Νοιάζομαι για τη φωνή μου

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Συμπέρασμα λοιπόν μέτρον άριστον,μελέτη κ χορταστικός νυχτερινός ύπνος απ΄οτι κατάλαβα. Όμως πειράζει ρε παιδιά που δεν μου αρέσει η χροιά της φωνής του Πρίγγου κ προτιμώ Στανίτσα-Θεοδοσόπουλο; Οχι το λέω γιατί περί προφύλαξης της φωνής τον έχετε όλοι παράδειγμα για τη υψιφωνία του κ πρέπει να αναφέρω πως δεν θα ήθελα να με παρομοιάζουν με τενόρο της Λυρικής"πω πω άκου πάνω κε για πλάκα έπιασε". Φυσικά δεν αμφισβητώ ότι το ύφος του είναι παραδοσιακό κ (απο τις μαρτυρίες) ήταν βαθιά πιστός όμως κ πάλι δεν μπορώ να ακούω τη φωνή του:D
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά μην ξεχνάτε δύο πράγματα:
α) δεν είναι η υψιφωνία το κυρίαρχο χαρακτηριστικό της φωνής του Πρίγγου, αυτό δηλαδή με βάση το οποίο θα τον συγκρίνατε με τους άλλους. Υπάρχουν και βαθύτερα χαρακτηριστικά.
β) σκεφθείτε ότι όλους τους άλλους τους έχουμε και σε καλύτερες ηχογραφήσεις και σε νεότερη ηλικία απ' ό,τι τον Πρίγγο.
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
δεν θα ήθελα να με παρομοιάζουν με τενόρο της Λυρικής "πω πω άκου πάνω κε για πλάκα έπιασε".

Μακαρι το παραπανω να ηταν δυνατο να το πουν και για μενα... δεν θα ειχα κανενα απολυτως παραπονο:D:D:p:p
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πιστεύω ότι πρέπει να πάψουμε να απολογούμαστε για τα γούστα μας, εφόσον αυτά δεν βλάπτουν κανέναν. Δεν θεωρώ ώριμο να μας αρέσει κάτι επειδή λέγεται Στανίτσας, Πρίγγος κλπ. Το ότι αυτό που λένε οι φωνές είναι δόγμα, δεν κάνει και τις ίδιες τις φωνές δόγμα, ούτε αιρετικούς όσους δεν αρέσκονται σε κάποιες από αυτές :wink:
 
Δεν μπορώ να αντισταθώ και θα παραθέσω κι άλλη μία αντιεπιστημονική άποψη. Ελπίζω ο πανεπιστήμονας φίλος Greekψάλτης να με συγχωρέσει.
Σήμερα οι περισσότεροι δίνουν βάση στη φωνή και όχι στο ύφος. Βγάζουν ψαλτάρες κάποιους καλλίφωνους όντως (ονόματα δε λέμε) και θεωρούν ως κακούς ψάλτες, φοβερούς εκτελεστές όπως τον κορυφαίο Σόμπατζη. Όταν έχει μάθει κανείς ότι ψαλτική εκτέλεση= γλυκανάλατη φωνούλα(κατά προτίμηση υψίφωνη), στουντιακός σούπερ ήχος και ηλεκτρονική υποστήριξη, τότε πως να τον αγγίξει μια παλιά κασσέτα του Παναγιωτίδη με παράσιτα ή ένας γατσουνισμένος δίσκος του Ναυπλιώτη.
Άσχετα λοιπόν με τη φωνή μας, ας μάθουμε ύφος και μετά από αυτό δεν θα ασχολούμαστε με το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δεν μπορώ να αντισταθώ και θα παραθέσω κι άλλη μία αντιεπιστημονική άποψη. Ελπίζω ο πανεπιστήμονας φίλος Greekψάλτης να με συγχωρέσει.

Συγχωρεμενος!:p

ΥΓ. Δεν διεκδικησα ποτε για τον εαυτο μου τον τιτλο του πανεπιστημονα.:cool: Απλα σε συγκεκριμενο θεμα μετεφερα γνωστες επιστημονικες αποψεις τοις πασι ως οφειλα παρα τις δικες μου ορεξεις και αδυναμιες. Αν αυτο ενοχλει τοτε δεν φταιω εγω.:wink:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δεν μπορώ να αντισταθώ και θα παραθέσω κι άλλη μία αντιεπιστημονική άποψη. Ελπίζω ο πανεπιστήμονας φίλος Greekψάλτης να με συγχωρέσει.
Σήμερα οι περισσότεροι δίνουν βάση στη φωνή και όχι στο ύφος. Βγάζουν ψαλτάρες κάποιους καλλίφωνους όντως (ονόματα δε λέμε) και θεωρούν ως κακούς ψάλτες, φοβερούς εκτελεστές όπως τον κορυφαίο Σόμπατζη. Όταν έχει μάθει κανείς ότι ψαλτική εκτέλεση= γλυκανάλατη φωνούλα(κατά προτίμηση υψίφωνη), στουντιακός σούπερ ήχος και ηλεκτρονική υποστήριξη, τότε πως να τον αγγίξει μια παλιά κασσέτα του Παναγιωτίδη με παράσιτα ή ένας γατσουνισμένος δίσκος του Ναυπλιώτη.
Άσχετα λοιπόν με τη φωνή μας, ας μάθουμε ύφος και μετά από αυτό δεν θα ασχολούμαστε με το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε.

ταῦτα δὲ ἔδει ποιῆσαι, κἀκεῖνα μὴ ἀφιέναι. ...(ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 11:42 )

Είναι πολύ επικίνδυνο, καταστροφικό θα έλεγα, να χρησιμοποιούμε τα καλά που έχουμε (έχει κάποιος) για να δικαιολογήσουμε τα στραβά που έχουμε (έχει κάποιος). Αν επαινούμε κάτι αντιεπιστημονικό, κατηγορούμε την γνώση. Αν περιφρονούμε την καλλιφωνία προάγουμε την κακοφωνία. Αν δεν ασχολούμαστε με «το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε» τότε ενθαρρύνουμε τις καταχρήσεις.
Μπορεί το ύφος είναι πολύ σημαντικό, ίσως και το σημαντικότερο (;) στοιχείο σ' ένα ψάλτη. Αυτό όμως δεν αναιρεί τις υπόλοιπες αλήθειες (επιστημονικές κι ας μη μας αρέσει) που κατατίθενται εδώ από τα διάφορα μέλη.
 
ταῦτα δὲ ἔδει ποιῆσαι, κἀκεῖνα μὴ ἀφιέναι. ...(ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 11:42 )

Είναι πολύ επικίνδυνο, καταστροφικό θα έλεγα, να χρησιμοποιούμε τα καλά που έχουμε (έχει κάποιος) για να δικαιολογήσουμε τα στραβά που έχουμε (έχει κάποιος). Αν επαινούμε κάτι αντιεπιστημονικό, κατηγορούμε την γνώση. Αν περιφρονούμε την καλλιφωνία προάγουμε την κακοφωνία. Αν δεν ασχολούμαστε με «το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε» τότε ενθαρρύνουμε τις καταχρήσεις.
Μπορεί το ύφος είναι πολύ σημαντικό, ίσως και το σημαντικότερο (;) στοιχείο σ' ένα ψάλτη. Αυτό όμως δεν αναιρεί τις υπόλοιπες αλήθειες (επιστημονικές κι ας μη μας αρέσει) που κατατίθενται εδώ από τα διάφορα μέλη.

Αγαπητέ Νεοκλή,
δεν δικαιολόγησα τα στραβά μου. Γνωρίζω ότι η εξάρτησή μου από το τσιγάρο ή το ποτό είναι αμαρτία. Οι ενστάσεις μου βρίσκονται στα εξής δύο σημεία:
α)Η επιστήμη έχει πάντα δίκιο
β)Εφόσον Νικόλαε δε συμφωνείς με αυτά που είναι γενικώς κοινώς αποδεκτά, μην ξαναγράψεις τέτοιες καταστροφικές απόψεις.
Όσον αφορά το πρώτο η ιστορία μας διδάσκει πως πολλές φορές η επιστήμη κάνει σφάλματα. Ας μην χρησιμοποιούμε την επιστήμη ως επιχείρημα. Η επιστήμη επίσης λέει ότι το τσιγάρο πέρα από τον καρκίνο του πνεύμονα, έχει και θετικά όπως μείωση κατά 60 τοις εκατό των πιθανοτήτων για αλτσχάιμερ, μείωση πιθανότητας των νόσων πάρκινσον και τουρέτ(κοινώς "τικ"), προστασία από την ελκώδη κολίτιδα και το σύνδρομο άπνοιας(διακοπή αναπνοής στον ύπνο) κλπ κλπ. Ας αφήσουμε λοιπόν την επιστήμη κι ας μιλήσουμε με βάση τις απόψεις μας από τα βιώματά μας. Προσωπική μου άποψη είναι να μην το αρχίσει κάποιος καθόλου. Από τη στιγμή όμως που έχει αυτό το πάθος δεν το θεωρώ τόσο μεγάλο εμπόδιο για τη φωνή. Απόδειξη όλοι αυτοί οι μεγάλοι που προανέφερα.
Για το δεύτερο τώρα, ακόμη και να έγραφα ότι η σελήνη είναι το κέντρο του σύμπαντος και η γη και ο ήλιος γυρίζουν γύρω της, όσο αντιεπιστημονικό κι αν είναι πρέπει να σεβαστείτε την άποψή μου, όχι να τη δεχτείτε, απλά σεβαστείτε την. Αν είμασταν στο 1200 και σας μίλαγα για το ηλιοκεντρικό σύστημα το ίδιο θα μου λέγατε. Μη μιλάς. Προσπαθώ να βλέπω πέρα από τα στερεότυπα που έχουμε μάθει από τα μμε. Δεν επιβάλλω σε κανέναν την άποψή μου, απλά όποιος διαφωνεί ας μη μου δώσει σημασία.
Κλείνοντας θα σταθώ στη φράση "Αν επαινούμε κάτι αντιεπιστημονικό, κατηγορούμε την γνώση. Αν περιφρονούμε την καλλιφωνία προάγουμε την κακοφωνία". Δεν είναι έτσι φίλτατε. Αν δεν δέχομαι το μαύρο δε σημαίνει ότι είμαι με το άσπρο. Υπάρχει μια τεράστια ενδιάμεση γκάμα χρωμάτων...
Συγχωρέστε με για τη φλυαρία και την (αμπελο)σοφία μου.
Να είσαι καλά!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αγαπητέ και φίλε Νικόλαε. Αν στην απάντηση μου διέκρινες οτιδήποτε που σε αφορά προσωπικά, σου ζητώ συγγνώμη, γιατί δεν υπήρχε καμιά τέτοια πρόθεση. Ίσως δεν έκανα σαφές ότι αναφερόμουν γενικά. Ούτε αναφερόμουν σε συγκεκριμένες «καταδικαστέες» συμπεριφορές. Ήθελα απλώς να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι δυνατόν στο όνομα κάποιου θετικού και επαινετού χαρακτηριστικού (εδώ για το ύφος) να εκφραζόμαστε αρνητικά ή απλώς περιφρονητικά (σαν να μην έχει και τόση σημασία), για κάτι που κατά γενική ομολογία είναι καλό και θετικό (όπως είναι η καλλιφωνία, η προαγωγή της γνώσης μέσω της επιστήμης, η αποφυγή καταχρήσεων κλπ.) γιατί αυτό αποτελεί σπρώξιμο προς την αντίθετη κατεύθυνση, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεται αυτό.
Ασφαλώς δεν υπάρχει μόνο μαύρο και άσπρο. Όλος ο αγώνας μας γίνεται μέσα σ' ένα γκρίζο τοπίο, απ' το οποίο παλεύουμε να απαλλαγούμε. Όμως όταν βλέπουμε ένα καλό οφείλουμε, νομίζω, να το επαινούμε.
 
Φυσικά δε διέκρινα κάτι τέτοιο, είναι γνωστό το ήθος σου φίλτατε(κι αν κάποτε διαφωνήσαμε εξαιτίας αυτού του ήθους με κέρδισες). Συμφωνώ γενικά με τις απόψεις σου, χωρίς όμως να θέλω να γίνομαι απόλυτος. Επέτρεψέ μου να παραθέσω χάριν αστεϊσμού ένα "επιστημονικότατο":D επιχείρημα που βρήκα στο διαδίκτυο:
"Ο καπνιστής είναι προσαρμοσμένος στο να ζει περισσότερο στο περιβάλλον των μεγαλουπόλεων. Έρευνες έδειξαν ότι τα γονίδια των καπνιστών είναι αυτά που κυριαρχούν στη φυσική επιλογή και ότι μόνο οι απόγονοι των σημερινών καπνιστών θα είναι αυτοί που θα μπορούν σε μερικούς αιώνες να αναπνεύσουν στη βρωμο-ατμόσφαιρα που θα έχει δημιουργηθεί"
 
Τριτο Ναο? Καλα οι ακολουθιες υποτιθεται οτι αρχιζουν την ιδια ωρα σε ολους τους Ναους μιας πολης. Αυτοι πως προλαβαιναν να πουν και δευτερο τροπαριο της Κασσιανης. Το τριτο το θεωρω απιθανο.

Στο Πατριαρχείο ξεκινούσαν ενωρίτερα. Οι δε ναοί τους οποίους επρόκειτο να επισκεφθούν αργότερα οι άρχοντες μπορούσε να καθυστερήσουν τις ακολουθίες. Εάν ενθυμούμαι καλώς, νομίζω πως κάπου έχω διαβάσει ότι ξανάψαλλαν και τους κανόνες μέχρι να φθάσουν οι άρχοντες.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;86910 said:
Τριτο Ναο? Καλα οι ακολουθιες υποτιθεται οτι αρχιζουν την ιδια ωρα σε ολους τους Ναους μιας πολης. Αυτοι πως προλαβαιναν να πουν και δευτερο τροπαριο της Κασσιανης. Το τριτο το θεωρω απιθανο.

Στο Πατριαρχείο ξεκινούσαν ενωρίτερα. Οι δε ναοί τους οποίους επρόκειτο να επισκεφθούν αργότερα οι άρχοντες μπορούσε να καθυστερήσουν τις ακολουθίες. Εάν ενθυμούμαι καλώς, νομίζω πως κάπου έχω διαβάσει ότι ξανάψαλλαν και τους κανόνες μέχρι να φθάσουν οι άρχοντες.

Βλέπε σχετικώς τί συνέβη τω 1957ω έτει εν τη Πόλει... με αφορμή ηχογράφηση που ανήρτησες εσύ, Κωνσταντίνε
 

skoum_k

Μέλος
Επαναλαμβάνω ότι η σωστή τοποθέτηση της φωνής λύνει πολλά προβλήματα. Το πρόβημα με τα κεριά και το θυμίαμα το είχα και εγώ μέχρι που άρχισα να τοποθετώ σωστά τη φωνή μου. Δεν μπορώ να πω ότι έχω βρεθεί αντιμέτωπος με ακραίες συνθήκες αλλά γενικότερα συνθήκες καπνώ που μου δημιουργούσαν πρόβλημα τώρα τις αντιμετωπίζω με κάποια άνεση.

Να επαναλάβω στο σημείο αυτό για ακόμα μια φορά το συμπέρασμα από τα όσα αναφέρονται για την ανθρώπινη φωνή στο βιβλίο "Θεωρεία και πράξις της βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής του κ. Δημητρίου Γ. Παναγιωτόπουλου στο κεφάλαιο ΚΓ':
"...Ως εν συμπεράσματι λέγομεν ότι φωνή, η οποία εξέρχεται αβιάστως και φυσικώς, σχηματίζεται δε εντέχνως, ούτε καταπονείται, ούτε φθείρεται, ούτε γηράσκει ευκόλως."
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Δεν μπορώ να αντισταθώ και θα παραθέσω κι άλλη μία αντιεπιστημονική άποψη. Ελπίζω ο πανεπιστήμονας φίλος Greekψάλτης να με συγχωρέσει.
Σήμερα οι περισσότεροι δίνουν βάση στη φωνή και όχι στο ύφος. Βγάζουν ψαλτάρες κάποιους καλλίφωνους όντως (ονόματα δε λέμε) και θεωρούν ως κακούς ψάλτες, φοβερούς εκτελεστές όπως τον κορυφαίο Σόμπατζη. Όταν έχει μάθει κανείς ότι ψαλτική εκτέλεση= γλυκανάλατη φωνούλα(κατά προτίμηση υψίφωνη), στουντιακός σούπερ ήχος και ηλεκτρονική υποστήριξη, τότε πως να τον αγγίξει μια παλιά κασσέτα του Παναγιωτίδη με παράσιτα ή ένας γατσουνισμένος δίσκος του Ναυπλιώτη.
Άσχετα λοιπόν με τη φωνή μας, ας μάθουμε ύφος και μετά από αυτό δεν θα ασχολούμαστε με το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε.

Σωστοοοοοοςςςς!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πάντως, Νικόλαε, κι αν ακόμα το τσιγάρο βελτιώνει τη φωνή σου (το έχω ακούσει από πολλούς και το πιστεύω), ωστόσο ανεβάζει δραματικά τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του πνεύμονα κι αυτός είναι λόγος να προσπαθήσεις να το κόψεις. Φιλικά σου μιλώ, ξέροντας πόσο καλός άνθρωπος είσαι και νοιάζεσαι την οικογένειά σου, κι αν το κάνω δημόσια κι όχι με ΠΜ (συγγνώμη γι' αυτό) είναι γιατί θα ήθελα να το δουν πολλοί.

ΥΓ Ειδικά στο φόρουμ αυτό η αρρώστια αυτή μας έχει πονέσει.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Επειδη ο φιλος Νικολαος ενοχληθηκε απο το μνμ μου οπου ανεφερα πως σωστο και λογικο ειναι σε θεματα που επαφιονται την υγεια μας να μεταφερουμε τεκμηριωμενες επιστημονικες αποψεις και επειδη βλεπω οτι το συνεχιζει και παει να ξεφυγει και αυτο το θεμα χωρις να υπαρχει λογος, θα του ζητησω ειλκρινα δημοσια συγγνωμη που προσεβαλλα τις συνηθειες του. Θα πρεπει ομως να ξερεις φιλε Νικο πως η υπευθυνη σταση σε συζητησεις που γινονται εις γνωσιν πολλων και μαλιστα μεσω γραπτου λογου δεν ειναι ελλειψη ηθους.:cool: Εαν τωρα εχεις ακουσει πως το τσιγαρο θα σε ωφελησει καπου ή στο μακρυνο μελλον, οπου θα εχει μολυνθει τρομερα η ατμοσφαιρα, ειναι αλλο θεμα και σηκωνει πολυ συζητηση και αμφιβαλλω το κατα ποσο ειναι μή κατευθυνομενες αυτες οι ερυνες.
Επι του παροντος συζηταμε για τις επιπτωσεις που εχει το καπνισμα στις φωνητικες χορδες. Εδω τα πραγματα ειναι γνωστα και συγκεκριμενα. Δεν υπαρχει αντιθετη ερευνα. Επομενως κακως διαμαρτυρεσαι. Εαν σε θεματα υγειας απορριπτουμε επιστημονικα ιατρικα δεδομενα και μαλιστα σε ενα δημοσιο διαλογο οπου μπορει να επηρεασουμε λανθασμενα καποιον τοτε υπαρχει προβλημα. Σε τετοια θεματα και ειδικα για το τσιγαρο δεν μου αρεσει να χαιδευω τα αυτια κανενος. Εαν τωρα αυτο φιλε Νικο το θεωρεις κακια και ελλειψη ηθους τοτε ναι, δηλωνω ενοχος.:cool:
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Γιάννη, κοίτα τώρα τι γίνεται: ένα πραγματικά σημαντικό θέμα έγινε προσωπικό ανάμεσα σε 2 και δη εξαιτίας φραστικών διατυπώσεων. Έτσι χάνουμε την ουσία. Ας ξεφύγουμε λίγο απ' αυτό.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
... ένα πραγματικά σημαντικό θέμα έγινε προσωπικό ανάμεσα σε 2 και δη εξαιτίας φραστικών διατυπώσεων.

Αυτο προσπαθω να αποτρεψω και εγω φιλε Γιωργο τονιζοντας (με πραγματικο ενδιαφερον) πως σε θεματα υγειας πανω απ'ολα ειναι η επιστημονικη αληθεια:wink:
 
Όχι σε καμμία περίπτωση δεν έγινε κάτι προσωπικό. Πολλές φορές είναι λογικό να γίνονται παρεξηγήσεις γιατί είμαστε άνθρωποι με αισθήματα και αδυναμίες και όχι ρομπότ.
Όμως ξαναλέω δε με ενοχλεί να αντικρούσει κάποιος την άποψή μου (όσο ακόμη δεν είμαι πάπας Ρώμης για να έχω το αλάθητο:p), απλά δεν δέχομαι την "επιστημονική αλήθεια".Δικαίωμα μου σωστά;:wink: Και δε νομίζω ότι επιρρεάζει κάποιον αυτό. Ενήλικες και σώφρονες είστε, εγώ θα σας επιρρεάσω;
Αυτό που με πειράζει είναι οι δογματισμοί: το τσιγάρο σκοτώνει, η δημοκρατία είναι καλή, πρέπει να πετάς το τσίγκινο στον μπλε κάδο, οι αλβανοί είναι κλέφτες και οι έλληνες ο εκλεκτός λαός, οι ξανθιές γαλανομάτες είναι πιο όμορφες κλπ κλπ.
Όσον αφορά τα πάθη μου που ξέρεις; Μπορεί να τα έχω για να μην υπεραίρωμαι...
Και κάτι εντός θέματος: το να νοιάζομαι για τη φωνή μου ξεκινάει από το νοιάζομαι για την ψυχή μου. Όταν έχεις καλή ψυχολογία αποδίδεις τέλεια. Αυτό που έλεγε ο Άρχοντας Λυκούργος (ο Πετρίδης φυσικά):
"Ο ψάλτης για να αποδώσει, πρέπει να νιώθει ελεύθερος"
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
..οι ξανθιές γαλανομάτες είναι πιο όμορφες...
Αυτο ειναι μυθος. Συμφωνω και επαυξανω.:p:D:D Το τσιγαρο ομως σκοτωνει φιλε Νικο:wink::D:D
 
Top