Νεοχωρίτης Παναγιώτης - Αγίου Υακίνθου

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρηκα μια ηχογραφηση που γραφει απο αγρυπνια Αγιου Υακινθου (εορταζει σημερα 3-7) και οτι ψαλλει ο Πρωτοψαλτης Παναγιωτης Νεοχωριτης (δεν αναφερεται το που και το ποτε) . Επισυναπτω την ηχογραφηση .
Με την φροντιδα του γνωστου Λουδοβικου των Ανωγειων , εχει κτισθει μικρος ναος πανω στον Ψηλορειτη , οπου καθε χρονο τελειται πανηγυρικη Θεια Λειτουργια , ενω πραγματοποιουνται πολυημερες εκδηλωσεις (μουσικες και αλλες) .
Επισυναπτω φωτο του Αγιου και του ναου .
 

Attachments

  • 01=20'41''=Αργα Ανοιξανταρια Πλ.Δος.mp3
    7.1 MB · Views: 336
  • 02=2'58''=Δοξαστικο Πλ.Βος.mp3
    1 MB · Views: 208
  • 03=2'47''=Τις μη μακαρισει σε Πλ.Βος.mp3
    979.3 KB · Views: 201
  • 04=5'20''=Συναπτες.mp3
    1.8 MB · Views: 150
  • 05=1'32''=Ιδιομελο Βος.mp3
    545.2 KB · Views: 154
  • 06=0'59''=Προσομοιον Αος.mp3
    346.5 KB · Views: 153
  • 07=1'41''=Απολυτικια.mp3
    593.7 KB · Views: 162
  • 08=4'25''=Θεοτοκε Παρθενε (Μπερεκετη) Αος.mp3
    1.5 MB · Views: 207
  • AgiosYakinthos01.jpg
    73.9 KB · Views: 50
  • Yakinthos23.jpg
    35.9 KB · Views: 57
Βρηκα μια ηχογραφηση που γραφει απο αγρυπνια Αγιου Υακινθου (εορταζει σημερα 3-7) και οτι ψαλλει ο Πρωτοψαλτης Παναγιωτης Νεοχωριτης (δεν αναφερεται το που και το ποτε) . Επισυναπτω την ηχογραφηση .
Με την φροντιδα του γνωστου Λουδοβικου των Ανωγειων , εχει κτισθει μικρος ναος πανω στον Ψηλορειτη , οπου καθε χρονο τελειται πανηγυρικη Θεια Λειτουργια , ενω πραγματοποιουνται πολυημερες εκδηλωσεις (μουσικες και αλλες) .
Επισυναπτω φωτο του Αγιου και του ναου .
Τα αργά ανοιξαντάρια είναι του Κουκουζέλη;
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Νομίζω πως είναι κασέτα που είχα παλαιότερα αλλά την έχασα. Άν θυμάμαι καλά είναι αγρυπνία στον Μητροπολιτικό Ναό Θεσσαλονίκης (Αγ. Γρηγόριος Παλαμάς). Αν είναι αυτή είναι πριν το 2001 (ίσως και πριν το 2000 όταν ήρθε στον Μητροπολιτικό Ναό Νεαπόλεως). Διακρίνω και τη φωνή του αγαπητού συγχωρεμένου αδελφού του (και δασκάλου μου) Μανώλη.
 

PXNE

Νέο μέλος
Νομίζω πως είναι κασέτα που είχα παλαιότερα αλλά την έχασα. Άν θυμάμαι καλά είναι αγρυπνία στον Μητροπολιτικό Ναό Θεσσαλονίκης (Αγ. Γρηγόριος Παλαμάς). Αν είναι αυτή είναι πριν το 2001 (ίσως και πριν το 2000 όταν ήρθε στον Μητροπολιτικό Ναό Νεαπόλεως). Διακρίνω και τη φωνή του αγαπητού συγχωρεμένου αδελφού του (και δασκάλου μου) Μανώλη.[/QΚ

Κάνεις λάθος αγαπητέ φίλε. Η ηχογράφηση είναι του 1996 και έγινε στον Μητροπολιτικό ναό της Αγίας Σκέπης στην ΈΔΕΣΣΑ.
 

PXNE

Νέο μέλος
Νομίζω πως είναι κασέτα που είχα παλαιότερα αλλά την έχασα. Άν θυμάμαι καλά είναι αγρυπνία στον Μητροπολιτικό Ναό Θεσσαλονίκης (Αγ. Γρηγόριος Παλαμάς). Αν είναι αυτή είναι πριν το 2001 (ίσως και πριν το 2000 όταν ήρθε στον Μητροπολιτικό Ναό Νεαπόλεως). Διακρίνω και τη φωνή του αγαπητού συγχωρεμένου αδελφού του (και δασκάλου μου) Μανώλη.

Aγαπητέ φίλε, κάνεις λάθος! Η συγκεκριμένη ηχογράφηση αφορά αγρυπνία που έγινε στον ιερό μητροπολιτικό ναό της αγίας Σκέπης στην ΈΔΕΣΣΑ (1996)...
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Έχεις δίκιο.
Μετά θυμήθηκα (έχουν περάσει και κάποια χρόνια...) ότι η κασέτα που θυμόμουν ήταν αγρυπνία του Αγ. Χαραλάμπους. Με παρέσυραν τα ανοιξαντάρια...
 
Top