[Ερώτηση] Νεκρώσιμο εὐλογητάριο «...παρορῶν αὐτοῦ πάντα τὰ [ἐγκλήματα/ἁμαρτήματα]...»

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Στα νεκρωσιμα ευλογηταρια ψαλλετε "παρορων αυτου παντα τα εγκληματα η' αμαρτηματα"?
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
εγκλήματα....

έγκλημα στην αρχαία ελληνική: κάθε τι για το οποίο μπορεί να "εγκληθεί" [= να κατηγορηθεί] κάποιος.

στην νέα ελληνική πήρε τη "βαριά" σημασία που γνωρίζουμε....
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Απλα πολλοι ειναι αυτοι που ψαλλουν "αμαρτηματα" για να μην σκανδαλιζεται ο κοσμος...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Τι να σας πω εγω παντως στο νομο Ηλειας το 80% των ιεροψαλτων ψαλλουν "αμαρτηματα".

Αυτο δεν ειναι τιποτα ! Στο νομο Αχαιας "αμαρτηματα" ψαλλει και το ....79% :D των ιερεων :cool: !
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
να μιλάτε για την Πάτρα...

στην Αιγιάλεια δεν ισχύει...:D:D:D
 

pkaotonic

Νέο μέλος
Λέτε ότι λένε αμαρτήματα αντί εγκλήματα για να μην σκανδαλισθούν οι πιστοί?
Γιατί να σκανδαλιστούν? Το κείμενο στο σχετικό βιβλιαράκι της Αποστολικής διακονίας που έχουν οι περισσότεροι ναοί, νομίζω γράφει εγκληματα. Η τάξη αυτό ορίζει να ειπωθεί τώρα αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εδώ για τον ίδιο λόγο βγαίνουν εγκύκλειοι για το απολυτίκιο του Σταυρού, ώστε να μην σκανδαλίζονται οι ημιμαθείς μεταξύ άλλων και στη γλώσσα κατέχοντες την κρατική εξουσία, τι να λέμε τώρα... Και εδώ η εύκολη λύση. Αντί της παιδεύσεως, του μετ αγάπης ελέγχου και της ενημέρωσης, ας αλλάξουμε την υμνογραφία.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εδώ για τον ίδιο λόγο βγαίνουν εγκύκλειοι για το απολυτίκιο του Σταυρού, ώστε να μην σκανδαλίζονται οι ημιμαθείς μεταξύ άλλων και στη γλώσσα κατέχοντες την κρατική εξουσία, τι να λέμε τώρα... Και εδώ η εύκολη λύση. Αντί της παιδεύσεως, του μετ αγάπης ελέγχου και της ενημέρωσης, ας αλλάξουμε την υμνογραφία.

Εγώ πάντα εγκλήματα το ήξερα. Τώρα για το "Σώσον, Κύριε, τον Λαόν σου" πάντα "τοις βασιλεύσι" και ας στραβώνουν όλοι οι πολιτικοί. Καρφάκι δεν μου καίγεται...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η παραποίηση των εκκλησιαστικών κειμένων είναι όντως "έγκλημα" και δυστυχώς στην πατρίδα μας συνηθίζεται πολύ. Θυμάμαι σε ευλογία άρτων που είχα ακούσει "ευλογών, τρέφων, αγιάζων, συντηρών και διακυβερνών τα σύμπαντα" :eek: και στο "Κύριε, Κύριε" της αρχιερατικής λειτουργίας διάφορες γαρνιτούρες... :mad::eek: και ήθελα να κάνω ότι και ο αγ. Νικόλαος στον Άρειο! :mad::mad::mad::mad:
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Βεβαιως εγω παρελειψα να σας πω οτι ψαλλω "εγκληματα" κ οχι "αμαρτηματα".Ειμαι καθετα αντιθετος στην παραποιηση των εκκλησιαστικων κειμενων.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Αναφέρω κι άλλο ένα παράδειγμα. Σωμάτων μαλακίας! Έχει γίνει από πολλούς σωμάτων ασθενείας...η πάσαν νόσων και πάσαν μαλακίαν! Έχει γίνει πάσαν νόσων και πάσαν ασθένειαν.
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Αναφέρω κι άλλο ένα παράδειγμα. Σωμάτων μαλακίας! Έχει γίνει από πολλούς σωμάτων ασθενείας...η πάσαν νόσων και πάσαν μαλακίαν! Έχει γίνει πάσαν νόσων και πάσαν ασθένειαν.

Ακριβως! Στην ακολουθια του Ευχελαιου!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Εδώ για τον ίδιο λόγο βγαίνουν εγκύκλειοι για το απολυτίκιο του Σταυρού, ώστε να μην σκανδαλίζονται οι
ημιμαθείς
μεταξύ άλλων και στη γλώσσα κατέχοντες την κρατική εξουσία, τι να λέμε τώρα... Και εδώ η εύκολη λύση. Αντί της παιδεύσεως, του μετ αγάπης ελέγχου και της ενημέρωσης, ας αλλάξουμε την υμνογραφία.

Καλως η κακως μεσα στο τακτικο εκκλησιασμα υπαρχουν κι'αυτοι (για τους τενεκεδες πολιτικους ουτε που αξιζει να συζηταμε) . Αληθεια οι ιερεις του forum πως αποδιδουν την "σκανδαλιαρικη" :) λεξη στο συνημμενο ;
 

Attachments

  • Κολιτσαρας.jpg
    310.3 KB · Views: 36
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Τώρα για το "Σώσον, Κύριε, τον Λαόν σου" πάντα "τοις βασιλεύσι" και ας στραβώνουν όλοι οι πολιτικοί. Καρφάκι δεν μου καίγεται...

Αγαπητέ Μιχάλη έχεις απόλυτο δίκιο.Επειδή είμαστε-τρομάρα μας-προοδευτικός λαός και είμαστε σούπερ ευαίσθητοι σε πολιτικά θέματα ακούγοντας το βασιλεύσι βγάζουμε φλύκταινες,σκίζουμε τα ρούχα μας και έχουμε την εντύπωση ότι θα έρθει κάποιος βασιλιάς καβάλα στ'άλογο για να μας κυβερνήσει.Το βασιλεύσι αναφέρεται διαχρονικά στους εκάστοτε κυβερνώντες. Το τόνισα και στο http://analogion.com/forum/showthread.php?t=20296
 
Last edited:
Top