Νέο προπτυχιακό εξ αποστάσεως πρόγραμμα «Βυζαντινή Μουσική – Ψαλτική Τέχνη» από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Diogenes

Νέο μέλος
Από την ιστοσελίδα pemptousia.gr (https://www.pemptousia.gr/2019/10/n...-techni-apo-to-evropaiko-panepistimio-kiprou/):
Το Τμήμα Τεχνών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου προσφέρει από τη φετινή ακαδημαϊκή χρονιά το καινοτόμο προπτυχιακό πρόγραμμα εξ αποστάσεως στο πεδίο της «Βυζαντινής Μουσικής – Ψαλτικής Τέχνης», το οποίο καλύπτει το νευραλγικό γνωστικό αντικείμενο της Ανατολικής Εκκλησιαστικής Μουσικής στο τρίπτυχο της ιστορίας, θεωρίας και πράξης. Το πλαίσιο των μουσικών σπουδών του προγράμματος απευθύνεται σε έναν ευρύτατο χώρο επιστημονικών ενδιαφερόντων, ενώ παράλληλα καλύπτει ένα σημαντικό κενό στις τρέχουσες εκπαιδευτικές ανάγκες στο χώρο της Ψαλτικής. Το νέο αυτό Πρόγραμμα έχει πιστοποιηθεί από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης της Κύπρου και θα προσφέρεται στην ελληνική γλώσσα. Απευθύνεται τόσο σε αρχάριους που αγαπούν τη μουσική όσο και σε προχωρημένους ή ακόμα και σε κατόχους διπλώματος της Βυζαντινής Μουσικής, καθώς, ενώ προετοιμάζει τους αρχαρίους φοιτητές, παράλληλα αναπτύσσει έναν εξειδικευμένο κύκλο σπουδών με βασικό στόχο την Εκκλησιολογική Ψαλτική, Μουσικολογική και Επιστημονική κατάρτιση σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

imagew-1.jpg


Η πρωτοτυπία του Προγράμματος βασίζεται κυρίως στη διδασκαλία της ζώσας προφορικής παράδοσης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, το Οικουμενικό Πατριαρχείο, από διακεκριμένους Οφικιάλιους Πρωτοψάλτες που αποτελούν τον βασικό κορμό του διδακτικού δυναμικού, το οποίο συνδιαμορφώνεται από εξειδικευμένους ακαδημαϊκούς επιστήμονες των θεολογικών ειδικοτήτων. Η διαφοροποίηση του από τα όποια διεθνή πανεπιστημιακά προγράμματα «Βυζαντινής Μουσικολογίας» και η ένταξη ενός μεγάλου αριθμού εξειδικευμένων μουσικών, αλλά και θεολογικών μαθημάτων, καθιστούν το συγκεκριμένο εγχείρημα ως ένα σημαντικό διεθνές πρωτοποριακό Πρόγραμμα. Το πρόγραμμα αναμένεται να συνεισφέρει ουσιαστικά ώστε να διαφυλαχθεί το ύφος και η παρακαταθήκη της εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής-Ψαλτικής Τέχνης.

Στο Πρόγραμμα προβλέπονται υποχρεωτικά μαθήματα Θεωρίας και Πράξης όπως Διδασκαλία (θεωρητική και εφαρμοσμένη) της ψαλτικής τέχνης σε όλα τα γένη μελοποιίας, από τα εκφωνητικά και απαγγελτικά, τα σύντομα και αργά ειρμολογικά μέλη, στιχηραρικά (παλαιά και νέα), μέχρι τα κλασικά μαθήματα του παπαδικού και καλοφωνικού γένους, Ιστορία της βυζαντινής μουσικής, Εισαγωγή στην παιδαγωγική της ψαλτικής τέχνης, Συγκριτική θεωρία με την εξωτερική μουσική κα.

Παράλληλα, προβλέπονται υποχρεωτικά μαθήματα που υποστηρίζουν την Θεολογική πληρότητα του Προγράμματος όπως η Υμνολογία, η Εορτολογία / Αγιολογία, Ζητήματα Τυπικού, Αξιοποίηση των Σύγχρονων Ψηφιακών Μέσων στην Ψαλτική και άλλα.

Για περισσότερ πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν την ιστοσελίδα προπτυχιακού προγράμματος«Βυζαντινή Μουσική – Ψαλτική Τέχνη» https://euc.ac.cy/el/programs/bachelor-byzantine-music-online/ ή να επικοινωνήσουν με λειτουργό του Γραφείου Εισδοχής στο τηλέφωνο 22713000 ή info@euc.ac.cy



Διαβάστε εδώ το ενημερωτικό τρίπτυχο για την ολοκληρωμένη μορφή του Προγράμματος
 

Diogenes

Νέο μέλος
Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο στο +35722713000. Η κυρία δεν μπορούσε να μου απαντήσει τις απορίες μου. Ούτε πόσες ώρες διδασκαλίας ανά εβδομάδα, ούτε πόσο θα είναι το κόστος, ούτε ποιοι θα είναι οι καθηγητές. Μου είπε ότι θα με «πάρει τηλέφωνο ο αρμόδιος καθηγητής». Περιμένω.
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Από όσα κατάφερα να μάθω, το κόστος ανέρχεται στα 912 ευρώ το μάθημα. Για το πτυχίο (240 ECTS) θα πρέπει να συμπληρωθούν 40 μαθήματα των 6 ECTS. Ωστόσο για όσους εγγραφούν για το χειμερινό εξάμηνο το οποίο ξεκινά κάπου στα τέλη Οκτωβρίου 2019, το κόστος ανα μάθημα θα είναι 456 για όλα τα χρόνια φοίτησης.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εν ολίγοις, όσοι εγγραφούν τώρα θα 'χουν την προνομιακή τιμή των 18240€ για να βγάλουν τη σχολή, αν περάσουν όλα τα μαθήματα με την πρώτη, ενώ όσοι χάσουν την ευκαιρία θα δώσουν ακριβώς τα διπλά (36480€)...
 

Diogenes

Νέο μέλος
Πριν από μία ώρα πήρα τηλέφωνο στην γραμματεία. Η κυρία με την οποία είχα μιλήσει χθες μου είπε ότι ακόμη δεν γνωρίζει ποιοι θα είναι οι καθηγητές που θα διδάξουν και ότι θα με πάρει τηλέφωνο την ερχόμενη Δευτέρα. Θα περιμένω. Ίδωμεν
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...την ερχόμενη Δευτέρα. ...
Κάτι θά ἤξερε...
http://iaath.gr/content/ptd-kai-arh...programmatos-vyzantini-moysiki-psaltiki-tehni

[https://www.romfea.gr/ekklisia-ella...programmatos-buzantini-mousiki-psaltiki-texni . Πάντως ἡ Ρομφαία ἀπό 16/10 ἔγραφε ὅτι: Περισσότερες πληροφορίες θα έχουμε τις επόμενες μέρες μέσω της Romfea.gr από τον συντονιστή του προγράμματος Αρχιμανδρίτη Θεολόγο Αλεξανδράκη και τους ελλογιμότατους καθηγητές αυτού. ]
 
Last edited:

ΠΜΧ

...
(Με τον κίνδυνο να είμαι οφτοπικ... )

Ομολογώ ότι αντιμετωπίζω το όλο εγχείρημα με λίγο σκεπτικισμό.

Αν όντως ισχύουν οι τιμές (και οι υπολογισμοί) όπως αναφέρθηκαν παραπάνω, αυτές θα πρέπει κάπως να δικαιολογούνται. Όχι με την έννοια να λογοδοτήσουν οι υπεύθυνοι, αλλά σε περιόδους κρίσεως το να δίνεις πάνω από €5000/χρόνο για μια σχολή είναι τουλάχιστον περίεργο. Δεδομένου, μάλιστα, ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που μέσω αναλογίου καταφέρνουν να ζουν άνετα, μοιάζει περισσότερο σαν να είναι έξοδα για ένα... ακριβό χόμπυ.

Σε κάθε περίπτωση, περιμένω και τις αναθέσεις των μαθημάτων στους καθηγητές, για να δω λίγο και πώς θα κινηθεί το πρόγραμμα.
 

Diogenes

Νέο μέλος
Μόλις τηλεφώνησα με την γραμματεία. Μέχρι αυτήν την στιγμή η κυρία στην γραμματεία δεν γνωρίζει ποιοι θα είναι οι καθηγητές. Ό,τι αφορά το κόστος μου επιβεβαίωσε ότι θα είναι 4560 € ανά έτος.
 

ΠΜΧ

...
Μόλις τηλεφώνησα με την γραμματεία. Μέχρι αυτήν την στιγμή η κυρία στην γραμματεία δεν γνωρίζει ποιοι θα είναι οι καθηγητές. Ό,τι αφορά το κόστος μου επιβεβαίωσε ότι θα είναι 4560 € ανά έτος.
Μα, αφού οι σύνδεσμοι που παρέθεσε ο π. Μάξιμος τους αναφέρουν. Εννοείτε τις αναθέσεις;
 

Diogenes

Νέο μέλος
Ξαναπήρα τηλέφωνο. Η κυρία Αγγελική από την γραμματεία του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου μου είπε: «Μέχρι στιγμής η γραμματεία δεν έχει λάβει καμία ειδοποίηση ποιοι θα είναι οι καθηγητές».
 
Last edited:

emakris

Μέλος
Αν όντως ισχύουν οι τιμές (και οι υπολογισμοί) όπως αναφέρθηκαν παραπάνω, αυτές θα πρέπει κάπως να δικαιολογούνται... Δεδομένου, μάλιστα, ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που μέσω αναλογίου καταφέρνουν να ζουν άνετα, μοιάζει περισσότερο σαν να είναι έξοδα για ένα... ακριβό χόμπυ.
Οι απόφοιτοι, ανεξαρτήτως ταλάντου και γνωριμιών (κυρίως το δεύτερο), θα προσληφθούν σε καλοπληρωμένες θέσεις πρωτοψαλτών και χοραρχών, που θα ιδρυθούν επί τούτου στις μεγάλες Μητροπόλεις. Οπότε π.χ. με 1500 ευρώ το μήνα καθαρά στο χέρι (μόνο για Κυριακές, Όρθρο από το Θεός Κύριος και Λειτουργία, άντε και καμιά Δεσποτική ή Θεομητορική εορτή), σε ένα χρόνο έχεις αποσβέσει τα έξοδα των σπουδών και αρχίζει το καθαρό κέρδος. Διότι θα έχεις μάθει και να ψέλνεις, εκτός των άλλων.
 

tzark

Μέλος
Οι απόφοιτοι, ανεξαρτήτως ταλάντου και γνωριμιών (κυρίως το δεύτερο), θα προσληφθούν σε καλοπληρωμένες θέσεις πρωτοψαλτών και χοραρχών, που θα ιδρυθούν επί τούτου στις μεγάλες Μητροπόλεις. Οπότε π.χ. με 1500 ευρώ το μήνα καθαρά στο χέρι (μόνο για Κυριακές, Όρθρο από το Θεός Κύριος και Λειτουργία, άντε και καμιά Δεσποτική ή Θεομητορική εορτή), σε ένα χρόνο έχεις αποσβέσει τα έξοδα των σπουδών και αρχίζει το καθαρό κέρδος. Διότι θα έχεις μάθει και να ψέλνεις, εκτός των άλλων.
Να ετοιμάζονται οι σημερινοί Πρωτοψάλτες......μόνο με αυτό το Πτυχίο θα έχουν αναλόγιο στις μεγάλες Μητροπόλεις....!!!!!
 

Μάριος

Μέλος
Νομίζω ότι δεδομένου του τί προσφέρει, ένα πτυχίο εξ αποστάσεως για ένα αντικείμενο με μηδενική ζήτηση στην αγορά εργασίας, η τιμή είναι εξωπραγματική. Σχεδόν 40.000€ για ένα χαρτί είναι απλά αστείο σήμερα.

Ουσιαστικά νομίζω ότι απευθύνεται σε κάποιον σχετικά ευκατάστατο που από αγάπη στη βυζαντινή μουσική και μεράκι θα αποφασίσει να εγγραφεί και να ακολουθήσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών αλλά και πάλι νομίζω ότι με πολύ λιγότερα χρήματα θα μπορούσε κάποιος να αποκομίσει πολύ περισσότερα αν απευθυνόταν προσωπικά σε κάποιον δάσκαλο δικής του επιλογής τον οποίο θα παρακολουθούσε ζωντανά και στο ψαλτήρι.

Ο δε πλούτος υλικού στο internet, τόσο σε βιβλία όσο και σε site σαν το Ψαλτολόγιο όπου η εγκυκλοπαιδική γνώση προσφέρεται αφιλοκερδώς και πλουσίως με κάνει ακόμα πιο σκεπτικό.

Κατά τα άλλα, αν εξαιρέσει κανείς το κόστος, είναι ενδιαφέρον σαν ιδέα.
 

ΠΜΧ

...
Οι απόφοιτοι, ανεξαρτήτως ταλάντου και γνωριμιών (κυρίως το δεύτερο), θα προσληφθούν σε καλοπληρωμένες θέσεις πρωτοψαλτών και χοραρχών, που θα ιδρυθούν επί τούτου στις μεγάλες Μητροπόλεις. Οπότε π.χ. με 1500 ευρώ το μήνα καθαρά στο χέρι (μόνο για Κυριακές, Όρθρο από το Θεός Κύριος και Λειτουργία, άντε και καμιά Δεσποτική ή Θεομητορική εορτή), σε ένα χρόνο έχεις αποσβέσει τα έξοδα των σπουδών και αρχίζει το καθαρό κέρδος. Διότι θα έχεις μάθει και να ψέλνεις, εκτός των άλλων.
Αν το λέτε ειρωνικά, δεν μπορώ να πω κάτι.

Αν το λέτε σοβαρά, τότε διαφωνώ. Βασικά, πώς γίνεται να είναι ανεξαρτήτως ταλάντου και γνωριμιών από την μια, αλλά από την άλλη οι απόφοιτοι να απορροφώνται σε αναλόγια με υψηλό μισθό (που πλην ελαχίστων εξαιρέσεων σημαίνει και υψηλών απαιτήσεων), χωρίς να παίζει ρόλο το τάλαντο ή η γνωριμία; Επειδή απλά είναι απόφοιτοι αυτής της σχολής; Αποκλείεται. Εκτός κι αν το χαρτί αυτό παίξει τον ρόλο της... γνωριμίας.

Επίσης, μου φαίνονται κάπως θεωρητικές οι εκφράσεις "ΘΑ προσληφθούν" και "ΘΑ ιδρυθούν". Ή γνωρίζετε κάτι εκ των έσω που, πραγματικά, με ανησυχεί ή εκφράζετε ευχής έργον, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι, παρά μόνο ότι κάποιος δεν πάει σε μια ιδιωτική σχολή με τη λογική ότι θα δώσει 20000-40000 και ΘΑ τα "αποσβέσει".

Κοινώς, θεωρώ ότι η σχολή, όπως είπε κι ο κ. Μάριος παραπάνω, απευθύνεται σε κάποιον που έχει πολύ μεράκι για την τέχνη αυτή και που υποχρεούται να είναι και σε σεβαστή οικονομική κατάσταση.

Με συγχωρείτε που το συζητώ από οικονομικής απόψεως, απλώς στενοχωριέμαι γιατί ενώ φαίνεται πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα, η τιμή είναι απαγορευτική για πάρα πολύ κόσμο. Προφανώς δεν έχει κανείς την απαίτηση να το κάνουν αφιλοκερδώς ή να έχουν ελάχιστα κέρδη, πανεπιστήμιο είναι. Απλά επειδή σημείο αναφοράς είναι μια τέχνη που (πρέπει να) είναι λειτούργημα, θαρρώ πως είναι κάπως τραβηγμένο.

Τέλος πάντων, όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο. Καλά να είναι οι άνθρωποι, να ξεκινήσει τη λειτουργία της η σχολή, και βλέπουμε.

Υγ: αγαπητοί συντονιστές, αν κρίνετε ότι παραβαίνω κάποιον κανόνα με το παραπάνω μήνυμά μου, ευχαρίστως να δεχθώ τις καλοπροαίρετες παρατηρήσεις (ή και επιπλήξεις) σας.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Και εγώ ήθελα να ρωτήσω κ. Μακρή, σοβαρολογούσατε ή ειρωνία ήταν; Με συγχωρείτε για την ερώτηση, ο γραπτός λόγος δεν επιτρέπει να τα διακρίνει κανείς αυτά.
 

tzark

Μέλος
Αν το λέτε ειρωνικά, δεν μπορώ να πω κάτι.

Αν το λέτε σοβαρά, τότε διαφωνώ. Βασικά, πώς γίνεται να είναι ανεξαρτήτως ταλάντου και γνωριμιών από την μια, αλλά από την άλλη οι απόφοιτοι να απορροφώνται σε αναλόγια με υψηλό μισθό (που πλην ελαχίστων εξαιρέσεων σημαίνει και υψηλών απαιτήσεων), χωρίς να παίζει ρόλο το τάλαντο ή η γνωριμία; Επειδή απλά είναι απόφοιτοι αυτής της σχολής; Αποκλείεται. Εκτός κι αν το χαρτί αυτό παίξει τον ρόλο της... γνωριμίας.

Επίσης, μου φαίνονται κάπως θεωρητικές οι εκφράσεις "ΘΑ προσληφθούν" και "ΘΑ ιδρυθούν". Ή γνωρίζετε κάτι εκ των έσω που, πραγματικά, με ανησυχεί ή εκφράζετε ευχής έργον, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι, παρά μόνο ότι κάποιος δεν πάει σε μια ιδιωτική σχολή με τη λογική ότι θα δώσει 20000-40000 και ΘΑ τα "αποσβέσει".

Κοινώς, θεωρώ ότι η σχολή είναι, όπως είπε κι ο κ. Μάριος παραπάνω, απευθύνεται σε κάποιον που έχει πολύ μεράκι για την τέχνη αυτή και που υποχρεούται να είναι και σε σεβαστή οικονομική κατάσταση.

Με συγχωρείτε που το συζητώ από οικονομικής απόψεως, απλώς στενοχωριέμαι γιατί ενώ φαίνεται πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα, η τιμή είναι απαγορευτική για πάρα πολύ κόσμο. Προφανώς δεν έχει κανείς την απαίτηση να το κάνουν αφιλοκερδώς ή να έχουν ελάχιστα κέρδη, πανεπιστήμιο είναι. Απλά επειδή σημείο αναφοράς είναι μια τέχνη που (πρέπει να) είναι λειτούργημα, θαρρώ πως είναι κάπως τραβηγμένο.

Τέλος πάντων, όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο. Καλά να είναι οι άνθρωποι, να ξεκινήσει τη λειτουργία της η σχολή, και βλέπουμε.

Υγ: αγαπητοί συντονιστές, αν κρίνετε ότι παραβαίνω κάποιον κανόνα με το παραπάνω μήνυμά μου, ευχαρίστως να δεχθώ τις καλοπροαίρετες παρατηρήσεις (ή και επιπλήξεις) σας.
Θα υπάρξουν μαθαίνω και υποτροφίες.....!!!
 
Top