Νεκρώσιμος ακολουθία (Χειρόγραφο Κ. Ντούζγου)

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι του forum ανεβάζω την Νεκρώσιμη Ακολουθία, σε γραφή του αειμνήστου Κων/νου Ντούζγου, ιεροψάλτου και μέχρι του θανάτου του, μέλους της χορωδίας του Ιερού Ναού Αγ. Ελευθερίου Π. Αρεως Αθηνών υπό την Δ/νση του Πρωτοψάλτου Γ. Ναούμ, εις μνημόσυνον αιώνιον αυτού.
 

Attachments

  • %u03C3%u03AC%u03C1%u03C9%u03C3%u03B70004.pdf
    8.8 MB · Views: 3,153
  • σάρωση0003.pdf
    872.3 KB · Views: 3,160
Last edited by a moderator:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Και τη συνέχεια..ζητώ συγνώμη κάποιο πρόβλημα με τη σύνδεση έχω.αλλά που θα πάει θα επιμείνω.
 

Attachments

  • σάρωση0003.pdf
    872.3 KB · Views: 1,266
  • σάρωση0002.pdf
    13 MB · Views: 1,607
Last edited by a moderator:

George

Ιεροψάλτης
Και τη συνέχεια..ζητώ συγνώμη κάποιο πρόβλημα με τη σύνδεση έχω.αλλά που θα πάει θα επιμείνω.

Νομίζω ότι δεν υπάρχουν μέσα οι σελίδες 16, 18, 21 και 24
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Νομίζω ότι δεν υπάρχουν μέσα οι σελίδες 16, 18, 21 και 24[/QUOTE

Συνωνόματε κ. Σέπκε οι εν λόγω αναζητούμενες σελίδες δεν λείπουν αφού δεν δημιουργούν πρόβλημα στην Ακολουθία ως προς την πληρότητά της και εξηγούμαι οι 16&18 αφορούν το κοντάκιο "Μετά των Άγίων...." το οποίο σας έστειλα αλλά στις δύο αυτές σελίδες είναι σε έτερες εκτελέσεις και το θεώρησα πλεονασμό να σας τις στείλλω,οι δε άλλες δύο 21&24 αφορούν σε νεκρώσιμα ιδιόμελα τα οποία φέρονται να είναι εκτός του τυπικού,αν παρά ταυτα τόσο εσύ όσο και τυχόν κάποιος άλλος τις θέλει και τις εν λόγω σελίδες ας μου στείλλει μήνυμα.
Γιώργος Παλιούρας
 

George

Ιεροψάλτης
Νομίζω ότι δεν υπάρχουν μέσα οι σελίδες 16, 18, 21 και 24[/QUOTE

Συνωνόματε κ. Σέπκε οι εν λόγω αναζητούμενες σελίδες δεν λείπουν αφού δεν δημιουργούν πρόβλημα στην Ακολουθία ως προς την πληρότητά της και εξηγούμαι οι 16&18 αφορούν το κοντάκιο "Μετά των Άγίων...." το οποίο σας έστειλα αλλά στις δύο αυτές σελίδες είναι σε έτερες εκτελέσεις και το θεώρησα πλεονασμό να σας τις στείλλω,οι δε άλλες δύο 21&24 αφορούν σε νεκρώσιμα ιδιόμελα τα οποία φέρονται να είναι εκτός του τυπικού,αν παρά ταυτα τόσο εσύ όσο και τυχόν κάποιος άλλος τις θέλει και τις εν λόγω σελίδες ας μου στείλλει μήνυμα.
Γιώργος Παλιούρας

Αγαπητέ φίλε αν μπορείς και δεν σου κάνει κόπο θα τις ήθελα

Ευχαριστώ
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητέ φίλε αν μπορείς και δεν σου κάνει κόπο θα τις ήθελα

Ευχαριστώ

Για τους κ.κ Γιώργο και Απόστολο αλλά και για όλους όσους τυχόν τους άρεσε η συγκεκριμένη ακολουθία και για την πληρότητά της αποστέλλω και τις υπόλοιπες 4 σελίδες .Με συγχωρείτε για την ατασθαλία,ίσως θα έπρεπε να το είχα κάνει από την αρχή,αλλά νόμιζα ότι δεν χρειάζονται.
Γιώργος Παλιούρας
 

Attachments

  • σάρωση0008.pdf
    1.8 MB · Views: 1,156

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νεκρώσιμη Ακολουθία,σε γραφή του αειμνήστου Κων/νου Ντούζγου, εις μνημόσυνον αιώνιον αυτού.​

Θά ἤθελα νά παρακαλέσω ὅπως, ἡ ἀναρτηθεῖσα ἐνθάδε χειρόγραφος ἀκολουθία νά μπεῖ σέ μιά σειρά καί ἴσια, ὁλοκληρωμένη.

 
Last edited:

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Έχω την εντύπωση ότι η Γ΄ στάση του Αμώμου διαφέρει αρκετά από τα κλασικά κείμενα.

Πιστεύω μάλιστα ότι η διαφοροποίηση αυτή αλλάζει εντελώς το ύφος του ήχου, ο οποίος μοιάζει περισσότερο σε πλάγιο δ εκ του νη. Θεωρώ μάλιστα ότι οι αλλαγές αυτές οδηγούν σε άκουσμα που δεν ταιριάζει με το γενικότερο ύφος της Νεκρώσιμης Ακολουθίας.

Το ίδιο θεωρώ ότι συμβαίνει και στην Β΄ στάση αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Συμφωνείτε;
 
Last edited by a moderator:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
... ανεβάζω την Νεκρώσιμη Ακολουθία, σε γραφή του αειμνήστου Κων/νου Ντούζγου, ... εις μνημόσυνον αιώνιον αυτού.

Θά ἤθελα νά παρακαλέσω ὅπως, ἡ ἀναρτηθεῖσα ἐνθάδε χειρόγραφος ἀκολουθία νά μπεῖ σέ μιά σειρά καί ἴσια, ὁλοκληρωμένη.

Ιδού:

Την πολλή δουλειά την έκαναν ο Γιώργος που την σκάναρε και ο Χάρης που την τακτοποίησε και την καθάρισε. Εγώ προσθέτω το τελικό φινίρισμα μόνο (και το μικρότερο μέγεθος αρχείου) ...
 

Attachments

  • Νεκρώσιμος Ακολουθία Κωνσταντίνου Ντούζγου.pdf
    3 MB · Views: 1,032

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Έχω την εντύπωση ότι η Γ΄ στάση του Αμώμου διαφέρει αρκετά από τα κλασικά κείμενα.

Πιστεύω μάλιστα ότι η διαφοροποίηση αυτή αλλάζει εντελώς το ύφος του ήχου, ο οποίος μοιάζει περισσότερο σε πλάγιο δ εκ του νη. Θεωρώ μάλιστα ότι οι αλλαγές αυτές οδηγούν σε άκουσμα που δεν ταιριάζει με το γενικότερο ύφος της Νεκρώσιμης Ακολουθίας.

Το ίδιο θεωρώ ότι συμβαίνει και στην Β΄ στάση αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Συμφωνείτε;
Το σχολιο ειναι παλιο....αλλα επιτρεψτε μου να εκφρασω την διαφωνια μου.
 
Top