Νεοχωρίτης Παναγιώτης

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Κάνοντας μια πρόχειρη σταχυολόγηση μουσικών κειμένων κ
ηχογραφήσεων στο Δοξαστικό των Αίνων της Κυριακής
των Αγίων Πατέρων βρήκα κ το αντίστοιχο ηχητικό απόσπασμα
σε αυτό το θέμα κ συγκεκριμένα σε αυτό το μνμ από
τον εξαιρετικό Παναγιώτη Νεοχωρίτη. Σπάνια μα πολύ σπάνια
το παθαίνω να είμαι 3 ώρες "κολλημένος" σε συγκεκριμένο ψάλτη.
Φωνή "γεμάτη", ύφος αρχοντικό,ιεροπρέπεια στη στάση του κατά την
ψαλμώδηση κ πολλά νέα παιδιά στο αναλόγιο.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Πράντζο Π. για τα ηχητικά αλλά κ
τους υπολοίπους.:)




Ο Θεός να χαρίζει υγεία σε αυτόν τον Πρωτοψάλτη
κ να συνεχίσει να προσφέρει στο αναλόγιο.
Μεγάλο κεφάλαιο για τη Βυζαντινή Μουσική
ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης
 
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο και δεν αρμοζει σε ενοριακη εκκλησια,ποσο μαλλον σε μητροπολιτικο ναο!Πατριαρχικον υφος(για να μαθαινουμε και απο ακουσματα)εχουν οι εξης:
1)Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος
2)Αθανασιος Καραμανης
3)Χαριλαος Ταλιαδωρος
4)Κυριαζης Δασκαλουδης
5)Λεωνιδας Αστερης
6)Δημοσθενης Παικοπουλος
7)Κων/νος Πριγγος και λοιποι

Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''!Λυπαμαι πολυ για σας!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο και δεν αρμοζει σε ενοριακη εκκλησια,ποσο μαλλον σε μητροπολιτικο ναο! (...) Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''!Λυπαμαι πολυ για σας!

Θάπρεπε να είσαι λίγο πιο συγκρατημένος και φειδωλός στις κρίσεις σου. Πρώτα-πρώτα κανείς σ' αυτή την συζήτηση δεν είπε ότι ο Π.Νεοχωρίτης έχει πατριαρχικό ύφος (όχι ότι δεν έχει). Το πιο κοντινό που ειπώθηκε ήταν ότι έχει στοιχεία πατριαρχικού ύφους, κι αυτό γράφτηκε πριν από τρία χρόνια!. Έπειτα είναι σίγουρο ότι δεν έχει, κατ΄εμέ, αγιορείτικο ύφος, αν έχεις υπόψη σου ποιο είναι αυτό. Και τέλος, αν αυτός ο ψάλτης δεν ταιριάζει σε κάθε ενοριακή εκκλησία και μάλιστα σε μητροπολιτικό ναό (που θάπρεπε να τον διεκδικούν) δεν ξέρω ποιος ταιριάζει (πολλοί ταιριάζουν, κι Π.Ν. από τους πρώτους).
 
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο και δεν αρμοζει σε ενοριακη εκκλησια,ποσο μαλλον σε μητροπολιτικο ναο!Πατριαρχικον υφος(για να μαθαινουμε και απο ακουσματα)εχουν οι εξης:
1)Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος
2)Αθανασιος Καραμανης
3)Χαριλαος Ταλιαδωρος
4)Κυριαζης Δασκαλουδης
5)Λεωνιδας Αστερης
6)Δημοσθενης Παικοπουλος
7)Κων/νος Πριγγος και λοιποι

Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''!Λυπαμαι πολυ για σας!
Εγώ λυπάμαι για σένα , για την άγνοιά σου , για την αμάθειά σου και τον φανατισμό σου . Το ότι εκπέμπεις από Θεσ/νίκη μπορεί να επιδέχεται πολλές ερμηνείες . Ο Παναγιώτης δεν είναι δημοσιοσχετίστας , δεν είναι Σαλονικιός γέννημα - θρέμα , δεν τον πολυσυμπαθούν οι "γηγενής" , τον πολεμήσαν και όταν ήταν να αναλάβει το δεξί αναλόγιο της Ανάληψης ,αλλά και όποτε τους δωθεί ευκαιρία . Εσύ πες μας σε ποιους κύκλους ανήκεις και ποιανού φερέφωνο είσαι για να εκφέρεις αρνητική γνώμη για τον Νεοχωρίτη αλλά να μας τη λες από πάνω ότι λυπάσαι και για μας .
Υ.Γ. Πάρε κασετοφωνάκι και την Κυριακή στον Αη Γιώργη . Θα δεις άλλους σαράντα να ηχογραφούν . Άιντε ...
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Συγγνώμη για το καθυστερημένο (σε σχέση με την ανάρτηση) σχόλιο, αλλά είναι όντως πολύ καλός (τον ακούω για πρώτη φορά). Κλασικό και συγκροτημένο ψάλσιμο που σέβεται και την παράδοση και τον χώρο και το εκκλησίασμα.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο (...)
Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''! Λυπαμαι πολυ για σας!


Συμπαθᾶτε με, μᾶλλον ἰδέαν δὲν ἔχετε περὶ ἁγιορειτικοῦ ὕφους.
Ἐπὶ πλέον, γιατί τόση ἐμπάθεια;
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο και δεν αρμοζει σε ενοριακη εκκλησια,ποσο μαλλον σε μητροπολιτικο ναο!Πατριαρχικον υφος(για να μαθαινουμε και απο ακουσματα)εχουν οι εξης:
1)Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος
2)Αθανασιος Καραμανης
3)Χαριλαος Ταλιαδωρος
4)Κυριαζης Δασκαλουδης
5)Λεωνιδας Αστερης
6)Δημοσθενης Παικοπουλοκκ
7)Κων/νος Πριγγος και λοιποι

Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''!Λυπαμαι πολυ για σας!

Αδερφέ μάλλον δν έχεις ιδέα..Το ύφος του όντως δεν είναι(κατα ημιση) πατριαρχικό(και γιατι να ειναι?) αλλά σίγουρα μα σίγουρα δεν είναι αγιορητικο (μην ΤΡΕΛΑΘΟΎΜΕ)στη βορ.ελλάδα το λέμε παγκαιορητικο και σίγουρα είναι μέσα στα πλαισια μεγαλης
παραδοσης,όσο για το ότι ο Κυριαζής και Ταλιαδωρος που ανεφερες ποιο πριν για πατριαρχικους σιγουρα μας εκανες πλακα...Δεν νομιζω οι αμανεδες και οι αχρονες εκτελεσεις να ειναι στοιχεια πατριαρχικα....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο και δεν αρμοζει σε ενοριακη εκκλησια,ποσο μαλλον σε μητροπολιτικο ναο!Πατριαρχικον υφος(για να μαθαινουμε και απο ακουσματα)εχουν οι εξης:
1)Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος
2)Αθανασιος Καραμανης
3)Χαριλαος Ταλιαδωρος
4)Κυριαζης Δασκαλουδης
5)Λεωνιδας Αστερης
6)Δημοσθενης Παικοπουλος
7)Κων/νος Πριγγος και λοιποι

Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''!Λυπαμαι πολυ για σας!
Πατριαρχικό ύφος δεν είναι. Ούτε και Αγιορείτικο (αλήθεια, έχετε ακούσει Φιρφιρή, Δανιηλαίους, Θωμάδες κλπ;). Κάποιοι όταν τον πρωτοάκουσαν, χωρίς να τον γνωρίζουν, είπαν ότι έχει Καβαλιώτικο ψάλσιμο, κάτι που αποδεικνύεται από την καταγωγή του. Το αν αρμόζει σε ενορία, και μάλιστα μητρόπολη, δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια το κρίνετε. Πάντως, επειδή μιλάτε τόσο αφοριστικά, θα σας πω πως είναι πολύ εκκλησιαστικότερος και «πατριαρχικότερος» από τον Κυριαζή Δασκαλούδη, του οποίου το ψάλσιμο δεν καταλαβαίνω πώς το αντιπροτείνετε.
Πατριαρχικό ύφος, «για να μαθαίνουμε από τα ακούσματα», έχουν μόνο οι άρχοντες του Πατριαρχείου (οι γνήσιοι, του Πατριαρχικού Ναού δηλαδή) και όχι πάντοτε (εκτός Πατριαρχείου πολλοί ξεφεύγουν). Ούτε οι Πολίτες διατείνονταν ότι φέρουν τέτοιο ύφος, καίτοι μαθητές του Ναυπλιώτου, του Πρίγγου κλπ.
 
Last edited:

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο και δεν αρμοζει σε ενοριακη εκκλησια,ποσο μαλλον σε μητροπολιτικο ναο!Πατριαρχικον υφος(για να μαθαινουμε και απο ακουσματα)εχουν οι εξης:
1)Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος
2)Αθανασιος Καραμανης
3)Χαριλαος Ταλιαδωρος
4)Κυριαζης Δασκαλουδης
5)Λεωνιδας Αστερης
6)Δημοσθενης Παικοπουλος
7)Κων/νος Πριγγος και λοιποι

Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''!Λυπαμαι πολυ για σας!

Αγαπητέ κύριε Καζαμία. Μην τσουβαλιάζετε έτσι τους δασκάλους και τους άρχοντες της εκκλησιαστικής μας μουσικής. Μερικοί από αυτούς είναι εν ζωή και όπως καλά γνωρίζετε οι πατριαρχικοί ψάλτες που σεις αναφέρατε συχνά έριχναν σφαλιάρες προς νουθεσίαν. Όσον αφορά τον δάσκαλο εμείς δεν μπορούμε να τον "υπερασπίζουμε" κάθε φορά που ένας ανόητος εκφράζει την άποψη του. Αυτό το φροντίζει ο ίδιος ο δάσκαλος με την ζωή του, το ήθος του και το ύφος του πάνω στα αναλόγιο. Σας προσκαλώ στον Άγιο Γεώργιο να γίνεται μέτοχος της κατάνυξης των ακολουθιών. Μην μείνετε στους μυστήριους τύπους με τα mp3 recorders και τα μαγνητοφωνάκια. Προσπαθήστε να συμπροσευχηθείτε με ιερείς και ψάλτες. Επειδή αναφερθήκατε σε ακούσματα ακούστε αυτό. Όπως ένας παχύσαρκος ιεροκήρυκας δεν μπορεί να διδάξει την νηστεία, έτσι και σεις δεν μπορείτε να μιλάτε για ακούσματα όταν δεν έχετε "καθαρά" αυτιά. Καλή συνέχεια στον αγώνα σας, οι πειρασμοί είναι πολλοί, ιδιαίτερα την Σαρακοστή.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο και δεν αρμοζει σε ενοριακη εκκλησια,ποσο μαλλον σε μητροπολιτικο ναο!Πατριαρχικον υφος(για να μαθαινουμε και απο ακουσματα)εχουν οι εξης:
1)Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος
2)Αθανασιος Καραμανης
3)Χαριλαος Ταλιαδωρος
4)Κυριαζης Δασκαλουδης
5)Λεωνιδας Αστερης
6)Δημοσθενης Παικοπουλος
7)Κων/νος Πριγγος και λοιποι

Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''!Λυπαμαι πολυ για σας!



Τέτοιες απόψεις κ με τον τρόπο που εκφράζονται από
τον κ.Καζαμία μόνο θλίψη μου προκαλούν.
Τον κ.Νεοχωρίτη ΔΕΝ τον ξέρω, αλλά θεωρώ πως αν
συνεχίσει να καλλιεργεί το τάλαντο που του έδωσε ο
Θεός θα έχω πολλούς ύμνους ερμηνευμένους
από αυτόν να βάζω στο λεωφορείο.:wink:
 
Το θέμα του ύφους έχει συζητηθεί .
Αλλά , αναφέρω εδώ για τον Νεοχωρίτη , που "εύκολα" κατακρίθηκε για το ύφος του , από ένα πολύ νεαρό τη ηλικία μέλος του φόρουμ.
Ο ίδιος ο Πρίγγος λέει για το ύφος (το Πατριαρχικό ) : σεμνό , απέριττο , μυστικοπαθές .
Επίσης έχει ειπωθεί : εκκλησιαστικό , ηγεμονικό , ανδροπρεπές , εκκλησιαστικό .
Τι από όλα αυτά δεν έχει ο Νεοχωρίτης ;
Ή ας μας αναφέρει ο εκ Θεσσαλονίκης επικριτής του , ποιον από τους εν ενεργεία ψάλτες θεωρεί ότι συγκεντρώνει αυτά τα στοιχεία για να μας διαφωτίσει. .
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ο Π. Νεοχωρίτης ποτέ δεν πούλησε πατριαρχικό ύφο, ούτε διατεινόταν ότι ψάλλει "κατά το γνήσιο πατριαρχικό ύφος". Πάντα όμως μας μιλούσε για το πατριαρχείο (εκτέλεση και τυπικό) και μας προέτρεπε να ακούμε όποια ηχογράφηση έχουμε από εκεί και μόνο. Ακόμα και Στανίτσα Αθηνών δεν πολυήθελε να ακούμε παρά μόνο ηχογραφήσεις από τον πατριαρχικό ναό.

Κατ' εμέ έχει ως βάση το πατριαρχικό ύφος χωρίς να είναι ο ίδιος κατ' απόλυτη έννοια πατριαρχικός. Γιατί όμως θα έπρεπε να είναι; Είναι ένας ψάλτης σε μια κοσμική εκκλησία της Θεσσαλονίκης και το ψάλσιμό του έχει στο έπακρον τα εξής χαρακτηριστικά: σοβαρότητα, ιεροπρέπεια, παραδοσιακότητα. Γιατί ντε και καλά θα έπρπε να είναι καρμπόν πατριαρχικό; Χωρίς να δηλώνω πως συμφωνώ με κάθε λεπτομέρεια του ύφους του, θεωρώ πως το ύφος του είναι ΣΠΑΝΙΟ και τέτοιο σύνολο ψάλτη δεν έχω ακούσει πολλές φορές. Είναι δε τιμή μου που μαθήτευσα έστω και λίγο κοντά του.[/font]

Ως προς το θεσσαλονικιώτικο ύφος, αν αυτό ορίζεται από τους "μεγάλους τρεις" και τους μαθητές τους τότε σίγουρα έχει σημαντικές διαφορές και δεν είναι γνήσιος απόγονός τους ΕΥΤΥΧΩΣ

Πριν περίπου 10 χρόνια συνέψαλα με φίλο εξ Αγρινίου. Κατά τη διάρκεια της ειρμολογικής δοξολογίας σε ήχο πλΑ, έκανε συνεχώς ισοκρατήματα στον Νη' (ή Γα αν προτιμάτε). Στο τέλος μου είπε: "Κρίμα και είσαι και Θεσσαλονικιός. Έχετε και τον Ταλιαδώρο! Στον πλΑ όταν το μέλος ανεβαίνει πάνω από τον Νη κάνουμε ισοκράτημα Νη. Ομοίως και στον Α στιχηραρικό κάνουμε ισοκράτημα Γα. Ταλιαδώρο δεν ακούς;" Τέτοια "θεωρία" είχα να ακούσω και δω από τη Σιμωνόπετρα

Τέτοιο "θεσσαλονικιώτικο παραδοσιακό ύφος" να το χαίρονται οι θιασώτες του και οι διάδοχοι των διαδόχων του Πρίγγου με τα σκουφάκια τους, που διασώζουν στον Ελλαδικό χώρο το "γνήσιο πατριαρχικό ύφος".
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο Π. Νεοχωρίτης ποτέ δεν πούλησε πατριαρχικό ύφο, ούτε διατεινόταν ότι ψάλλει "κατά το γνήσιο πατριαρχικό ύφος". Πάντα όμως μας μιλούσε για το πατριαρχείο (εκτέλεση και τυπικό) και μας προέτρεπε να ακούμε όποια ηχογράφηση έχουμε από εκεί και μόνο. Ακόμα και Στανίτσα Αθηνών δεν πολυήθελε να ακούμε παρά μόνο ηχογραφήσεις από τον πατριαρχικό ναό.

Κατ' εμέ έχει ως βάση το πατριαρχικό ύφος χωρίς να είναι ο ίδιος κατ' απόλυτη έννοια πατριαρχικός. Γιατί όμως θα έπρεπε να είναι; Είναι ένας ψάλτης σε μια κοσμική εκκλησία της Θεσσαλονίκης και το ψάλσιμό του έχει στο έπακρον τα εξής χαρακτηριστικά: σοβαρότητα, ιεροπρέπεια, παραδοσιακότητα. Γιατί ντε και καλά θα έπρπε να είναι καρμπόν πατριαρχικό; Χωρίς να δηλώνω πως συμφωνώ με κάθε λεπτομέρεια του ύφους του, θεωρώ πως το ύφος του είναι ΣΠΑΝΙΟ και τέτοιο σύνολο ψάλτη δεν έχω ακούσει πολλές φορές. Είναι δε τιμή μου που μαθήτευσα έστω και λίγο κοντά του.

Σχεδόν σωστή τοποθέτηση.....
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Το υφος που ψελνει ο κ.Παναγιωτης Νεοχωριτης ειναι καθαρα Αγιορειτικο και δεν αρμοζει σε ενοριακη εκκλησια,ποσο μαλλον σε μητροπολιτικο ναο!Πατριαρχικον υφος(για να μαθαινουμε και απο ακουσματα)εχουν οι εξης:
1)Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος
2)Αθανασιος Καραμανης
3)Χαριλαος Ταλιαδωρος
4)Κυριαζης Δασκαλουδης
5)Λεωνιδας Αστερης
6)Δημοσθενης Παικοπουλος
7)Κων/νος Πριγγος και λοιποι

Ειναι λοιπον ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ μεγαλη να μου κατατασετε τον κ. Νεοχωριτη σαν ψαλτη με ''Πατριαρχικον υφος''!Λυπαμαι πολυ για σας!

Εγώ ακούω την τεχνική του Στανιτσα και του Τσαμκιρανη με λίγο περισσότερο αλατοπίπερο παραπάνω στις αναλύσεις που ΔΕΝ κουράζει. Ισα ίσα είναι απολαυστικός. Καμία σχέση με αγιορείτικο ύφος. Ηγεμονική - αρχοντική φωνή
από τον κ.Νεοχωριτη όπως ακριβώς και ο δάσκαλος του.Κατ αρχάς δεν έχεις στην λίστα σου ούτε Ιάκωβο ούτε Μαγούρη ούτε Νικολαΐδη ούτε Στανιτσα(η σειρά των ονομάτων είναι τυχαία) και μου εχεις Καραμανη Δασκαλουδη κ.τ.λ. ε τότε τι να πω...Δεν λέω οτι ψάλτες όπως ο Καραμανης και ο Χρύσανθος δεν είναι ΓΙΓΑΝΤΕΣ της μουσικής μας(μην παρεξηγηθώ πάλι) αλλά πιστεύω οτι πρώτα κοιτάμε στην πηγή(Πατριαρχικό Ναό-Κωνσταντινούπολη) και οι υπόλοιποι έρχονται μετά όταν θέλουμε να μιλήσουμε για πατριαρχικό ύφος. Τώρα εαν πιστεύεις οτι "τα λες" καλύτερα από τον κ.Νεοχωριτη ¨ ανέβασε μας κάποια ηχογράφηση για να ακούσουμε το πατριαρχικό ύφος.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Να μην γίνει παρακαλώ άλλη παράθεση σε μήνυμα του μέλους katellas-kazamias charis, ο οποίος έχει τοποθετηθεί εκ των υστέρων εδώ, σε νέο θέμα πού δημιουργήθηκε από αυτό, όπως διαβάζετε σε προηγούμενο συντονιστικό μήνυμα, όπως παρακαλώ για γενικότερες αναφορές στην ψαλτική παράδοση της Θεσσαλονίκης να γράφετε στα θέματα που παραπέμπω.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κύριε Καζαμία. Μην τσουβαλιάζετε έτσι τους δασκάλους και τους άρχοντες της εκκλησιαστικής μας μουσικής. Μερικοί από αυτούς είναι εν ζωή και όπως καλά γνωρίζετε οι πατριαρχικοί ψάλτες που σεις αναφέρατε συχνά έριχναν σφαλιάρες προς νουθεσίαν. Όσον αφορά τον δάσκαλο εμείς δεν μπορούμε να τον "υπερασπίζουμε" κάθε φορά που ένας ανόητος εκφράζει την άποψη του. Αυτό το φροντίζει ο ίδιος ο δάσκαλος με την ζωή του, το ήθος του και το ύφος του πάνω στα αναλόγιο. Σας προσκαλώ στον Άγιο Γεώργιο να γίνεται μέτοχος της κατάνυξης των ακολουθιών. Μην μείνετε στους μυστήριους τύπους με τα mp3 recorders και τα μαγνητοφωνάκια. Προσπαθήστε να συμπροσευχηθείτε με ιερείς και ψάλτες. Επειδή αναφερθήκατε σε ακούσματα ακούστε αυτό.
Όπως ένας παχύσαρκος ιεροκήρυκας δεν μπορεί να διδάξει την νηστεία
, έτσι και σεις δεν μπορείτε να μιλάτε για ακούσματα όταν δεν έχετε "καθαρά" αυτιά. Καλή συνέχεια στον αγώνα σας, οι πειρασμοί είναι πολλοί, ιδιαίτερα την Σαρακοστή.

Χμμμμμ.....μαλιστα !
Μιλατε για λαικο η για κληρικο;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ως προς το θεσσαλονικιώτικο ύφος, αν αυτό ορίζεται από τους "μεγάλους τρεις" και τους μαθητές τους τότε σίγουρα έχει σημαντικές διαφορές και δεν είναι γνήσιος απόγονός τους ΕΥΤΥΧΩΣ

Πριν περίπου 10 χρόνια συνέψαλα με φίλο εξ Αγρινίου. Κατά τη διάρκεια της ειρμολογικής δοξολογίας σε ήχο πλΑ, έκανε συνεχώς ισοκρατήματα στον Νη' (ή Γα αν προτιμάτε). Στο τέλος μου είπε: "Κρίμα και είσαι και Θεσσαλονικιός. Έχετε και τον Ταλιαδώρο! Στον πλΑ όταν το μέλος ανεβαίνει πάνω από τον Νη κάνουμε ισοκράτημα Νη. Ομοίως και στον Α στιχηραρικό κάνουμε ισοκράτημα Γα. Ταλιαδώρο δεν ακούς;" Τέτοια "θεωρία" είχα να ακούσω και δω από τη Σιμωνόπετρα

Τέτοιο "θεσσαλονικιώτικο παραδοσιακό ύφος" να το χαίρονται οι θιασώτες του και οι διάδοχοι των διαδόχων του Πρίγγου με τα σκουφάκια τους, που διασώζουν στον Ελλαδικό χώρο το "γνήσιο πατριαρχικό ύφος".

Σε αντίθεση με το α΄ μέρος του 75ου μνμ που επικροτήθηκε στον οικείο χώρο, εδώ υπάρχει ένας εντελώς εσφαλμένος τρόπος διατύπωσης.... Οι ζηλωτισμοί αυτού του ύφους, αδελφέ, αλλού παραπέμπουν...Σεμνά-ακόμα κ όταν θαρρείς πως διαφωνείς... Σεβασμός στην ηλικία, εμπειρία, και ιστορία που κουβανούν...

Δ.

Υγ βλπ κ το αντιμεταχωρηθέν εδώ.
 
Last edited:
Top