Νέος Πρωτοψάλτης στον άγιο Δημήτριο Θεσσαλονίκης.

Σήμερα αγαπητοί φίλοι ενημερώθηκα για την αλλαγή Πρωτοψάλτη στον άγιο Δημήτριο. Δεν γνωρίζω αν υπήρξε απομάκρυνση ή παραίτηση του μέχρι τώρα πρωτοψάλτου Βασίλειου Σπυριδόπουλου. Ο φερώμενος ως νέος πρωτοψάλτης έχει ωραία φωνή αλλα προσωπικά δεν μου αρέσει ο τρόπος που ψάλλει τον θεωρώ λίγο( ή πολύ) τραγουδιστικό. Με προβληματίζει επίσης ο τρόπος με τον οποίο καλύπτονται τον τελευταίο καιρό τα δεξιά αναλόγια στην Θεσσαλονίκη (αγ. Θεράποντας, αγ. Μαρίνα, αγ. Φανούριος, αγ. Βαρβάρα,κ.α) με εντολή από υψηλά ιστάμενο κληρικό και δεν εννοώ τον Μητροπολίτη( ο οποίος λόγω γήρατος δεν μπορεί να ελέγξει την κατάσταση). Όπως και να έχει καλή δύναμη στον νέο Πρωτοψάλτη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
με εντολή από υψηλά ιστάμενο κληρικό και δεν εννοώ τον Μητροπολίτη( ο οποίος λόγω γήρατος δεν μπορεί να ελέγξει την κατάσταση).
Σε αυτό, μην παίρνεις κι όρκο. Και ποιος ο νέος Πρωτοψάλτης;
 
Συγχαρητήρια στον λίαν αγαπητό κ. Δημήτρη Χριστοδούλου για την προαγωγή του στον πολιούχο της Θεσσαλονίκης... εύχομαι να αφήσει ιστορία με τις ερμηνείες αλλά και το έργο του... μεσα από την καρδιά μου υγεία πάνω απ'όλα και μακροημέρευση σε αυτό το ιστορικό αναλόγιο... ελπίζω ο Ι.Ν. Προφήτη Ηλία Πυλαίας να βρει άξιο αντικαταστάτη....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
.....σε αυτό το ιστορικό αναλόγιο...
Η ιστορία του αναλογίου αυτού τελείωσε την αποφράδα ημέρα 24.09.1988

Ο τέως πλέον πρωτοψάλτης κ. Βασ. Σπυριδόπουλος προσπάθησε να συνεχίσει όπως μπορούσε το Χρυσάνθειο ύφος βοηθούμενος ασφαλώς και απο τον λαμπαδάριο κ. Χαρ. Τζινευράκη.
Πολλές οι αναρτήσεις τους στο internet που το δείχνουν αυτό ιδίως οι πιο παλιές.
Στις πιο καινούριες ακούς απλά δύο καλούς Θεσσαλονικείς ιεροψάλτες....

Οσο για τον νέο πρωτοψάλτη κ. Δημ. Χριστοδούλου σίγουρα προέρχεται απο τη σχολή Χατζημάρκου (με οτι αυτό να σημαίνει για τους επικριτές του) και σας το λέω εγώ που είμαι συντοπίτης του.

Αδελφοί μου δεν θα μπώ στη διαδικασία να τον κρίνω αν είναι αξιος η όχι.
Δεν θα ωφεληθω σε κάτι , δε μου πέφτει λόγος και σε τελική μπορεί - οχι αθελά μου - να σπείρω διχόνοια είτε επικρίνοντάς τον , είτε αποδοκιμάζοντάς τον.
Είναι αυτός που είναι και οι Θεσσαλονικείς τον γνωρίζουν απο τον Ιερό Ναό που έψαλλε.

Οσο για την ( ιερατικώς ) τοποθέτησή του - αν αυτή εχει συμβεί - μην επιβαρύνετε την ψυχή σας με ανώφελους λογισμούς και μην γίνεστε ιεροκατήγοροι.
 

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Συγχαρητήρια στον πολύ αγαπητό φίλο Δημήτρη Χριστοδούλου!! Μπραβο και στην μητρόπολη που εμπιστεύθηκε ένα τόσο ιστορικό αναλόγιο σε έναν νέο άνθρωπο ο οποίος έχει όλα τα φόντα να αφήσει την δική του ιστορία στην Θεσσαλονίκη!!! ΑΞΙΟΣ!!
 

tzark

Μέλος
Σε ποιο σύμπαν;
Εχεις δίκιο αν έχεις μέσο το Ιερατείο την Ομοσπονδία ή και πολιτικό φορέα αναλαμβάνεις σίγουρα αναλόγιο και μάλιστα σαν Πρωτοψάλτης!!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Καλή δύναμη και συγχαρητήρια στον νέο πρωτοψάλτη, θερμά συγχαρητήρια!!!! ...
Αυτό εντάξει, αλλά το επόμενο ....
.... με το ύφος που του αρέσει, γιατί ύφος είναι η προσωπικοτητα του καθενός...
δεν είναι καθόλου έτσι. Δεν βρίσκεται ο καθένας από εμάς στο δικό του "μαγαζί" για να κάνει ό,τι του αρέσει, αλλά θέτει το ταλέντο του (που στην προκειμένη περίπτωση υπάχει αναμφισβήτητα άφθονο) στην υπηρεσία του λειτουργήματός του και της εκκλησίας. Εδώ βρίσκεται, κατά την γνώμη μου, το μεγάλο στοίχημα για τον νέο πρωτοψάλτη.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
.... Και να ψαλει τον Θεό με το ύφος που του αρέσει, γιατί ύφος είναι η προσωπικοτητα του καθενός...
Στο παραπάνω ποστάρισμα φαίνεται ότι μάτην κοπιώμεν.....
Ύφος αγαπητέ συνάδελφε δεν είναι η προσωπικότητα του καθενός, αντιθέτως είναι έεεενα κάρο αλλά στοιχεία που σε περιορίζουν σε αυστηρά πλαίσια, παρά σου επιτρέπουν να ψάλλεις κατά το δοκούν.
 
?......Και να ψαλει τον Θεό με το ύφος που του αρέσει, γιατί ύφος είναι η προσωπικοτητα του καθενός...
Άνοιξε κανένα βιβλίο να δεις .
Αν δεν εχεις ,ανέτρεξε και σε παλαιότερες συζητήσεις στο ψαλτολογιο περί ύφους .
Μιας που ο λόγος γίνεται για ναό της Θεσσαλονίκης και Μαλιστα τον προσκυνηματικό του πολιούχου της πόλης ,υπάρχει και το Θεσσαλονικέων ύφος ...
Δεν ειχα σκοπό να γράψω στο ποστ ,αλλα με ερέθισε η εμπρηστική αυτή ανάρτηση.
Μπορεί να μην ειχε τέτοιο σκοπό .
Τον καινούριο πρωτοψάλτη δεν τον ξέρω .
Ουκ οίδα τον άνθρωπον .
Κάποιες ηχογραφησεις έπεσαν στην αντίληψη μου .
Εύχομαι στον Άγιο Δημήτριο ,να ψαλει με περισσότερη σοβαρότητα και σύνεση και να αποκτήσει ψαλτική ταυτότητα .
Μονο τοτε γράφεις ιστορία .
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Άνοιξε κανένα βιβλίο να δεις .
Αν δεν εχεις ,ανέτρεξε και σε παλαιότερες συζητήσεις στο ψαλτολογιο περί ύφους .
Μιας που ο λόγος γίνεται για ναό της Θεσσαλονίκης και Μαλιστα τον καθεδρικό ,υπάρχει και το Θεσσαλονικέων ύφος ...
Δεν ειχα σκοπό να γράψω στο ποστ ,αλλα με ερέθισε η εμπρηστική αυτή ανάρτηση.
Μπορεί να μην ειχε τέτοιο σκοπό .
Τον καινούριο πρωτοψάλτη δεν τον ξέρω .
Ουκ οίδα τον άνθρωπον .
Κάποιες ηχογραφησεις έπεσαν στην αντίληψη μου .
Εύχομαι στον Άγιο Δημήτριο ,να ψαλει με περισσότερη σοβαρότητα και σύνεση και να αποκτήσει ψαλτική ταυτότητα .
Μονο τοτε γράφεις ιστορία .

Ἐπίκαιρο νομίζω.
https://analogion.com/forum/index.p...ήτη-Ηλία-Πυλαίας-Θεσ-νίκης.32114/#post-193719
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Ας κοιτάξει ο καθένας τον εαυτό του
Αυτό εντάξει, αλλά το επόμενο ....

δεν είναι καθόλου έτσι. Δεν βρίσκεται ο καθένας από εμάς στο δικό του "μαγαζί" για να κάνει ό,τι του αρέσει, αλλά θέτει το ταλέντο του (που στην προκειμένη περίπτωση υπάχει αναμφισβήτητα άφθονο) στην υπηρεσία του λειτουργήματός του και της εκκλησίας. Εδώ βρίσκεται, κατά την γνώμη μου, το μεγάλο στοίχημα για τον νέο πρωτοψάλτη.
Συμφωνώ μαζί σας, εγώ δεν είπα ούτε συμφωνώ να το κάνει δικό του μαγαζί, μάλλον παρεξηγήσατε προς τα "αριστερά "τα λεγόμενα μου, απλως και ανθρωπίνως ενημερώθηκα από το φόρουμ ότι μπήκε καινούργιος ψάλτης στον Άγιο Δημητριο, και με συναδελφικο πνεύμα και διάθεση αγάπης προς τον άγνωστο συνάδελφο ευχήθηκα καλή δύναμη, όλοι γνωρίζουμε ότι αυτά είναι πολύ λεπτά θέματα τα οποία δεν μπορούν να συζητιούνται ΔΗΜΟΣΙΩΣ, και να επικρινεται ένας συνάδελφος,... όποιοςδηποτε να είναι αυτός και με οτιδήποτε τρόπο ψέλνει, λυπάμαι πολύ γιαυτό το επίπεδο συζήτησης, δεν βοηθάει, πρέπει να υπάρχει λεπτότητα και αρχοντιά από εμάς τους ψάλτες,
 
Στον καινούριο πρωτοψάλτη ευχηθήκαμε απο,καρδιάς καλη επιτυχία .
Η διαφωνία μαζί σου ηταν στον ορισμό του ύφους .
Τι δεν καταλαβαινεις απο τα γραφόμενα μου ;
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Πρεπει
Στον καινούριο πρωτοψάλτη ευχηθήκαμε απο,καρδιάς καλη επιτυχία .
Η διαφωνία μαζί σου ηταν στον ορισμό του ύφους .
Τι δεν καταλαβαινεις απο τα γραφόμενα μου ;
Το "από καρδιάς"
 
  • Like
Reactions: tzo
?......λυπάμαι πολύ γιαυτό το επίπεδο συζήτησης, δεν βοηθάει, πρέπει να υπάρχει λεπτότητα και αρχοντιά από εμάς τους ψάλτες,
Να λυπάσαι τοτε για τον εαυτό σου .
Μπαίνεις στο ψαλτολογιο μονο για να καταθέσεις την γνώμη σου και οχι για διάλογο
Η επισήμανση σου περί ύφους ηταν ανιστόρητη και εμπρηστική .
Στερείσαι επιχειρημάτων και κατέφυγες στο τρολάρισμα .
Ειναι παλιά τακτική στο ψαλτολογιο .
Δεν θα σε ακολουθήσω ...
 
Top