Να διοργανωθούν σεμινάρια ψαλτικής από διακεκριμένους πρωτοψάλτες

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Τι θα λέγατε άν κάποτε μπορούσαν να διοργανωθούν σεμινάρια ψαλτικής από διακεκριμένους πρωτοψάλτες στην ΑΘΗΝΑ ή και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας.
Σας αρέσει ως ιδέα?.Βέβαια θα υπάρξουν δυσκολίες.Ακούω προτάσεις.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εμένα πάντως αυτό, και συγνώμη για την έκφραση, "αρπαχτή" μου ακούγεται....

Δεν ξέρω φυσικά πως το εννοείτε εσείς (και μπορεί όντως να εννοείτε το ακριβώς αντίθετο), αλλά επειδή έχει τύχει να παρακολουθήσω τέτοια μονοήμερα (τι να πεις σε μισή μέρα;...) σεμινάρια που έρχεται ο διακεκριμένος, μιλά κανα 2-3ωρο όχι απαραίτητα επι ενός θέματος, μάλλον επι παντός επιστητού, παίρνει ένα παχυλό ποσό κάνουμε και το βράδυ ένα ξεγυρισμένο τραπέζωμα, δίνει συγχαρητήρια ο ένας στον άλλον και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι! Αυτή είναι η δική μου εμπειρία από τέτοια σεμινάρια...

Πάντως μπορούν να γίνουν και καλύτερα. Για να ευλογήσω και τα γένια (που δεν έχω) μου, να πω ότι υπάρχουν και 2 μεταπτυχιακά τμήματα (εξωπανεπιστημιακά προς το παρόν) για την Βυζαντινή μουσική από το ωδείο Αθηνών. Είναι 3ετούς διαρκείας με απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής το δίπλωμα της Β.Μουσικής. Από τις πιο καλές προσπάθειες πιστεύω. Περισσότερα εδώ.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Καλό το μεταπτυχιακό αλλά δεν είναι για ψάλτες.Εγώ το σεμινάριο το φαντάζομαι κάπως αλλοιώς και όχι απαραίτητα μόνο μιας ημέρας.Μπορεί να είναι και χρονικά εκτενέστερο( π.χ.διήμερο-εβδομαδιαίοκ.λ.π.) Η οργάνωση να γίνει από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Ιεροψαλτών.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Καλό το μεταπτυχιακό αλλά δεν είναι για ψάλτες.Εγώ το σεμινάριο το φαντάζομαι κάπως αλλοιώς και όχι απαραίτητα μόνο μιας ημέρας.Μπορεί να είναι και χρονικά εκτενέστερο( π.χ.διήμερο-εβδομαδιαίοκ.λ.π.) Η οργάνωση να γίνει από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Ιεροψαλτών.

Το συνδικαλιστικό όργανο των ιεροψαλτών είναι μουσικώς αρμοδιότερο επί των ψαλτικών; Και τί σημαίνει δεν είναι για Ψάλτες το Μεταπτυχιακό. Για ποιούς είναι δηλαδή; (Άν εννοείς πως δεν είναι ΜΟΝΟ για ψάλτες, αυτό δεν το κάνει ακατάλληλο για ψάλτες) Επίσης να πω πως το θέμα της ερμηνείας, και περιλαμβάνει πολλούς τομείς αυτό, είναι μείζων στο εν λόγω τμήμα...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τι ακριβώς θέλεις από ένα σεμινάριο για ψάλτες; Να σε μάθεις να ψέλνεις κάποια κομμάτια; Να σου μεταλαμπαδεύσει το "Πατριαρχικό ύφος"; (επειδή όλα αυτά τα έχω ακούσει τα αναφέρω). Κάτι σε στιλ συνεδρίου;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τι θα λέγατε άν κάποτε μπορούσαν να διοργανωθούν σεμινάρια ψαλτικής από διακεκριμένους πρωτοψάλτες στην ΑΘΗΝΑ ή και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας.
Σας αρέσει ως ιδέα?.Βέβαια θα υπάρξουν δυσκολίες.Ακούω προτάσεις.

Να διδαξουν ποιοι , τι , πως που , ποτε , ΠΟΣΟ ;
Τι εννοεις ''διακεκριμενοι'' ; Εμενα στην δικια μου λογικη , καταξιωμενος ειναι
ο ψαλτης που μου αρεσει με τον τροπο που ψαλλει . Ομως σε αλλους αρεσει
αλλος , σε παραλους αλλος κ.ο.κ .
Και τι θα γινει αν οσα μεχρι τωρα εχεις μαθει βασει καποιας ''σχολης'' , ελθει ο
''διακεκριμενος'' και ειναι αλλης ''σχολης'' και σου ανατρεψει αυτα που ξερεις ;


Εμένα πάντως αυτό, και συγνώμη για την έκφραση, "αρπαχτή" μου ακούγεται....

Δεν ξέρω φυσικά πως το εννοείτε εσείς (και μπορεί όντως να εννοείτε το ακριβώς αντίθετο), αλλά επειδή έχει τύχει να παρακολουθήσω τέτοια μονοήμερα (τι να πεις σε μισή μέρα;...) σεμινάρια που έρχεται ο διακεκριμένος, μιλά κανα 2-3ωρο όχι απαραίτητα επι ενός θέματος, μάλλον επι παντός επιστητού, παίρνει ένα παχυλό ποσό κάνουμε και το βράδυ ένα ξεγυρισμένο τραπέζωμα, δίνει συγχαρητήρια ο ένας στον άλλον και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι! Αυτή είναι η δική μου εμπειρία από τέτοια σεμινάρια...

ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ !!!

Πάντως μπορούν να γίνουν και καλύτερα. Για να ευλογήσω και τα γένια (που δεν έχω) μου, να πω ότι υπάρχουν και 2 μεταπτυχιακά τμήματα (εξωπανεπιστημιακά προς το παρόν) για την Βυζαντινή μουσική από το ωδείο Αθηνών. Είναι 3ετούς διαρκείας με απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής το δίπλωμα της Β.Μουσικής. Από τις πιο καλές προσπάθειες πιστεύω. Περισσότερα εδώ.

Αον : Γιατι παρακαλω ''ευλογεις τα γενια σου'' ; Προλαβες και κει και τα παρακολουθησες ; Μεγαλε (με την καλλιτερη καλη ενοια) δεν παιζεσαι !!

Βον :Αυτα τα ''μεταπτυχιακα τμηματα'' , ερωτω (και δεν ειναι ΚΑΜΙΑ αιχμη για
ΚΑΝΕΝΑ , διδασκοντα ή διδασκομενο , απλα μη ξερωντας λεπτομερειες
σχετικα , εκφραζω απλες αποριες ) :
1ον :Υπαρχουν διδακτρα και αν ναι τι ποσον και για ποσες ωρες διδασκαλιας ;
2ον :Εχω πει σε αλλο μηνυμα στο φορουμ , πως το ψαλλειν ειναι κατ'αρχην τεχνη και μετα ολα τα αλλα . Αυτα τα ''μεταπτυχιακα'' κανουν τον διδασκομενο
καλλιτερο ψαλτη (εννοω στην πραξη πανω στο αναλογιο) ή καλλιτερο
επιστημονα ;

Γον :Και μια παρατηρηση : Γνωριζω (και πιστευω και εσυ-εσεις) αρκετους ΜΗ
ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΧΟΥΣ που ειναι πολυ καλλιτεροι (παντα για την πραξη μιλαω) , απο αρκετους ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΧΟΥΣ . Γιατι αυτοι να αποκλειωνται ; !!!
Μηπως αυτα τα ''μεταπτυχιακα'' απευθυνονται σε ''επιστημονες'' (ερευνητες
κλπ οποτε ΝΑΙ ειναι ΧΡΗΣΙΜΑ) και οχι σε ψαλτες εν αναλογιω ; Βεβαια δεν γνωριζω αναλυτικα την διδακτεα υλη . Οταν και αν την πληροφορηθω , να
διαγραψω ή να μετατρεψω την ερωτηση αυτη .

Και επαναλαμβανω : ΚΑΜΙΑ αιχμη για ΚΑΝΕΝΑ . Πολυ αξιολογη προσπαθεια
απο τους διδασκοντες και μπραβο τους . Οι επιφυλαξεις (εξ'ου και οι ερωτησεις-αποριες) μου ειναι αν βοηθουν στην καλλιτερη ''θεωρια'' ή στην
καλλιτερη ''πραξη'' ; Ισως μου πειτε και στα δυο . ΜΑΚΑΡΙ .


------------------------------------------------------------------------

Και επ' ευκαιρια και απευθυνωμενος σε ολα τα μελη : Καποιος που παρακολουθει ΟΛΟ τον κυκλο εκμαθησης της Β.Μ. , σε ωδεια ή σχολες ή σε
αλλο δασκαλο , γινεται καλος ψαλτης μονο αν δωσει εξετασεις (δηλαδη ενα
σωρο χρηματα) και παρει διπλωμα ; Μονο τοτε θα εχει μαθει να ψαλλει ; Μονο
αν θα παρει το ''χαρτι'' (που πολλες φορες το υπογραφουν ατομα που μονο
ψαλτες δεν ειναι !!! ) ; Αν καποιος δεν εχει ''πτυχιοδιπλωματα'' δεν μπορει να ειναι καλος ψαλτης (ας μην παραθεσω ΣΩΡΕΙΑ παραδειγματων) ή δεν μπορει ο
ιδιος να μαθει σε καποιο να ψαλλει ;

--------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ΟΛΟΥΣ .
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Επειδή απ' ότι είδα στο σχετικό πρόγραμμα του ωδείου γιά μπορέσει κάποιος να συμμετάσχει πρέπει να έχει τίτλους ανωτερους του πτυχίου ιεροψάλτου ήτοι δίπλωμα βυζαντινής μουσικής κ.λ.π. και γι'αυτό εγώ μίλησα ότι δεν είναι για ψάλτες ,χωρίς βέβαια να θέλω να πω ότι όσοι έχουν τέτοιους ανώτερους τίλους δεν μπορεί να είναι και δεν είναι ψάλτες
Τώρα ως προς τα υπόλοιπα το συζητάμε.Με το νά ακούσεις κάποιες απόψεις από τους κατά κοινή ομολογία και αποδοχή καλούς ψάλτες με μακροχρονη εμπειρία στο αναλόγιο δεν νομίζω ότι θά βλάψει κανέναν.Βέβαια 'οποιος θέλει θα μπορεί να το παρακολουθεί εξυπακούεται ότι θα είναι προαιρετικό.Νομίζω ότι είναι παρα πολλοί που μπορούν να μας προσφέρουν τις εμπειρείες και τις γνώσεις τους.
Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ιδιαίτερα στον κ.Βασίλη Ζάχαρη που είναι βασικό στέλεχος του forum αλλά και στους άλλους Βασίληδες μέλη γιά να μην παρεξηγηθώ,Υγεία ατομική και οικογενειακή και ότι επιθυμεί έκαστος.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αον : Γιατι παρακαλω ''ευλογεις τα γενια σου'' ; Προλαβες και κει και τα παρακολουθησες ; Μεγαλε (με την καλλιτερη καλη ενοια) δεν παιζεσαι !!
Ναι πρόλαβα αλλά δεν το έχω τελειώσει ακόμα, χρωστάω εργασίες...:eek:
Βον :Αυτα τα ''μεταπτυχιακα τμηματα'' , ερωτω (και δεν ειναι ΚΑΜΙΑ αιχμη για
ΚΑΝΕΝΑ , διδασκοντα ή διδασκομενο , απλα μη ξερωντας λεπτομερειες
σχετικα , εκφραζω απλες αποριες ) :
1ον :Υπαρχουν διδακτρα και αν ναι τι ποσον και για ποσες ωρες διδασκαλιας ;
2ον :Εχω πει σε αλλο μηνυμα στο φορουμ , πως το ψαλλειν ειναι κατ'αρχην τεχνη και μετα ολα τα αλλα . Αυτα τα ''μεταπτυχιακα'' κανουν τον διδασκομενο
καλλιτερο ψαλτη (εννοω στην πραξη πανω στο αναλογιο) ή καλλιτερο
επιστημονα ;
Γον :Και μια παρατηρηση : Γνωριζω (και πιστευω και εσυ-εσεις) αρκετους ΜΗ
ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΧΟΥΣ που ειναι πολυ καλλιτεροι (παντα για την πραξη μιλαω) , απο αρκετους ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΧΟΥΣ . Γιατι αυτοι να αποκλειωνται ; !!!
Μηπως αυτα τα ''μεταπτυχιακα'' απευθυνονται σε ''επιστημονες'' (ερευνητες
κλπ οποτε ΝΑΙ ειναι ΧΡΗΣΙΜΑ) και οχι σε ψαλτες εν αναλογιω ; Βεβαια δεν γνωριζω αναλυτικα την διδακτεα υλη . Οταν και αν την πληροφορηθω , να
διαγραψω ή να μετατρεψω την ερωτηση αυτη .
Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
Και επ' ευκαιρια και απευθυνωμενος σε ολα τα μελη : Καποιος που παρακολουθει ΟΛΟ τον κυκλο εκμαθησης της Β.Μ. , σε ωδεια ή σχολες ή σε
αλλο δασκαλο , γινεται καλος ψαλτης μονο αν δωσει εξετασεις (δηλαδη ενα
σωρο χρηματα) και παρει διπλωμα ; Μονο τοτε θα εχει μαθει να ψαλλει ; Μονο
αν θα παρει το ''χαρτι'' (που πολλες φορες το υπογραφουν ατομα που μονο
ψαλτες δεν ειναι !!! ) ; Αν καποιος δεν εχει ''πτυχιοδιπλωματα'' δεν μπορει να ειναι καλος ψαλτης (ας μην παραθεσω ΣΩΡΕΙΑ παραδειγματων) ή δεν μπορει ο
ιδιος να μαθει σε καποιο να ψαλλει ;
Ψάλτης δεν γίνεται κανείς από ένα χαρτί διπλώματος ή ένα μεταπτυχιακό σεμινάριο ή δύο διδακτορικά ΜΟΝΟ. Ψάλτης γίνεται κανείς στο ψαλτήρι κοντά σε δάσκαλο. Τα υπόλοιπα είναι μεν χρησιμότατα αλλά πρέπει να έχει προηγηθεί αυτό για να έχουμε ένα σωστό ψάλτη.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ΟΛΟΥΣ .
Επίσης
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Επειδή απ' ότι είδα στο σχετικό πρόγραμμα του ωδείου γιά μπορέσει κάποιος να συμμετάσχει πρέπει να έχει τίτλους ανωτερους του πτυχίου ιεροψάλτου ήτοι δίπλωμα βυζαντινής μουσικής κ.λ.π. και γι'αυτό εγώ μίλησα ότι δεν είναι για ψάλτες ,χωρίς βέβαια να θέλω να πω ότι όσοι έχουν τέτοιους ανώτερους τίλους δεν μπορεί να είναι και δεν είναι ψάλτες
Απ' αυτή την λογική έχεις ένα δίκιο. Αν και πολλοί πλέον ψάλτες έχουν δίπλωμα.
Τώρα ως προς τα υπόλοιπα το συζητάμε.Με το νά ακούσεις κάποιες απόψεις από τους κατά κοινή ομολογία και αποδοχή καλούς ψάλτες με μακροχρονη εμπειρία στο αναλόγιο δεν νομίζω ότι θά βλάψει κανέναν.Βέβαια 'οποιος θέλει θα μπορεί να το παρακολουθεί εξυπακούεται ότι θα είναι προαιρετικό.Νομίζω ότι είναι παρα πολλοί που μπορούν να μας προσφέρουν τις εμπειρείες και τις γνώσεις τους.
ΟΚ.
Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ιδιαίτερα στον κ.Βασίλη Ζάχαρη που είναι βασικό στέλεχος του forum αλλά και στους άλλους Βασίληδες μέλη γιά να μην παρεξηγηθώ,Υγεία ατομική και οικογενειακή και ότι επιθυμεί έκαστος.
Να είστε καλά! Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά!
 
Top