Να καταργηθεί η ανώνυμη δημοσίευση;

Να καταργηθεί η δυνατότητα ανώνυμης δημοσίευσης;

  • Ναί, να καταργηθεί

    Votes: 16 34.8%
  • Όχι να μην καταργηθεί

    Votes: 25 54.3%
  • Δε με νοιάζει

    Votes: 5 10.9%

  • Total voters
    46
  • Poll closed .

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Η μη συνομιλία με ανώνυμο είναι απλά και καθαρά ένδειξη δειλίας.

δεν είναι όμως ταυτόχρονα -και κατά κάποιο τρόπο -και ένδειξη δειλίας από κάποιον να μπαίνει σε ένα forum και να γράφει ¨ανωνύμως¨ τις απόψεις του, οι οποίες πολλάκις εκφεύγουν και των ορίων;
Δεν μπορώ να δεκτώ κάποιον ¨ανώνυμα¨να γράφει και να βλέπεις ότι μπορεί να επιδιώκει να έρεθει σε αντιπαράθεση, ή να πουλήσει πνεύμα, ή να το παίξει ανώτερος και ότι γνωρίζει τα πάντα και θεωρεί τους υπολοίπους ως όντα που δεν έχουν γνώσεις κτλ (χωρίς με τα λεγόμενα μου να εννοώ είτε ότι συνέβηκε αυτό - δεν έχω διαβάσει ακόμη όλες τις συζητήσεις στο forum)

εγώ σέβομαι κάποιον ο οποίος, θέλοντας να κρατήσει την ανωνυμία του, γράφει την άποψη του εδώ με κόσμιο τρόπο, μέσα στα πλαίσια. (από ορισμένους, ίσως ακόμη και αυτό να θεωρείτε ως δειλία αλλά εγώ το σέβομαι)

Πάντοτε φιλικά και με αγάπη....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί φίλοι, μια εξήγηση και μια πρόταση.

Α) Είμαι ανώνυμο μέλος, ίσως όχι για όλους. Για δύο μήνες ήμουν επώνυμος (όσοι διάβαζαν μηνύματά μου το Σεπτέμβριο ή τον Αύγουστο θυμούνται το όνομα μου, έχουν άλλωστε γίνει προσωπικές αναφορές σ’ αυτό από τα μέλη του φόρουμ). Μετά έκανα μια απλή αναζήτηση στο Google: έψαξα για δοκιμή το όνομά μου και ανάμεσα σε χιλιάδες εγγραφές η πρώτη ήταν το δικό μου όνομα στο Ψαλτολόγιο και το μήνυμα που είχα γράψει. Τότε διαπίστωσα ότι αυτό θα μου δημιουργούσε προβλήματα κι αποφάσισα να κρατήσω ένα όνομα χρήστη που να με θυμίζει σε όσους το έχουν δει, αλλά να με κρύβει από κάποιον που ψάχνει στο Google.

Θέλω να πω με αυτή την ιστορία ότι υπάρχει μια παράμετρος που δεν έχει αναφερθεί. Όλοι ξέρουμε πώς λειτουργεί το διαδίκτυο και τι μπορεί κάποιος να βρει εκεί. Επειδή δεν υπάρχει τείχος προστασίας, το όνομά μας φαίνεται μέσα στο φόρουμ. Αυτό σημαίνει ότι άνθρωποι που για κάποιο λόγο (οικογενειακό, επαγγελματικό ή γενικότερα κοινωνικό) δεν θα ήθελαν να φαίνεται η συμμετοχή τους, θα είχαν δυσκολία να μπουν επώνυμα. Μπορεί να μη θέλουν να το ξέρει το σπίτι τους, η δουλειά τους, η ενορία τους, η χορωδία τους, ή δεν μπορώ να φανταστώ ποιος.

Β) Επειδή λοιπόν φαντάζομαι ότι είναι πολλοί σαν κι εμένα, στην περίπτωση αυτή έχω να καταθέσω μια πρόταση. Θα μπορούσε να υπάρχει στο φόρουμ ένας προστατευμένος χώρος , στον οποίο θα έχουν πρόσβαση μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη, αλλά όχι και όσοι ψάχνουν γενικά και αόριστα στο δίκτυο κι εκεί να καταχωρούνται τα στοιχεία των ανώνυμων μελών. Τι θα λέγατε γι’ αυτό. (Είναι κατ’ αρχήν εφικτό, αγαπητέ Δημήτρη;)
Έτσι θα αντιμετωπιζόταν και το δικαιολογημένο επιχείρημα περί δειλίας ή περί ύπουλης λειτουργίας κ.λπ.
Ευχαριστώ.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αγαπητοί φίλοι, μια εξήγηση και μια πρόταση.

Β) Επειδή λοιπόν φαντάζομαι ότι είναι πολλοί σαν κι εμένα, στην περίπτωση αυτή έχω να καταθέσω μια πρόταση. Θα μπορούσε να υπάρχει στο φόρουμ ένας προστατευμένος χώρος , στον οποίο θα έχουν πρόσβαση μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη, αλλά όχι και όσοι ψάχνουν γενικά και αόριστα στο δίκτυο κι εκεί να καταχωρούνται τα στοιχεία των ανώνυμων μελών. Τι θα λέγατε γι’ αυτό. (Είναι κατ’ αρχήν εφικτό, αγαπητέ Δημήτρη;)
Έτσι θα αντιμετωπιζόταν και το δικαιολογημένο επιχείρημα περί δειλίας ή περί ύπουλης λειτουργίας κ.λπ.
Ευχαριστώ.

Πολύ καλό. Μπορεί να φαίνεται μόνο το όνομα χρήστη ΑΛΛΑ το σχόλιο κάτω ακριβώς από το όνομα χρήστη να εμφανίζεται μόνο όταν κάποιο μέλος κάνει log in στο φόρουμ. ΕΚΕΙ μπορεί να αναγράφεται το όνομα. Αν τώρα κάποιος το θέλει και στο σημείο "όνομα χρήστη", άλλο αυτό.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ. Δημήτρη γίνεται;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θα μπορούσε να υπάρχει στο φόρουμ ένας προστατευμένος χώρος , στον οποίο θα έχουν πρόσβαση μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη, αλλά όχι και όσοι ψάχνουν γενικά και αόριστα στο δίκτυο κι εκεί να καταχωρούνται τα στοιχεία των ανώνυμων μελών. Τι θα λέγατε γι’ αυτό. (Είναι κατ’ αρχήν εφικτό, αγαπητέ Δημήτρη;)

Είναι εφικτό απ'όσο γνωρίζω.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Πολύ σωστό ακούγεται αυτό και καθόλου ανώνυμο! Πραγματικά μια καλή ιδέα!
 
Αν και γράφω επωνύμως, έχω να καταθέσω κάποιες απόψεις σχετικώς με τις περί υποχρεωτικής επωνυμίας σκέψεις:

α) Δεν νομίζω ότι η αναγραφή προσωπικών στοιχείων (διεύθυνση, Α.Σ.Μ. κ.λπ) θα εμποδίσει κάποιον από του να αποκρύψει την πραγματική του ταυτότητα. Εάν λ.χ. όντως ονομάζομαι Γεώργιος Παπαδόπουλος, ποιος σας εγγυάται ότι τα υπόλοιπα στοιχεία που θα αναρτήσω δεν είναι ειλημμένα στην τύχη από τον τηλεφωνικό κατάλογο; Θα τηλεφωνήσετε στον συγκεκριμένο τηλ. αριθμό για να το επιβεβαιώσετε; Το μόνο βέβαιο είναι ότι δεν είμαι ο μακαρίτης τέως δικτάτωρ...
β) Υπάρχει το -έστω πολύ απομεμακρυσμένο- σενάριο να θέλει κάποιος να βλάψει συνάδελφο ιεροψάλτη με το να αναρτήσει τα στοιχεία του αντιπάλου του (χωρίς ο ίδιος να ξέρει οτιδήποτε), να γράψει στο διαδίκτυο κάποια υβριστικά πράγματα για τον δεσπότη του (λέμε τώρα) και να ρίξει μετά την ευθύνη στον ανυποψίαστο συνάδελφό του. Αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει και με τα σημερινά δεδομένα, όπου η επωνυμία είναι προαιρετική. Μήπως γι΄ αυτό τον λόγο πρέπει να καταργηθεί η επωνυμία;
γ) Πιστεύετε ότι με την κατάργηση της ανωνυμίας θα πάψουν τα ανάρμοστα μηνύματα; Τότε γιατί να μην καταργήσουμε την ... επωνυμία, αφού και επώνυμοι έχουν εκφραστεί μερικές φορές ανάρμοστα;
δ) Αν και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τις διάφορες ομάδες συζητήσεως, θα ήθελα να ρωτήσω: Πιστεύετε ότι υπάρχει άλλος χώρος συζητήσεως, σοβαρός ή μη σοβαρός , όπου θα υπάρχει ένα τέτοιο (ας μου επιτραπεί η έκφραση) αστυνομικό μέτρο;
ε) Είναι βέβαιον ότι κάποια μέλη θα αποχωρήσουν μετά την υπερψήφιση του περί υποχρεωτικής επωνυμίας νόμου. Τα όποια θετικά από την υπερψήφιση του νόμου νομίζετε ότι θα αντισταθμίσουν τα αρνητικά (αποχώρηση μελών);
στ) Τι θα γίνει μ΄εμάς που πελαγοδρομούμε στο διαδίκτυο και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται με τους Η.Υ.; Προσωπικώς, έκανα αρκετό καιρό για να μάθω πώς να στέλλω μηνύματα και κυρίως επισυνημμένα, περισσότερο δε για τα ακούσματα. Αν δεν ήταν μάλιστα ο ξάδελφός μου, δεν θα κατάφερνα καν να εγγραφώ ως μέλος (εκείνος με ενέγραψε μια μέρα που βρέθηκε στο σπίτι μου και τον παρεκάλεσα).
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αν και είναι γνωστές οι θέσεις μου περί υποστήριξης της ανωνυμίας, όχι μόνο εδώ αλλά και γενικά στο internet, υποστηρίζω τη θέση του φίλου Firfiris, δηλ. να φαίνεται στους επισκέπτες μόνο το nickname και εφόσον γραφούν, τότε να βλέπουν και το τυχόν πραγματικό όνομα που θα είναι καταχωρημένο από κάτω, πάντα ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ. Έτσι το πραγματικό όνομα δεν θα είναι προσπελάσιμο από τα google bots. Κάνει κάτι τέτοιο το vbulletin Δημήτρη;

Η δημιουργία υπο-χώρου που θα συζητούν μόνο τα επώνυμα μέλη με βρίσκει αντίθετο: ο καθένας που μπαίνει εδώ πρέπει να έχει ελεύθερη πρόσβαση και στα downloads και στα πάντα, εκτός από τα στοιχεία των μελών (ορθώς νομίζω αποκλείστηκαν) και τα πραγματικά ονόματα.

Επίσης, προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου να πληκτρολογήσει κάποιος το όνομά μου στο Google και να "ανακαλύψει" τις ψαλτικές μου απόψεις, τις οποίες ούτε και θέλω να κρύψω άλλωστε. Το πρόβλημα δημιουργείται από τη στιγμή που δεν συζητάμε καθαρά μουσικά-ψαλτικά, αλλά μπαίνει στη μέση και το προσωπικό στοιχείο, η φαγωμάρα κλπ.

Ο αποκλεισμός δε ανωνύμων μελών θα έχει σίγουρα συνέπεια τη δημιουργία πληθώρας ψεύτικων ονομάτων. Από την άλλη, όποιος δημοσιεύσει κάτι ανάρμοστο, γίνεται από μόνος του περισσότερο ρεζίλι, αν καλύπτεται με την ανωνυμία του. Δεν υπάρχει αποτρεπτικότερο μέσο για ανάρμοστες δημοσιεύσεις από την αναβάθμιση του επιπέδου των συζητήσεων, πράγμα που έγκειται στον καθένα προσωπικά. Αν γίνει αυτό, τότε όλοι θα πέσουν πάνω στον αναρμόστως και ανωνύμως δημοσιεύσαντα και αυτός θα αποτελεί την εξαίρεση. Αν όμως κάποιος του απαντήσει με το ίδιο νόμισμα, θ' ακολουθήσει και δεύτερος και τρίτος, ο άλλος θα πάρει θάρρος και θ' ανοίγει θέμα άσχετο ή προσβλητικό και οι απαράδεκτες δημοσιεύσεις θα γίνουν κανόνας και θα έχουμε πάλι τα παθήματα του παρελθόντος, τα οποία νομίζω μας έγιναν μαθήματα...
 

ixadin

Ηχάδιν
Και εγώ νομίζω ότι δεν κερδίζουμε τίποτα με την υποχρωτική επωνυμία.

Βέβαια, είτε μας αρέσει είτε όχι (δηλαδή πάντα θέλουμε να ξέρουμε ποιος είναι πίσω από τα ψευδώνυμα ή τα μισά ονόματα για να ακολουθήσουμε ειδική τακτική στο... ψάλσιμο:wink:

Πάντως σε άλλα φόρουμ που είμαι γραμμένος, βλέπω ότι οι χρήστες μεταξύ μας αποκαλούμαστε με το ψευδώνυμο του καθενός με ό,τι συνεπάγεται
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Μεχρι τωρα απεφυγα να γραψω το οποιο μηνυμα στο παρων θεμα , γιατι επειδη εγω τασσομαι υπερ της ΠΛΗΡΟΥΣ ΕΠΩΝΥΜΙΑΣ , δεν ηθελα να επηρεασω ισως την γνωμη καποιων μελων .
Μετα ομως και απο το μηνυμα Νο 22 του αγαπητου Γιωργος Μ , θα μου επιτρεψετε να γραψω καποιες σκεψεις και αποψεις μου :
1ον : Βρισκω πολυ καλη την προταση του Γιωργου Μ περι προστατευμενου χωρου . Κατι παρομοιο (οχι ακριβως το ιδιο) εχω προτεινει αρμοδιως .
2ον : Εγω σε ένα φορουμ ΔΕΝ ΕΧΩ προβλημα να δωσω τα στοιχεια μου και βεβαια να τα δωσουν και ΟΛΑ τα μελη . Να ξερω ποιος λεει ότι λεει και σε ποιον απαντω κλπ . Ποιος ειναι (ιερεας ή λαϊκος) . Ειναι ψαλτης (και που) ή οχι . Τι ηλικια εχει . Που μενει .
3ον : Προσωπικα θα ηθελα ενα φορουμ που θα εχουν οσο αναφορα τα οποια ηχητικα (mp3 , video κλπ παρομοια) ανεβαινουν και τα οποια μουσικα κειμενα ,
προσβαση ΜΟΝΟ οι ΕΠΩΝΥΜΟΙ . Εισαι επωνυμος , εχεις προσβαση στα παντα , εισαι ανωνυμος θα βλεπεις μονο τις συζητησεις χωρις να μπορεις να γραψεις , να απαντησεις , να κατεβασεις οτιδηποτε . Σχεδον το εκατο τοις εκατο αυτων που γραφουν ή ανεβαζουν διαφορα πραγματα είναι επωνυμοι (λιγωτερο ή περισσοτερο) . Μελη καταξιωμενα στον χωρο τους (π. Μαξιμος , Διονυσιος , Μαρκελλος , Γιαννοπουλος , Κωνσταντινου , Ιωαννιδης , Μιχαλακης κλπ κλπ) , γραφουν ΕΠΩΝΥΜΑ . Ηδη το φορουμ ξεπερασε τα 1000 μελη . Αν φυγουν και καποιοι (γιατι να φυγουν αν δεν εχουν ‘’κακο’’ σκοπο ;) δεν εχασε η Βενετεια βελονι .

Ισως καποιοι πουν ''οτι διαφορα προβληματα (αγενη μηνυματα κλπ) στο Φορουμ εχουν μεχρι τωρα δημιουργησει μονο επωνυμοι'' .
Απαντω : α) Μα αφου στα διαφορα σοβαρα θεωρητικα (κυριως) θεματα που εχουν συζητηθει στο φορουμ , γραφουν σχεδον μονο ΕΠΩΝΥΜΟΙ , ε αυτοι ειναι λογικο να διαφωνουν και να ''φιλονικουν'' .
β) Φαντασου να γραφει ενα μελος για καποιο θεμα ΕΠΩΝΥΜΑ και να του απαντα καποιος ΑΝΩΝΥΜΑ με αγενη-υβριστικο μηνυμα (αυτο εχει γινει κατα καιρους) . Τι ωραια !!! Να γραφουμε τις αποψεις μας (σωστες ή λαθος) και να μας απαντουν ΑΝΩΝΥΜΑ με τροπο απαραδεκτο οι διαφωνουντες και ουτε γατα ουτε ζημια . Να σε ''βριζουν'' και να μην ξερεις ποιος (ιερεας , λαίκος , ψαλτης ή οχι , νεαρος , ηλικιωμενος , γήϊνος ή εξωγηϊνος ) .

Τωρα για το οτι μπορει να διδονται ψευτικα στοιχεια : Όταν καποιος θελει να γραφτει (ή είναι ηδη γραμμενος) , θα πρεπει να δηλωσει :
Υποχρεωτικα :
1ον : Ονοματεπωνυμον .
2ον : Τοπο διαμονης .
3ον : Ηλικια .
4ον : Ναο που ψαλλει (αν ψαλλει) και αν είναι πρ-λτης , Λαμπαδαριος ,
βοηθος κλπ .
Και προαιρετικα :
5ον : Τηλεφωνο (σταθερο και κινητο) .
6ον : Προσωπικο μεηλ .
Αν τα δωσει ΟΛΑ αυτά , δεν μπορει να τα δωσει ψευτικα , ξερωντας ότι ανα πασα στιγμη θα μπορει να ελεχθει και θα εξευτελισθει (φανερωθει) .

Περα λοιπον απο την ΕΠΩΝΥΜΙΑ την οποια εγω υποστηριζω , με ''ενοχλει'' και κατι αλλο . Το φορουμ εχει περισσοτερα απο 1000!!! μελη . Ποσα απο αυτα ειναι ενεργα (λιγο ή πολυ) ; Αντε ναναι 20-30 μελη , τα ιδια και τα ιδια . Τα υπολοιπα ''ουτε φωνη ουτε ακροαση'' . Παιρνουν μονο και δεν δινουν τιποτα .
Μηπως αυτο δεν ειναι σωστο και τιμιο ; Μηπως τελικα αυτοι ειναι οι ''ξυπνιοι'' του φορουμ ; Σχετικα προτεινω να ισχυσει μια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ελαχιστη ενεργη συμετοχη . Πχ. εστω μια φορα τον μηνα , το μελος να γραφει ή να απαντα σε μηνυμα ή να ανεβαζει κατι (ηχητικο , μουσικο κειμενο κλπ) . Ισως θα μπορουσε να γινει καποια εξαιρεση σε μελη κατω των 25 ετων .

Ισως καποια μελη , λιγα ή πολλα , να μην συμφωνουν με οσα εγραψα . Εγω τις αποψεις μου εγραψα . ΣΕΒΑΣΤΕΣ οι οποιες αντιρησεις ή διαφωνιες .

Εν κατακλειδι : Ενας συνδιασμος της προτασης του φιλου Γιωργου Μ. για ''προστατευμενο'' φορουμ και οσων εγραψα παραπανω , να ικανοποιει τους φιλους .

Και κατι τελευταιο : Μηπως θα πρεπει να ξαναγινει η δημοσκοπηση απο την αρχη , με την προσθηκη της επιλογης της ''προστατευομενης επωνυμιας'' ;

Θα χαρω να εχω τις οποιες αποψεις σας σχετικα με τα ανωτερω .
Ευχαριστω για την ανοχη και την υπομονη σας .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μετα που εστειλλα το υπ αρ. 29 μηνυμα μου στο παρων θεμα , διαβασα τα υπ'
αρ. 26 , 27, 28 μηνυματα και θα ηθελα να γραψω συμπληρωματικα τα εξης :
Δεν ξερω τι ισχυει σε αλλα φορα , μη ψαλτικα , αλλα οτι και να ισχυει με αφηνει αδιαφορο . Το δικο μας , πιστευω σοβαρο φορουμ , οπου κατα καιρους συζητουνται σοβαρα θεματα δεν μπορει να παραλληλιζεται με το τι ισχυει σε αλλα φορα . Πχ. τι σχεση εχει ενα αθλητικο φορουμ (και ασχολουμαι απο 7 ετων με τα αθλητικα δρωμενα) , οπου οι οπαδοι των διαφορων ομαδων , τσακωνουνται και βριζωνται ανωνυμως , με το δικο μας ; Πιστευω οτι η ''μενταλιτε'' του δικου μας φορουμ , απαιτει υποχρεωτικα την ΠΛΗΡΗ και ΑΛΗΘΙΝΗ επωνυμια . Ή ειμαστε σοβαροι και γραφουμε υπευθυνα (και εν γνωσει των συνεπειων οσων γραφουμε , κατι [οι συνεπειες] που μονο με την επωνυμια γινεται) ἠ δεν εχουμε θεση σε αυτο το φορουμ . Γιαυτο και δεν θεωρω ''αστυνομικο'' το μετρο της υποχρεωτικης και αληθινης ανωνυμιας και ουτε καποιο τετοιο μετρο , μου θυμιζει τον οποιονδηποτε δικτακτωρα .
Ευχαριστω .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη,
να ξεκινήσω αντίστροφα, μεταξύ σοβαρού και αστείου: βλέποντας στο μήνυμά σας το όνομά μου ως Γιώργος Μ. (ενώ έχουμε ανταλλάξει προσωπικά μηνύματα και κάπως γνωριζόμαστε ) σχημάτισα την ιδέα ότι ένα πολύ βασικό επιχείρημα κατά της ανωνυμίας είναι ότι προκαλεί αποπροσωποποίηση με ό, τι αυτό συνεπάγεται….

Επί της ουσίας:
Ευχαριστώ ιδιαιτέρως που τιμάτε την πρότασή μου. Θέλω να τονίσω κάτι που πέρασε κάπως απαρατήρητο (ίσως και από εσάς, αν σωστά ερμηνεύω τις απόψεις σας, που τις διάβασα πολύ προσεχτικά). Στόχος της πρότασής μου δεν ήταν τόσο να καλύψει μέλη που έχουν σκοπιμότητα μέσω της ανωνυμίας, αλλά μέλη που έχουν ανάγκη προστασίας. Ίσως τα τελευταία γεγονότα με τις εκατέρωθεν επιθέσεις και απαντήσεις μας παραπέμπουν συνέχεια στην σκοπιμότητα, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Λάβετε παρακαλώ υπόψη σας την παράθεση από το αρχικό μήνυμά μου:

Όλοι ξέρουμε πώς λειτουργεί το διαδίκτυο και τι μπορεί κάποιος να βρει εκεί. Επειδή δεν υπάρχει τείχος προστασίας, το όνομά μας φαίνεται μέσα στο φόρουμ. Αυτό σημαίνει ότι άνθρωποι που για κάποιο λόγο (οικογενειακό, επαγγελματικό ή γενικότερα κοινωνικό) δεν θα ήθελαν να φαίνεται η συμμετοχή τους, θα είχαν δυσκολία να μπουν επώνυμα. Μπορεί να μη θέλουν να το ξέρει το σπίτι τους, η δουλειά τους, η ενορία τους, η χορωδία τους, ή δεν μπορώ να φανταστώ ποιος.


Και επειδή η γνώμη σας έχει βαρύνουσα σημασία, πείτε μας παρακαλώ: υπάρχει όντως τέτοια ομάδα στο φόρουμ, κι αν ναι, δεν χρειάζεται προστασία;
Προσωπικά θα μπορούσα να στείλω ΤΩΡΑ τα στοιχεία μου με π.μ. σε όλα τα μέλη του φόρουμ, που τους νιώθω και αδελφούς μου. Αυτό θα τοκάνω με χαρά. Αλλά πρέπει και να προστατευτώ από τις συνέπειες του γεγονότος ότι το ίδιο το internet είναι κι αυτό ένα τεράστιο φόρουμ, όπου ο καθένας μπορεί να ψάχνει και να βρίσκει ό, τι θέλει (ακόμα λ.χ. και το τι έκανα σήμερα στις 11:00 π.μ. που έστελνα μήνυμα, ενώ έπρεπε, κατ’ αυτόν, να κάνω κάτι άλλο).
Περιμένω την απάντησή σας κι ευχαριστώ.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Περα λοιπον απο την ΕΠΩΝΥΜΙΑ την οποια εγω υποστηριζω , με ''ενοχλει'' και κατι αλλο . Το φορουμ εχει περισσοτερα απο 1000!!! μελη . Ποσα απο αυτα ειναι ενεργα (λιγο ή πολυ) ; Αντε ναναι 20-30 μελη , τα ιδια και τα ιδια . Τα υπολοιπα ''ουτε φωνη ουτε ακροαση'' . Παιρνουν μονο και δεν δινουν τιποτα .
Μηπως αυτο δεν ειναι σωστο και τιμιο ; Μηπως τελικα αυτοι ειναι οι ''ξυπνιοι'' του φορουμ ; Σχετικα προτεινω να ισχυσει μια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ελαχιστη ενεργη συμετοχη . Πχ. εστω μια φορα τον μηνα , το μελος να γραφει ή να απαντα σε μηνυμα ή να ανεβαζει κατι (ηχητικο , μουσικο κειμενο κλπ) . Ισως θα μπορουσε να γινει καποια εξαιρεση σε μελη κατω των 25 ετων...[/B]

Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν όχι έτσι ακριβώς, πάντως ΚΑΠΩΣ να φαίνεται ένα ενδιαφέρον τελος πάντων. Κάποιοι βέβαια μπορεί όντως να μην έχουν κάτι ή τέλος πάντων να έχουν περιορισμένες πηγές.
ΤΟ ΘΕΜΑ είναι να υπάρχει ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και όχι να μπαίνουμε στο φόρουμ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ λες και είναι σουπερμάρκετ!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν όχι έτσι ακριβώς, πάντως ΚΑΠΩΣ να φαίνεται ένα ενδιαφέρον τελος πάντων. Κάποιοι βέβαια μπορεί όντως να μην έχουν κάτι ή τέλος πάντων να έχουν περιορισμένες πηγές.
ΤΟ ΘΕΜΑ είναι να υπάρχει ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και όχι να μπαίνουμε στο φόρουμ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ λες και είναι σουπερμάρκετ!

Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει με αυτούς που έχουν ήδη μπει (ίσως κάποια ειδοποίηση από τον διαχειριστή περί ενεργού συμμετοχής). Για όσους όμως πρόκειται να μπουν υπάρχει ένας ασφαλής τρόπος να φιλτράρεται κάπως η αθρόα εισαγωγή:
Όταν κάποιος ψάχνει για μουσικά κείμενα ή ηχογραφήσεις είναι αλήθεια ότι δελεάζεται από την ιδέα να μπει στο φόρουμ (ομολογώ ότι κι εγώ έτσι μπήκα, γιατί ήθελα να βρω ένα μουσικό κείμενο, ελπίζω στην πορεία να έκανα και τίποτα χρήσιμο). Αν ΟΜΩΣ υπάρχει μια χρονική απόσταση ανάμεσα στην συμπλήρωση των στοιχείων και στην αποδοχή του μέλους στο φόρουμ (π.χ. 10 μέρες), τότε αυτός που θέλει μόνο υλικό και δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το φόρουμ αποθαρρύνεται και δεν ζητάει να μπει. Θα πρέπει με λίγα λόγια να περνάει μια περίοδος κατά την οποία θα είναι σαν δόκιμος κι έτσι στο τέλος της θα φαίνεται αν πραγματικά μπαίνει στο φόρουμ από ενδιαφέρον κι όχι «για ψώνια».
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Vagelis said:
Το φορουμ εχει περισσοτερα απο 1000!!! μελη . Ποσα απο αυτα ειναι ενεργα (λιγο ή πολυ) ; Αντε ναναι 20-30 μελη , τα ιδια και τα ιδια . Τα υπολοιπα ''ουτε φωνη ουτε ακροαση'' . Παιρνουν μονο και δεν δινουν τιποτα .
Μηπως αυτο δεν ειναι σωστο και τιμιο ; Μηπως τελικα αυτοι ειναι οι ''ξυπνιοι'' του φορουμ...
Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν όχι έτσι ακριβώς, πάντως ΚΑΠΩΣ να φαίνεται ένα ενδιαφέρον τελος πάντων. Κάποιοι βέβαια μπορεί όντως να μην έχουν κάτι ή τέλος πάντων να έχουν περιορισμένες πηγές.
ΤΟ ΘΕΜΑ είναι να υπάρχει ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και όχι να μπαίνουμε στο φόρουμ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ λες και είναι σουπερμάρκετ!
Δε μου κάθεται καλά να διαφωνώ με προσωπικό φίλο του αείμνηστου Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου, ούτε με εραστή της τέχνης του αείμνηστου Διακο-Διονύση, αλλά θα το κάνω με πόνο ψυχής...

κ. Βαγγέλη, τα συμπτώματα που αναφέρετε (δηλ. η περιορισμένη ενεργή συμμετοχή σε σχέση με τον αριθμό των εγγεγραμμένων μελών) είναι κανόνας στο internet και θα έλεγα ότι αυτή είναι και η φύση των forums. Το forum μας είναι για να δίνει ελεύθερα το υλικό του, για να βλέπει ο αρχάριος τις συζητήσεις και να ωφελείται, για να μπορεί κάποιος να εκφράσει μια απορία κι ας μην ξαναμπει μετά.
Όλ' αυτά δεν σημαίνουν ότι είναι σούπερ μάρκετ (στο σούπερ μάρκετ πληρώνεις), αλλά δεξαμενή γνώσεων και απόψεων, μια πηγή που ο κάθε ψαλτικά διψασμένος πίνει νερό όποτε διψάσει και όποτε θελήσει. Αν θέλει και μπορεί να συνδράμει, έχει καλώς. Αν δεν θέλει ή δεν μπορεί, πάλι έχει καλώς. Και με μόνη τη συμμετοχή του δείχνει ότι υπάρχουν άτομα που "σερφάρουν" στο διαδίκτυο και αγαπούν τη μουσική μας και μας δίνουν το δικαίωμα να περηφανευόμαστε ότι φτάσαμε τα 1000 μέλη. Και μάλιστα αυτοί που το πανηγυρίζουν περισσότερο είναι οι υποστηρικτές της επωνυμίας! λησμονούν όμως ότι χωρίς την ανωνυμία, αυτό δεν θα συνέβαινε...

Αν θέλουμε λοιπόν να μετράμε όλους όσοι έχουν ενδιαφέρον για τη μουσική μας, έστω και ελάχιστο, και να κάνουμε τη μουσική μας κτήμα όλων, δεν θα πρέπει να φέρνουμε τεχνικά εμπόδια στην εγγραφή, ούτε να απαιτούμε την αναγραφή προσωπικών δεδομένων. Αυτό μου θυμίζει την προσπάθεια ορισμένων να θεωρούν κάπως σαν κτήμα δικό τους την προσφορά μεγάλων ψαλτών του παρελθόντος και να εμποδίζουν την ελεύθερη διακίνησή τους.

Ας μην πέφτουμε στα λαθη για τα οποία κατηγορούμε άλλους. Μήπως κι αυτά που καταθέτουμε εμείς εδώ (είτε ηχογραφήσεις είτε απόψεις) είναι αυστηρά "δικά μας"; Εμείς δεν έχουμε πάρει κάτι ελεύθερα από άλλους; Δεν έχουμε παρακολουθήσει ελεύθερα και ανώνυμα συζητήσεις; "Δωρεάν ελάβετε δωρεάν δότε" λοιπόν. Ας μπαίνει κι ας συμμετέχει ο καθένας με όποιον τρόπο επιθυμεί. Αρκεί να μπαίνει και να συμμετέχει, μεγαλώνοντας την ψαλτική κοινότητα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ΔΤο forum μας είναι για να δίνει ελεύθερα το υλικό του, για να βλέπει ο αρχάριος τις συζητήσεις και να ωφελείται, για να μπορεί κάποιος να εκφράσει μια απορία κι ας μην ξαναμπει μετά.
..........................................................................................
Όλ' αυτά δεν σημαίνουν ότι είναι σούπερ μάρκετ (στο σούπερ μάρκετ πληρώνεις), αλλά δεξαμενή γνώσεων και απόψεων, μια πηγή που ο κάθε ψαλτικά διψασμένος πίνει νερό όποτε διψάσει και όποτε θελήσει. Αν θέλει και μπορεί να συνδράμει, έχει καλώς. Αν δεν θέλει ή δεν μπορεί, πάλι έχει καλώς. Και με μόνη τη συμμετοχή του δείχνει ότι υπάρχουν άτομα που "σερφάρουν" στο διαδίκτυο και αγαπούν τη μουσική μας και μας δίνουν το δικαίωμα να περηφανευόμαστε ότι φτάσαμε τα 1000 μέλη.
...................................................................................................
Μήπως κι αυτά που καταθέτουμε εμείς εδώ (είτε ηχογραφήσεις είτε απόψεις) είναι αυστηρά "δικά μας"; Εμείς δεν έχουμε πάρει κάτι ελεύθερα από άλλους; Δεν έχουμε παρακολουθήσει ελεύθερα και ανώνυμα συζητήσεις; "Δωρεάν ελάβετε δωρεάν δότε" λοιπόν. Ας μπαίνει κι ας συμμετέχει ο καθένας με όποιον τρόπο επιθυμεί. Αρκεί να μπαίνει και να συμμετέχει, μεγαλώνοντας την ψαλτική κοινότητα.

Αγαπητέ φίλε,
η τοποθέτησή σας με την παράθεση και του ευαγγελικού χωρίου, δείχνει να είναι πολύ κοντά στο νόημα του ευαγγελίου περί ανιδιοτελούς προσφοράς.
Σε ένα μόνο σημείο, αλλά βασικό, θα διαφωνήσω με όσα λέτε. Αν τελικά το φόρουμ γίνει τόσο ανοιχτό ώστε να μπαίνει μέσα ο καθένας εύκολα και μετά να φεύγει, θα χαθεί η αίσθηση της κοινότητας, θα έλεγα καλύτερα της οικογένειας που νιώθει κάποιος όταν ξέρει με πόσους και ποιους μιλάει. Είναι νόμος αυτό στη ζωή: κάθε έργο, κάθε σχέση, κάθε πολιτισμός, κάθε τι που μεγαλώνει σε πλάτος χάνει σε βάθος και αντίστροφα.
Και σε κάτι άλλο δεν θα συμφωνήσω: ο αριθμός των επισκεπτών, δεν είναι απαραίτητα κριτήριο για την άνθηση της βυζαντινής μουσικής και λόγος να καμαρώνουμε, απλούστατα γιατί είναι ποσοτικό στοιχείο.

Κατά τ΄άλλα, η ιδέα της ανιδιοτελούς προσφοράς, καθώς και της επιείκειας είναι πολύ σωστή και πνευματική –για ένα τέτοιο φόρουμ- και σας ευχαριστούμε.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη,
να ξεκινήσω αντίστροφα, μεταξύ σοβαρού και αστείου: βλέποντας στο μήνυμά σας το όνομά μου ως Γιώργος Μ. (ενώ έχουμε ανταλλάξει προσωπικά μηνύματα και κάπως γνωριζόμαστε ) σχημάτισα την ιδέα ότι ένα πολύ βασικό επιχείρημα κατά της ανωνυμίας είναι ότι προκαλεί αποπροσωποποίηση με ό, τι αυτό συνεπάγεται….

Επί της ουσίας:
Ευχαριστώ ιδιαιτέρως που τιμάτε την πρότασή μου. Θέλω να τονίσω κάτι που πέρασε κάπως απαρατήρητο (ίσως και από εσάς, αν σωστά ερμηνεύω τις απόψεις σας, που τις διάβασα πολύ προσεχτικά). Στόχος της πρότασής μου δεν ήταν τόσο να καλύψει μέλη που έχουν σκοπιμότητα μέσω της ανωνυμίας, αλλά μέλη που έχουν ανάγκη προστασίας. Ίσως τα τελευταία γεγονότα με τις εκατέρωθεν επιθέσεις και απαντήσεις μας παραπέμπουν συνέχεια στην σκοπιμότητα, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Λάβετε παρακαλώ υπόψη σας την παράθεση από το αρχικό μήνυμά μου:
Και επειδή η γνώμη σας έχει βαρύνουσα σημασία, πείτε μας παρακαλώ: υπάρχει όντως τέτοια ομάδα στο φόρουμ, κι αν ναι, δεν χρειάζεται προστασία;
Προσωπικά θα μπορούσα να στείλω ΤΩΡΑ τα στοιχεία μου με π.μ. σε όλα τα μέλη του φόρουμ, που τους νιώθω και αδελφούς μου. Αυτό θα τοκάνω με χαρά. Αλλά πρέπει και να προστατευτώ από τις συνέπειες του γεγονότος ότι το ίδιο το internet είναι κι αυτό ένα τεράστιο φόρουμ, όπου ο καθένας μπορεί να ψάχνει και να βρίσκει ό, τι θέλει (ακόμα λ.χ. και το τι έκανα σήμερα στις 11:00 π.μ. που έστελνα μήνυμα, ενώ έπρεπε, κατ’ αυτόν, να κάνω κάτι άλλο).
Περιμένω την απάντησή σας κι ευχαριστώ.

Αγαπητε Γιωργος Μπ....ος
Καθε μερα παιρνω και στελνω πολλα ΠΜ , ασε τα τηλεφωνα . Καπου δεν μπορω να θυμαμαι τους παντας και τα παντα (ειναι και η ηλικια) , αν και στην περιπτωση σου πρεπει να θυμαμαι . Αλλα αφου εσυ δεν εγραφες το επιθετο σου , το σεβασθηκα και γιαυτο εγραψα το Γιωργος Μ.
Ρωρας : ''υπάρχει όντως τέτοια ομάδα στο φόρουμ, κι αν ναι, δεν χρειάζεται προστασία;'' . Τι να σου πω . Δεν εχω καταλαβει κατι . Χοραρχης που δεν θελει να το ξερει η χορωδια του , ή αλλοι που δεν θελουν να το ξερει το σπιτι τους , κλπ , εμενα μου φαινεται το λιγωτερο παραξενο . Βεβαια ειναι και θεμα νοοτροπιας ισως και συνηθεια τροπου ζωης . Προσωπικα δεν εκαμα ποτε τιποτα ανωνυμως (και εχω καμει πολλα πραγματα στην ζωη μου) , εκτος ισως στα γυμνασιακα μου χρονια , που ηταν της μοδος τα λεγωμενα λευκωματα οπου γραφαμε μεν με ψευδωνυμο , ομως στο τελος του λευκωματος υπηρχε
πινακας που ελεγε οτι το ταδε ψευδωνυμο ειναι η ταδε ή ο ταδε . Και για να θυμησω καποια πραγματα στους περιπου συνομηλικους μου του φορουμ , να πω (αν και εκτος θεματος και να μου το συγχωρησετε αυτο) οτι υπεγραφα με το ψευδωνυμο ''Λεμυ Κώσιον" . Ποιος ηταν αυτος ; Ενας ηρωας των βιβλιων της εποχης (Μασκα , Μυστηριον κλπ) που ειχε δημιουργησει ο συγραφεας της εποχης Πητερ Τσεϊνη ή Τσενεϊ , ενας Τζι-Μαν , ενας πρακτωρας του FBI , κατι σαν τον πιο συγχρονο Τζεημς Μποντ . Στην οθονη (ασπρομαυρο τοτε σινεμα) τον ενσαρκωνε ο Γαλλοαμερικανος ηθοποιος Εντυ Κωνσταντιν .
Δεν καταλαβαινω λοιπον τετοιες λογικες ''προστασιας για ειδικους λογους'' , αλλα ειπαμε αυτες ειναι καθαρα προσωπικες μου αποψεις . Και δεν φανταζωμαι να υπαρχουν (αν υπαρχουν) πολλα τετοια μελη στο φορουμ . Αντε δυο-τρεις .
Αν εσυ ξερεις κατι περισσοτερο που εγω αγνοω , αν μπορεις ενημερωσε το φορουμ .
Και εγω αν βαλω το ονομα μου στο Γκουγκλ , θα βγουν διαφορες πληροφοριες για μενα . Εμενα δεν με ενοχλει . Ισως να μου ικανοποιει συναισθηματα εγωϊσμου και φιλαρεσκειας . Βεβαια ανθρωπος απο ανθρωπο διαφερει . Και θα τελειωσω με κατι που λεει ο σοφος λαος μας : ''Οποιος δεν θελει χτυπους στο χαλκιδιο δεν παει'' . Ή δεν ειναι ετσι ;
Σε ευχαριστω που ''εξ' αιτιας σου'' , θυμηθηκα και νοσταλγησα πραγματα του παρελθωντος .
Να εισαι καλα .
 

melartia

Μαρία
Θα ήθελα να σημειώσω ότι είναι πολύ όμορφο,νομίζω, κάποιος που μαθαίνει μουσική να έχει πρόσβαση σε αυτό το πλούσιο υλικό που υπάρχει στο "Ψαλτολόγιον" χάρη στην ευγενική διάθεση όσων το έχουν, να το μοιραστούν.. Αλλά υπάρχουν και οι περιπτώσεις μελών που δεν "δημοσιεύουν" απλούστατα γιατί δεν έχουν (ακόμα :wink:) κάποιο μουσικό κείμενο ή ηχογράφηση να ανεβάσουν -κι' ας είναι πάνω από 25 :rolleyes:..
Διαφωνώ με την άποψη οτι όταν ένας άνθρωπος αποδέχεται μια προσφορά έχει τη λογική "σούπερ μάρκετ". Γιατί αντίθετα με αυτό που συμβαίνει εδώ, το "σούπερ μάρκετ" θέλει αντάλλαγμα για το παραμικρό!
Ευχαριστώ :)
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γιώργος Μ.;16960 said:
...(ακόμα λ.χ. και το τι έκανα σήμερα στις 11:00 π.μ. που έστελνα μήνυμα, ενώ έπρεπε, κατʼ αυτόν, να κάνω κάτι άλλο).
Περιμένω την απάντησή σας κι ευχαριστώ.
Αὐτό ἀγαπητέ Γιῶργο «ἀνώνυμε»... δέν μποροῦσα νά τό σκεφτῶ...
Δέν εἴμαστε ἐλεύθεροι ἄνθρωποι, ἐλεύθερα δέν συμμετέχουμε; Ποιός μᾶς ἀναγκάζει;
Ἄν κανείς φοβᾶται τέτοιον ἔλεγχο, τί νά πῶ; Καθείς «κατά τήν καρδίαν αὐτοῦ κρίνει».
Αὐτά δέν μπορῶ νά τά σκεφτῶ. Πορεύομαι ὡς ἑξῆς:
«οὐδὲν γάρ ἐστιν κεκαλυμμένον ὃ οὐκ ἀποκαλυφθήσεται, καὶ κρυπτὸν ὃ οὐ γνωσθήσεται.» (Ματθ. ι΄ 26)
«οὐ γάρ ἐστιν τι κρυπτὸν, ἐὰν μὴ ἵνα φανερωθῇ· οὐδὲ ἐγένετο ἀπόκρυφον, ἀλλ’ ἵνα ἔλθῃ εἰς φανερόν. » (Μάρκ. δ΄ 22)
«οὐ γάρ ἐστιν κρυπτὸν ὃ οὐ φανερὸν γενήσεται, οὐδὲ ἀπόκρυφον ὃ οὐ μὴ γνωσθῇ καὶ εἰς φανερὸν ἔλθῃ. » (Λουκ. η΄ 17)
«οὐδὲν δὲ συγκεκαλυμμένον ἐστὶν ὃ οὐκ ἀποκαλυφθήσεται, καὶ κρυπτὸν ὃ οὐ γνωσθήσεται. » (Λουκ. ιβ΄ 2)
«οὐδεὶς γάρ τι ἐν κρυπτῷ ποιεῖ καὶ ζητεῖ αὐτὸς ἐν παρρησίᾳ εἶναι. εἰ ταῦτα ποιεῖς, φανέρωσον σεαυτὸν τῷ κόσμῳ. » (Ἰω. ζ΄ 4)
«ἀπεκρίθη αὐτῷ Ἰησοῦς· ἐγὼ παρρησίᾳ λελάληκα τῷ κόσμῳ· ἐγὼ πάντοτε ἐδίδαξα ἐν συναγωγῇ καὶ ἐν τῷ ἱερῷ, ὅπου πάντες οἱ Ἰουδαῖοι συνέρχονται, καὶ ἐν κρυπτῷ ἐλάλησα οὐδέν. » (Ἰω. ιη΄ 20)
«ἑκάστου τὸ ἔργον φανερὸν γενήσεται· ἡ γὰρ ἡμέρα δηλώσει· ὅτι ἐν πυρὶ ἀποκαλύπτεται· καὶ ἑκάστου τὸ ἔργον ὁποῖόν ἐστι τὸ πῦρ δοκιμάσει. » (Α΄ Κορ. γ΄ 13)
«τὰ κρυπτὰ τῆς καρδίας αὐτοῦ φανερὰ γίνεται, » (Α΄ Κορ. ιδ΄ 25)
«ἀλλὰ ἀπειπάμεθα τὰ κρυπτὰ τῆς αἰσχύνης, μὴ περιπατοῦντες ἐν πανουργίᾳ μηδὲ δολοῦντες τὸν λόγον τοῦ Θεοῦ, ἀλλὰ τῇ φανερώσει τῆς ἀληθείας συνιστάντες ἑαυτοὺς πρὸς πᾶσαν συνείδησιν ἀνθρώπων ἐνώπιον τοῦ Θεοῦ. » (Β΄ Κορ. δ΄ 2)

Πάντως ἔχω γράψει «ἄς γίνει ὅ, τι τό καλύτερο γιά τό Ψαλτολόγιον». Ὅπως δέν φοβᾶμαι τά παραπάνω, δέν φοβᾶμαι καί τούς ἀνώνυμους.
«Ἀνώνυμοι» μέ «ἀνώνυμοι» διαφέρουν. Δέν μπαίνουν ὅλοι στό ἴδιο τσουβάλι. Ὅπως ὁμοίως καί οἱ «ἐπώνυμοι» ἤ οἱ δῆθεν «ἐπώνυμοι» (τό χειρότερο).
Τά μέτρα ἔχουν ἐνταθεῖ καί ὅλοι ἀντιμετωπίζονται ἀναλόγως. Μάθαμε νά μήν πέφτουμε σέ παγίδες, καί τέλος ὁ καθένας κρίνετε ἀπό τή στάση του. Ἐπίσης ὁ καθένας μας εἶναι ἐλεύθερος νά κρατήσει ὅποια στάση θέλει ἀπέναντι ὅποιων θέλει.

Ἔχω χαρεῖ στόν καιρό πού συμμετέχω, τό πόσοι ἀνώνυμοι τελικά ἀπεκάλυψαν τό ὄνομά τους καί τόν τόπο τους, μετά ἀπό τά αἰσθήματα πού ἔνοιωσαν ἐδῶ μέσα.
Τώρα πού τό σκέπτομαι, ἄν καί ἔχω ψηφίσει σύμφωνα μέ τή στάση τή δική μου, ἄς δίνεται ἡ καλοπροαίρετη εὐκαιρία... καί ἡ κακοπροαίρετη θά φανεῖ καί θά ἀποκοπεῖ...
«Ἔχουν γνῶσιν οἱ φύλακες»....
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Τα περί σούπερ μάρκετ ήταν σχήμα λόγου προς κατανόησιν του τι ήθελα να πω, δηλ:

Δεν είναι ευγενικό κάποιοι (ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ) να μπαίνουν σε ένα χώρο, μμμ, για να δω σήμερα τι έχει, μμμ, καλό, ας το κατεβάσω. Ωραία! Τι άλλα νέα; όλα καλά! Άντε, έχω και άλλες δουλειές...

ΑΥΤΟ εννοούσα :)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Μ.
...(ακόμα λ.χ. και το τι έκανα σήμερα στις 11:00 π.μ. που έστελνα μήνυμα, ενώ έπρεπε, κατʼ αυτόν, να κάνω κάτι άλλο).

Αὐτό ἀγαπητέ Γιῶργο «ἀνώνυμε»... δέν μποροῦσα νά τό σκεφτῶ...
Δέν εἴμαστε ἐλεύθεροι ἄνθρωποι, ἐλεύθερα δέν συμμετέχουμε; Ποιός μᾶς ἀναγκάζει;
Ἄν κανείς φοβᾶται τέτοιον ἔλεγχο, τί νά πῶ; Καθείς «κατά τήν καρδίαν αὐτοῦ κρίνει».

π. Μάξιμε,
δεν έγινα κατανοητός, ίσως γιατί δεν διατύπωσα πολύ σωστά τη σκέψη μου. Ἐφερα ένα απλό παράδειγμα για τις πιθανές επιπλοκές. Εννοούσα ότι αν μπήκες στο Ψαλτολόγιο εν ώρα εργασίας μπορεί να σε ελέγξει ο εργοδότης σου....
Αν και τα χωρία είναι πολύ διαφωτιστικά, η ζωή πάτερ στον κόσμο έχει γίνει ιδιαίτερα σύνθετη.


Προσωπικα δεν εκαμα ποτε τιποτα ανωνυμως (και εχω καμει πολλα πραγματα στην ζωη μου) , εκτος ισως στα γυμνασιακα μου χρονια , που ηταν της μοδος τα λεγωμενα λευκωματα οπου γραφαμε μεν με ψευδωνυμο , ομως στο τελος του λευκωματος υπηρχε πινακας που ελεγε οτι το ταδε ψευδωνυμο ειναι η ταδε ή ο ταδε .

κ. Λιναρδάκη,
(κι ευχαριστώ που με θυμηθήκατε) αν και διηγηθήκατε αυτήν τη γλαφυρή ιστορία χάριν παιδιάς, περιγράφει ακριβώς και το νόημα της πρότασης που έγινε: ένας υπο-χώρος όπου τα ψευδώνυμα θα αντιστοιχίζονται στα πραγματικά ονόματα και στον οποίο θα έχουν πρόσβαση τα μέλη του φόρουμ κι όχι οι εξωτερικοί.
Και κάτι ακόμη, αν μου επιτρέπετε. Όταν είστε πασίγνωστος, δεν φοβάστε την επωνυμία. Δεν ισχύει το ίδιο για μένα τον ευρύτατα άγνωστο.
 
Last edited:
Top