουμε να πιστεύουμε ότι υπάρχει. Το μόνο κοινό που ενώνει τους συλλόγους γενικά απ' ότι έχω καταλάβει, είναι η "μάσα". Άμα υπάρχει και μπορούμε να πιέσουμε για περισσότερη, τότε όλοι μέσα είμαστε για σύλλογο.

Σύλλογο που να πιέζει για να παρέχουν τα μέλη του ακόμα καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών δεν έχω δει ακόμα...

Εγώ πάντως ποτέ δεν πρόκειται να πάω σ' ένα σύλλογο ιεροψαλτών να συμμετάσχω ενεργά του οποίου ο μόνος ουσιαστικός σκοπός (άσε τι λένε) είναι να κάνει τα connection του το διοικητικό του συμβούλιο με τους εκάστοτε τοπικούς εκκλησιαστικούς διοικούντες για μια καλή θέση για την πάρτη μας ή για τους ημετέρους. Δεν μ' ενδιαφέρει αυτό.

Αυτά που μ' ενδιαφέρουν τα διεκδικώ από μόνος μου και βρίσκω και τον μπελά μου ενίοτε.

Θέλετε να συμμετάσχω κύριοι; Τότε θα πρέπει να με πείσετε ότι αξίζει τον κόπο να το κάνω και ότι οι σκοποί σας και φαίνονται και είναι αγνοί. Μέχρι στιγμής δεν έχω πειστεί. Όταν με πείσετε τα ξαναλέμε.


Υ.Γ.1
Τα παραπάνω προς Θεού δεν αποτελούν αιχμή για τον κ.Ερσωτέλο (ούτε για κανένα άλλο εδώ μέσα-γενικές διαπιστώσεις είναι) τον οποίο άλλωστε δεν γνωρίζω και μπορεί να είναι και η φαεινή εξαίρεση στον παραπάνω, διαπιστωμένο προσωπικά, γενικό κανόνα του Ελλαδιστάν (και δη του εκκλησιαστικού)...

Υ.Γ.2
Ασφαλώς και θα έψελνα και τζάμπα κυρ-Βαγγέλη, αν το έφερνε η ανάγκη (των άλλων) όπως και το έχω κάνει πολλές φορές, αφού ούτως ή άλλως σχεδόν τζάμπα ψάλλουμε (σιγά τα λεφτά που παίρνουμε-ΟΧΙ όλοι φυσικά). Τώρα που δεν έχω ναό τζάμπα ψάλλω όπου βρεθώ.

Υ.Γ.3
...καταλάβατε τώρα γιατί δεν έπρεπε να γράψω σ' αυτό το θέμα;:wink:
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Αγαπητε Κυριε Ερσωτελο
Χρονια Πολλα-Καλη Χρονια .
Συγχαρητηρια για τις προσπαθειες σας . Οσο για το ''χωρις καμια βοηθεια σχεδον απο κανενα συναδελφο'' , το ξερω το ''μαθημα'' απ'εξω και ανεκατωτα . Ταχω περασει πριν απο σας για πολλα χρονια .
Πως σας φαινεται το εις το ακολουθο λινγκ μηνυμα και ιδιως η τελευταια παραγραφος του ; Συμφωνειτε ή διαφωνειτε ; http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=24242&postcount=31
Ας τοποθετηθει και οποιος αλλος φιλος θελει . Ευχαριστω .
Με εκτιμηση Β.Λ.
Αγαπητέ Βαγγέλη, Ευλογημένη Χρονιά.
Σκέφθηκα, ότι πρέπει να περάσουν οι γιορτές για να (ξανά) ασχοληθούμε με τα συνδικαλιστικά μας, μιας και όπως βλέπω, με χαρά, η παρέα στο "φόρουμ" έχει καλά μεγαλώσει και συμμετέχουν Πρόεδροι και μέλη ΔΣ συλλόγων.
Επί του παρόντος, για να τοποθετηθώ και στο παραπάνω μήνυμα, έχω να πω τούτο. Πιστεύω, πως τα πράγματα δεν πρέπει να τα βλέπουμε μονοσήμαντα, είτε μόνο άσπρα, είτε μόνο μαύρα (δεν εννοώ ασφαλώς, ακόμη χειρότερα, να τα βλέπουμε γκρίζα). Το γεγονός, ότι υπάρχει πρόβλημα "εργασιακό" που όντος δεν είναι απλό, δεν πρέπει να μας αποθαρρύνει από το να ψάξουμε να βρούμε λύσεις. Θαρρώ, πως χρέος μας είναι να λέμε τις σκέψεις και τις απόψεις μας ελεύθερα, χωρίς περιστροφές, χωρίς αιχμές προσωπικού χαρακτήρα, και πάντα με λόγο ευπρεπή και πολιτισμένο. Να προβληματιστούμε για το "χωρίς καμιά βοήθεια σχεδόν από κανένα συνάδελφο". Να μάθουμε, ότι πρέπει να αποφεύγονται οι "μισές αλήθειες" και προ πάντων, να διδαχθούμε από σφάλματα του παρελθόντος ώστε να μη συνεχίσουμε να τα επαναλαμβάνουμε. Τότε, κάτι μπορεί να γίνει..
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...καταλάβατε τώρα γιατί δεν έπρεπε να γράψω σ' αυτό το θέμα;:wink:

Και λίγα έγραψες Βασίλη.

Μερικοί νομίζουν ότι τρώμε κουτόχορτο...

Βρε ουστ! (που λέμε)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Υ.Γ.2
Ασφαλώς και θα έψελνα και τζάμπα κυρ-Βαγγέλη, αν το έφερνε η ανάγκη (των άλλων) όπως και το έχω κάνει πολλές φορές, αφού ούτως ή άλλως σχεδόν τζάμπα ψάλλουμε (σιγά τα λεφτά που παίρνουμε-ΟΧΙ όλοι φυσικά). Τώρα που δεν έχω ναό τζάμπα ψάλλω όπου βρεθώ.
:

Δηλαδη Βασιλη , ολες αυτες τις μερες (εσπερινους Σαββατων, Ωρες , Λειτουργιες κλπ) πηγες και εψαλλες (μιλαω για ολες τις ακολουθιες) κανονικα απο την αρχη ; Και αν ναι , πηγες για τις αναγκες των αλλων ή για δικη σου αναγκη (συνηθεια , ''καψουρα'' [με την καλη ενοια] για το ψαλλειν κλπ) ;
Ως προς τα οσα γραφεις παραπανω συμφωνω εν πολλοις , εχω ομως και αστερισκους . Ισως το συζητησουμε καποια αλλη φορα .
Καλη Χρονια .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...Να προβληματιστούμε για το "χωρίς καμιά βοήθεια σχεδόν από κανένα συνάδελφο"...

κ.Δημητρακόπουλε, ευχαριστώ για όσα γράψατε, επιμένω στην φράση σας αυτήν αναδυκνείοντας μια σοβαρή πτυχή του θέματος που ακούει στην εξής συνοπτική φράση:

Οι σημαντικοί συνάδελφοι που μπορούν πολύ αποτελεσματικά να βοηθήσουν το θέμα "σημερινός ιεροψάλτης" από πολλές πλευρές, οικονιμική, ηθική, κλπ, κλπ είναι συνήθως βολεμένοι και δεν ασχολούνται (συνήθως) σημαντικά με το θέμα.

Σκεφτήκατε ποτέ τι θα γινόταν αν π.χ. οι καλά πληρωμένοι "υψηλά ιστάμενοι ιεροψάλτες" αποφάσιζαν ας πούμε να μην ξαναψάλουν έως ότου αποκατασταθεί ο μισθός των υπολοίπων ιεροψαλτών αν όχι εξίσου αλλά συγκρίσιμα με τον δικό τους; Φαντάζεστε τους 10-12 μεγαλύτερους Ναούς μιας πόλης "ξεκρέμαστους"; Το έλα να δεις...

Αλλά οι βολεμένοι είναι (συνήθως) βολεμένοι και δεν χαμπαριάζουν (συνήθως) από τέτοια... οπότε δεν παίρνουν αποφάσεις-ρίσκο γιατί ενδέχεται να ξεβολευτούν.

Υ.Γ. Μην πει κανείς τα βολέματα δεν υπάρχουν γιατί ΑΓΝΟΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Υ.Γ.2. Λέω "συνήθως" γιατί υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις... 1 στους 1000 :rolleyes:
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
κ.Δημητρακόπουλε, ευχαριστώ για όσα γράψατε, επιμένω στην φράση σας αυτήν αναδυκνείοντας μια σοβαρή πτυχή του θέματος που ακούει στην εξής συνοπτική φράση:

Οι σημαντικοί συνάδελφοι που μπορούν πολύ αποτελεσματικά να βοηθήσουν το θέμα "σημερινός ιεροψάλτης" από πολλές πλευρές, οικονιμική, ηθική, κλπ, κλπ είναι συνήθως βολεμένοι και δεν ασχολούνται (συνήθως) σημαντικά με το θέμα.

Σκεφτήκατε ποτέ τι θα γινόταν αν π.χ. οι καλά πληρωμένοι "υψηλά ιστάμενοι ιεροψάλτες" αποφάσιζαν ας πούμε να μην ξαναψάλουν έως ότου αποκατασταθεί ο μισθός των υπολοίπων ιεροψαλτών αν όχι εξίσου αλλά συγκρίσιμα με τον δικό τους; Φαντάζεστε τους 10-12 μεγαλύτερους Ναούς μιας πόλης "ξεκρέμαστους"; Το έλα να δεις...

Αλλά οι βολεμένοι είναι (συνήθως) βολεμένοι και δεν χαμπαριάζουν (συνήθως) από τέτοια... οπότε δεν παίρνουν αποφάσεις-ρίσκο γιατί ενδέχεται να ξεβολευτούν.

Υ.Γ. Μην πει κανείς τα βολέματα δεν υπάρχουν γιατί ΑΓΝΟΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Υ.Γ.2. Λέω "συνήθως" γιατί υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις... 1 στους 1000 :rolleyes:

Γιατί δεν ζούμε σε κοινωνία "Αγγέλων" και ο ένας πάει να βγάλει τα μάτια του άλλου, αν απείχαν κάποιοι βολεμένοι θα έβρισκαν κατευθείαν αντικαταστάτη .(Άλλοι πηγαίνουν για τη δόξα και άλλοι για το χρήμα) ,το δεύτερο ιδίως τα νέα παιδιά-αυτά που μπορεί πιο εύκολα να τρώνε φιλότιμο.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δηλαδη Βασιλη , ολες αυτες τις μερες (εσπερινους Σαββατων, Ωρες , Λειτουργιες κλπ) πηγες και εψαλλες (μιλαω για ολες τις ακολουθιες) κανονικα απο την αρχη ; Και αν ναι , πηγες για τις αναγκες των αλλων ή για δικη σου αναγκη (συνηθεια , ''καψουρα'' [με την καλη ενοια] για το ψαλλειν κλπ) ;
Να σας πω. Τα Χριστούγεννα πήγα και στις ώρες και στην αγρυπνία που κάναμε από την αρχή, για δική μου ανάγκη φυσικά. Το ίδιο έκανα και την πρωτοχρονιά και λέω πρώτα ο Θεός να το κάνω και αύριο.(αν και είμαι λιγάκι κρυωμένος)
Ως προς τα οσα γραφεις παραπανω συμφωνω εν πολλοις , εχω ομως και αστερισκους . Ισως το συζητησουμε καποια αλλη φορα .
Καλη Χρονια .
Επίσης καλή χρονιά κυρ-Βαγγέλη.
Αν και δεν είμαι fan αυτής της συζήτησης, να το συζητήσουμε αν θέλετε.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Οταν ξεκίνησα την ψαλτική με παρακαλούσαν να πηγαίνω να διαβάζω έστω.
Πηγαινα το πως διάβαζα δεν έιχε σημασία.
Οταν έμαθα να κουτσοψέλνω με παρακαλούσαν να πάω να βοηθήσω.
Πήγαινα το πως έψαλλα δεν είχε σημασία
Οταν έμαθα να ψάλλω καλά ως ένα σημείο με παρακαλούσαν να βοηθήσω.
Πάλι πήγαινα και εξυπηρετούσα.
Οταν σπούδαζα και ζήτησα βοήθεια να ανταποκριθώ στα εξοδά μου για τις
σπουδές στη μουσική τους παρακάλεσα. ( Ξέρετε το ωδείο θέλει λεφτά).
Ανταπόκριση καμμία.
Φυσικά ο πατέρας μου και εγώ γκαρσόνι για να συμπληρώσω.
Οταν έγινε παράλληλα με τις σπουδές που μέσο η ψαλτική βιοπορισμού (γιατί λέει οι σπουδές είναι δωρεάν )
Πάλι σκούρα τα πράγματα η΄μουν έρμαιο τον μεγάλων .Ένα θα σας πω με άφησαν Μ.Πέμπτη και εξής οι κύριοι ψάλτες για να πάνε στο χωριό για πάσχα
και έμεινα να ψάλλω χωρίς να ξέρω καλά και το γνώριζαν.
Και άλλα πολλά ανευ σημασίας.

Συμπερασματα.
Αν πέσεις σε καλό ιερέα που καταλαβαίνει και βλέπει μπροστά του έχει καλώς.
Αν πέσεις αντίθετα βοηθάτε να ανεβουμε το βουνό
Αν έχεις κύρια δουλειά και δεν σε απασχολεί ο μισθός για να βουλώνεις καμμιά τρύπα ,οπως συνηθίζουν να λένε οι συνάδελφοι , τότε ψάλλεις και δωρεάν και παραδωρεάν και όποτε μπορείς και όποτε βολεύεσαι και πάει λέγοντας......
Δυστυχώς στην πανεμορφη Ελλάδα μας δεν ενδιαφέρεται κανείς για κανέναν στην κυριολεξία όμως όχ ιστα λόγια .Το λε΄γω μετα λόγου γνώσεως και όχι έτσι . Έχω μιλήσει με πολύ κόσμο ιερείς και ψάλτες και βλέπω οτι οοοολοι επαναπαυόμαστε σ ΄αυτό που βρίσκουμε και οδεύουμε στην κατηφόρα.
Οταν ξεχωρίσουμε μέσα μας πραγματικά τι θέλουμε να πετύχουμε τότε θα είναι αναστρέψιμη η κατάσταση.

Πως να το πω βοηθήστε ο καθένας μας να συνειδητοποιήσουμε τι κάνουμε και ο,τι μπορεί κανείς να το κάνει.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Συμπερασματα.
Αν πέσεις σε καλό ιερέα που καταλαβαίνει και βλέπει μπροστά του έχει καλώς.
Αν πέσεις αντίθετα βοηθάτε να ανεβουμε το βουνό

Αν έχεις κύρια δουλειά και δεν σε απασχολεί ο μισθός για να βουλώνεις καμμιά τρύπα ,οπως συνηθίζουν να λένε οι συνάδελφοι , τότε ψάλλεις και δωρεάν και παραδωρεάν και όποτε μπορείς και όποτε βολεύεσαι και πάει λέγοντας......
Δυστυχώς στην πανεμορφη Ελλάδα μας δεν ενδιαφέρεται κανείς για κανέναν στην κυριολεξία όμως όχ ιστα λόγια .Το λε΄γω μετα λόγου γνώσεως και όχι έτσι . Έχω μιλήσει με πολύ κόσμο ιερείς και ψάλτες και βλέπω οτι οοοολοι επαναπαυόμαστε σ ΄αυτό που βρίσκουμε και οδεύουμε στην κατηφόρα.
Οταν ξεχωρίσουμε μέσα μας πραγματικά τι θέλουμε να πετύχουμε τότε θα είναι αναστρέψιμη η κατάσταση.

Πως να το πω βοηθήστε ο καθένας μας να συνειδητοποιήσουμε τι κάνουμε και ο,τι μπορεί κανείς να το κάνει.
+1(το τρισεκατομμύριο πόσα μηδενικά έχει;;;;;;):D
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
κ.Δημητρακόπουλε, ευχαριστώ για όσα γράψατε, επιμένω στην φράση σας αυτήν αναδυκνείοντας μια σοβαρή πτυχή του θέματος που ακούει στην εξής συνοπτική φράση:

Οι σημαντικοί συνάδελφοι που μπορούν πολύ αποτελεσματικά να βοηθήσουν το θέμα "σημερινός ιεροψάλτης" από πολλές πλευρές, οικονιμική, ηθική, κλπ, κλπ είναι συνήθως βολεμένοι και δεν ασχολούνται (συνήθως) σημαντικά με το θέμα.

Σκεφτήκατε ποτέ τι θα γινόταν αν π.χ. οι καλά πληρωμένοι "υψηλά ιστάμενοι ιεροψάλτες" αποφάσιζαν ας πούμε να μην ξαναψάλουν έως ότου αποκατασταθεί ο μισθός των υπολοίπων ιεροψαλτών αν όχι εξίσου αλλά συγκρίσιμα με τον δικό τους; Φαντάζεστε τους 10-12 μεγαλύτερους Ναούς μιας πόλης "ξεκρέμαστους"; Το έλα να δεις...

Αλλά οι βολεμένοι είναι (συνήθως) βολεμένοι και δεν χαμπαριάζουν (συνήθως) από τέτοια... οπότε δεν παίρνουν αποφάσεις-ρίσκο γιατί ενδέχεται να ξεβολευτούν.

Υ.Γ. Μην πει κανείς τα βολέματα δεν υπάρχουν γιατί ΑΓΝΟΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Υ.Γ.2. Λέω "συνήθως" γιατί υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις... 1 στους 1000 :rolleyes:

Φίλε μου όπως λέει και η παροιμία "ο χορτάτοςτον νηστικό δεν τον πιστεύει"
και αυτό ίσχύει σε κάθε τέτοια περίπτωση και για όλα τα συνδικάτα.
Το ιεροψάλτικό ζήτημα έχει γίνει τόσο τηλιγμένο κουβάρι που πιστεύω ότι δύσκολα βρίσκεις την άκρη του ,βέβαια οι ευθύνες ξέρουμε όλοι που βρίσκονται και κατά την αρχαία ρήση ότι δεν λύνεται κόβεται.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Χρονια Πολλα-Καλη Χρονια .
Βλεπω οτι στο παρων θεμα , η συζητηση ''αναψε'' αρκετα (καλο ειναι αυτο) .
Πολλοι φιλοι ασχολουνται με το θεμα (πιστευω θα υπαρξουν και αλλοι) . Επειδη δεν ειναι ευκολο να απαντησω στον καθενα , επιχειρω μια συνολικη τροπον τινα απαντηση-τοποθετηση .
Εδω και σαραντα χρονια ψαλλω ΣΥΝΕΧΩΣ απο υπευθυνη θεση (διορισμενος) .
Δεν ξερω αν αυτο ειναι βολεμα , παντως δεν εχω αισθανθει την αναγκη να παω να ψαλλω εκτος προγραμματος , εκτος σπανιωτατων εξαιρεσεων απο ''υποχρεωση'' σε φιλους . Και μην νομιζετε οτι τρεχω καθε μερα στην εκκλησια . Κυριακες (και αυτες οχι ολες) , μεγαλες εορτες-αργιες , Χαιρετισμους , Μεγαλη Εβδομαδα (απο Βαϊων πρωϊ ως Μ. Σαββατο βραδι και οχι ολα τα πρωϊνα) και στο πανηγυρη του ναου , καθως και της Αγιας Μαρινας
(εχουμε δευτερη μικρη εκκλησια στην ενορια που λειτουργειται καθε Κυριακη
και καποιες λιγες αλλες φορες) .
Ουτε εσπερινους (πλην των δυο πανηγυρεων και της Κοιμησης για να ψαλλω το οκταηχο δοξαστικο) , ουτε παρακλησεις , αποδειπνα , προηγιασμενες , κατανυκτικους , ωρες κλπ . Ετσι συνηθισα και τους συνηθισα , ισως γιατι ημουν ελευθερος επαγγελματιας και αν πηγαινα στην εκκλησια εχανα απο την δουλεια μου . Εν αντιθεσει οι ψαλτες-δημοσιοι υπαλληλοι (ειναι η μεγαλη πλειοψηφια των ψαλτων) και να πηγαιναν στην εκκλησια δεν εχαναν τιποτα απο την δουλεια τους . Και εδω ερωτω : Αν οι ψαλτες-δημοσιοι υπαλληλοι πηγαινωντας να ψαλλουν , τους εκοβαν χρηματα απο την δουλεια τους για οσο ελλειπαν , θα πηγαιναν ; Και βεβαια δεν τους κατηγορω , αλλα αυτο ειναι μια ΑΛΗΘΕΙΑ και πολλες φορες η ΑΛΗΘΕΙΑ καποιους ΙΣΩΣ ποναει .
Δεν ξερω αν καποτε και για οποιοδηποτε λογο σταματησω να εχω υπευθυνη
θεση ψαλτη , ποσο θα μου φανει η ελλειψη και αν θα τρεχω απο ορθρου βαθεως να πηγαινω να ψαλλω , ειτε για δικη μου αναγκη ειτε για αναγκες αλλων . Δεν το νομιζω . Ισως καμια φορα να πηγαινω καπου ετσι για το κεφι μου .
Καθε λοιπον ''εθελοντικη προσφορα'' συνεχομενη και οχι μια στις τοσες , ειναι εξω απο την νοοτροπια μου , καλως ή κακως . Το να βλεπω να γραφετε οτι
''εγω θα συνεχιζα και δωρεαν'' , προσωπικα δεν το εγκρινω (ειναι και συνδικαλιστικα εις βαρος της ταξης) , αλλα περι ορεξεως ουδεις λογος .
Βεβαια ισως να σκεπτεται αλλοιως ενας τριανταρης που ειναι ακομη περιπου στην αρχη της οποιας καριερας του και αλλοιως ατομα στην δικη μου ηλικια , που ισως εχουμε πια ''μπουκτισει'' .
Συγνωμη , σταματω εδω γιατι αρχισε ο αγωνας και θελω να τον δω . Ισως τα ξαναπουμε .
Και παλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ολους .
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Οταν ξεχωρίσουμε μέσα μας πραγματικά τι θέλουμε να πετύχουμε τότε θα είναι αναστρέψιμη η κατάσταση.

Πως να το πω βοηθήστε ο καθένας μας να συνειδητοποιήσουμε τι κάνουμε και ο,τι μπορεί κανείς να το κάνει.

Δείτε παραδείγματα:

Έψαλλα με χορωδία σε πανηγύρι από δεξιά .Αριστερά ηταν κάποιος ιεροψάλτης και γύρω του πολλοί χωρίς έστω να κάνουν στοιχειώδες ισοκράτημα. Εκείνος τους έδινε να πούνε , κάποια στιγμή ήρθε ένας καλός που μονοπώλησε το ψάλσιμο και μάλιστα έφτασε σε σημείο να αγνοεί τη χορωδία παρά τις συστάσεις.
Αυτή είναι η συνεργασία και το καλό παράδειγμα.

Πηγαίνοντας μετά τις γιορτές στο χωριό της γυναίκας μου περάσαμε από μια φίλη μας. Τι μάθαίνω η μητέρα της λέει κάνει τον ψάλτη σε ένα χωριό και ο ιερέας νέος κρέμεται από τα χείλη της ό,τι πει εκείνη. Ευτυχώς που έχει φιλότιμο και ψάχνει και ρωτάει γιατί σέβεται αυτό που κάνει. Είναι 70 ετών δεν της φαίνεται και κάνει σαν μαθητούδι. Παρέκλινα τρεις ώρες από το ταξίδι μας να τις εξηγήσω το τυπικό των ημερών του δωδεκαημέρου. Στο τέλος μου ήρθε η ιδέα να τις αντιγράψω σε σιντί αυτά που ανέβασε ο κ. Λεωνίδας με τον Ταλιαδώρο να πάρει μια ιδέα από τις καταβασίες τα δοξαστικά και ό,τι άλλο.
Που είναι οι περίφημοι ιεροψαλτικοί σύλλογοι να βοηθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις να νοιαστούν για τις ενορίες για τα χωριά.

Σήμερα είχαμε εκδήλωση για την κοπή της πίτας της ιεραποστολής.
Πήραμε του κόσμου τα συγχαρητήρια. Μάλιστα καλά ως εδώ και μέχρις εδώ και ου παραπέρα.Το πως μαζεύτηκαν αυτά τα φιλότιμα άτομα το πως οργανώθηκε το πρόγραμμα και όλη η εκδήλωση άγνωστο. Και ούτε ενδιέφερε κανέναν να ρωτήσει όλα καλά και άγια . Πήγε καλά όλα καλά.

Σε μια επίσκεψη που έκανα σε ένα καλό φίλο ψάλτη μου λέει:
Βλέπεις την τάδε μεριά του βουνού εδώ μαζευα ελιές και είχα κολημένο στο μανίκι μου το τάδε χερουβικό και ενώ μαζευα το σφύραγα. Βλέπει την τάδε μεριά του βουνού εδώ μάθαινα τον ακάθιστο ύμνο και άλλα.Πήγαινα στην Αθήνα να κάνω μαθήματα και γυρνούσα αυθημερόν μόνο και μόνο από πεισμα γιατί ο τάδε ψάλτης ο ντόπιος όταν του ζήτησα να μου μάθει μου μουσική αυτός με έδιωχνε φοβούμενος να μην του πάρω τη θέση.

Το ξαναέγραψα δεν ενδιαφέρεται κανείς για κανέναν όλοι κοιτάνε να γίνει η δουλεία τους και όοοοταν έχουν ανάγκη τόοοοτε θυμούνται το πρόβλημα.

Αν κάτσω να γράψω το τι έχω δει στο διάβα των 23 χρόνων της ψαλτικής μου πορείας θα με πάρει μέρες να γράφω και φυσικά δε θα βγει και τίποτα γιατί και ο καθένας από σας έχετε περάσει αντίστοιχα και πιο δύσκολα από μένα.
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία (του νου μας).
Αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα με ελαχιστότατες δυστυχώς εξαιρέσεις γι αυτές και μόνο αξίζει κανείς να παλεύει και να κάνει ουσιαστικά πράγματα.
Να κοιτάει μπροστά και να σέβεται πολύ μα πολύ τους γύρω του γιατί στον τόπο μας ευτυχώς υπάρχει και φιλότιμο.
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Τι μάθαίνω η μητέρα της λέει κάνει τον ψάλτη σε ένα χωριό και ο ιερέας νέος κρέμεται από τα χείλη της ό,τι πει εκείνη...


...Που είναι οι περίφημοι ιεροψαλτικοί σύλλογοι να βοηθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις να νοιαστούν για τις ενορίες για τα χωριά.

Μα Λεωνίδα μου, πώς να νοιαστούν οι σύλλογοι αφού η γιαγια δεν πήγε να γραφτεί στο σύλλογο; :eek::eek:

Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗ-ΟΥΣΙΑΣ...
 
Top