[Ψάχνω] Να ανεβω σε ενα αναλογιο κοντα σε καποιον ψαλτη

V

vion

Guest
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!!
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΑΛΤΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!!
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΑΛΤΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Γιατί δεν πηγαίνετε στο ψαλτήρι του δασκάλου σας; Νομίζω (αν δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα) είναι το καλύτερο και για την εκμάθηση της μουσικής αλλά και για την προσωπική σχέση σας με το δάσκαλό σας.
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Γιατί δεν πηγαίνετε στο ψαλτήρι του δασκάλου σας; Νομίζω (αν δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα) είναι το καλύτερο και για την εκμάθηση της μουσικής αλλά και για την προσωπική σχέση σας με το δάσκαλό σας.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑ
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Για το λόγο ό,τι είσαι αρχάριος και το πιο πιθανό να μην έχεις ακόμη διαμορφώσει γνώμη για το ποιο ύφος σ'αρέσει καλύτερα, και γω θα σου πρότεινα να πας στον δάσκαλο σου. Όταν περάσει ο καιρός και έρθει το πλήρωμα του χρόνου θα πας σ' αυτόν που σε εκφράζει καλύτερα. Εγώ π.χ. όταν είμουν στα Νότια Προάστια πήγαινα τις περισσότερες φορές στον κ. Παϊκόπουλο στον Ι.Ν. Αγ. Σπυρίδονα Αιγάλεω, (εδώ θέλω να εύχαριστήσω τον κ.Παικόπουλο που με δέχτηκε στο ψαλτήρι του, το θεωρώ μεγάλη τιμή) αλλά γύρισα και σχεδόν όλες τις εκκλησίες της Νίκαιας και μερικές του Πειραία. Μόνο όρεξη να έχεις λοιπόν, καλές σπουδές σου εύχομαι!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Συμφωνώντας με τους προγράψαντες, δεν υπάρχει πιο εύστοχη επιλογή από το αναλόγιο του δασκάλου, όπου η θεωρία και η πράξη όπως την αντιλαμβάνεται και σας την μεταφέρει το ίδιο πρόσωπο, παίρνει σάρκα και οστά, διότι η ψαλτική ως τέχνη ελληνική έχει μία ποικιλότητα τέτοια στο πως την βλέπει ο καθένας εκφραστής της, που φτάνει και στα όρια του άσχετου (και της παράνοιας πολλές φορές). Αργότερα, εφόσον υπάρχει όρεξη και θέληση για αναζήτηση και άλλων ηχοχρωμάτων για συγκρίσεις, πράττετε ανάλογα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὡραῖες οἱ παρατηρήσεις σας, ἀλλά γιά νά μήν ἀναλίσκεσθε, θά πρότεινα νά μᾶς πεῖ ποιόν ἔχει δάσκαλο ἤ πού σπουδάζει βυζαντινή μουσική, νά δεῖτε ἡλικία (ἀπό προφίλ) καί νά δεῖτε τό προηγούμενο μήνυμα του (θέμα) πρίν ἀπό ἑνάμισυ μήνα. Μηνιαίως φαίνεται αὐξάνονται τά ἔτη...

ΥΓ. Ἀπορῶ πῶς δέν «γρίνιαξε» ὁ Τσακίρογλου γιά νά ἀσαφῆ νότια...


 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
π. Μάξιμος;112455 said:

Ὡραῖες οἱ παρατηρήσεις σας, ἀλλά γιά νά μήν ἀναλίσκεσθε, θά πρότεινα νά μᾶς πεῖ ποιόν ἔχει δάσκαλο ἤ πού σπουδάζει βυζαντινή μουσική, νά δεῖτε ἡλικία (ἀπό προφίλ) καί νά δεῖτε τό προηγούμενο μήνυμα του (θέμα) πρίν ἀπό ἑνάμισυ μήνα. Μηνιαίως φαίνεται αὐξάνονται τά ἔτη...

ΥΓ. Ἀπορῶ πῶς δέν «γρίνιαξε» ὁ Τσακίρογλου γιά νά ἀσαφῆ νότια...



Σας βρίσκω σωστό. Την ευχή σας!

Υ.Γ. επιτέλους ..μου έφυγε και το νέο μπροστά από το μέλος...ουφ λέω δεν θα <<παλιώσω>> ποτέ!
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

ΥΓ. Ἀπορῶ πῶς δέν «γρίνιαξε» ὁ Τσακίρογλου γιά νά ἀσαφῆ νότια...

Αφού το έχω ξανακάνει στο παρελθόν, είπα να μην επαναλαμβάνομαι :).
 
V

vion

Guest
Καλησπερα σας!! και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!πολυ σωστα ειπατε οτι εχω ξανακανει την ιδια ερωτηση πριν απο καποιο διαστημα αλλα δεν ειχα την απαντηση απο καποιο αναλογιο!!
Βεβαιως δεν ισχυει οτι το καθε μηνα αυξανονται και τα ετη διοτι οπως ξερω και απο τα φοιτητικα μου χρονια οταν τελειωνεις ενα ετος και διανυεις το δευτερο ολοι ξερουμε οτι εισαι στο δευτερο ασχετα αν δεν εχει τελειωση το ετος η εισαι στην αρχη!!αρα λοιπον οπως ειπα στην αρχη του μυνηματος μου ειμαι στο δευτερο ετος.Σας ευχαριστω πολυ οσοι μου απαντησαν οσο για τον δασκαλο μου δεν ψελνει σε καποιον ναο αλλα μονο διδασκει στο ωδειο!!θα ηθελα αν ακομα υπαρχει κατι απο τα νοτια προαστεια (ηλιουπολη,καρεας,αργυρουπολη,γλυφαδα)να μου απαντησουν!!!
 
Top