Νέες σπάνιες ηχογραφήσεις του Καραμάνη!

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Με την παρούσα ανακοίνωση "ανεβάζω" μια ολόκληρη ομάδα ηχογραφήσεων του Άρχοντα Πρωτοψάλτη και δασκάλου μου Αθανάσιου Καραμάνη.

Τα μαθήματα που ανεβάζω είναι:

1) Όλος ο Πανηγυρικός Εσπερινός του αγίου Γρηγορίου του Παλαμά της Κυριακής 13-11-77.

Μόνο που από απειρία ο εσπερινός "έσπασε" στα δύο! Γι' αυτό και η αρχή του είναι στο... τέλος!!!
Αλλά κι έτσι ακούγεται υπέροχα!

2) Ο καλοφωνικός ειρμός Έφριξε γη

3) Ένα θαυμάσιο Μετά Μύρων

4) Ένα χερουβικό σε Β΄

5) Τα λεγόμενα Πατριαρχικά Λειτουργικά.

Όλα σε θαυμάσιες εκτελέσεις.

Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • 13-11-77 5Doksa Stixirwn.mp3
    9.5 MB · Views: 467
  • 13-11-77 6Kai nun En th Eru8ra.mp3
    5.4 MB · Views: 413
  • 13-11-77 7Tis Theos Megas.mp3
    4.6 MB · Views: 369
  • 13-11-77 8Plousioi eptwxeusan.mp3
    655.3 KB · Views: 304
  • 13-11-77 9Apostixa.mp3
    5.6 MB · Views: 356
  • 13-11-77 91Doksa Apostixwn.mp3
    6.5 MB · Views: 359
  • Efrikse gh kalofwnikos eirmos.mp3
    13.9 MB · Views: 603
  • 29-11-81 Meta murwn.mp3
    7.7 MB · Views: 490
  • 29-1-78 Xeroubikon Deuteros.mp3
    11.2 MB · Views: 522
  • 29-1-78 Leitourgika Patriarxika.mp3
    11.6 MB · Views: 533
  • 13-11-77 1Anoiksantaria.mp3
    27.5 MB · Views: 527
  • 13-11-77 2Kurie Elehson.mp3
    4.7 MB · Views: 349
  • 13-11-77 3Keleuson.mp3
    387.1 KB · Views: 272
  • 13-11-77 4Kekragarion Stixira.mp3
    13.6 MB · Views: 392
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Με την παρούσα ανακοίνωση "ανεβάζω" μια ολόκληρη ομάδα ηχογραφήσεων του Άρχοντα Πρωτοψάλτη και δασκάλου μου Αθανάσιου Καραμάνη. Καλή ακρόαση.

http://www.mediafire.com/download.php?z2vzrzyldy0

http://www.mediafire.com/download.php?z3uzzzzzmlk

επείδή άλλαξα την αρχειθεσία ξαναδίνω τα link δεν περιλαμβάνει όμως τίποτα καινούργιο... .......

Αγαπητοι Γιαννη και Βασιλη .
Πολλες ευχαριστιες για τις πολυ ωραιες ηχογραφησεις που ανεβασατε . Μηπως ξερετε και ποιοι ψαλλουν αριστερα ; Ευχαριστω .
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Με την παρούσα ανακοίνωση "ανεβάζω" μια ολόκληρη ομάδα ηχογραφήσεων του Άρχοντα Πρωτοψάλτη και δασκάλου μου Αθανάσιου Καραμάνη.

Τα μαθήματα που ανεβάζω είναι:

1) Όλος ο Πανηγυρικός Εσπερινός του αγίου Γρηγορίου του Παλαμά της Κυριακής 13-11-77.

Μόνο που από απειρία ο εσπερινός "έσπασε" στα δύο! Γι' αυτό και η αρχή του είναι στο... τέλος!!!
Αλλά κι έτσι ακούγεται υπέροχα!

2) Ο καλοφωνικός ειρμός Έφριξε γη

3) Ένα θαυμάσιο Μετά Μύρων

4) Ένα χερουβικό σε Β΄

5) Τα λεγόμενα Πατριαρχικά Λειτουργικά.

Όλα σε θαυμάσιες εκτελέσεις.

Καλή ακρόαση.

Φίλε μοα Γιάννη σε ευχαριστώ για τον βομβαρδισμό ψαλτικής τέχνης που μας πρόσφερες.Τό πες και το κανες.Αγαπητοί φίλοι ο Γιάννης είναι ένας απόλυτα αφοσιωμένος εραστής της γνήσιας ψαλτικής.Εχει αναλώσει μεγάλο μέρος της ζωής του στην μελέτη της και όλα αυτά τα οφείλει στον ΑΡΧΟΝΤΑ δασκαλό του ο οποίος κατα την γνώμη μου υπήρξε ενας από τους κορυφαίους πρωτοψάλτες του αιώνα που πέρασε.Ο Καραμάνης συνένωσε το μακεδονικό ύφος με το πατριαρχικό με έναν τρόπο εξόχως αριστουργηματικό και δάμασε απόλυτα τα διαστήματα όπως κανείς αλλος συγχρονός του.Εγώ προσωπικά τον θεωρώ τον πιό κορυφαίο αμέσως μετά τον Ιάκωβο.Εσύ Γιάννη είσαι ο πιό πιστός μαθητής του και ας μην τους έχω γνωρίσει όλους Δεν γίνεται να υπάρχει πιό πιστός και αφιερωμένος από σένα
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αντωνης Μιχελουδακης;24862 said:
Φίλε μοα Γιάννη σε ευχαριστώ για τον βομβαρδισμό ψαλτικής τέχνης που μας πρόσφερες.Τό πες και το κανες.Αγαπητοί φίλοι ο Γιάννης είναι ένας απόλυτα αφοσιωμένος εραστής της γνήσιας ψαλτικής.Εχει αναλώσει μεγάλο μέρος της ζωής του στην μελέτη της και όλα αυτά τα οφείλει στον ΑΡΧΟΝΤΑ δασκαλό του ο οποίος κατα την γνώμη μου υπήρξε ενας από τους κορυφαίους πρωτοψάλτες του αιώνα που πέρασε.Ο Καραμάνης συνένωσε το μακεδονικό ύφος με το πατριαρχικό με έναν τρόπο εξόχως αριστουργηματικό και δάμασε απόλυτα τα διαστήματα όπως κανείς αλλος συγχρονός του.Εγώ προσωπικά τον θεωρώ τον πιό κορυφαίο αμέσως μετά τον Ιάκωβο.Εσύ Γιάννη είσαι ο πιό πιστός μαθητής του και ας μην τους έχω γνωρίσει όλους Δεν γίνεται να υπάρχει πιό πιστός και αφιερωμένος από σένα

Αντώνη μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τα τόσο κολακευτικά σου λόγια, αλλά εμείς που ζήσαμε κάποια πράγματα και έχουμε στα χέρια μας τέτοιους θησαυρούς, πιστεύω πως είναι υποχρέωσή μας να τα μοιραζόμαστε με όλους εκείνους που αυτά τα υπέροχα πράγματα τα αγαπάνε το ίδιο, ίσως και περισσότερο...

Και πάλι σ΄ευχαριστώ.
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αγαπητοι Γιαννη και Βασιλη .
Πολλες ευχαριστιες για τις πολυ ωραιες ηχογραφησεις που ανεβασατε . Μηπως ξερετε και ποιοι ψαλλουν αριστερα ; Ευχαριστω .

Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη,

σε όλες τις ηχογραφήσεις, και στις δικές μου και στου Βασίλη, αριστερός είναι ο τελευταίος αριστερός του Καραμάνη στην μητρόπολη, ο Δημήτρης ο Κακανάς.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
http://www.mediafire.com/?otxtyhy2aen

Εδώ ο Γέροντας είναι σε εορτή Αγ Βασιλείου αλλα με ημερομηνία 5-2-79.... (ισως μας πουν οι άρχοντες τυπικάριοι τι εορτάζουμε....)

Η κασέτα απ'έξω γράφει Αγ Δημήτριος και ολονυκτία......!;!;!;!

Πρέπει να ψέλνουν από ένα ψαλτήρι.... παρατηρήστε πως ο γέροντας "βουτάει" στη κυριολεξία όταν πάνε να κανούνε γκάφα.... Πρέπει να τους είχε εκείνη τη μέρα σε σκληρή εκπαίδευση....

Επίσης δεν υπάρχουν ανάσες μεταξύ των κομματιών... μια ανάσα Όρθρος....γιαυτο και δυσκολεύομαι να τα κόψω.

Βέβαια ουδείς αλάνθαστος και παραλίγο να "ξεχάσουμε" Τον Δεσπότην (ουπς....) καποιος βρέθηκε εκεί να σκουντήξει ευτυχώς.......

Ο εγγονός παντα παρών.. ΄Δίνει ρέστα και ιδίως στον Απόστολο... Ίδιος ο παππούς του ....... Κυρ Βαγγέλη αυτός ποιος να ναι άραγε;;;;

....και βεβαίως στη Αναφορά ή βαση είναι 1.5 τόνο πάνω... από ΦΑ τα λέει... Δειχνοντας ότι υψίφωνος μπορεί να μην είναι, αλλά η φωνή του έχει ψηλή δεσιτούρα.... δραματικός τενόρος.....ας μην επαναλαμβάνομαι..



Υ.Γ:όλα όσα έχω ανεβάσει θα τα βρείτε: http://www.mediafire.com/vasilis
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρηκα σε καποιο σιντι , ηχογραφησεις του Αρχωντα . Γραφει ''Χερουβικα-Καλοφωνικοι'' . Επισυναπτω τις σχετικες ηχογραφησεις .
 

Attachments

  • 63'47''=ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ=Χερουβικα - Καλοφωνικοι.mp3
    21.8 MB · Views: 388

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εδώ ο Γέροντας είναι σε εορτή Αγ Βασιλείου αλλα με ημερομηνία 5-2-79.... ισως μας πουν τι εορτάζουμε....
Η κασέτα απ'έξω γράφει Αγ Δημήτριος και ολονυκτία......!;!;!;!
Τιμᾶται ἡ μνήμη τοῦ ἐν Ἁγίοις Πατρὸς ἡμῶν Βασιλείου, Ἀρχιεπισκόπου Θεσσαλονίκης, τοῦ ὁμολογητοῦ.
Τό Μηναῖον ἀναγράφει τήν μνήμην του τήν 1η Φεβρουαρίου. Ἀλλά ἠδύναντο νά τιμήσουν τήν μνήμην του μέ ἀγρυπνία σέ κάποια ἑπόμενη ἡμέρα, ὅπως καί θά ἔγινε. Βέβαια ἡ 5η Φεβρουαρίου τοῦ 1979 ἦτο ἡμέρα Δευτέρα. Ἐνδεχομένως ἡ ἀγρυπνία νά ἐτελέσθη Κυριακή πρός Δευτέρα.
Οἱ ὕμνοι δέν εἶναι ἀπό τήν ἀκολουθίαν τήν ὁποίαν ἐποίησε ὁ ἀείμνηστος Μοναχός Γεράσιμος Μικραγιαννανίτης καί ἡ ὁποία ἔλαβε Συνοδική ἔγκριση τό ἔτος 1982. Τό δέ λείψανον τοῦ Ἁγίου ἀνευρέθη κατά θαυμαστόν τρόπον στόν Ἱ. Ν. Τῆς Τοῦ Θεοῦ Σοφίας στό δεξιό κλίτος καί πλησίον τοῦ Ἀρχιερατικοῦ Θρόνου στίς 29-9-1980, τό ὁποῖον ἀνακομισθέν ἐτοποθετήθη ἐντός λάρνακος ὄπισθεν τῆς Ἁγίας Τραπέζης.
Φαίνεται λοιπόν ὅτι καί πρό τῆς ἀνευρέσεως τοῦ λειψάνου του ὁ Ἅγιος ἐτιμᾶτο πάντοτε ὡς παλαιός Ἅγιος τοῦ Θ΄ αἰῶνος, εἰς τόν Ἱ. Ν. Ἁγ. Δημητρίου μέ ὁλονυκτία σέ ἡμερομηνία περί τήν 1ην Φεβρουαρίου.

Βασίλη, βοήθειά σου καί αὐτός ὁ Ἅγιος Βασίλειος !!!


 
Top