Νέος Πρωτοψάλτης στον άγιο Δημήτριο Θεσσαλονίκης.

Δημήτριος Β.

Νέο μέλος
Χωρίς ύφος ο νέος ψάλτης! Ένας τραγουδιστής, μαθητής του νεωτεριστή (με την κακιά έννοια) και επίσης τραγουδιστή Χατζημαρκου. Ο κ. Σπυριδόπουλος αν και γερασμένος έψελνε με τον εξαιρετικό χορό του παραδοσιακά, γλυκά και πατριαρχικά.
 

emakris

Μέλος
Συγγνώμη, αλλά, επειδή δεν γνωρίζω καλά πρόσωπα και πράγματα και επειδή το γεγονός αυτό διασφαλίζει ότι δεν επηρεάζομαι από φιλίες, φατριασμούς, συμφέροντα κ.τ.ό., θα πω μόνο το εξής: αυτός που είπε το "Άγιος ο Θεός" και το "Άγιος αθάνατος" είναι πολύ καλός. Αυτός που είπε το "Άγιος ισχυρός", όχι και τόσο. Δεν ξέρω ποιος είναι ο ένας και ποιος ο άλλος.
 
Πρέπει κ αρμόζει κ αξίζει να χαιρόμαστε όταν νέοι άνθρωποι είναι φορείς της πατρώας μας μουσικής κ παραδόσεως. Πολύ καλά είναι που καταλαμβάνουν και αναλόγια περιοπής. Δόξα στον Κύριο για το εμφύσημα που δίνει στους νέους να ακολουθούν την μουσική μας. Τα παιδιά ψέλνουν υπέροχα.
 

eltorro

Νέο μέλος
Αν ήταν στην θέση του ο αείμνηστος Σπυρος μαιδανογλου,τι θα λεγατε όλοι εσείς που κρίνετε εύκολα και έχετε φοβερή μουσική κατάρτιση και φωνή αλλά χρυσανθο...? Θα λεγατε ότι ο ψάλτης( μαιδανογλου) έχει φωναρα αλλά πάσχει από ύφος και μουσική κατάρτιση. Κάτι ανάλογο γίνεται και εδώ... Ο άνθρωπος ,χωρίς να τον ξέρω καν έχει φωναρα , θέλετε δεν θέλετε και όλοι οι άλλοι ,πρωην και νυν ψάλτες του αγ.δημητριου την παρούσα στιγμή δεν πιάνουν μία μπροστά του τουλάχιστον φωνητικά. Και όπως είχε πει ο πριγγος για τα προσόντα του ψάλτη ή φωνή είναι νούμερο 1. Όσο για το ύφος του έτσι όπως το έχω ακούσει τελευταία έχει προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα σε σχέση με το παρελθόν του. Ας δώσουμε λοιπόν θάρρος στο παιδί αυτό και οι έμπειροι με τις συμβουλές τους να τον κατευθύνουν σωστά. Ούτως ή άλλως ο χρόνος θα δείξει....όπως και σε άλλους μεγάλους πους τους κατακριναν και δεν τους παραδέχονταν . Ευλογήσον.
 

ΠΜΧ

...
Αν ήταν στην θέση του ο αείμνηστος Σπυρος μαιδανογλου,τι θα λεγατε όλοι εσείς που κρίνετε εύκολα και έχετε φοβερή μουσική κατάρτιση και φωνή αλλά χρυσανθο...? Θα λεγατε ότι ο ψάλτης( μαιδανογλου) έχει φωναρα αλλά πάσχει από ύφος και μουσική κατάρτιση. Κάτι ανάλογο γίνεται και εδώ... Ο άνθρωπος ,χωρίς να τον ξέρω καν έχει φωναρα , θέλετε δεν θέλετε και όλοι οι άλλοι ,πρωην και νυν ψάλτες του αγ.δημητριου την παρούσα στιγμή δεν πιάνουν μία μπροστά του τουλάχιστον φωνητικά. Και όπως είχε πει ο πριγγος για τα προσόντα του ψάλτη ή φωνή είναι νούμερο 1. Όσο για το ύφος του έτσι όπως το έχω ακούσει τελευταία έχει προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα σε σχέση με το παρελθόν του. Ας δώσουμε λοιπόν θάρρος στο παιδί αυτό και οι έμπειροι με τις συμβουλές τους να τον κατευθύνουν σωστά. Ούτως ή άλλως ο χρόνος θα δείξει....όπως και σε άλλους μεγάλους πους τους κατακριναν και δεν τους παραδέχονταν . Ευλογήσον.
Ίσως επειδή έχω μια αδυναμία στους παλαιούς ψάλτες, η σύγκριση (με το τί θα λεγόταν στην περίπτωση που ήταν στη θέση του ο Μαϊδανόγλου) δεν μου άρεσε και πάρα πολύ... Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να κατηγορήσεις τον Μαϊδανόγλου ότι δεν είχε ύφος.

Παρεμπιπτόντως, αν δεν τον ξέρετε, πώς τον συγκρίνετε με όλους τους προκατόχους του; Από δέκα ηχογραφήσεις του; Εκτός κι αν εννοείτε απλώς ότι δεν τον ξέρετε προσωπικά παρά μόνο σαν ψάλτη.

Εντάξει, δεν γίνεται να τον ονομάσουμε "μεγάλο" από τέτοια ηλικία... Ας περιμένουμε λίγο.

Κατά τα άλλα, ομολογώ ότι όταν άνοιξα το τελευταίο βίντεο, στα πρώτα λίγα δευτερόλεπτα ένιωσα ότι άκουγα τον αείμνηστο Ματθαίο (υπερβολικό, αλλά όντως το ένιωσα). Εντάξει, μόνο στην αρχή. Αυτό το αναφέρω γιατί όντως η φωνή του εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται εξαιρετική. Και ήταν θετικό δείγμα σε σχέση με ένα προηγούμενο βίντεο που μου είχε κάτσει πολύ άσχημα.

Ας περιμένουμε λίγο, αμφότερες οι πλευρές.
 

eltorro

Νέο μέλος
Ίσως επειδή έχω μια αδυναμία στους παλαιούς ψάλτες, η σύγκριση (με το τί θα λεγόταν στην περίπτωση που ήταν στη θέση του ο Μαϊδανόγλου) δεν μου άρεσε και πάρα πολύ... Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να κατηγορήσεις τον Μαϊδανόγλου ότι δεν είχε ύφος.

Παρεμπιπτόντως, αν δεν τον ξέρετε, πώς τον συγκρίνετε με όλους τους προκατόχους του; Από δέκα ηχογραφήσεις του; Εκτός κι αν εννοείτε απλώς ότι δεν τον ξέρετε προσωπικά παρά μόνο σαν ψάλτη.

Εντάξει, δεν γίνεται να τον ονομάσουμε "μεγάλο" από τέτοια ηλικία... Ας περιμένουμε λίγο.

Κατά τα άλλα, ομολογώ ότι όταν άνοιξα το τελευταίο βίντεο, στα πρώτα λίγα δευτερόλεπτα ένιωσα ότι άκουγα τον αείμνηστο Ματθαίο (υπερβολικό, αλλά όντως το ένιωσα). Εντάξει, μόνο στην αρχή. Αυτό το αναφέρω γιατί όντως η φωνή του εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται εξαιρετική. Και ήταν θετικό δείγμα σε σχέση με ένα προηγούμενο βίντεο που μου είχε κάτσει πολύ άσχημα.

Ας περιμένουμε λίγο, αμφότερες οι πλευρές.
 

eltorro

Νέο μέλος
Πρώτον κάνεις δεν μπορεί να ονομαστεί μεγάλος ειδικά σε τέτοια ηλικια. Έπειτα καλώς ή κακώς οι προκατοχοι του φθάσανε στα όρια παρακμής τους και καλώς είναι να αποσύρονται αξιοπρεπώς και με καλές ενθυμησεις. Πρέπει να μπορούμε όλοι να διαχειριζομαστε κάποια στιγμή την αποχώρηση μας και να μην σερνομαστε πίσω από τα παλιά μεγαλεία. Αλλά μπαίνουν και άλλα στην μέση.... υλικά και άυλα ακαι δεν αφήνουν χώρο για νέους ανθρώπους. Στην περίοδο παρακμής της Β. Μ που διανύουμε..... μην περιμένουμε και μεγαλεία. Τα πάντα αλλάζουν και προσαρμοζονται ανάλογα... Και ο αείμνηστος μαιδανογλου είχε τους επικριτές του την εποχή εκείνη αλλά ο άνθρωπος γαζώνε κυριολεκτικά. Πάντα θα υπάρχουν επικριτές της τέχνης και ιδιαίτερα της Β. Μ που όσα δεν φθάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.... η θεωρεί τον εαυτό τους αξιωτερο από τον άλλο. Κατά τα άλλα ο ψάλτης.. πρέπει να είναι ταπεινος. Τι λέμε τώρα? Στην εποχή που ζούμε την τσέπη κοιτάμε και την προβολή... Ποιοι είναι σαν το γερό Ματθαίο που όλος ο βίος του και το ψαλσιμο του μύριζαν λιβάνι? Η σαν τον αείμνηστο Χρύσανθο που εγγραφε μόνο επιτόπου στο ψάλτηρι και όχι στούντιο κτλ... Τι να λέμε τώρα... Αλλοτινες εποχές. Καζαντζίδης και Χρύσανθος δύσκολα θα ξαναβγουν, έτσι είναι... Αλλά παρόμοιοι και καλύτεροι ίσως από τον σπυριδοπουλο και τον σημερινό αριστερο σίγουρα θα βγουν....οπως διαφαίνεται το πραγμα. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα κύριοι. Απλώς ο ντόρος όλος ίσως να γίνεται γιατί κάποιοι ίσως μεγάλοι πρωτοψαλτες της Θεσσαλονίκης εποφθαλμιουσαν την θέση.... και χώθηκε ο μικρός και τους την πήρε μέσα από τα χέρια τους. Ερε γέλια.... Κατά τα άλλα ενδιαφέρομαστε για το μέλλον και την διαδοχή της ΒΜ. Ευτυχώς που είμαι έξω από αυτό το άρρωστο σύστημα και η οικονομικη μου κατάσταση μου επιτρέπει να παραμένω ένας δια βίου σπουδαστης και λάτρης της ΒΜ. Τελικά ήξερε ο Θεός τι έκανε με την πάρτη μου... γιατί 30 χρόνια τωρα που ασχολούμαι με τον χώρο τα ίδια πράγματα βλέπω να επαναλαμβανονται... Φάγωματα, κρίσεις και επικρίσεις... όπως ο στανιτσας με τον χατζημαρκο κτλ...Εγω εύχομαι στον νέον πρωτοψάλτη καλή δύναμη και πίστη και να προσπαθήσει να γράψει την δικιά του ιστορία στον Άγιο. Δημήτριο αποφεύγοντας μιμητισμους κτλ. Επίσης εύχομαι και σε όλους τους επικριτές του Καλή χώνεψη!!!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
...Ένας τραγουδιστής, μαθητής του νεωτεριστή (με την κακιά έννοια) και επίσης τραγουδιστή Χατζημαρκου.
Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι εστί Μ. Χατζημάρκος! Ωραία η καραμέλα αυτή (του τραγουδιστή) αλλά πραγματικά όποιος την αναμασά τον εαυτό του εκθέτει, πολύ περισσότερο δε, όταν δημόσια εκφράζεται με περισσή αναίδεια για τον Μεγάλο αυτόν Πρωτοψάλτη!
 

eltorro

Νέο μέλος
Αφού μερικοί αποκαλούν τον Μανώλη χατζημαρκο νεωτεριστη και τραγουδιστή... εντάξει έλεος. Εδώ ο ίδιος ο Στανιτσας τον ζηλεύε αλλά και τον σέβονταν παράλληλα.. . και εμείς εδώ τα ισοπεδώνουμε όλα... Τι να πει κανείς?
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Ποίος σκέφτεται από εσάς που γράφεται μηνύματα τον Κύριο μας; Αυτός είναι το κέντρο όχι μόνο της λειτουργικής ζωής της εκκλησίας αλλά όλης εν γένει. Πράγματι ο Νέος Πρωτοψάλτης έχει φωνή, απλά κάνει υπερβολές που δεν επιτρέπονται και δεν συνάδουν σε εκκλησία, όλα αυτά τα καινοφανή που συμβαίνουν τα τελευταία έτη έχουν αιτία και η αιτία είναι η απαξία στην (ζώσα παράδοση) αλήθεια που ψάλλουμε, που κομμάτι της είναι και η ψαλτική. Δεν με ενδιαφέρει να σχολιάσω προσωπικά τον κάθε ιεροψάλτη, πρέπει να τελειώσουμε με το κατ΄ οικονομία στην εκκλησία που το έχουν κάνει κανόνα και δίδει άλλοθι σε κάποιους και αλλοιώνουν παραδόσεις δεκαετιών. Πρέπει να αρχίσουμε να κοιτάμε με άλλη όψη τα πράγματα. Είναι πρέπον στο Πάσα πνοή του Πρώτου ήχου στην τελευταία φράση Σοι πρέπει ύμνος τω Θεώ, να λέμε τω Θεώ και να τονίζουμε στον Δι τω Ω? εξυπηρετεί στην λατρεία παραπάνω από το παραδοσιακό Πασαπνοάριο του πρίγγου και των Θεσσαλονικέων Διδασκάλων ή του κλασικού? αν βοηθάει παραπάνω στην Προσήλωση τον πιστό να προσευχηθεί στο Κύριο μας, να το συζητήσουμε, αλλά νομίζω ότι γινόμαστε όλοι σαν τις μωρές παρθένες, νομίζουμε λάθος, κοιμόμαστε και χάνουμε την ουσία. Καλή μεγάλη εβδομάδα, καλή Ανάσταση και το ανέσπερο Φως της Αναστάσεως να μας Φωτίσει όλους.
 
Last edited:

Δημήτριος Β.

Νέο μέλος
Δυστυχώς οι τραγουδιστές στη βυζαντινή μουσική αυξάνονται. Καμία σχέση με το παραδοσιακό ύφος δεν έχει ο νέος ψάλτης του Αγίου Δημητρίου. Καμία σχέση με το συνετό, ευλαβές, πατριαρχικό, κατανυκτκό, ταπεινό και μουσικά πολύ ανώτερο ψαλσιμο του αειμνήστου Χρυσάνθου!
Κρίμα, κρίμα τον μεγαλύτερο ναό της Θεσσαλονίκης μόλυνε το απαράδεκτο ύφος του Χατζημαρκου. Και φυσικά όταν ο δάσκαλος (Μ. Χατζημαρκος) παρεκκλίνει από την παράδοση , ο μαθητής (Χριστοδούλου) θα παρεκκλίνει όλο και περισσότερο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αφού μερικοί αποκαλούν τον Μανώλη χατζημαρκο νεωτεριστη και τραγουδιστή... εντάξει έλεος. Εδώ ο ίδιος ο Στανιτσας τον ζηλεύε αλλά και τον σέβονταν παράλληλα.. . και εμείς εδώ τα ισοπεδώνουμε όλα... Τι να πει κανείς?
Ωχ, το μάτι μου... Είπα να μην απαντήσω, μέρες που είναι, αλλά «καν υμείς σιγήσητε, οι λίθοι κεκράξονται». Τι ακριβώς έκανε ο Στανίτσας; Ρωτήστε τους κοντινούς του να μάθετε και μην κάνετε εικασίες, επηρεασμένος από το πώς ερμήνευσε ο Χατζημάρκος την απαγόρευσή του από το Πατριαρχείο και την ψυχρή στάση του Στανίτσα. Όπως έλεγε χαρακτηριστικά ο Άρχων, αποτρέποντας τους μαθητές του από το να τον ακούνε: «εμείς δεν έχουμε καμία σχέση σε τίποτα με αυτόν». Ήταν η απαρχή της νεωτεριστικής ασυδοσίας των ημερών μας.
 

eltorro

Νέο μέλος
Μόνο που ο αείμνηστος άρχοντας ερχόμενος στη Ελλάδα επέκτεινε την «νεωτεριστική ασυδοσία» του χατζημαρκου και την πήγε σε άλλο επίπεδο... τι να πει κανείς? Κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Κατά τα άλλα προτρέπε τους μαθητές του να μην ακούν καθόλου αυτόν... Η ταπεινοτητα ήταν ήταν χαρακτηριστικό γνώρισμα του άρχοντα... Μόνο εγώ και κάνεις άλλος... Αντέ και ο πριγγος... Είναι δύσκολο να παραδεχτείς ότι υπάρχει κάποιος καλύτερος από σένα αν όχι ισάξιος.. Ειδικά όταν φτάνεις ψηλά στην κλίμακα... Απαιτεί αλλου είδους προσόντα..κυριως πνευματικά. Αλλά άλλο κεφάλαιο αυτό.. Και για να μην θεωρηθεί ότι είμαι υπέρμαχος του χατζημαρκου ομολογώ ότι και εγώ στανιτσας άκουγα και ακούω και ελάχιστα τον πρώτο. Τώρα πως ερμηνευε ο χατζημαρκος την στάση του στανιτσα έχει πολλές οπτικές γωνίες το πράγμα και πλήθος μαρτυριων έχουν ακουστεί από το παρελθόν έως τώρα, αλλά γιατί απαξιουσε τόσο πολύ ο άρχοντας το πρόσωπο του χατζημαρκου? Μήπως ότι δεν άξιζε καθόλου? Η ζηλεύε λίγο? Για το πρώτο δύσκολο το βλέπω αφού η κοινή γνώμη και το πανελλήνιο έδωσε στον χατζημαρκο την θέση που του άξιζε... Για το δεύτερο δεν θέλω να το πιστεύω γιατί ο άρχοντας ήταν και πολύ ανώτερος πνευματικα.... και πολύ μορφωμένος άνθρωπος. Όπως και να έχει το πράγμα και οι δύο είναι τιτανιοι εκφραστές της τέχνης και δεν τίθεται ζήτημα ποιος είναι καλύτερος η ποιο σωστός εκφραστής? Και οι δύο είχαν τα συν και τα πλην τους. Κανείς δεν είναι τέλειος άλλωστε. Εύχομαι καλή ανάσταση σε όλους και καλό Πάσχα
 

ΠΜΧ

...
Η ταπεινοτητα ήταν ήταν χαρακτηριστικό γνώρισμα του άρχοντα... Μόνο εγώ και κάνεις άλλος... Αντέ και ο πριγγος... Είναι δύσκολο να παραδεχτείς ότι υπάρχει κάποιος καλύτερος από σένα αν όχι ισάξιος.. Ειδικά όταν φτάνεις ψηλά στην κλίμακα...

Ειλικρινά, δεν με απασχολεί καθόλου να μπω στην "κόντρα". Απλά, για να μην λέμε ιστορικές ανακρίβειες, κατά μαρτυρία ανθρώπου που ήταν πολύ κοντά στον άρχοντα, ο αείμνηστος σεβόταν πολύ διάφορους άλλους ψάλτες, όπως οι: Μαγούρης, Μαϊδανόγλου, Τσαμκιράνης, Ταλιαδώρος, Καραμάνης κ.ά (με τους δυο τελευταίους είχε πρόβλημα μόνο όταν ξεφεύγανε).

Να είστε καλά! Καλή Μεγάλη εβδομάδα και Καλή Ανάσταση!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μόνο που ο αείμνηστος άρχοντας ερχόμενος στη Ελλάδα επέκτεινε την «νεωτεριστική ασυδοσία» του χατζημαρκου και την πήγε σε άλλο επίπεδο... τι να πει κανείς? Κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Κατά τα άλλα προτρέπε τους μαθητές του να μην ακούν καθόλου αυτόν... Η ταπεινοτητα ήταν ήταν χαρακτηριστικό γνώρισμα του άρχοντα... Μόνο εγώ και κάνεις άλλος... Αντέ και ο πριγγος... Είναι δύσκολο να παραδεχτείς ότι υπάρχει κάποιος καλύτερος από σένα αν όχι ισάξιος.. Ειδικά όταν φτάνεις ψηλά στην κλίμακα... Απαιτεί αλλου είδους προσόντα..κυριως πνευματικά. Αλλά άλλο κεφάλαιο αυτό.. Και για να μην θεωρηθεί ότι είμαι υπέρμαχος του χατζημαρκου ομολογώ ότι και εγώ στανιτσας άκουγα και ακούω και ελάχιστα τον πρώτο. Τώρα πως ερμηνευε ο χατζημαρκος την στάση του στανιτσα έχει πολλές οπτικές γωνίες το πράγμα και πλήθος μαρτυριων έχουν ακουστεί από το παρελθόν έως τώρα, αλλά γιατί απαξιουσε τόσο πολύ ο άρχοντας το πρόσωπο του χατζημαρκου? Μήπως ότι δεν άξιζε καθόλου? Η ζηλεύε λίγο? Για το πρώτο δύσκολο το βλέπω αφού η κοινή γνώμη και το πανελλήνιο έδωσε στον χατζημαρκο την θέση που του άξιζε... Για το δεύτερο δεν θέλω να το πιστεύω γιατί ο άρχοντας ήταν και πολύ ανώτερος πνευματικα.... και πολύ μορφωμένος άνθρωπος. Όπως και να έχει το πράγμα και οι δύο είναι τιτανιοι εκφραστές της τέχνης και δεν τίθεται ζήτημα ποιος είναι καλύτερος η ποιο σωστός εκφραστής? Και οι δύο είχαν τα συν και τα πλην τους. Κανείς δεν είναι τέλειος άλλωστε. Εύχομαι καλή ανάσταση σε όλους και καλό Πάσχα
Βρε χολή μεγαλοβδομαδιάτικα... Ο Στανίτσας δύσκολο έλεγε κακή κουβέντα για ψάλτη. Προφανώς δεν έχετε ακούσει μαρτυρίες μαθητών του για το πώς εκφραζόταν για τον καθένα. Για παράδειγμα, τους Θεσσαλονικείς τους εκτιμούσε. Το ίδιο και πολλούς άλλους Ελλαδίτες. Απ' ότι φαίνεται, όμως, εσείς γνωρίζετε περισσότερα, μάλλον είστε και καρδιογνώστης, και κριτής, και απ' όλα... Προβληματιστείτε λίγο μήπως καταλάβαινε κάτι ένας πατριαρχικός ψάλτης που δεν έπιαναν όσοι εντυπωσιάζονταν από τα τεχνικά στοιχεία του εν λόγω ψάλτη. Και δεν ήταν ο μόνος πατριαρχικός που κριτίκαρε το ψάλσιμό του: ούτε ο πολύς Αναστάσιος Μιχαηλίδης εκφράστηκε θετικά. Αλλά, ξέχασα, κι αυτός από ζήλεια θα το 'κανε... Δε ζήλεψε τον Πρίγγο που του πήρε τη θέση, δε ζήλεψε το Στανίτσα, δε ζήλεψε όλους τους άλλους Πολίτες ψάλτες και ζήλεψε το Χατζημάρκο...
 
Top