Νικόλαος Ξάφης-Στρεμπίνος - Ηχογραφήσεις

Αγαπητοί φίλοι και συνάδερφοι, ανεβάζω μια προσωπική μου ηχογράφηση που έγινε 22-3-09 Κυριακή της Σταυροπροσκύνησεως .Είναι το Δοξαστικό <<Την υψηλόφρονα γνώμην>>Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχ.πλ.Δ΄
 

Attachments

  • Δοξαστικόν πλ.δ΄Την υψηλόφρονα γνωμην.Ν.ΞΑΦΗΣ.rar
    980.4 KB · Views: 152
Την ερχόμενη Κυριακή έχουμε ήχο πλ. του Δ΄,γιαυτό ανεβάζω το Μεγαλυνάριον της Θ.Λειτουργίας <<Την γαρ σην μήτραν >> του τυφλού μοναχού Δοσιθέου Κατουνακιώτη. (Ζωντανή ηχογράφηση εντός του ιερού ναού)

Όλα τα σχόλια δεκτά
 

Attachments

  • Την γαρ σην μήτραν-Δοσιθέου μοναχού,πλ.δ΄-Ν.ΞΑΦΗΣ.rar
    816 KB · Views: 64

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Νικόλαε δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου αρέσει σε σένα ότι διαρκώς ψάχνεσαι.Η Κρήτη που αγαπάς σε χαιρετά και σε προτρέπει να αναζητάς,αυτό αξίζει.....
 
Αγαπητέ Νικόλαε δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου αρέσει σε σένα ότι διαρκώς ψάχνεσαι.
--------------------------------------------------------------
Από το πολύ το ψάξιμο βρήκα και αυτό (Της μετανοίας ...πλ.δ΄Γ.Πρωγάκη)
 

Attachments

  • Tης μετανοίας.Ν.Ξάφης.rar
    484.2 KB · Views: 44
Αγαπητοί συνάδερφοι συνεχίζω με το Χερουβικό του β΄ήχου από τη Θ.Λειτουργία του Ασ.Δεβρελή .
Ευχαριστώ πολύ τον εκλεκτό και καλοκάγαθο συνάδερφο Β.Κιαμιλίδη για την επεξεργασία του ήχου.
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒ.ΞΑΦΗΣ-επεξεργασία ήχου Β.Κ..rar
    7.8 MB · Views: 58

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Μπράβο Νικόλαε για να μιμηθώ και γω τον Πριγγο......(πέρασα και δεν ακούμπησα). Καλά άρχισες τις προσφορές;με το που σε ακούμε θα παίρνουμε και δώρο ακολουθία;Δεν παλεύεσαι.Τώρα που θα ανέβω έλα να πάμε να πάρουμε κανένα μηχάνημα ηχογράφησης γιατί με αυτό πουχεις τι να σου κάνει ο κύριος Βασίλης.Εγώ βέβαια ηχογραφώ χειρότερα.Πάντα γειά
 
Το παρόν Δοξαστικό (Δεύτε εργασώμεθα...) είναι του Π.Λαμπαδαρίου της Δ Κυριακής των νηστειών από το βιβλίο του Π. Κηλτζανίδη.
 

Attachments

  • ΔΕΥΤΕ ΕΡΓΑΣΩΜΕΘΑ- Ν.ΞΑΦΗΣ.rar
    928.8 KB · Views: 49

ΣΕΡΑΦΕΙΜ Α.

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι και συνάδερφοι, ανεβάζω μια προσωπική μου ηχογράφηση που έγινε 22-3-09 Κυριακή της Σταυροπροσκύνησεως .Είναι το Δοξαστικό <<Την υψηλόφρονα γνώμην>>Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχ.πλ.Δ΄

Χαίρε Νίκο!!!

Μόλις άκουσα την ηχογράφηση σου...

Πάρα πολύ καλή!!!

Ο ναός έχει καλή ακουστική ε;

(Σήμερα έβγαλα διπλό μεροκάματο στο νοσοκομείο...

Πέρασα και από τον Φάρο δύο φορές αλλά δεν το έφερε το βιβλίο του Χρύσανθου.

Θα το πάρω από Θεσσαλονίκη. Κανένα πρόβλημα. Θα σου πω τι μου είπε..)

Καλό βράδυ!!!
 
[FONT=&quot]Ανεβάζω μια ηχογράφηση που έγινε την περασμένη Κυριακή (6-12-09) και την αφιερώνω στον Χάρη Συμεωνίδη (haris1963) και στον κ.Λιναρδάκη.[/FONT]
[FONT=&quot]Λειτουργικά 8φωνα Κ.Πρίγγου και Άξιον εστίν του Χατζηαθανασίου.[/FONT]
[FONT=&quot]Υ.Γ[/FONT]
[FONT=&quot]Συγγνώμη για τη χαμηλή βάση , κυρίως του μεγαλυναρίου ΄΄Αξιον εστίν΄΄ αλλά ευθύνεται η ‘’αγρυπνία’’ του Σαββάτου που έγινε στο γάμο ενός φίλο μου εις τον οποίο συμμετείχα δυναμικά ! [/FONT]
 

Attachments

  • Λειτουργικά πλ.α΄Ν. Ξάφης.rar
    4.7 MB · Views: 70

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Παρα την αγρυπνια ωραια τα λειτουργικα φιλε Νικο και η βαση για το παρον '' μεγαλυναριον '' ειναι μια χαρα!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
[FONT=&quot]Ανεβάζω μια ηχογράφηση που έγινε την περασμένη Κυριακή (6-12-09) και την αφιερώνω στον Χάρη Συμεωνίδη (haris1963) και στον κ.Λιναρδάκη.[/FONT]
[FONT=&quot]Λειτουργικά 8φωνα Κ.Πρίγγου και Άξιον εστίν του Χατζηαθανασίου.[/FONT]
[FONT=&quot]Υ.Γ[/FONT]
[FONT=&quot]Συγγνώμη για τη χαμηλή βάση , κυρίως του μεγαλυναρίου ΄΄Αξιον εστίν΄΄ αλλά ευθύνεται η ‘’αγρυπνία’’ του Σαββάτου που έγινε στο γάμο ενός φίλο μου εις τον οποίο συμμετείχα δυναμικά ! [/FONT]

Αγαπητε Νικο
Ευχαριστω πολυ για την αφιερωση . Η βαση ειναι μια χαρα .
Φιλικα Β.Λ.
 
Σύντομο Δύναμις σε Α΄ήχο του Σαρανταεκκλησιώτη
Προσαρμογή Ας. Δεβρελή ,εκτέλεση Ν.Ξάφη .
Το αφιερώνω στον ''ομογάλακτο αδερφό'', Ευστράτιο Κουδουνέλη και σε όλους τους Ριζαρείτες του forum!
 

Attachments

  • Σύντομο Δύναμις σε Α΄ ήχο-Ν.Ξάφης.WAV
    1.4 MB · Views: 40

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Νικόλαε, σας ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση που με τιμά ανέλπιστα τη στιγμή που υπάρχουν πολλοί αξιολογότεροι εμού γι' αυτήν. Δείτε πόσοι σας έβαλαν thanks: όλη η ψαλτική "αφρόκρεμα" του φόρουμ:wink: (το μεγαλύτερο μέρος της)

Για το μουσικό μέρος: έχω να πω ότι το άκουσα πέντε φορές και το χάρηκα. Υπάρχει προσωπικο ύφος και έχει και πολύ ενδιαφέρον, αν και η συγκεκριμένη εκτέλεση θα αρέσει περισσότερο σε όσους επιλέγουν μαθήματα τύπου Καραμάνη (όπως εγώ) και σε όσους επιτρέπουν δεξιοτεχνικά στοιχεία στην απόδοση του μέλους. Έχει αρκετά τέτοια ειδικά προς το τέλος. Και μου άρεσε που σε κείνη την κλασική δεξιοτεχνική θέση στο Ανάστασιν, δεν βάλατε ύφεση στο πάνω Βου, όπως συνήθως γίνεται: καλύτερα γιατί με καθαρό Πα -Βου δίνεται ένα λαμπρό χρώμα στη λέξη. Η υψιφωνία βέβαια βοήθησε να αποδοθεί σωστά.

Υπάρχει προσωπικό ύφος. Είναι ωραίο που συνδυάζετε την παραδοσιακή τοποθέτηση της φωνής και την πολύ έμπειρη ερμηνεία των σημαδοφώνων με μια ιδιαίτερη εκφραστικότητα. Εκφραστικότητα που κάνει το μέλος ανάγλυφο, το κάνει τέτοιο που να μη σε κουράζει (το άκουσα 5 φορές, όπως είπα).

Σήμερα είχαν όρεξη οι ψάλτες του φόρουμ. Εϊναι ενδιαφέρον που ανέβηκε από τέσσερα εκλεκτά μέλη (ή μήπως κι άλλα;) το δοξαστικό αυτό. (Δεν θα πω για του κ. Λιναρδάκη, που για κάποιοι λόγο δεν μου ανοίγει και βγάζει άγνωστο format...). Θα πω για τα άλλα. Ο Απόστολος Καλπακίδης το απέδωσε με τρόπο επιβλητικό, ο Αντώνης Μιχελουδάκης με τρόπο ησυχαστικό, κι εσείς τώρα με τρόπο που συνδυάζει και τα δύο....Κι αυτό γιατί υπάρχει μαστόρικη εναλλαγή από το διεσταλμένο στο συνεσταλμένο ύφος. Αυτό, απ' ό, τι κατάλαβα, οφείλεται σε δύο πράγματα: α) εναλλαγές του ρυθμού για να τονιστούν τα νοήματα, β) αυξομείωση της έντασης με ταυτόχρονη μεταλλαγή της χροιάς της φωνής ανάλογα με τον "δυναμισμό" του εκάστοτε κομματιού: συγκεκριμένα, όταν το μέλος πορεύεται προς κατάληξη, η φωνή μαλακώνει και εξασθενεί σαν να θέλει να αναπαυθεί εκφραστικά, ενώ όταν το μέλος κινείται ανοδικά στο οξύ τετράχορδο και ειδικά κατόπιν τροχού, όχι μονάχα η ένταση ανεβαίνει, αλλά και η φωνή αποκτά άλλο χρώμα (π.χ. στα σημεία Λουκά / Πέτρω / διο και ονειδιζη / αλλ ο πάντα προς το του πλάσματος / τον άρτον κ.λπ.) που εμένα μου θυμίζει λίγο τη φωνή του Κυριαζή... (λίγο)
Σίγουρα από πολλούς δρόμους μαθητείας περάσατε και φτάσατε σε ώριμο σημείο και μακάρι να περάσετε κι από άλλους. Να μας ανεβάζετε πιο συχνά, εγώ μια φορά ωφελήθηκα.

Να σας δίνει ο Θεός δύναμη και ο μεθαύριο εορταζόμενος άγιος Πέτρος!
Και πάλι ευχαριστώ για την αφιέρωση.
 
Σίγουρα από πολλούς δρόμους μαθητείας περάσατε και φτάσατε σε ώριμο σημείο και μακάρι να περάσετε κι από άλλους.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και για τον σχολιασμό σας ο οποίος με εξέπληξε όπως συνήθως με εκπλήσσουν και οι απαντήσεις σας στο forum .
Η αλήθεια είναι ότι ψάλλω από μικρή ηλικία ,περίπου 9 χρονών, και πέρασα από αρκετούς και αξιόλογους δασκάλους . Ο δρόμος μακρύς και δύσκολος, μα όταν έρθουν οι πρώτοι «καρποί» αρχίζουν όλα να παίρνουν άλλη τροπή. Πόσες φορές δεν κλάψαμε όλοι στο σπίτι γιατί άλλα ήθελε να πει ο λαιμός και άλλα έβγαιναν από το στόμα ή πόσες φορές όλη την Κυριακή ,αν και Αναστάσιμη ημέρα, να είσαι σκυθρωπός και να σκέφτεσαι ότι αυτά που έψαλες ήταν …για τα πανηγύρια ! Δόξα το Θεώ που οι δάσκαλοί μου είχαν αγάπη και υπομονή . Εύχομαι να τους έχει ο Θεός όλους καλά και όπως είχε πει και ο Μέγας Αλέξανδρος
«Στους γονείς μου οφείλω το ζην και στον (στους) δασκάλους μου το ευ ζην !!!»
Και πάλι σας ευχαριστώ .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
..................................................................................
Σήμερα είχαν όρεξη οι ψάλτες του φόρουμ. Εϊναι ενδιαφέρον που ανέβηκε από τέσσερα εκλεκτά μέλη (ή μήπως κι άλλα;) το δοξαστικό αυτό. (Δεν θα πω για του κ. Λιναρδάκη, που για κάποιοι λόγο δεν μου ανοίγει και βγάζει άγνωστο format...).
.................................................................................
Να σας δίνει ο Θεός δύναμη και ο μεθαύριο εορταζόμενος άγιος Πέτρος!
Και πάλι ευχαριστώ για την αφιέρωση.

Αγαπητε Γιωργο
Ανεβαζω ξανα τα τρακ 2 και 4 μηπως μπορεσεις να ακουσεις τωρα το Εον Εωθινο Δοξαστικο .
 

Attachments

  • 02=0'59''=Πασα πνοη Δος.mp3
    702.4 KB · Views: 23
  • 04=6'25''=Εον Εωθινο Δοξαστικο Πλ.Αος.mp3
    4.4 MB · Views: 28

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Μπράβο Νικόλα,είσαι πρώτος.Κάνεις μακεδονίτικο ψάλσιμο χωρίς αγριάδες και τραγούδια.Πολύ το γούσταρα το εωθινό.Πάντα γειά.
 
Αγαπητοί συνάδελφοι ,ανεβάζω το Άξιον εστι σε ήχο πλ.β΄ του Άρχοντα Αθ.Καραμάνη και το αφιερώνω σε όλους του φιλοκαραμανικούς .Δυστυχώς από το μειλίχιο ύφος του δασκάλου απέχω ,αλλά προσπάθησα να το αποδώσω περισσότερο με την καρδιά και λιγότερο με την μίμηση.

*ευχαριστώ τον καλό μου φίλο ,Αντώνη Μιχελουδάκη , για την επεξεργασία του ήχου.
 

Attachments

  • Άξιον εστιν πλ΄β΄ΚΑΡΑΜΑΝΗ -Ν.ΞΑΦΗΣ -2.mp3
    4.4 MB · Views: 56
Χερουβικό Δ΄ ήχου Ας.Δεβρελή
Ισοκρατούν οι δυο μικροί μου μαθητές ,Γεώργιος Τσαπράνης μαθητής Λυκείου και ο πιο μικρός Ευριπίδης Μπούγιας μαθητής γυμνασίου .
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ Δ΄ΗΧΟΥ ΑΣ.ΔΕΒΡΕΛΗ-Ν.ΞΑΦΗΣ .mp3
    7.7 MB · Views: 31
Δοξαστικό των αποστ. εορτής Αγ. Άννης 25 Ιουλίου .Ηχος πλ.Δ΄
Το Δοξαστικό είναι απο το βιβλίο ''Μουσική Κυψέλη'' Στεφάνου Λαμπαδαρίου
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΑΠΟΣΤ. ΑΓ. ΑΝΝΗΣ (25-7-10) mp3.mp3
    5.7 MB · Views: 25
Top