Νυν πάντα πεπλήρωται φωτός.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Του Γ. Κρητός, από το Καλοφωνικό Ειρμολόγιο σελ 48.
Κατά τη διάρκεια της Θ. Κοινωνίας στη Λειτουργία της Αναστάσεως....
Η φωνητική μου κόπωση είναι εμφανέστατη αφού φοβήθηκα τη δεύτερη άνοδο στον ΓΑ' και ... άλλαξα ρότα (νότα ήθελα να πω):D
Όταν οι ισοκράτες δεν βοηθούν ουσιαστικά, (λόγω αγνοίας:confused:) και λόγω του θορύβου, και η βάση ξεφεύγει και η εκτέλεση γίνεται με χρήση ... καλάσνικοφ:D
Ανεχτείτε λοιπόν τα φαλτσάκια μας! (Λόγω της ημέραααααααας:D!!!)
 

Attachments

  • 8. NYN PANTA PEPLHRWTAI FWTOS.mp3
    5 MB · Views: 74
Χαρά στο κουράγιο σου κ. Γιαννου τετοια μέρα και μετα από τόσο φωνητική κόπ ωση να πεις και καλοφωνικό ειρμό.
Μπράβο . Λεβέντης. Σαμιώτης γαρ...:)
 

ψαλτάκι

Μέλος
Φοβερές γραμμές! Ερμηνευμένες με μαεστρία και επίγνωση..
Αυτός ο Γεώργιος ο Κρης εδώ και χρόνια είναι στο επίκεντρο του προβληματισμού μου. Όλα του τα κείμενα δεν έχουν παλαιικότητα, λες και είναι γραμμένα για την εποχή μας. Και του Στανίτσα του άρεσε, αν κρίνω απ' το αριστουργηματικό "Την δέησιν μου δέξαι"
Μπράβο κυρ Νίκο! Δύναμις!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χαρά στο κουράγιο σου κ. Γιαννου τετοια μέρα και μετα από τόσο φωνητική κόπ ωση να πεις και καλοφωνικό ειρμό.
Μπράβο . Λεβέντης. Σαμιώτης γαρ...:)

Χριστός Ανέστη!
Σ' ευχαριστώ για τα ευγενικά σου λόγια!
Η ιστορία έχει ως εξής: Για τις ανάγκες της Αναστάσιμης Θ. Λειτουργίας, πήρα μαζί μου τα βιβλία: Ζωοδόχος Πηγή (για το Ιδού σκοτία), Λειτουργία Πρωγάκη (για Χερουβικό και Κοινωνικό) και το Καλοφ. Ειρμολόγιο (μήπως χρειαστεί:wink: δεδομένου ότι ο Λαμπαδάριός μου πήγε στο χωριό του)...
Το Χερουβικό του Πέτρου δεν προλάβαμε (πάσαν την βιοτικήν ... χύμα!:D) Το κοινωνικό διεκόπη για το αναστάσιμο μήνυμα του Μακαριωτάτου, και λόγω του πλήθους που κοινώνησε, είπα να καλύψω το κενό με τον συγκεκριμένο ειρμό.
Και γνωρίζοντας εκ των προτέρων την πορεία των πραγμάτων, ήταν το μόνο μέλος που ηχογράφησα:D:D...
Και του χρόνου!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ζωοδόχος Πηγή (για το Ιδού σκοτία)

Κε Νίκο, ΔΕΝ το ψάλλατε στον Ήχο Βαρύ ΔΙΑΤΟΝΙΚΟ (δηλαδή, εκ του ΖΩ); Εγώ έτσι το ψαίλνω όταν το λέμε... Το κείμενο που χρησιμοποιώ είναι.... ΚΑΝΕΝΑ! :D:p Μου το έμαθε ο πατέρας μου και το λέω απ' έξω (και καμιά φορά και ανακατωτά).

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κε Νίκο, ΔΕΝ το ψάλλατε στον Ήχο Βαρύ ΔΙΑΤΟΝΙΚΟ (δηλαδή, εκ του ΖΩ); Εγώ έτσι το ψαίλνω όταν το λέμε... Το κείμενο που χρησιμοποιώ είναι.... ΚΑΝΕΝΑ! :D:p Μου το έμαθε ο πατέρας μου και το λέω απ' έξω (και καμιά φορά και ανακατωτά).

Απόστολος

Φίλε Απόστολε, Χριστός Ανέστη!
Τα βιβλία που ενίοτε παίρνω μαζί μου, δεν τα παίρνω για ... μένα, αλλά για τους συμψάλλοντας, για να μπορούν έστω με τα λίγα ... κολλυβομουσικά:D που ξέρουν να ακολουθήσουν... οπότε καταλαβαίνεις...
Όσο για το βαρύ διατονικό που λες δεν το έχω πει ποτέ και ούτε θα το πω...
Νά 'σαι καλά!
 
Top