Νεκρώσιμο Τρισάγιον Αρχαίον Ήχος Πλ. Β'

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης

Code Μ. Π. Τ. 704, old papadike translated by Hourmouzios' hand.
Από το παραπάνω μήνυμα, σελιδοποιημένο και σε μορφή PDF, το αρχαίο νεκρώσιμο τρισάγιον (και μια συντομότερη εκδοχή του) Μπαλασίου Ιερέως από τον κώδικα Μ.Π.Τ. 704.
 

Attachments

  • Τρισάγια Νεκρώσιμα ήχος πλ β - Μπαλασίου Ιερέως [ΜΠΤ 704].pdf
    1.4 MB · Views: 393

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Από τη συλλογή του Γ. Πρωγάκη. Αν το έχει κανείς καθαρογραμμένο ας το ανεβάσει. Ευχαριστώ.
Επισυνάπτεται και είναι για ΤΑΜΠΛΕΤ
 

Attachments

  • Νεκρώσιμο Τρισάγιο Αρχαίο από τη Συλλογή Γ. Πρωγάκη.pdf
    927.5 KB · Views: 310
  • Νεκρώσιμο Τρισάγιο Αρχαίο Γ. Πρωγάκη.mel
    38.9 KB · Views: 74

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Από τη συλλογή του Γ. Πρωγάκη. Αν το έχει κανείς καθαρογραμμένο ας το ανεβάσει. Ευχαριστώ.

Γιατί να καθαρογραφτεί; Αφού αυτό που ανέβασες είναι πεντακάθαρο! Εξ' άλλου, το "καθαρογραμμένο" έχει μερικά λαθάκια.

Απόστολος
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γιατί να καθαρογραφτεί; Αφού αυτό που ανέβασες είναι πεντακάθαρο! Εξ' άλλου, το "καθαρογραμμένο" έχει μερικά λαθάκια.

Απόστολος
Σχετικά με τα μερικά λαθάκια ( είμαι με πολλά λάθη και όχι λαθάκια, και όχι αλάνθαστος βέβαια ) τα οποία δεν προσδιορίζετε, στο πρωτότυπο νομίζω πως λείπουν δύο φθορές του δι του πλ. β΄ (σελ. 381 μετά την φθορά του άνω Νη΄ στην 3η σειρά από το τέλος, καθώς και στην σελ. 384 και στην 3η σειρά όπου σημειώνεται η δίεσης εκτιμώ πως εκτός λάθους πρέπει μάλλον να εννοείται η φθορά του Δι του πλ. β΄) τις οποίες και πρόσθεσα κατά την κρίση μου (σύμφωνα και με τις μαρτυρίες που ακολουθούν καθώς και από το άκουσμα).
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Υπάρχει και ένα νεκρώσιμο τρισάγιο παρόμοιο με αυτό το αρχαίο αλλά μικρότερο σε έκταση, δηλαδή συντετμημένο από τη συλλογή μελισμάτων παλαιών διδασκάλων της Δωροθέας Μοναχής, η οποία υπήρξε Πρωτοψάλτρια της Μεγάλης Παναγιάς, δηλαδή της ιεράς μονής καλογραιών στα Ιεροσόλυμα.
Δε ξέρω μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω να προσθέσει;
 

jimis

Παλαιό Μέλος
της Δωροθέας Μοναχής, η οποία υπήρξε Πρωτοψάλτρια της Μεγάλης Παναγιάς, δηλαδή της ιεράς μονής καλογραιών στα Ιεροσόλυμα.
Δε ξέρω μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω να προσθέσει;
Βρε μανία με τις πρωτοψάλτριες:eek:
 

kgiann25

Κωνσταντίνος Γιαννακός
Από το παραπάνω μήνυμα, σελιδοποιημένο και σε μορφή PDF, το αρχαίο νεκρώσιμο τρισάγιον (και μια συντομότερη εκδοχή του) Μπαλασίου Ιερέως από τον κώδικα Μ.Π.Τ. 704.
Υπάρχει του Μπαλασίου καθαρογραμμένο;
 

Diogenes

Νέο μέλος
Υπάρχει και ένα νεκρώσιμο τρισάγιο παρόμοιο με αυτό το αρχαίο αλλά μικρότερο σε έκταση, δηλαδή συντετμημένο από τη συλλογή μελισμάτων παλαιών διδασκάλων της Δωροθέας Μοναχής, η οποία υπήρξε Πρωτοψάλτρια της Μεγάλης Παναγιάς, δηλαδή της ιεράς μονής καλογραιών στα Ιεροσόλυμα.
Δε ξέρω μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω να προσθέσει;
Το έχει δημοσιεύση ο κος. Γιάννης Παπαχρόνης στο βιβλίο του «Η Νεκρώσιμος Ακολουθία» στις σελίδες 65-69 (εκδόσεις «Τέρτιος»). Δεν γνωρίζω από πού το βρήκε.
 
Top