Νέο ασφαλιστικό σύστημα & Ιεροψάλτες

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Γνωρίζει κάποιος να μας πει με βεβαιότητα το τι ισχύει με την ασφάλεια των Ιεροψαλτών στο νέο ασφαλιστικό σύστημα που προωθεί η παρούσα κυβέρνηση. Ευχαριστώ.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Σιγά μην ασχοληθούν με τους ψάλτες !!!
Ούτε οι Ιεράρχες μας ούτε οι πολιτικοί μας.
Δυό μήνες απλήρωτοι. Και τι έγινε. Δέν έχουν πρόβλημα.
 

anatolikos

Νέο μέλος
Εδώ ούτε Ταμείο Ανεργίας δεν μπαίνεις.

Διότι δεν υπάρχει κωδικός στον ΟΑΕΔ κ η κράτηση από τις εισφορές είναι ούτε 5 € για ΟΑΕΔ.

Τι λέμε τώρα.
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Δεν είναι όλοι ιεράρχες τα ίδια!!βέβαια υπάρχουν λίγοι που εκτιμάν και σέβονται την μουσική μας. Ως επί το πλείστον οι περισσότεροι δεν ξέρουν τίποτα από μουσική και ότι πιάσει το αυτί!!!!τώρα στελεχώνουν τα αναλόγια με κάτι θεούσες της πλάκας και κάτι 20χρονα αγοράκια που νιαουρίζουν!!τουλάχιστον να βάζανε αξιόλογες κοπέλες με φωνές ωραίες δεν θα μιλούσαμε ή να προετοίμαζαν 20χρονα να αναλάβουν μετά από πολυετή προετοιμασία, τώρα κάνουν πρωτοψάλτες 20χρονα και βάζουν κάτι μοιρολογίστρες να ψάλλουν!!άνοιξε πέτρα να διαβώ και τα σχετικά, παρακμή ακμάζουσα!!υπομονή ο καιρός εγγύς!!
 
Last edited:

tzark

Μέλος
Δεν είναι όλοι ιεράρχες τα ίδια!!βέβαια υπάρχουν λίγοι που εκτιμάν και σέβονται την μουσική μας. Ως επί το πλείστον οι περισσότεροι δεν ξέρουν τίποτα από μουσική και ότι πιάσει το αυτί!!!!τώρα στελεχώνουν τα αναλόγια με κάτι θεούσες της πλάκας και κάτι 20χρονα αγοράκια που νιαουρίζουν!!τουλάχιστον να βάζανε αξιόλογες κοπέλες με φωνές ωραίες δεν θα μιλούσαμε ή να προετοίμαζαν 20χρονα να αναλάβουν μετά από πολυετή προετοιμασία, τώρα κάνουν πρωτοψάλτες 20χρονα και βάζουν κάτι μοιρολογίστρες να ψάλλουν!!άνοιξε πέτρα να διαβώ και τα σχετικά, παρακμή ακμάζουσα!!υπομονή ο καιρός εγγύς!!
Πρόσεχε πως μιλάς.....γιατί αυτά δεν πρέπει να ακούγονται εδώ....εγώ ερωτήσεις κάνω και τις σβήνουν ....φυσικά δικό τους είναι το forum!!!
 
Προς leon.:: Βαλτος είσαι? Το ζω καθημερινά με μια που μου χει 《κατσικωθει》. 30 περίπου, 12ποντο τακούνι, τέρμα βαμμένη, στη πένα κ κάθε Κυριακή ράσο ειδικά σχεδιασμένο πάνω της! ΜΩΒ,γκρι,μαύρο, ροζ ότι μπορείς να φανταστείς. Φυσικά με τις ευλογίες του αφεντικού. Από φωνή καλή από μουσική άσχετη. Φαντάσου ήθελε να λέει κάθε Κυριακή το "Αγνή παρθενε " εννοείτε ότι της τα κοψα. Αλλά επειδή έχει κ χρήμα κάνει ότι γουστάρει, κυριολεκτικά μαγαζάκι της. Προερχόμενη βεβαια από μια δασκάλα γνώστη των Αθηνών που όπου σταθεί κ βρεθεί στα συνέδρια βγάζει τα φεμινιστικά της κόμπλεξ. Δυστυχώς όσονουπω θα γίνει μόδα. Υ.Γ. δεν θέλω να δείξω φώτο γιατί πραγματικά θα φριξετε...
 

tzark

Μέλος
Προς leon.:: Βαλτος είσαι? Το ζω καθημερινά με μια που μου χει 《κατσικωθει》. 30 περίπου, 12ποντο τακούνι, τέρμα βαμμένη, στη πένα κ κάθε Κυριακή ράσο ειδικά σχεδιασμένο πάνω της! ΜΩΒ,γκρι,μαύρο, ροζ ότι μπορείς να φανταστείς. Φυσικά με τις ευλογίες του αφεντικού. Από φωνή καλή από μουσική άσχετη. Φαντάσου ήθελε να λέει κάθε Κυριακή το "Αγνή παρθενε " εννοείτε ότι της τα κοψα. Αλλά επειδή έχει κ χρήμα κάνει ότι γουστάρει, κυριολεκτικά μαγαζάκι της. Προερχόμενη βεβαια από μια δασκάλα γνώστη των Αθηνών που όπου σταθεί κ βρεθεί στα συνέδρια βγάζει τα φεμινιστικά της κόμπλεξ. Δυστυχώς όσονουπω θα γίνει μόδα. Υ.Γ. δεν θέλω να δείξω φώτο γιατί πραγματικά θα φριξετε...

Πολλοί θεωρούν......εντάξει προσφέραμε ......είμαστε ιδιοκτήτες της Εκκλησίας. Η Εκκλησία δεν έχει κανένα ιδιοκτήτη.
Μόνο τον Χριστό έχει , και εάν κάποιος προσέφερε , γιατί ο Χριστός του έδωσε τα αγαθά να προσφέρει .
Πάντοτε λοιπόν να έχουμε αναφορά στον Κύριο μας Ιησού Χριστόν.
Και έχοντας αυτή την παρακαταθήκη να καταλάβουμε ότι Αυτός είναι ο Κύριος Αυτός είναι ο Ξενοδόχος και όσοι δεν τον υπολογίζουν Αυτόν..... υπολογίζουν ....όπως λέει ο λαός μας χωρίς τον Ξενοδόχο . Αμήν . Αυτά ...για το αφεντικό.....!!!!!
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Προς leon.:: Βαλτος είσαι? Το ζω καθημερινά με μια που μου χει 《κατσικωθει》. 30 περίπου, 12ποντο τακούνι, τέρμα βαμμένη, στη πένα κ κάθε Κυριακή ράσο ειδικά σχεδιασμένο πάνω της! ΜΩΒ,γκρι,μαύρο, ροζ ότι μπορείς να φανταστείς. Φυσικά με τις ευλογίες του αφεντικού. Από φωνή καλή από μουσική άσχετη. Φαντάσου ήθελε να λέει κάθε Κυριακή το "Αγνή παρθενε " εννοείτε ότι της τα κοψα. Αλλά επειδή έχει κ χρήμα κάνει ότι γουστάρει, κυριολεκτικά μαγαζάκι της. Προερχόμενη βεβαια από μια δασκάλα γνώστη των Αθηνών που όπου σταθεί κ βρεθεί στα συνέδρια βγάζει τα φεμινιστικά της κόμπλεξ. Δυστυχώς όσονουπω θα γίνει μόδα. Υ.Γ. δεν θέλω να δείξω φώτο γιατί πραγματικά θα φριξετε...
πω πω μιλάμε το κορίτσι ψάχνετε!!κατάλαβα ποία εννοείς Δασκάλα!!! λυπάμαι βαθύτατα η ιεραρχία συνεχίζει ύπνο βαθέος , η ομοσπονδία θα κάνει κάτι η κατά τόπους σύλλογοι!!
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Πολλοί θεωρούν......εντάξει προσφέραμε ......είμαστε ιδιοκτήτες της Εκκλησίας. Η Εκκλησία δεν έχει κανένα ιδιοκτήτη.
Μόνο τον Χριστό έχει , και εάν κάποιος προσέφερε , γιατί ο Χριστός του έδωσε τα αγαθά να προσφέρει .
Πάντοτε λοιπόν να έχουμε αναφορά στον Κύριο μας Ιησού Χριστόν.
Και έχοντας αυτή την παρακαταθήκη να καταλάβουμε ότι Αυτός είναι ο Κύριος Αυτός είναι ο Ξενοδόχος και όσοι δεν τον υπολογίζουν Αυτόν..... υπολογίζουν ....όπως λέει ο λαός μας χωρίς τον Ξενοδόχο . Αμήν . Αυτά ...για το αφεντικό.....!!!!!
Η εκκλησία είναι του Χριστού κ πρέπει να έχουμε σύνεση στο πως ενεργούμε όλοι. ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ στο αναλόγιο απαγορεύεται!! Θα έρθει ώρα που θα τελειώσουν όλα αυτά και πολλά άλλα, και η αλλαγή θα γίνει από τον Κύριο, γιατί οι ιεράρχες μόνο για εκλογές νοιάζονται ως επί το πλείστον, μόνο περίπου καμία 10αριά είναι πιστοί στην πρώτη τους αγάπη!!!
 
Last edited:

tzark

Μέλος
πω πω μιλάμε το κορίτσι ψάχνετε!!κατάλαβα ποία εννοείς Δασκάλα!!! λυπάμαι βαθύτατα η ιεραρχία συνεχίζει ύπνο βαθέος , η ομοσπονδία θα κάνει κάτι η κατά τόπους σύλλογοι!!
Ασφαλώς θα αστειεύεσαι για την ομοσπονδία......όλοι για το ΧΡΗΜΑ .....Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δύο το πρόσωπο!!!!
 
Πολλοί θεωρούν......εντάξει προσφέραμε ......είμαστε ιδιοκτήτες της Εκκλησίας. Η Εκκλησία δεν έχει κανένα ιδιοκτήτη.
Μόνο τον Χριστό έχει , και εάν κάποιος προσέφερε , γιατί ο Χριστός του έδωσε τα αγαθά να προσφέρει .
Πάντοτε λοιπόν να έχουμε αναφορά στον Κύριο μας Ιησού Χριστόν.
Και έχοντας αυτή την παρακαταθήκη να καταλάβουμε ότι Αυτός είναι ο Κύριος Αυτός είναι ο Ξενοδόχος και όσοι δεν τον υπολογίζουν Αυτόν..... υπολογίζουν ....όπως λέει ο λαός μας χωρίς τον Ξενοδόχο . Αμήν . Αυτά ...για το αφεντικό.....!!!!!
Αφεντικό γιατί το λέω. Γιατί έκοψα τον βήχα της κοπελιας,πήγε αυτή ως γυναίκα,φούσκωσε τον προϊστάμενο κ σε επικοινωνία με το τηλ. Μου λεει: να σου πω ποιος είναι το αφεντικό εδώ μέσα, ποιος κάνει κουμάντο? Τα συμπεράσματα δικά σου!!
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Ασφαλώς θα αστειεύεσαι για την ομοσπονδία......όλοι για το ΧΡΗΜΑ .....Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δύο το πρόσωπο!!!!
εννοείται το ξέρω και καλά!!άστα να πάνε!!!κοιμούνται!!!κοίτα πολύ γνωστό εκκλησιαστικό μέσο ενημέρωσης (διαδικτυακό)προχθεσινή ανάρτηση που αναφέρεται σε ψάλτρια(Αττικης.δ) έχουν αρχίσει και βγάζουν και ψάλτριες που το παίζουν ντίβες και πηγαίνουν από εδώ και από κει για να γίνουν γνωστές!!ψώνιο στο έπακρον!!καληνύχτα και του χρόνου!!
 
Last edited:

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Αφεντικό γιατί το λέω. Γιατί έκοψα τον βήχα της κοπελιας,πήγε αυτή ως γυναίκα,φούσκωσε τον προϊστάμενο κ σε επικοινωνία με το τηλ. Μου λεει: να σου πω ποιος είναι το αφεντικό εδώ μέσα, ποιος κάνει κουμάντο? Τα συμπεράσματα δικά σου!!
ξεφτίλα!!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πάντως κομπλεξικοί wannabe ψάλτες υπάρχουν ανεξαρτήτως φύλου. Προσωπικά έχω γνωρίσει κυρίως άντρες κομπλεξικούς (ενίοτε και εμένα).

Δεν είμαι υπέρ του να ανεβαίνουν γυναίκες σε ψαλτήρι ενορίας σε τακτική βάση, ιδίως να συνψάλλουν με άντρες.

ΥΓ. F15 περαστικά. Μόνο αν γίνεις block30+ θα σωθείς.
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Πάντως κομπλεξικοί wannabe ψάλτες υπάρχουν ανεξαρτήτως φύλου. Προσωπικά έχω γνωρίσει κυρίως άντρες κομπλεξικούς (ενίοτε και εμένα).

Δεν είμαι υπέρ του να ανεβαίνουν γυναίκες σε ψαλτήρι ενορίας σε τακτική βάση, ιδίως να συνψάλλουν με άντρες.
ΥΓ. F15 περαστικά. Μόνο αν γίνεις block30+ θα σωθείς.
άλλο το ένα και άλλο το άλλο!Κομπλεξικοί υπάρχουν πολλοί και ολιγόμυαλοι, αλλά πρέπει να τηρούνται οι κανόνες αλλιώς γιατί να υπάρχουν?ας βάλουν τότε την Παπαρίζου που έχει φωνάρα και κορμάρα να τραγουδά και όχι την κάθε πειραγμένη που κακαρίζει και θέλει να την βγαίνει στους άντρες κατέχοντας και θέση!!
 

tzark

Μέλος
Μέσω του Πανελληνίου Συνδέσμου Ψαλτριών σε λίγο θα αναλάβουν και αναλόγια .
Η Κυρία Γλυκερία Μπεκιάρη, Πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ψαλτριών έχει ΜΕΓΑΛΗ αναγνώριση από την Εκκλησία της Ελλάδος.
Σύμφωνη είναι και η Ιεραρχία η οποία μελετά το θέμα.
Να ετοιμαζόμαστε λοιπόν να συνυπάρξουμε στα αναλόγια.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Προς leon: Βαλτος είσαι? Το ζω καθημερινά με μια που μου χει 《κατσικωθει》. 30 περίπου, 12ποντο τακούνι, τέρμα βαμμένη, στη πένα κ κάθε Κυριακή ράσο ειδικά σχεδιασμένο πάνω της! ΜΩΒ,γκρι,μαύρο, ροζ ότι μπορείς να φανταστείς. Φυσικά με τις ευλογίες του αφεντικού. Από φωνή καλή από μουσική άσχετη...
Να φανταστώ ότι είσαι συνεχώς μέσα στη προσευχή κ' τον αγώνα για να αποφύγεις το σκανδαλισμό εις το αναλόγιο από τη νεαρά αοιδό, σωστά? Τι τραβάς και'συ καημένε... :sneaky:

Υ.Γ. Κάτι σχετικά με το θέμα θα γράψει κανείς?
 
Να φανταστώ ότι είσαι συνεχώς μέσα στη προσευχή κ' τον αγώνα για να αποφύγεις το σκανδαλισμό εις το αναλόγιο από τη νεαρά αοιδό, σωστά? Τι τραβάς και'συ καημένε... :sneaky:

Υ.Γ. Κάτι σχετικά με το θέμα θα γράψει κανείς?
Αν σου τύχει έλα να τα πούμε. Ξέρεις ειμαι κ γω νέος,κ λογικό να σκανδαλιστεις. Αν σου δείξω κ φώτο αναρτημένες (γιατί πλέον είναι μόδα το fb των ναών), εκεί να δεις. Αρχιερατικο εσπερινό κ δίπλα μου κοκκινο φόρεμα τέζα κολλητό. Περιττό να σου πω τι δούλεμα έχω φάει από φίλους συναδέλφους Ιεροψαλτες,κ λογικό 😜😜. Όντως ξέφυγε το θέμα κ ζητω συγνωμη αν το έκανα, όμως στο αρχικό σου ερώτημα ο φιλος leon σου είπε απλά μια άλλη εκδοχή που λαμβανει πλέον μεγάλες διαστάσεις ( κ πάνω σε αυτό τοποθετηθηκα) που Όχι ασφαλιστικό δεν προκειτε να δουν πλέον άλλα θα μας πετάνε από τα αναλογια με συνοπτικές διαδικασίες. Ευχαριστώ 👍👍👍
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
@Nikolas f15
Πλέον, σε αρκετές ενορίες συμβαίνουν αυτά, απλά το είπα με διάθεση αστείου και όχι ειρωνείας. Πέρα όμως από την όποια διαθεση να αστειευτουμε, το θεμα αυτο μονον αστειο δεν ειναι, αλλα ιδιαιτερως σοβαρό, καθώς, όπως περιεγραψες και εσύ, αρκετοί συνάδελφοι βιώνουν τραγελαφικές καταστάσεις! Σκυλάδικο θα γίνουμε στο τέλος...! Σε ποιο Ναό είπαμε ψάλλεις?:giggle:
Όσον αφορά το ασφαλιστικό, απλά θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει, τώρα το αν γενικά οι Ναοί είναι συνεπείς ως προς την υποχρέωσή τους να ασφαλίζουν τους Ιεροψάλτες, όπως αυτή απορρέει μέσα από την Ελληνική νομοθεσία, είναι άλλο θέμα εντελώς!
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι,
Ἄν τὸ θέμα τῆς «συμψαλμωδίας» ἀνδρῶν-γυναικῶν εἶναι τόσο σοβαρὸ καὶ διαδεδομένο στὴν Ἀττικὴ, μήπως πρέπει ἡ Ὀμοσπονδία νὰ προβεῖ σὲ παράσταση πρὸς τὴν Σύνοδο καὶ νὰ θέσει θέμα ΕΠΙΣΗΜΩΣ; Ἄν κάποιο μέλος τοῦ ΔΣ παρακολουθεῖ ἄς τὸ λαβει ὑπ' ὄψιν ...

Διαφορετικὰ θὰ γίνει καμιὰ καταγγελία γιὰ «διακρίσεις φύλου» ἤ ἀκόμη καὶ «σεξουαλικὴ παρενόχληση» (εἶναι καὶ τῆς μόδας) καὶ τότε θὰ γίνει ὁ χαμὸς ὑπὸ τὴν πίεση τῶν ΜΜΕ ποὺ φυσικὰ ΔΕΝ καταλαβαίνουν τίποτε ἀπὸ ἐκκλησιαστικὴ τάξη ...
 
Top