Νεκταρία Καραντζή

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer



Περιγραφή επεισοδίου
Στην εκπομπή της Μεγάλης Πέμπτης, ο Δημήτρης Τρίκας φιλοξενεί τον παπα-Σταμάτη Σκλήρη, έναν από τους εξέχοντες αγιογράφους των ημερών μας, με χαρακτηριστικά δείγματα γραφής, τον Προφήτη Ηλία, την εκκλησία της Στεμνίτσας, κ.ά. Μαζί του θα βρίσκεται και ο ιστορικός τέχνης, Μάνος Στεφανίδης, για μία συζήτηση περί αγιογραφίας στη σύγχρονη εποχή. Επίσης, ο Βασίλης Τσαμπρόπουλος (στο πιάνο) και η Νεκταρία Καράντζη, θα ερμηνεύσουν ύμνους και δημώδη, στο πνεύμα του σήμερα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἔ ὄχι καὶ ἡ Ν. Καράντζη στὴν ψαλτικὴ συνάδελφε, καμία σχέση. Στὴν ἐξωτερικὴ μουσικὴ βάλτε την, δὲν κάνει ἡ γυναίκα. Τραγουδίστρια εἶναι ...

Ἡ τσαμπούνα τὴν μάρανε νὰ βρεῖ καὶ καλὰ τὸ ἴσο γιὰ νὰ πεῖ τὰ ... ἐγκώμια ...:eek:

Καὶ μόνο ποὺ βλέπω τὶς κινήσεις τῶν χειλιῶν της ὥστε νὰ σχηματίσει τὶς ... συλλαβὲς, νευριάζω ...
 
  • Like
Reactions: tzo

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ἔ ὄχι καὶ ἡ Ν. Καράντζη στὴν ψαλτικὴ συνάδελφε, καμία σχέση. Στὴν ἐξωτερικὴ μουσικὴ βάλτε την, δὲν κάνει ἡ γυναίκα. Τραγουδίστρια εἶναι ...

Ἡ τσαμπούνα τὴν μάρανε νὰ βρεῖ καὶ καλὰ τὸ ἴσο γιὰ νὰ πεῖ τὰ ... ἐγκώμια ...:eek:

Καὶ μόνο ποὺ βλέπω τὶς κινήσεις τῶν χειλιῶν της ὥστε νὰ σχηματίσει τὶς ... συλλαβὲς, νευριάζω ...
Απο την αλλη, αγωνισου εσυ ερημε και μοναχικε ψαλτη...να μαθεις, να καταθεσεις τα καλυτερα σου χρονια στη σπουδη, να μην ξερεις απο που θα σου'ρθει, και στο τελος να μενεις και χωρις δωρο, επειδη ''Ο ΝΑΟΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙ''....
 

vasilisgreek

Νέο μέλος
Καταρχας η κυρία Καραντζή έχει πνευματικό υπόβαθρο, π.χ. ένα διάστημα ήταν κοντά στον γέροντα Πορφύριο. Επομένως με ενοχλούν τα όποια ειρωνικά σχόλια προς το πρόσωπό της. Δεύτερον, να δεχτώ ότι ψέλνει με ύφος ''τραγουδιστικό'' .Και πάλι όμως μπορώ να εκφράσω γιαυτο έναν αντίλογο, ότι με τις ερμηνείες της έχει συγκινήσει ένα κοινό, υπάρχει κοινό που βρίσκει ανάταση με την ερμηνεία της και έρχεται πιο κοντά στο Θεό και την εκκλησία.
 
με τις ερμηνείες της έχει συγκινήσει ένα κοινό, υπάρχει κοινό που βρίσκει ανάταση με την ερμηνεία της και έρχεται πιο κοντά στο Θεό και την εκκλησία.
Να την βάλουμε στα Πατριαρχεία τότε , άμα τη αποχωρήσει του κυρ. Λεωνίδα Αστέρη ...:eek::eek::eek:
 

vasilisgreek

Νέο μέλος
Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης , μια γνώμη εξέφρασα. Δεν ξέρω κιόλας αν η συγκεκριμένη ερμηνεύτρια ψέλνει σε ναό και αν ψέλνει με αυτό το ύφος. Ούτε θεωρώ σωστό στον ναό να ψέλνει κάποιος με τραγουδιστικό ύφος. Το επιχείρημά μου ήταν απλά ότι ηχητικά έχει ένα καλό αποτέλεσμα το οποίο φέρνει κάποιον σε ανάταση, πράγμα το οποίο δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο: από ψάλτη σε ψάλτη υπάρχει διαφορά στο κατά πόσο η ερμηνεία σου μπορεί να αγγίξει την ψυχή του πιστού.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ἔ ὄχι καὶ ἡ Ν. Καράντζη στὴν ψαλτικὴ συνάδελφε, καμία σχέση. Στὴν ἐξωτερικὴ μουσικὴ βάλτε την, δὲν κάνει ἡ γυναίκα. Τραγουδίστρια εἶναι ...
Ἡ τσαμπούνα τὴν μάρανε νὰ βρεῖ καὶ καλὰ τὸ ἴσο γιὰ νὰ πεῖ τὰ ... ἐγκώμια ...:eek:
Καὶ μόνο ποὺ βλέπω τὶς κινήσεις τῶν χειλιῶν της ὥστε νὰ σχηματίσει τὶς ... συλλαβὲς, νευριάζω ...
Χριστός ανέστη!
Συνάδελφε, δυστυχώς και οι Ιεροψάλτες δεν ψάλλουμε, πολλές φορές, όπως πρέπει (με κατάνυξη, με ήθος, με χρόνο, συγκεντρωμένοι στο έργο μας κ.τ.λ.). Ταιριάζει, θα 'λεγα, η χαρακτηριστική φράση του Κυρίου:
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω........
 
  • Like
Reactions: tzo

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Καταρχας η κυρία Καραντζή έχει πνευματικό υπόβαθρο, π.χ. ένα διάστημα ήταν κοντά στον γέροντα Πορφύριο. Επομένως με ενοχλούν τα όποια ειρωνικά σχόλια προς το πρόσωπό της. Δεύτερον, να δεχτώ ότι ψέλνει με ύφος ''τραγουδιστικό'' .Και πάλι όμως μπορώ να εκφράσω γιαυτο έναν αντίλογο, ότι με τις ερμηνείες της έχει συγκινήσει ένα κοινό, υπάρχει κοινό που βρίσκει ανάταση με την ερμηνεία της και έρχεται πιο κοντά στο Θεό και την εκκλησία.

Επιχειρήματα:
  • Έχει πνευματικό υπόβαθρο => οπότε όποιος τύχει (που έχει πνευματικό υπόβαθρο ψάλλει)
  • Συγκινεί... εμένα με συγκινεί που ακούω τον İbrahim Tatlıses αλλά προσπαθώ να μή συγχέω την συγκίνηση με την θεία λατρεία.
    Ποιος είπε ότι ο ψάλτης είναι για να συγκινεί;;;
  • Και η ερμηνεία είναι όρος για τραγούδι κι όχι για την προσευχή. Ωραίος ερμηνευτής είναι κι ο Νταλάρας αλλά δεν τον λέω ψάλτη...

Πάντως προσωπικά δεν έχω αντίρρηση για την ψαλμωδία υπό γυναικών και γενικότερα την συμψαλμωδία. Φθάνει να γίνεται υπεύθυνα και συνειδητά.
Αλλά αυτή είναι άλλη μεγάλη κουβέντα... Δεν είναι όμως το μοναδικό θέμα για την ψαλτική. Η ενασχόληση κάποιων αποκλειστικά με αυτό το ζήτημα, φανερώνει εμμονή ανεξήγητη...
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ποιος είπε ότι ψάλλει!!!!!:D

Όποιος έβαλε το θέμα στο "Γυναίκες (ψάλτριες) και γυνακείοι ψαλτικοί χοροί" :). Αν ήταν στο θέαμα ψάλσιμο από τραγουδιστές, δεν θα είχε φέρει κανείς αντίρρηση.
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Όποιος έβαλε το θέμα στο "Γυναίκες (ψάλτριες) και γυνακείοι ψαλτικοί χοροί" :). Αν ήταν στο θέαμα ψάλσιμο από τραγουδιστές, δεν είχε φέρει κανείς αντίρρηση.

Αφού εσύ είσαι ο συντονιστής βάλτο τότε εκεί!!!!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το επιχείρημά μου ήταν απλά ότι ηχητικά έχει ένα καλό αποτέλεσμα το οποίο φέρνει κάποιον σε ανάταση
Τα είπε πολύ καλά ο Δημήτρης προηγουμένως. Ανάταση φέρνει και η δυτική φωνητική μουσική, τα ορατόρια, τα requiem, το γρηγοριανό μέλος κοκ. Έχω ξαναγράψει κι αλλού ότι μπερδεύουν πολλοί σήμερα το συγκινησιακό αίσθημα που τους προκαλείται από την ακρόαση μιας απαλής μουσικής με το αίσθημα της κατάνυξης βάσει του ορθόδοξου βιώματος, στο οποίο στοχεύει η εκκλησιαστική βυζαντινή μουσική. Δείγμα κι αυτό του πόσο πολύ έχει τρωθεί το ακουστικό αισθητήριο του λαού μας από τη σύγχρονη μουσική. Σε λίγο δηλαδή θα φτάσουμε να λέμε ότι και τα ρομαντικά ερωτικά τραγούδια, επειδή είναι slow, προκαλούν εκκλησιαστική ψυχική ανάταση, έλεος... Το πιστεύω απόλυτα ότι από τον σημερινό μέσο όρο του ακροατή, καλύτερο μουσικό κριτήριο στα θέματα αυτά είχαν οι γιαγιάδες του χωριού, που είχαν την ευκαιρία ν' ακούσουν μόνο τον ψάλτη, άντε και καναν δημοτικό τραγουδιστή στα πανηγύρια και κοίμιζαν τα εγγόνια τους με παραδοσιακά παιδικά νανουρίσματα... Μη γελάτε, μου έχει τύχει: μια φορά ήρθε σε μια εκκλησία μια τετράφωνη χορωδία και οι περισσότεροι έλεγαν ότι αισθάνθηκαν "ψυχική ανάταση". Κι εκεί που ήμουν έτοιμος να ξεσπάσω, πετάγεται μια γιαγιά και λέει: "Άντε βρε, ψαλμοί ήταν αυτοί ή τραγουδάκια;" Αντιγράφω από εδώ απόσπασμα από σχόλιο που έκανα για ανάλογη περίσταση μέλους κοσμικής μουσικής (στο οποίο μάλιστα συμμετείχαν και κανονικοί ψάλτες):
Σε τέτοια περίπτωση, δεν καταλαβαίνω σε τι υστερούν θρησκευτικές συνθέσεις όπως, λ.χ., το Requiem του Mozart ή η Missa Criolla των Ramirez/Ξαρχάκου (τελείως ενδεικτικά). Είναι προφανές ότι οι υπέροχες αυτές συνθέσεις απηχούν μια συναισθηματική αντιμετώπιση της λατρείας, όπως και οι συνθέσεις του Σταμάτη Σπανουδάκη, η οποία δεν έχει καμία σχέση με το βαθύτερο εκκλησιαστικό ορθόδοξο βίωμα (και το ρωμέικο γενικώς), που μόνο η φωνητική - καθαρή - παραδοσιακή βυζαντινή μουσική μπορεί να αποδώσει και δεν έχει να ζηλέψει ΤΙΠΟΤΑ από τα πράγματα αυτά! Αντιθέτως, οι άλλοι θα πρέπει να ζηλεύουν!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αν ήταν στο θέαμα ψάλσιμο από τραγουδιστές, δεν είχε φέρει κανείς αντίρρηση.
Βρε παιδιά, αφού εκεί είναι όλο το πρόβλημα (και συμφωνώ), γιατί δεν το βάζουμε εκεί πέρα να μην αναλωνόμαστε μάταια;
 

vasilisgreek

Νέο μέλος
Θα συμφωνήσω με τον κύριο Νεκτάριο Κούγια, ότι μπορούμε να εντοπίσουμε αρκετά λάθη σε ιεροψάλτες οπότε ας μην στοχοποιούμε την συγκεκριμένη ερμηνεύτρια. Επίσης έχω την εντύπωση ότι απλά κάνει μια πιό ελεύθερη απόδοση των ψαλμών, δεν ξέρω αν ψέλνει σε κάποια εκκλησία με τον συγκεκριμένο τρόπο. Όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε ότι ανάταση μπορούμε να αισθανθούμε και από άλλα ηχητικά ακούσματα ισχύει, π.χ. αν ακούσουμε κάποια έργα του Μπαχ ο οποίος κι όλας ήταν πολύ θρησκευόμενο άτομο, μας ταξιδεύουν σε άλλες σφαίρες. Σημασία έχει να είναι κάτι ηχητικά άρτιο. Εγώ προσωπικά μπορεί ακούγοντας την συγκεκριμένη τραγουδίστρια να νιώσω ανάταση, ενώ ακούγωντας έναν ψάλτη που μπορεί να ψέλνει με βυζαντινό ύφος αλλά κάνει λάθη ή δεν έχει καλό ηχόχρωμα η φωνή του να μην νιώσω ανάταση γιατί με ενοχλεί η ερμηνεία του, είναι υποκειμενικό.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εγώ αισθάνομαι ανάταση με τον ΣΟΜΠΑΤΖΗ.

Πάρε και ένα ηχητικό....

Ανάταση!!

Για συγκίνηση καλοί είναι ορισμένοι "ιεροψάλτες" και "ιεροτραγουδιστές", γνωστοί τοις πάσι.
 

Attachments

  • 02 Αργόν Χερουβικόν, Ήχ. α'_Αναστασιάδης.mp3
    21 MB · Views: 55

vasilisgreek

Νέο μέλος
Πολύ ωραίο το ηχητικό αρχείο, και επίσης θα συμφωνήσω μαζί σας mmamais ότι ούτε εμένα μου αρέσει το να ψέλνει κανείς ''συγκινητικά'' δηλαδή να φορτίζει την απόδοση με ένα συγκεκριμένο ύφος ωστέ να ''συγκινεί''. Όταν είπα για την συγκεκριμένη τραγουδίστρια ότι συγκινεί ένα κοινό το είπα με την ευρεία έννοια , ότι δηλαδή αρέσει σε ένα κοινό.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Καταλαβαίνω και συμφωνώ με αυτό που λέτε, εξ άλλου, εξομολογούμαι ότι τα πρώτα μου ακούσματα βυζαντινής μουσικής ήταν ........Πέτρος Γαϊτάνος....

(δεν ήταν όμως αυτός αφορμή να αποφασίσω να μάθω κ εγώ Βυζ. μουσική)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ αισθάνομαι ανάταση με τον ΣΟΜΠΑΤΖΗ.

Πάρε και ένα ηχητικό....

Ανάταση!!

Για συγκίνηση καλοί είναι ορισμένοι "ιεροψάλτες" και "ιεροτραγουδιστές", γνωστοί τοις πάσι.
Ουπς, αντίφαση! Λες για τον Αναστάση Μιχαηλίδη και ποστάρεις Νικόλαο Αναστασιάδη! Δεν πειράζει, πολύ ωραίοι είναι και οι δυο τους!
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Ἔ ὄχι καὶ ἡ Ν. Καράντζη στὴν ψαλτικὴ συνάδελφε, καμία σχέση. Στὴν ἐξωτερικὴ μουσικὴ βάλτε την, δὲν κάνει ἡ γυναίκα. Τραγουδίστρια εἶναι ...

Ἡ τσαμπούνα τὴν μάρανε νὰ βρεῖ καὶ καλὰ τὸ ἴσο γιὰ νὰ πεῖ τὰ ... ἐγκώμια ...:eek:

Καὶ μόνο ποὺ βλέπω τὶς κινήσεις τῶν χειλιῶν της ὥστε νὰ σχηματίσει τὶς ... συλλαβὲς, νευριάζω ...

Μαζί σου !!!!+100000 Ο πατέρας μου βέβαια έχει άλλη άποψη. Διαφωνώ μαζί του. Δεν αυξάνεται αριθμητικά το πλήρωμα με τις γυναίκες ψάλτριες. Χτες πέταγα με πλήρωμα που οι αεροσυνοδοί ήταν 3 άντρες και 1 γυναίκα...Δεν πάει!!!Κάθε ένας στο είδος του....:wink:
 
Top