Νηστεία και ψαλτική

Status
Not open for further replies.

χερουβιμ

Active member
δεν ξερω ποσοι απο σας τηρηται την νηστεια και συγχονως ψαλεται αλλα εγω που το εχω δοκιμασει δυσκολα βγαινει η περιοδος και ειδικα η μ.εβδομαδα...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πνευματικά θέματα δέν ἀναλύουμε στό φόρουμ. Γι᾿ αὐτό κατ᾿ ἀρχάς διέγραψα τό θέμα, ἀλλά τό ἐπανέφερα.
Ὑπάρχει ἔνα σχετικό θέμα: Ψαλτική και διατροφή ή άσκηση

Τό ἐπανέφερα, γιατί πιστεύω πώς δέν εἶναι ἀλήθεια αὐτό πού "ἔχετε δοκιμάσει", παρά ταῦτα δέν ξέρω πῶς θά πάει τό θέμα, ἀλλά, ἐπαναλαμβάνω, ὅτι δέν ὐπεισερχόμεθα σέ προσωπικά θέματα.

Ἀκούσατε ἤ διαβᾶστε καί ἐνδιαφέροντα, στό θέμα πού παρέπεμψα.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ἄν ξεκινήσεις τὴν Κυριακη τῶν Βαΐων ἑσπέρας μὲ χαμηλὴ βάση και χαμηλὴ ἔνταση καὶ προσευχὴ καὶ ἀφήσεις τὴ φωνή σου νὰ δυναμώνει μόνη της, βγαίνει.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Ακριβώς. Ως προς το αμιγώς φωνητικό, τα "ατυχήματα" οφείλονται σε απειρία. Θέλει ρέγουλα το ψάλσιμο, προσεκτική ρύθμιση του μικροφώνου (από εσένα κι όχι από δήθεν ηχολήπτες) και ένα σύντομο υπνάκο πριν κάθε απογευματινή ακολουθία.

Ως προς το γενικό της νηστείας, όσοι παραπονούνται πως με τη νηστεία εξαντλήθηκαν μάλλον έφαγαν απλώς τα ίδια φαγητά χωρίς κρέας ή λάδι. Πχ πατάτες, μακαρόνια, πιλάφια, ψωμιά, σιρόπια, ταχίνια και τέτοια. Λογικό είναι. Από μόνα τους δεν αρκούν. Δοκιμάστε να αξιοποιήσετε τους θησαυρούς της ελληνικής γης: βράστε λαχανικά, βάλτε και το κατάλληλο μυρωδικό, πιείτε χυμούς, φάτε ξηρούς καρπούς, φρούτα και θα νιώσετε πιο δυνατοί κι από τον υπόλοιπο καιρό. Και θα είναι και νόστιμα, σε βαθμό να αμφιβάλλετε αν είναι και νηστεία αυτό που κάνετε!

Τα σαββατοκύριακα φάτε μια φασολάδα περιποιημένη, πιείτε και το κρασάκι σας ή το τσιπουράκι σας, είναι το εθνικό μας φαγητό άλλωστε.

Ως προς τα θαλασσινά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν τελικά επιτρέπονται στις άλαδες ημέρες. Όταν τελοσπάντων επιτρέπονται, μαγειρέψτε τα με χορταρικά, με ή χωρίς λάδι και θα έχετε μια επιπλέον πηγή δύναμης.

Με αυτό το σύστημα βγάζεις όχι μόνο τη Μεγάλη Εβδομάδα αλλά και ολόκληρη τη Σαρακοστή. Θέλει όμως οργάνωση: μια καλή χύτρα να δουλεύει ασταμάτητα, πορτοκαλοστίφτης, τσαγιέρα.. Οι εργαζόμενοι σε γραφεία, όπου συνήθως υπάρχει ένα μικρό κουζινάκι για το προσωπικό, δίπλα στην καφετιέρα εγκαταστήστε ένα μηχάνημα ατμού. Σε λίγα λεπτά έχετε εξαιρετικό ρυζάκι και λαχανικά για εσάς και τους συναδέλφους σας (για να πεισθούν και αυτοί περί της εφικτότητας της νηστείας).

Στην ουσία πρόκειται για τον ορισμό της ελληνικής διατροφής. Που την έχουν κάνει ευαγγέλιο οι ξένοι διατροφολόγοι και αυτά τα φαγητά τρώνε και οι ισχυρότεροι άνθρωποι του κόσμου.
 
Last edited:

Υάκινθος B

Well-known member
Εγώ αδελφοί και πατέρες αν και είμαι λάτρης του οίνου- ποτέ δεν τρώγω άνευ οίνου -την Μ. εβδομάδα όμως απέχω από κάθε είδους αλκοόλ. Όμως λάδι καταλύω διότι όπως προαναφέρατε είναι εξαντλητικό να βγάζεις όλη την Μ. εβδομάδα άνευ οίνου και ελαίου. Αν δεν είχα την υποχρέωση του ψάλτου οπωσδήποτε θα νήστευα και το λάδι Καλή δύναμη.
 

χερουβιμ

Active member
Εγώ αδελφοί και πατέρες αν και είμαι λάτρης του οίνου- ποτέ δεν τρώγω άνευ οίνου -την Μ. εβδομάδα όμως απέχω από κάθε είδους αλκοόλ. Όμως λάδι καταλύω διότι όπως προαναφέρατε είναι εξαντλητικό να βγάζεις όλη την Μ. εβδομάδα άνευ οίνου και ελαίου. Αν δεν είχα την υποχρέωση του ψάλτου οπωσδήποτε θα νήστευα και το λάδι Καλή δύναμη.
οντως ετσι ειναι με το λαδι .δεν γινεται και χωρις αυτο.η μεγαλοβδομαδα θελει αντερα...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Οι ιεροί κανόνες όμως για τους ψάλτες λένε να μην τρώνε. Όχι για τους λαϊκούς..
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
δεν ξερω ποσοι απο σας τηρηται την νηστεια και συγχονως ψαλεται αλλα εγω που το εχω δοκιμασει δυσκολα βγαινει η περιοδος και ειδικα η μ.εβδομαδα...

Βγαίνει δύσκολα έως βασανιστικά γιατί η εκκλησιαστική νηστεία στα χρόνια μας δεν γίνεται σωστά. Μάλιστα έχει κακό κι όχι ωφέλιμο αποτέλεσμα, όπως το περιγράφουν οι γραφές και τα πλείστα τροπάρια.

Νηστεία σημαίνει απουσία τροφής. Για τις ημέρες της νηστείας οι κανόνες της εκκλησίας προβλέπουν ένα γεύμα την ενάτη ώρα δηλαδή περίπου 3 με 4 το μεσημέρι. Αυτό σημαίνει αφαγία για 24 ώρες (εδώ εξηγεί κάποια πράγματα).

Ο Χριστός 40 μέρες στην έρημο έκανε νηστεία= δηλαδή δεν έφαγε απολύτως τίποτα, πολλώ μάλλον δεν έφαγε ψωμί!- κάτι που ήταν μάλιστα ένας από τους πειρασμούς του διαβόλου. Πώς τώρα έγινε το ψωμί το απαραίτητο διατροφικό στοιχείο της νηστείας και να χοντραίνουν οι χριστιανοί και να έχει γεμίσει η εκκλησία "πνευματικούς"-διαβητικούς; δεν ξέρω, απλά αναρωτιέμαι "καὶ προσελθὼν αὐτῷ ὁ πειράζων εἶπεν· εἰ υἱὸς εἶ τοῦ Θεοῦ, εἰπὲ ἵνα οἱ λίθοι οὗτοι ἄρτοι γένωνται. Ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπε· γέγραπται, οὐκ ἐπ᾿ ἄρτῳ μόνῳ ζήσεται ἄνθρωπος, ἀλλ᾿ ἐπὶ παντὶ ῥήματι ἐκπορευομένῳ διὰ στόματος Θεοῦ." Ματθ. 4, 3-4


Κατ' αυτόν τον τρόπο της σωστής νηστείας, δηλαδή την πλήρη απουσία τροφής που προσδίδει θερμίδες, το σώμα ρυθμίζει όλο το ορμονικό σύστημα, το σώμα έρχεται σε ομοιόσταση με άμεση θετική συνέπεια και στην ψυχή.

Πέφτει το ζάχαρο στο αίμα, μειώνεται η έκκριση ινσουλίνης, έτσι τα κύτταρα μας διαχειρίζονται καλύτερα την ενέργεια και γίνονται πιο ευαίσθητα στην πρόσληψη γλυκόζης που μεταφέρει η ινσουλίνη. Όταν τρώμε συνέχεια και μάλιστα τρώμε υδατάνθρακες που μετατρέπονται σε γλυκόζη στο αίμα (πρόσφορα, μια χουφτάρα αντίδωρα, ζυμαρικά, ρύζι, όσπρια με το τσουκάλι, χαλβάδες φρούτα και μέλια) έχουμε συνέχεια ψηλά το ζάχαρο και συνέχεια έκκριση ινσουλίνης από το πάγκρεας. Τα κύτταρα μας όμως δεν είναι κατασκευασμένα για τόση γλυκόζη και με τον καιρό δεν λαμβάνουν την γλυκόζη που μεταφέρει η ινσουλίνη. Αυτό ονομάζεται αντίσταση στην ινσουλίνη(μεταβολικό σύνδρομο ) με επικίνδυνη πιθανότητα εξέλιξης σε διαβήτη τύπου 2. Το σώμα παράγει περισσότερη ινσουλίνη για να χαμηλώσει το ζάχαρο, το οποίο είναι τοξικό να παραμένει στο αίμα, με αποτέλεσμα συχνή υπογλυκαιμία=πείνα και παχυσαρκία στην περιοχή της κοιλιάς(αφού δεν πάει όλη η γλυκόζη στα κύτταρα αποθηκεύεται σε λίπος).
Με την σωστή νηστεία(απουσία τροφής) αυξάνεται και η αυξητική ορμόνη(μελέτες έχουν δείξει έως και 2000%! ) η οποία προστατεύει από τον καταβολισμό των ιστών και βοηθάει στην ανάπτυξη και διόρθωση αυτών. Έτσι μπορεί ο ανθρώπινος οργανισμός να αντέξει άνετα χωρίς καθόλου τροφή, μόνο με νερό μέχρι και τρεις μήνες.
Η ομοιόσταση περιλαμβάνει την ισορροπία συμπαθητικού(στρες κατάσταση πάλης-φυγής, καταβολισμός)- παρασυμπαθητικού(θρέψη, αποκατάσταση, αναβολισμός) συστήματος με μέγιστα θετικά αποτελέσματα και στην φωνητική τοποθέτηση.
Για να μπορέσει κάποιος να αντέξει την νηστεία πρέπει να έχει μάθει τον οργανισμό του να λαμβάνει ενέργεια από μια πηγή που την μεταφέρει κι ο ίδιος, αυτή η μορφή ενέργειας είναι το λίπος(φυτικό- ζωικό ή αποθηκευμένο στο σώμα μας) δείτε οπωσδήποτε αυτό το βίντεο(έχει επιλογή και για ελληνικούς υποτίτλους, κάτω δεξιά στο σχετικό μενού), τα εξηγεί απλά και δεν είναι εκτός θέματος γιατί χωρίς υγεία δεν μπορείς ούτε να νηστέψεις ούτε να ψάλλεις σωστά.

Καλό υπόλοιπα σαρακοστής με σωστή ωφέλιμη νηστεία που χαρίζει υγεία και ψυχική δύναμη κι όχι ζάχαρο, κούραση, φωνητική ψυχοσωματική ταλαιπωρία, και φουσκωμένες κοιλιές.
 
Last edited:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
αυτή είναι η εξήγηση της αδυναμίας που επικαλούνται όσοι δεν αντέχουν χωρίς λάδι.
σταδιακή προσπάθεια μπορεί να αναστρέψει το πρόβλημα.

δυστυχώς όμως στα τελευταία χρόνια η λαδερή νηστεία έχει γίνει πια και από την εκκλησία αποδεκτή και για άλαδη δε μιλάει κανένας.
επίσης παρατηρώ μια τάση πολλαπλασιασμού των καταλύσεων σε ημέρες αγίων (ίσως φταίνε και οι προσθήκες ακολουθιών σ' αυτό).

εννοείται πως είναι εντός θέματος, μιας και η νηστεία συνδέεται με τη λειτουργική. και είναι και κανόνας, ειδικά για τους ψάλτες. δεν μπορεί να μαχόμαστε για τα παραδοσιακά διαστήματα και το πατριαρχικό ύφος και να μένουμε πίσω στη νηστεία.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
αυτή είναι η εξήγηση της αδυναμίας που επικαλούνται όσοι δεν αντέχουν χωρίς λάδι.
σταδιακή προσπάθεια μπορεί να αναστρέψει το πρόβλημα.

δυστυχώς όμως στα τελευταία χρόνια η λαδερή νηστεία έχει γίνει πια και από την εκκλησία αποδεκτή και για άλαδη δε μιλάει κανένας.
επίσης παρατηρώ μια τάση πολλαπλασιασμού των καταλύσεων σε ημέρες αγίων (ίσως φταίνε και οι προσθήκες ακολουθιών σ' αυτό).

εννοείται πως είναι εντός θέματος, μιας και η νηστεία συνδέεται με τη λειτουργική. και είναι και κανόνας, ειδικά για τους ψάλτες. δεν μπορεί να μαχόμαστε για τα παραδοσιακά διαστήματα και το πατριαρχικό ύφος και να μένουμε πίσω στη νηστεία.

Όταν τρως αλάδωτα όσπρια ή μακαρόνια είναι ό, τι χειρότερο και κάνει την νηστεία βασανιστήριο, διότι όπως εξήγησα και πάνω διαταράσσεται ο κύκλος του ζαχάρου και πεινάς συνέχεια, πόσο μάλλον αν έχεις κι αντίσταση στην ινσουλίνη, που οι περισσότεροι με τις σημερινές διατροφικές συνήθειες άνω των 35 έχουν
Πιο εύκολο είναι να μη φάς τίποτα για 40 μέρες παρά μόνο νερό παρά να τρως αλάδωτους υδατάνθρακες.
Οι αλάδωτοι υδατάνθρακες έχουν κάνει μεγάλη "πνευματική" ζημιά, πόσοι πνευματικοί χοντροί! έχουν στείλει πολύ κόσμο στο νοσοκομείο ακόμα και στον τάφο. Θέλει προσοχή!

Δεν είμαι κατά του αλάδωτου. Αλάδωτα έτρωγαν οι πατέρες όταν τα σιτηρά και τα όσπρια δεν ήταν γενετικά τροποποιημένα, ούτε επεξεργασμένα, τότε που το μέλι και η ζάχαρη ήταν δυσεύρετα. Αν ήταν τώρα κι έβλεπαν τα χάλια μας, να είναι γεμάτη η εκκλησία χοντρούς ή/και με ζάχαρο, δεν ξέρω τι θα μας συμβούλευαν.

Αν θες λοιπόν αλάδωτο φάε ταχίνι με χλωρά λαχανικά κουνουπίδι, μπρόκολο κλπ, φάε σοκολάτα χωρίς ζάχαρη ή βούτυρο κακάο(όσοι θεωρούν την μαύρη σοκολάτα νηστίσιμη είναι και το βούτυρο κακάο το ίδιο), θα σε κρατήσει θα σε βοηθήσει και δεν θα πεινάς, επίσης θα μπορείς να κάνεις κάποιες μέρες απόλυτη νηστεία πολύ εύκολα.
 
Last edited:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Και το ταχίνι στην ίδια ομάδα ανήκει, κακώς το επιτρέπεις! Λαχανικά λοιπόν σκέτα, σε μορφή ζωμού με μπόλικο λεμόνι είναι το καλύτερο. Στα υγρά και τους ηλεκτρολύτες βρίσκεται η δύναμη που ψάχνετε.

Η μαύρη σοκολάτα/κακάο είναι κι αυτή πιο αποτελεσματική σε μορφή ροφήματος. Πιείτε και καφέδες, τσάγια, χωρίς ζάχαρη πάντα.

Μου φαίνεται ότι επειδή όλα αυτά τα πατροπαράδοτα τυγχάνουν και νοστιμότατα, εισήχθησαν οι υδατάνθρακες, τα ταχίνια και η σόγια για να ζορίσει και λίγο το πράγμα. Δηλαδή η ταπείνωση να επέλθει δια της βαρυστομαχιάς και της αηδίας.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Και το ταχίνι στην ίδια ομάδα ανήκει, κακώς το επιτρέπεις! Λαχανικά λοιπόν σκέτα, σε μορφή ζωμού με μπόλικο λεμόνι είναι το καλύτερο. Στα υγρά και τους ηλεκτρολύτες βρίσκεται η δύναμη που ψάχνετε.

Η μαύρη σοκολάτα/κακάο είναι κι αυτή πιο αποτελεσματική σε μορφή ροφήματος. Πιείτε και καφέδες, τσάγια, χωρίς ζάχαρη πάντα.

Μου φαίνεται ότι επειδή όλα αυτά τα πατροπαράδοτα τυγχάνουν και νοστιμότατα, εισήχθησαν οι υδατάνθρακες, λαδεροί και αλάδωτοι για να ζορίσει και λίγο το πράγμα. Δηλαδή η ταπείνωση να επέλθει δια της αηδίας.
Το ταχίνι είναι στα αλάδωτα, όλοι οι παλιοι με ταχίνι την βγάζουν την Σαρακοστή., δες κι εδώ
Αν φας χωρίς λιπαρά ακόμα και τα λαχανικά τότε δεν είναι νηστεία αλλά μαζοχισμός και υποβολή του οργανισμού σε λιμοκτονία, πέφτει ο βασικός μεταβολικές ρυθμός και μπαίνεις σε κατάσταση στρες.
Όπως είπα πολυ πιο υγιεινό είναι η πλήρης νηστεία, μόνο νερό. Η επιστήμη σήμερα έχει αποδείξει τα σωματικά και ψυχικά οφέλη της νηστείας, της κανονικής απόλυτης νηστείας
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Βαγγέλη, σε κάποιον που έχει συνηθίσει καθημερινά να τρώει ψωμιά, πατάτες, κλπ. είναι δύσκολο να τα απαρνηθεί, επειδή ο οργανισμός έχει συνηθίσει σε αυτή τη διατροφή. Θέλει τουλάχιστον 1-2 χρόνια (με πολλή γκρίνια :) ), με θέληση, επιμονή και υπομονή (και κάποιον καλό γιατρό που να γνωρίζει) για να καταφέρει κάτι τέτοιο που λες (και αν το καταφέρει στο 80%).

Γενικά πρέπει να θυμηθούμε τα παλιά τα χρόνια, και να μάθουμε να πεινάμε και λίγο... αναζωογονείται ο οργανισμός με την πείνα. Νομίζω βοηθάει η αποφυγή του πρωινού... (και φυσικά η σωστή διατροφή, τηρουμένων φυσικά των Νηστειών της Εκκλησίας). Αλλά παίρνει καιρό (και αν)...

Την ενάτη που έκαναν οι ασκητές, την λένε σήμερα οι επιστήμονες διαλειμματική νηστεία ...

Και η Νηστεία της Εκκλησίας, Νηστεία.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Βαγγέλη, σε κάποιον που έχει συνηθίσει καθημερινά να τρώει ψωμιά, πατάτες, κλπ. είναι δύσκολο να τα απαρνηθεί, επειδή ο οργανισμός έχει συνηθίσει σε αυτή τη διατροφή. Θέλει τουλάχιστον 1-2 χρόνια (με πολλή γκρίνια :) ), με θέληση, επιμονή και υπομονή (και κάποιον καλό γιατρό που να γνωρίζει) για να καταφέρει κάτι τέτοιο που λες (και αν το καταφέρει στο 80%).

Γενικά πρέπει να θυμηθούμε τα παλιά τα χρόνια, και να μάθουμε να πεινάμε και λίγο... αναζωογονείται ο οργανισμός με την πείνα. Νομίζω βοηθάει η αποφυγή του πρωινού...

Την ενάτη που έκαναν οι ασκητές, την λένε σήμερα οι επιστήμονες διαλειμματική νηστεία ...
Ακριβώς, διαλειμματική νηστεία.
An φας ένα μεγάλο γεύμα με πολλά λιπαρά (ταχίνι για αλάδωτο) και λίγους υδατάνθρακες τότε δεν έχεις καθόλου γκρίνια, αντιθέτως αισθάνεσαι πλήρης και χορτάτος. Ο οργανισμός σε τρεις μέρες, μια βδομάδα το πολύ συνηθίζει,-αρκεί να μη κάνεις ατασθαλίες.
Η γκρίνια και η πείνα λοιπόν προκύπτει λόγω εξάρτησης, επειδή ό, τι περιέχει ζάχαρη ή άμυλο που γίνεται άμεσα γλυκόζη τελικά κατατάσσεται ορθά από πολλούς σύγχρονους γιατρούς στα ναρκωτικά. Μάλιστα η ζάχαρη είναι πιο ισχυρό και πιο επικίνδυνο ναρκωτικό κι από την ηρωίνη.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ακριβώς, διαλειμματική νηστεία.
An φας ένα μεγάλο γεύμα με πολλά λιπαρά (ταχίνι για αλάδωτο) και λίγους υδατάνθρακες τότε δεν έχεις καθόλου γκρίνια, αντιθέτως αισθάνεσαι πλήρης και χορτάτος. Ο οργανισμός σε τρεις μέρες, μια βδομάδα το πολύ συνηθίζει,-αρκεί να μη κάνεις ατασθαλίες.
Η γκρίνια και η πείνα λοιπόν προκύπτει λόγω εξάρτησης, επειδή ό, τι περιέχει ζάχαρη ή άμυλο που γίνεται άμεσα γλυκόζη τελικά κατατάσσεται ορθά από πολλούς σύγχρονους γιατρούς στα ναρκωτικά. Μάλιστα η ζάχαρη είναι πιο ισχυρό και πιο επικίνδυνο ναρκωτικό κι από την ηρωίνη.
Ο οργανισμός παράγει όση ζάχαρη χρειάζεται(χρειάζεται ελάχιστη, μόλις μισό κουταλάκι του γλυκού για λειτουργίες του εγκεφάλου) από μόνος του με γλυκονεογένεση ή λιπόλυση (παραγωγή κετόνων από τριγλυκερίδια) , αν τον αφήσουμε και δεν του δίνουμε έτοιμο το ναρκωτικό(=ζάχαρη ψωμιά ρύζια στάρια μέλια πατάτες κλπ.)
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Εμένα προσωπικά το ταχίνι μου φέρνει τρομερή βαρυστομαχιά και δεν το μπορώ καθόλου και σε κανένα φαγητό ή γλυκό. Το βρίσκω πολύ "ασιατικό". Και μιας και επικαλείσαι τους παλαιούς, δεν το έχω συναντήσει να αναφέρεται στη διατροφή των αρχαίων ή έστω των βυζαντινών. Ειδικά ως νηστήσιμο φαγητό.

Το σκέτο νερό δεν λιμοκτονεί τον οργανισμό, ενώ οι ζωμοί και οι χυμοί τον λιμοκτονούν; Εννοείται θα φας και μια λελογισμένη ποσότητα ψωμιού, ρυζιού κλπ. Μην πάμε από τη μια υπερβολή στην άλλη.

Κάποιον που έχει θέμα τροφοπενίας ο πνευματικός θα του δώσει ευλογία να φάει καλύτερα κανονικό λάδι, γάλα ή και κρέας, παρά λάδια άλλων φυτών, όπως το ταχίνι.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Εμένα προσωπικά το ταχίνι μου φέρνει τρομερή βαρυστομαχιά και δεν το μπορώ καθόλου και σε κανένα φαγητό ή γλυκό. Το βρίσκω πολύ "ασιατικό". Και μιας και επικαλείσαι τους παλαιούς, δεν το έχω συναντήσει να αναφέρεται στη διατροφή των αρχαίων ή έστω των βυζαντινών. Ειδικά ως νηστήσιμο φαγητό.

Το σκέτο νερό δεν λιμοκτονεί τον οργανισμό, ενώ οι ζωμοί και οι χυμοί τον λιμοκτονούν; Εννοείται θα φας και μια λελογισμένη ποσότητα ψωμιού, ρυζιού κλπ. Μην πάμε από τη μια υπερβολή στην άλλη.

Κάποιον που έχει θέμα τροφοπενίας ο πνευματικός θα του δώσει ευλογία να φάει καλύτερα κανονικό λάδι, γάλα ή και κρέας, παρά λάδια άλλων φυτών, όπως το ταχίνι.
Δεν είναι "από τη μια υπερβολή στην άλλη"
Όταν τρως λίγο, γεύματα χαμηλά σε θρεπτικά συστατικά(λίπη, υδατάνθρακες, πρωτεΐνες) ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι υπάρχει έλλειψη τροφής και ρίχνει τον μεταβολικό ρυθμό και καταβολίζει ιστούς.
Αντιθέτως όταν κάνεις απόλυτη νηστεία ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι είσαι σε κατάσταση δαπάνης έργου, παράγει αυξητική ορμόνη, ρίχνει την ινσουλίνη και μπαίνει σε αναβολική διαδικασία, αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά επιστημονικές μελέτες, υπάρχουν και στο διαδίκτυο ψάξε.
Η απόλυτη νηστεία δηλαδή είναι απολύτως ωφέλιμη.
Αν την σπας τρώγοντας κάθε τόσο από λίγο, τότε δίνεις λάθος μήνυμα μη επάρκειας αρκετής τροφής κι όπως είπα καταβολίζεσαι, πεινάς και ταλαιπωριέσαι χωρίς κανένα σωματικό ούτε ψυχικό όφελος.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Μπερδεύτηκα τώρα λίγο.

Όταν λες απόλυτη νηστεία (μόνο νερό) για πόση διάρκεια; Δεκτό να ξεκινάει αυτός ο αναβολισμός που λες αλλά κάποια στιγμή θα σταματήσει. Που βέβαια, η κανονική νηστεία δεν έχει ούτε νερό.

Επίσης στο "σπάσιμο" που αναφέρεις κάθε πόση ώρα είναι αυτό το "κάθε τόσο";

Το κατά πόσο ταλαιπωρείσαι είναι και ψυχολογικό. Αν για κάποιο λόγο σκέφτεσαι συνέχεια το φαϊ μη έχοντας κάτι καλύτερο να κάνεις. Αν είναι η μέρα σου γεμάτη πχ με αγροτικές εργασίες ή ακόμα καλύτερα με ντάντεμα παιδιών μέσα στο λοκντάουν φτάνει εύκολα η "ενάτη", έχεις ταϊσει το λόχο και εσύ νερό ακόμα δεν έχεις πιει από την ώρα που ξύπνησες.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μπερδεύτηκα τώρα λίγο.

Όταν λες απόλυτη νηστεία (μόνο νερό) για πόση διάρκεια; Δεκτό να ξεκινάει αυτός ο αναβολισμός που λες αλλά κάποια στιγμή θα σταματήσει. Που βέβαια, η κανονική νηστεία δεν έχει ούτε νερό. Μαζί με το μοναδικό γεύμα στο τέλος της ημέρας θα πιεις και όσο νερό χρειάζεσαι.

Επίσης στο "σπάσιμο" που αναφέρεις κάθε πόση ώρα είναι αυτό το "κάθε τόσο";

Το κατά πόσο ταλαιπωρείσαι είναι και ψυχολογικό. Αν για κάποιο λόγο σκέφτεσαι συνέχεια το φαϊ μη έχοντας κάτι καλύτερο να κάνεις. Αν είναι η μέρα σου γεμάτη πχ με αγροτικές εργασίες ή ακόμα καλύτερα με ντάντεμα παιδιών μέσα στο λοκντάουν φτάνει εύκολα η "ενάτη", έχεις ταϊσει το λόχο και εσύ νερό ακόμα δεν έχεις πιει από την ώρα που ξύπνησες.
Τα εξήγησα όλα αυτά αναλυτικά σε προηγούμενα μηνύματα, δες και το βιντεάκι με τα κόκκινα γράμματα.
Νηστεύεις εκκλησιαστικά ή όχι ένα γεύμα την ημέρα είναι αρκετό.
Όση σκληρή δουλειά και να κάνεις στην νηστεία αντέχεις, όταν βρίσκεσαι σε κανονική νηστεία, όταν δηλαδή ο οργανισμός έχει αλλάξει καύσιμο σε λίπος από το σώμα σου και παράγει κετόνες και η αυξητική ορμόνη αυξάνεται 2000%, τότε έχεις μόνο όφελος και καθόλου ζημιά.
 
Status
Not open for further replies.
Top