Να καταργηθεί το κουμπί ευχαριστιών (thanks);

Να καταργηθεί το κουμπί ευχαριστιών (thanks);

  • Καλύτερα να καταργηθεί

    Votes: 4 8.7%
  • Καλύτερα να μείνει

    Votes: 31 67.4%
  • Δε με νοιάζει

    Votes: 9 19.6%
  • Δεν απαντώ

    Votes: 0 0.0%
  • Έχω να προτείνω κάτι άλλο (...)

    Votes: 2 4.3%

  • Total voters
    46
  • Poll closed .
Status
Not open for further replies.

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πρόσφατα λάβαμε παράπονα για τη δυνατότητα προσθήκης διακριτικών ευχαριστιών με το κουμπί "thanks". Η αιτίες συνοψίζονται κυρίως στα εξής:

- σε περιπτώσεις αντιπαράθεσης επιχειρημάτων ενθαρρύνει κλίμα πόλωσης (δίνει την εντύπωση από ομάδες που εμφανίζονται να ευχαριστούν τους "δικούς" τους αλλά όχι τους "αντιπάλους").

- δημιουργεί παρεξηγήσεις όταν κάποιος ευχαριστεί για μέρος μόνο κάποιου μηνύματος και διαφωνεί ή διαφοροποιείται με άλλο μέρος.

Κατόπιν συζήτησης με τους συντονιστές ανοίγουμε μία ανώνυμη δημοσκόπηση για να δώσουμε την ευκαιρία σε όλους να εκφράσουν τη γνώμη τους για 15 μέρες από σήμερα.
 

George

Ιεροψάλτης
Δεν νομίζω ότι το "Thanks" Button ενοχλεί κανέναν αλλά αντιθέτος βοηθάει πάρα πολύ, έχω δει φόρουμς που δεν το έχουνε και για να ευχαριστήσουνε κάποιον το λένε σε ποστ, όπως καταλαβαίνεται δεν θα είναι ότι καλύτερο να βλέπουμε ενα τόπικ και οι απαντήσεις να είναι μόνο "Thanks" και να βλέπετε σελίδες και σελίδες μόνο "Thanks",

Η γνώμη μου είναι να μείνει ως έχει.
 

nektariosthanos

Μέλος
Δεν ξέρω πολλά πράγματα από Η/Υ αλλά σκέφτομαι: (Από τη στιγμή που ενοχλούν κάποιους) δε θα μπορούσαν οι ευχαριστίες να μην είναι ορατές απ' όλους, αλλά να αποστέλλονται σαν προσωπικό μήνυμα στον ευχαριστούμενο;
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αν δημιουργεί πρόβλημα ας καταργηθεί. Απλά μετά θα έχουμε τα μηνύματα ευχαριστίας (π.χ. "Ευχαριστώ πολύ" 2 και 3 και 4 φορές κάτω από κάθε μήνυμα), ενώ τώρα με ένα thanks ξεμπερδεύεις. Αν όμως είναι τόσο πρόβλημα ας καταργηθούν.

Εγώ ψήφισα "Δεν με νοιάζει" (γιατί πραγματικά δεν με νοιάζει και νομίζω ότι είναι επουσιώδες το θέμα) και ας γίνει ότι ψηφίσει η πλειοψηφία.

Υ.Γ.
Λογικό είναι να βάλεις thanks σε γνώμη κοντινή ή ίδια με την δική σου. Και αυτό συμβαίνει συνήθως με άτομα της ίδιας ομάδας. Δεν κατάλαβα γιατί είναι μεμπτό αυτό...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Εγώ πάλι έχω βάλει "ευχαριστώ" και για την δημοσίευση μιας απάντησης ακόμη κι αν διαφωνούσα με το συμπέρασμα, αλλά συμφωνούσα με τον τρόπο με τον οποίο επιχειρηματολογούσε αυτός που υποστήριξε μια αντίθετη γνώμη.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Εγώ προσωπικά επιθυμώ να παραμείνει τουλάχιστον το "κουμπί" του ευχαριστώ στα μηνύματα που έχουν διάφορες επισυνάψεις (ηχητικά αρχεία, κείμενα).
Αν είναι τεχνικά αδύνατη (ή δύσκολη) η επιλεκτική εμφάνιση του εν λόγω "κουμπιού", τι να πω... Μια ιδέα είπα.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Το κακό είναι πως κάποιοι δεν ξέρουν να το χρησιμοποιούν....
Έχω παρατηρήσει πως κάποια μέλη, βαζουν thanks σε όλα τα μηνύματα ενός θέματος...
Ακόμα και σε μηνύματα που δεν περιέχουν attachments ή κάποια γνώμη!

Έψαξα μέσα στις ρυθμίσεις αν γίνεται να μη είναι ορατές οι ευχαριστίες όπως πρότεινε ο nektariosthanos.
Δεν βρήκα όμως τίποτα ... μήπως ο διαχειριστής πρέπει να ενεργοποιήσει κάτι;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Υπάρχει μια δυσκαμψία στη χρήση του thanks λόγω της ίδιας της φύσης του.
Γενικά, είναι ωραίο να είμαστε ευγενείς και να εκφράζουμε συμφωνία ή επιδοκιμασία. Είναι ένας τρόπος επικοινωνίας χωρίς μήνυμα. Έτσι, πολλοί, τι κάνουμε; Βάζουμε πολλά thanks καταχρηστικά γιατί δεν έχουμε άλλο τρόπο να πούμε ότι συμφωνούμε με μία γνώμη, ελλείψει άλλου κουμπιού.

Προτείνω λοιπόν να δημιουργήσουμε κι ένα δεύτερο κουμπί, κάτι σαν ΣΥΜΦΩΝΩ, το οποίο θα χρησιμοποιείται όταν συμφωνούμε, όταν επιδοκιμάζουμε μία γνώμη, ενώ το thanks θα χρησιμοποιείται όταν το μήνυμα ή κυρίως το συνημμένο κάποιου θα είναι πραγματικά σημαντικό και χρήσιμο για μας.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
καλά τώρα είναι δυνατόν να δημιουργείται κλίμα πόλωσης με το κουμπί thanks΄;; ήμαρτον και έλεος..... πόλωση για πιο πράγμα;;; η μουσική δεν μπορεί και δεν πρέπει να πολώνει! τα πάθη μας είναι που μας πολώνουν αλλά με τη πόλωση ΄χανουμε τη μουσική... θλιβερόν.....

Ωραίος ο Γιώργος με το Συμφωνώ!

To Πρόβλημα με το Thanks είναι οτι το έχουμε βρει εκεί και δώστου και το πατάμε.... χωρίς πάντοτε να έχουμε (εννοείται πρώτος εγώ) και πλήρη επίγνωση αν συμφωνούμε ή όχι ή αν θα ακούσουμε ποτλε το attachment ή απλώς γεμλιζουμε το σκληρό μας....

και το τελευταίο για ποιό λόγω μετριώνται τα thanks που παίρνουμε;;;... τι είναι αυτό κριτήριο προσφοράς;;;;;
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

Προτείνω λοιπόν να δημιουργήσουμε κι ένα δεύτερο κουμπί, κάτι σαν ΣΥΜΦΩΝΩ, το οποίο θα χρησιμοποιείται όταν συμφωνούμε, όταν επιδοκιμάζουμε μία γνώμη, ενώ το thanks θα χρησιμοποιείται όταν το μήνυμα ή κυρίως το συνημμένο κάποιου θα είναι πραγματικά σημαντικό και χρήσιμο για μας.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά και πάλι υπάρχει το πρόβλημα της επιμέρους συμφωνίας (κάποιος συμφωνεί με μέρος του μηνύματος αλλά διαφωνεί ή αδιαφορεί για άλλο). Νομίζω οτι πάμε σε πολύ λεπτομέρειες έτσι. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε ίσως να υπάρχει και "Διαφωνώ" κτλ.

και το τελευταίο για ποιό λόγω μετριώνται τα thanks που παίρνουμε;;;... τι είναι αυτό κριτήριο προσφοράς;;;;;

Δεν είναι κριτήριο προσφοράς (για μένα τουλάχιστον). Ο μετρητής υπήρχε σαν προεπιλεγμένη δυνατότητα της λειτουργίας του κουμπιού ευχαριστιών (που δεν το κατασκεύασα εγώ προσωπικά). Είναι απλά ένας μετρητής.. όπως ο μετρητής μηνυμάτων. Πολλά μηνύματα δεν σημαίνει απαραίτητα και μεγάλη προσφορά αλλά μπορεί κάποιες φορές να υπάρχει κάποια συσχέτιση. Βλέπεις και κρίνεις. Εάν δημιουργεί πάντως πρόβλημα ο μετρητής να τον αποσύρω.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Οχι για όνομα, μια κουβέντα είπαμε...

εχουμε σοβαρά θεματα να ασχοληθούμε μην ανοιγουμε και άλλα... να το σβήσω άμα είναι
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εγώ προσωπικά επιθυμώ να παραμείνει τουλάχιστον το "κουμπί" του ευχαριστώ στα μηνύματα που έχουν διάφορες επισυνάψεις (ηχητικά αρχεία, κείμενα).
Αν είναι τεχνικά αδύνατη (ή δύσκολη) η επιλεκτική εμφάνιση του εν λόγω "κουμπιού", τι να πω... Μια ιδέα είπα.

Είναι τεχνικά δύσκολο αυτό το πράγμα, πάντως ευχαριστώ.

Δεν ξέρω πολλά πράγματα από Η/Υ αλλά σκέφτομαι: (Από τη στιγμή που ενοχλούν κάποιους) δε θα μπορούσαν οι ευχαριστίες να μην είναι ορατές απ' όλους, αλλά να αποστέλλονται σαν προσωπικό μήνυμα στον ευχαριστούμενο;

Ίσως να γίνεται αυτό αλλά δεν γνωρίζω πώς (θα ήθελε αρκετή δουλειά). Έπειτα πιστεύω οτι αρκετοί επιθυμούν να φαίνονται δημόσια οι ευχαριστίες τους. Εάν θέλει κάποιος να ευχαριστήσει προσωπικά μπορεί πάντα να στέλει ένα ΠΜ στο μέλος που θέλει. Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά, είμαι υπέρ της άποψης να παραμείνει το κουμπί αυτό μόνο για λόγους συντόμευσης ιδιαίτερα σε μηνύματα που περιέχουν κείμενα, ηχητικά αποσπάσματα κλπ. Εάν κάποιος συμφωνεί εν μέρει με ένα μήνυμα ενώ σε κάποια σημεία διαφωνεί, δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιήσει, αλλά να αποστείλλει αναλυτικό μήνυμα με την άποψή του. Για την διευκόλυνσή μας υπάρχει και θεωρώ πρέπον να το χρησιμοποιούμε μόνο γι'αυτήν.

Εκεί που διαφωνώ, είναι η εμφανής καταγραφή στατιστικών με το πόσες φορές έχουν ευχαριστήσει κάποιον τα άλλα μέλη. Αυτό το θεωρώ άσκοπο ουσιαστικά. Καλύτερα να υπάρχει ως μέρος της σύνοψης της όλης δράσης του μέλους μέσα στον πίνακα ελέγχου του και να είναι ορατό μόνο από αυτόν, παρά να φαίνεται δημοσίως, με κίνδυνο στο μέλλον κάποιοι να το θεωρήσουν και στοιχείο τεκμηρίωσης της άποψής τους (υποθετκά πάντα). Απλά δεν βλέπω τον λόγο της δημόσιας εμφάνισής του...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά και πάλι υπάρχει το πρόβλημα της επιμέρους συμφωνίας (κάποιος συμφωνεί με μέρος του μηνύματος αλλά διαφωνεί ή αδιαφορεί για άλλο). Νομίζω οτι πάμε σε πολύ λεπτομέρειες έτσι. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε ίσως να υπάρχει και "Διαφωνώ" κτλ.

Αγαπητέ Δημήτρη, με αφορμή το μήνυμά σου για το διαφωνώ έχω να πω κάποια πράγματα για το φόρουμ μας (που είναι ταυτόχρονα και θέση μου για το thanks).
Υπάρχει ένας πάρα πολύ σημαντικός λόγος γιατί θα έπρεπε να είναι προεπιλεγμένη η δυνατότητα επιδοκιμασίας και όχι αποδοκιμασίας.
Το φόρουμ είναι χώρος συνάντησης φίλων (δεν είναι όλοι φίλοι, αυτό όμως είναι το ιδεατό κι ας το λέμε έτσι, για να το κάνει ο Θεός).Εξ ορισμού λοιπόν, καλό θα είναι να σου παρέχει εργαλεία για να χαιρετίσεις, να επιδοκιμάσεις, να βγάλεις ένα καλό πρόσωπο προς τον άλλο. Με το κουμπί thanks μας δίνεται η ευκαιρία να βγάλουμε κάτι φιλικό και ευχάριστο. σαν να γίνεται η συμφωνία αφορμή για να χαιρετίσεις τον άλλο. Το έχω αισθανθεί πολλές φορές, όταν είδα να με ευχαριστούν στο μήνυμά μου. Είπα «α, ο Βαγγέλης, α να κι ο Φιρφιρής, να κι ο π. Μάξιμος» (τυχαία ονόματα). Ή μπήκα στη διαδικασία να γνωρίσω καλύτερα κάποιον που με ευχαριστούσε. Τέλος πάντων ένιωσα κοντά με κάποιον άνθρωπο και χάρηκα.
Τώρα αν υπήρχε το κουμπί διαφωνίας ως επιλογή (ως δυνατότητα), φαντασθείτε ότι όλα αυτά τα θετικά συναισθήματα θα γύριζαν ανάποδα. Θα λέγαμε «α, πάλι αυτός ο Βαγγγέλης, ή ο Χριστάκης, ή ο π. Μάξιμος, άρα με έχει βάλει στο μάτι κ.ο.κ.»
Κι ας μη μου πει κάποιος ότι δεν φταίει το κουμπί, αλλά ο εγωισμός μου. Φυσικά και φταίει η ανθρώπινη αδυναμία μου, αλλά κάθε ανθρώπινο φόρουμ είναι μια κοινότητα μεταπτωτικών ανθρώπων, έτσι δεν είναι; Ας μας βοηθήσουμε να το ξεπεράσουμε. Πως; Δίνοντας στην παρεξήγηση και την ψυχρότητα λιγότερες (τεχνικές) ευκαιρίες από ό, τι στην συμφωνία, τον χαιρετισμό και την καλοσύνη.
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εγώ πάλι είμαι υπέρ της επιλογής του κουμπιού ευχαριστιών γιατί πολλές φορές όταν συμφωνείς απολύτως με κάποιον, σου αρκεί ένα ευχαριστώ και τίποτα άλλο. Αντίθετα όταν διαφωνείς, το θέμα είναι πιο περίπλοκο. Δηλαδή, υπάρχουν πολλά επίπεδα διαφωνίας. Μπορεί να διαφωνείς ως προς τη διατύπωση, ως προς το περιεχόμενο, να θεωρείς ότι λείπει κάτι, ότι υπάρχει πλεονασμός, ως προς το ύφος κλπ. Όλα αυτά είναι καλό να λέγονται σε καινούριο μήνυμα ώστε να καταλαβαίνει ο άλλος γιατί διαφωνείς. Όσον αφορά τις «παρέες» που κάποιοι ανέφεραν, αν δεν υπήρχε το κουμπί αυτό, απλώς θα γράφαμε ένα νέο μήνυμα στο οποίο θα λέγαμε ότι συμφωνούμε με τον ένα και διαφωνούμε με τον άλλον. Δε νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι δραματικά.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δίνοντας στην παρεξήγηση και την ψυχρότητα λιγότερες (τεχνικές) ευκαιρίες από ό, τι στην συμφωνία, τον χαιρετισμό και την καλοσύνη.

Συμφωνώ.

Δεν έχω κάτι άλλο να πώ σε αυτό το θέμα. Το κουμπί και ο μετρητής παραμένει και επαφίεται στη διάκριση των μελών να το χρησιμοποιούν συνετά. Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το κουμπί "Thanks" είναι και κάτι σαν γκάλοπ. Βλέπεις την απήχηση που έχει κάποιο μήνυμα. Προσωπικά το χρησιμοποιώ σπάνια και όταν θυμάμαι. Όμως, είναι ένας πολύ καλός τρόπος να ευχαριστήσεις τον άλλο χωρίς να γεμίζει μηνύματα το θέμα του forum. Τώρα, αν κάποιοι το χρησιμοποιούνε εσφαλμένα, είναι πρόβλημά τους και όχι του forum, αφού, δόξα τω Θεώ, πλέον φαινόμενα έντονης πόλωσης αντιμετωπίζονται στη ρίζα τους και διατηρείται το κλίμα υγιές.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γνωρίζω ὅτι σήμερα ἔκλεισε ἡ δημοσκόπηση καί ἡ ἀπόφαση ἐλήφθη.
Θά ἤθελα ὅμως νά ἐπισημάνω κάτι πού δέν σχολιάστηκε στά παραπάνω.
Ἔχετε προσέξει (κι ἄν ὄχι, προσέξτε το) ὅτι, ὅταν βάζουμε ἕνα "ευχαριστώ", ἀμέσως ἐμφανίζεται ἕνα κουμπί πού λέει "απόσυρε ευχαριστήριο".
Ὅποιοι, λοιπόν, ἔχετε μετανοιώσει γιά κάποιο "ευχαριστώ", σπεύσατε νά τό ἀποσύρετε.

Καί κάτι ἄλλο.
Ἐντελῶς συμπτωματικά, τό κουμπί τοῦ "ευχαριστώ" ἐνεργοποιήθηκε ἀπό τόν Δημήτρη τήν ἡμέρα τῆς ἐγγραφῆς μου, ἤτοι στίς 23-05-2008, πού σημαίνει ὅτι γιά 7 μῆνες λειτουργίας τοῦ φόρουμ δέν ὑπῆρχε.
Τά παλαιά μέλη, πού σ᾿ αὐτούς τούς μῆνες ἔχουν γράψει καί ἀνεβάσει πολύ σημαντικά πράγματα, δέν τούς ἔχει ἀποδοθεῖ αὐτό πού τούς πρέπει. Χωρίς νά σημαίνει αὐτό τίποτε, γνωρίζω δέ ὅτι δέν ἔχουν τέτοια ἀνάγκη, ὅπως ὅλοι μας. Ἀλλά ἐπειδή ὐπάρχει μιά φαινομενική ἀδικία, ἀλλά καί ἀνισότητα, συνιστῶ, ὅταν διαβάζουμε παλαιά θέματα καί μηνύματα, πού πρέπει νά τό κάνουμε, ὅταν ἔχουμε καιρό, γιά νά ἐνημερωνόμαστε ἀφ᾿ ἐνός καί νά μήν ξαναγράφουμε τά ἴδια ἀφ᾿ ἐτέρου, νά βάζουμε καί κανένα "ευχαριστώ" στά παλαιά μηνύματα τά πρό τῆς 23-05-2008.

 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Κι εγώ είμαι υπέρ, αν και δεν πρόλαβα να ψηφίσω. Είναι χρήσιμο το κουμπί σε ευχαριστίες για υλικό που προσφέρει κάποιος στο forum. Η χρήση του σε διάλογο με "μπηχτές" από ένα μέλος σε άλλο πάντως όντως προβληματίζει... Η χρησιμότητά του πάντως είναι μεγαλύτερη από την τυχόν κακή χρήση που ενδεχομένως να του γίνεται, γι' αυτό και γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει τελικά να παραμείνει.
 
Status
Not open for further replies.
Top