Νικόλαος Γ. Νικολάου

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Νικόλαος Γ. Νικολάου, Πρωτοψάλτης του Ι.Ν. Αγίας Σοφίας Ψυχικού.

Στέλνω μερικές ηχογραφήσεις του από το ναό, εν ώρα ακολουθίας.
 

Attachments

  • 01 Δύναμις Γ Καρακάση - Ήχος πλ δ'.mp3
    6.4 MB · Views: 172
  • 08 Απόστολος Αγίων Πάντων.mp3
    4.1 MB · Views: 137
  • 07 Εις το Όρος - Ά Εωθινόν Δοξαστικόν (Ταλιαδώρου) - Ήχος Α΄.mp3
    3.5 MB · Views: 146
  • 03 Χερουβικόν Ταλιαδώρου - Ήχος Γ'.mp3
    7.3 MB · Views: 113

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Χθες, Κυριακή Β΄ νηστειών εκκλησιάστηκα στον ιερό ναό Αγίας Σοφίας Ψυχικού, όπου ψάλλει στο δεξί αναλόγιο ο κ. Νίκος Νικολάου, μαθητής του Άρχοντος Χαριλάου Ταλιαδώρου. Όντως ακολουθεί το ύφος του δασκάλου του, έχει υπέροχο φωνητικό χάρισμα, μαζεύονται κι άλλα άτομα στο ψαλτήρι, υπάρχει ποιοτικό ισοκράτημα, γενικώς όλα τα βρήκα μια χαρά...
Αφού λοιπόν απήλαυσα εγώ, σκέφτηκα κι εσάς, τους συμπαίκτες :D στο "ψαλτολόγιο" και γι' αυτό ανεβάζω εδώ την Θεία Λειτουργία, όπως την ηχογράφησα με το mp3 μου. Υπόψιν ότι έχω κόψει αριστερό και ιερείς, ώς συνήθως.
Υ.Γ. Ο Νίκος Νικολάου είναι ο επιμελητής και παρουσιαστής της ψαλτικής εκπομπής "Ψαλμοίς και ύμνοις..." που μεταδίδεται εδώ και δεκαοκτώ (18) χρόνια συνεχώς απ' τον ραδιοφωνικό σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος κάθε Σάββατο στις 17:00 και σε επανάληψη την Κυριακή το πρωί στις 06:00.
 

Attachments

  • 01 αντίφωνα (Α΄, Β΄, Γ΄).mp3
    2.2 MB · Views: 70
  • 02 απολυτίκιο Αγίας Παρασκευής.mp3
    592.9 KB · Views: 64
  • 03 απολυτίκιο Αγ.Σοφίας & θυγατέρων.mp3
    1 MB · Views: 62
  • 04 τρισάγιο-Δύναμις Παλάση, ήχος β΄.mp3
    7.1 MB · Views: 101
  • 05 Αλληλουάριο, ήχος πρώτος.mp3
    1.4 MB · Views: 57
  • 06 Δόξα Σοι Κύριε.mp3
    960.2 KB · Views: 60
  • 07 χερουβικό πλαγίου β΄.mp3
    6.4 MB · Views: 112
  • 08 λειτουργικά πλαγίου β΄.mp3
    2.2 MB · Views: 73
  • 09 Άγιος, Άγιος... (Μεγ.Βασιλείου).mp3
    3.8 MB · Views: 86
  • 10 Επί σοι χαίρει (πλαγίου δ΄).mp3
    3.5 MB · Views: 118
  • 11 Πάτερ ημών. Είδομεν το φως.mp3
    1.1 MB · Views: 46
  • 12 Είη το όνομα. Τον ευλογούντα.mp3
    1.5 MB · Views: 50
  • 13 ακολουθία μνημοσύνου.mp3
    2.5 MB · Views: 66

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ο Νίκος ψάλλει κάποιες καθημερινές στην Ι.Μ.Α.Πετράκη, συνήθως Τετάρτη και Σάββατο. Μπορείτε να τον ακούσετε από τον ραδιοφωνικό σταθμό της Εκ. της Ελλάδος.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Πάντα όταν τον ακούω στο Ραδιόφωνο ( ζωντανά δεν είναι δυνατό επειδή δεν κατοικώ στην Αθήνα ) συγκινούμαι γιατί ανήκει στους ψάλτες που άκουγα όταν ήμουν μικρό παιδί. Βλέπετε, ο Νίκος μετακόμισε στην Αθήνα όταν εξελέγη Αρχιεπίσκοπος ο μακαριστός Χριστόδουλος. Πρίν κατέβει στην Αθήνα, ζούσε στο Βόλο όπου έψαλλε αρκετά χρόνια αριστερά στον Ι. Ναό Αγ. Κοσμά του Αιτωλού και Αρτεμίου Βόλου ( την παλιά μου ενορία οπου τον άκουγα ενώ ντυνόμουν παπαδάκι πρίν ανέβω στο αναλόγιο )με δεξιό τον Θεμιστοκλή Γουργιώτη. Έπειτα έψαλλε δεξιά στον Αγ. Βασίλειο Βόλου για πολλά χρόνια μέχρι που λίγο μετά την εκλογή του Χριστόδουλου μετακόμισε στην Αθήνα...

Χαίρομαι που δεν τον "κατάπιε" η πρωτεύουσα και συνεχίζει μια λαμπρή ιεροψαλτική πορεία...:)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο Νίκος ψάλλει κάποιες καθημερινές στην Ι.Μ.Α.Πετράκη, συνήθως Τετάρτη και Σάββατο. Μπορείτε να τον ακούσετε από τον ραδιοφωνικό σταθμό της Εκ. της Ελλάδος.

Ματθαίε, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία (εντάξει....άργησα λίγο να τη δω). Δεν θα το πιστέψετε ότι ακούγοντας αυτόν τον ψάλτη στη Μ. Πετράκη έλεγα στον εαυτό μου "Πωπω, τι ποιοτικός ψάλτης και πόσο μοιάζει του Νικολάου" (τον οποίο εν τω μεταξύ άκουγα κάποτε συστηματικά στην Αγία Σοφία επί τρίμηνο).
Τον κ. Νικολάου τον θεωρώ έναν από τους πιο ποιοτικούς ιεροψάλτες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, τόσο για τη φωνή και τη γνώση, όσο και (κυρίως) για το σεμνοπρεπές, αλλά και ηγεμονικό ύφος και ήθος. Κι επειδή βρήκα το θάρρος να τον πλησιάσω κιόλας, σας βεβαιώνω ότι είναι και πολύ ταπεινός άνθρωπος...


ΥΓ Και για του λόγου (μου) το αληθές δείτε το παρακάτω από το θέμα ποιους ψάλτες προτιμάτε, περίπου προ 7 μήνου
Και ας μου επιτραπεί τέλος να πω κι εγώ κάποιες προτιμήσεις (με κριτήρια περίπου αυτά που περιέγραψα στο Χ παραπάνω) και βάζοντας υψηλό συντελεστή στο ψαλτικό ήθος
Από τους παλιούς ψάλτες ο Χρύσανθος, ο Τσαμκιράνης, ο διακο-Διονύσιος Φιρφιρής.
Από τους τωρινούς (ποιον να πρωτοσκεφτείς): ο Κετσετζής, ο Νικολάου, ο Βασιλόπουλος ... Σίγουρα και κάποια μέλη του φόρουμ….
Ευχαριστώ.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πράγματι. Είχε συμπέσει να συμψάλλουμε επί διετία στο μοναστήρι κάθε Σάββατο πρωί. Όντως πρόκειται για παραδοσιακό ψάλτη με σοβαρότητα και λιτότητα. Επίσης, πολύ καλό παιδί.

Υ.Γ. (μάλλον για τα ευτράπελα)
Μια φορά ψαλλαμε ένα "Δύναμις" του Χρ. Τσιούνη. Εντελώς συμπτωματικά, στο Αθάαα.. μία ηλικιωμένη κυρία λιποθύμησε. Γυρίζω στο αυτί και του λέω "άλλη φορά μην το ξαναπούμε.." Πώς καταφέραμε να τελειώσουμε την Λειτουργία μόνο ο Θεός ξέρει..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὁ κ. Νικολάου τυγχάνει καί ὑπάλληλος τῆς Ἱερᾶς Ἀρχιεπισκοπῆς μας. Μοῦ λέει ὅτι διαβάζει τό Ψαλτολόγιον.
Εἶναι πολύ καλός ψάλτης καί καλός ἄνθρωπος.
Ὁ Μακαριστός Ἀρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος πάντα ὥριζε αὐτόν Πρωτοψάλτη στήν ἀρχιερατική λειτουργία ἐπί τῆ Συγκλήσει τῆς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς Ἱεραρχίας, ὁσάκις αὐτή συνεκαλεῖτο, στό Καθολικόν τῆς Ἱ. Μονῆς Πετράκη, τόν ὁποῖον λειτουργεῖ καί ὡς Συνοδικόν Παρεκκλήσιον.

Ἄσχετο καί σχετικό: Ἀκούγοντας τίς ψαλτικές ραδιοφωνικές ἐκπομπές, μοῦ φαίνεται ὅτι ἐπιλέγονται κομμάτια καί ψάλτες, ὅσα ἐδῶ προκρίνονται ὅτι ἀρέσουν περισσότερο καί ἔχουν μεγαλύτερη ἐπισκεψιμότητα. Παρακολουθεῖται τό Ψαλτολόγιον.


 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
π. Μάξιμος;33281 said:
Ὁ Μακαριστός Ἀρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος πάντα ὥριζε αὐτόν Πρωτοψάλτη στήν ἀρχιερατική λειτουργία ἐπί τῆ Συγκλήσει τῆς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς Ἱεραρχίας, ὁσάκις αὐτή συνεκαλεῖτο, στό Καθολικόν τῆς Ἱ. Μονῆς Πετράκη, τόν ὁποῖον λειτουργεῖ καί ὡς Συνοδικόν Παρεκκλήσιον.
Όχι πάντοτε. Έχω Πρωτοψάλλει και εγώ σε Συνοδική Θ. Λειτουργία, όπως και ο τ. Πρωτοψάλτης της Μονής Θ. Παπαθανασίου.
Πάντως, όντως τις περισσότερες φορές Πρωτόψαλλε ο Νίκος και χαιρόμουν να είμαι αριστερά. Συνήθως μάλιστα είχα στο ψαλτήρι και τον Ιεροδιάκονό σας (σαρκικό μου αδελφό) πατέρα Μάξιμε, καθώς και τον Λαμπαδάριό σας.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ότι παρακολουθείται, παρακολουθείται...

Υ.Γ.
Αφού έχω γίνει διάσημος... Πήγε ο αδερφός μου (στο άσχετο) να δοκιμαστεί σ' ένα ναό ψάλτης και τον ρωτούσαν τι με έχει. Τους απάντησε "άχτι" και τον πήραν!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Απλά είμαι χαρακτηρισμένος...Σιμονοκαραΐτης (κι ας είδα τον Καρά μόνο την μέρα που τον κήδευαν...) οπότε αν είσαι σε κόντρα μ' εμένα, πάει να πει ότι είσαι γκαραντί παραδοσιακός.

Υ.Γ.
Όχι μωρέ πλάκα κάνω. Τους είπε ότι είμαι αδερφός του. Απλά τον ρώτησε κάποιος εκεί. Δεν κατάλαβα αν ήταν ιερέας ή ψάλτης.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Απλά είμαι χαρακτηρισμένος...Σιμονοκαραΐτης (κι ας είδα τον Καρά μόνο την μέρα που τον κήδευαν...) οπότε αν είσαι σε κόντρα μ' εμένα, πάει να πει ότι είσαι γκαραντί παραδοσιακός.
Εγώ ούτε τότε τον είδα, αλλά μ' αυτά που λες, σκέφτομαι να αρχίσω να σου πηγαίνω κόντρα!
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Εγώ ούτε τότε τον είδα, αλλά μ' αυτά που λες, σκέφτομαι να αρχίσω να σου πηγαίνω κόντρα!

Μάλλον δε συμφέρει σε κανέναν να πάει κόντρα στο συνονόματό μου , αφού πρόκειται για ένα από τα μέλη με τις πιο ευθείς, προσεκτικά διατυπωμένες κι εμπεριστατωμένες απόψεις.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ανεβάζω τα μέλη που έψαλε ο πρωτοψάλτης Νικόλαος Νικολάου στον ιερό ναό Αγίας Σοφίας Ψυχικού την Κυριακή του Τυφλού, 9 Μαΐου 2010. Πρόκειται για ένα φάκελο συμπιεσμένο. Όταν αμποσυμπιέσετε θα εμφανιστούν 15 αρχεία μορφής mp3. Η ηχογράφηση έγινε με μηχάνημα Sony, εξαιρετικής ποιότητας, του Νίκου. Όπου ακούτε λάθος ισοκράτημα είναι από εμένα. Πολύ καλό ίσο κρατά ένας συνεργάτης του πρωτοψάλτη, ατυχώς δεν γνωρίζω το όνομα. Τέλος, τα στιχηρά "Πάσχα ιερόν... Αι μυροφόροι γυναίκες...", το απολυτίκιο "Στολαίς ταις εξ αίματος..." και το αποστολικό ανάγνωσμα λέω εγώ. Περιεχόμενα φακέλου:
  1. αργές καταβασίες "Τω Σωτήρι Θεώ..."
  2. ενάτη ωδή Κυριακής Τυφλού. Σε την υπέρ νουν... [αργό].
  3. Άγιος Κύριος... Σαρκί υπνώσας... Παράγων ο Σωτήρ...
  4. Κύριε, παράγων εν τη οδώ...
  5. Ο τυφλός γεννηθείς...
  6. Πάσχα ιερόν... Αι μυροφόροι γυναίκες...
  7. Δόξα... Τις λαλήσει...
  8. Χριστός ανέστη... [αργό].
  9. απολυτίκιο Αγίου Χριστοφόρου.
  10. Δύναμις το συνειθισμένον.
  11. αποστολικό ανάγνωσμα του Τυφλού.
  12. Δόξα Σοι Κύριε...
  13. χερουβικό πλαγίου πρώτου.
  14. λειτουργικά πλαγίου πρώτου.
  15. Ο Άγγελος εβόα... Φωτίζου... [αργό].
Απορίες, σχόλια, εξηγήσεις... όλα ευπρόσδεκτα [αρνητικά:rolleyes: και θετικά].
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Νά εἶσαι καλά! Ἡ φατσούλα ὅμως χάλασε τήν ἄμεση πρόσβαση στήν ὀρθή διεύθυνση πού ἔδωσες, ὅπως τό χρῶμα —πού θέλησε νά βάλει— χάλασε τή διεύθυνση τοῦ ἀγαπητοῦ Λεωνίδα.
http://www.analogion.com/psaltologion/Nikolaou_Kyriaki_9.5.2010.rar


Η δ/νση του φίλου Λεωνίδα ήταν λάθος πάτερ, είχε παυλίτσες αντί τελίτσες, δεν έφταιγε το χρώμα. Τώρα η δική μου γιατί δε λειτουργούσε... μάλλον ο συνδυασμός των palatino με τις φατσούλες κάτι έκανε...!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Οι φατσούλες σε κώδικα είναι τελίτσες και παρενθέσεις, οι οποίες προφανώς μπερδεύτηκαν.
Φαντασθείτε λοιπόν εγώ που έπαθα κάποτε το ανάποδο: έβαλα κανονικότατα κάποια τελίτσα με παρένθεση σε ένα φόρουμ και βγήκε φατσούλα (δεν θυμάμαι ποια απ' όλες). Και το κείμενο ήταν σοβαρότατο....

(Φαντασθείτε πχ. σε ένα φόρουμ να ανακοινώνεις το μνημόσυνο ενός φίλου και να βάζεις από κάτω :p ).
 

serpnik

Νέο μέλος
Νικόλαος Γ. Νικολάου, Πρωτοψάλτης του Ι.Ν. Αγίας Σοφίας Ψυχικού.

Στέλνω μερικές ηχογραφήσεις του από το ναό, εν ώρα ακολουθίας.

ÇOK TEŞEKKÜRLER EFHARİSTO POLİİİ
 
Top