(Νέες Κυκλοφορίες) Ανάλεκτα Β΄ και Γ΄ της Σειράς Θεωρία & Πράξη της Εκκλησιαστικής Μουσικής σε Επιμέλεια Γεωργίου Ν. Κωνσταντίνου .

... ήμουν κι εγώ θύμα του αρχαιοτροπικού μάρκετινγ.....
κ. Σολδάτε, αν κατάλαβα σωστά το σχόλιό σας, θεωρείτε πως όσοι συνάδελφοί σας ιεροψάλτες χρησιμοποιούν παλαιούς χαρακτήρες στην ψαλτική τους ανάγνωση είναι -αν μη τι άλλο -《μαρκετίστες》! Δηλαδή, απαταιώνες που εκμεταλεύονται ανυπεράσπιστα θύματα ;

Μπορεί να μην συμφωνείτε με την όποια σχολή, μπορεί να θεωρείτε τη δική σας σχολή ως τη μόνη αυθεντική, ωστόσο δεν σας δικαιώνει το γεγονός το να χαρακτηρίζετε με τον παραπάνω τρόπο όλους τους υπόλοιπους. Σχολές ψαλτικές υπήρχαν , υπάρχουν και ευτυχώς θα συνεχίσουν να υπάρχουν, γιατί αυτό είναι υγεία. Κάθε σχολή και μια παράδοση. Καμιά σχολή όμως, δεν είναι τέλεια γιατί απλά απαρτίζεται από ανθρώπους που αγωνίζονται - όπως κι εσείς - για την τελειότητα . Άνθρωποι ατελείς και θνησιγενείς, που έχουν ανάγκη το έλεος του Τριαδικού Θεού. Αυτώ η Δόξα εις τους αιώνες. Καλή χρονιά. Συγγνώμη αν σας κούρασα....

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
κ. Σολδάτε, αν κατάλαβα σωστά το σχόλιό σας, θεωρείτε πως όσοι συνάδελφοί σας ιεροψάλτες χρησιμοποιούν παλαιούς χαρακτήρες στην ψαλτική τους ανάγνωση είναι -αν μη τι άλλο -《μαρκετίστες》! Δηλαδή, απαταιώνες που εκμεταλεύονται ανυπεράσπιστα θύματα ;

Μπορεί να μην συμφωνείτε με την όποια σχολή, μπορεί να θεωρείτε τη δική σας σχολή ως τη μόνη αυθεντική, ωστόσο δεν σας δικαιώνει το γεγονός το να χαρακτηρίζετε με τον παραπάνω τρόπο όλους τους υπόλοιπους. Σχολές ψαλτικές υπήρχαν , υπάρχουν και ευτυχώς θα συνεχίσουν να υπάρχουν, γιατί αυτό είναι υγεία. Κάθε σχολή και μια παράδοση. Καμιά σχολή όμως, δεν είναι τέλεια γιατί απλά απαρτίζεται από ανθρώπους που αγωνίζονται - όπως κι εσείς - για την τελειότητα . Άνθρωποι ατελείς και θνησιγενείς, που έχουν ανάγκη το έλεος του Τριαδικού Θεού. Αυτώ η Δόξα εις τους αιώνες. Καλή χρονιά. Συγγνώμη αν σας κούρασα....
κ. Παναγή,
Όσοι χρησιμοποιούν οτιδήποτε, κατά την γνώμη μου, οφείλουν να το τεκμηριώνουν, να εξηγούν πως το βρήκαν και να αναφέρουν με ακρίβεια τις πηγές και τον συλλογισμό τους, αν θέλουν να λένε ότι κάνουν επιστημονική έρευνα και να παρουσιάζονται γνήσιοι φορείς της παράδοσης. Δεν λέω ότι είναι απατεώνες, έχω ολοκληρώσει με άριστα τον κύκλο σπουδών στο ωδείο Σκαλκώτα. Έχω υπάρξει συνεργάτης επί πενταετία της ΕΛΒΥΧ. Θύματα είναι της υπόθεσης Σ. Καρά ο οποίος προσπάθησε να επιβάλει όσα βρήκε με γνώμονα την φαντασία του σε όλο τον ψαλτικό κόσμο και εν μέρει το πέτυχε, χάρη στην αγάπη του για αυτό που έκανε και την πίστη του ότι ήταν όντως σωστό. Δεν ήταν όμως. Στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει όπως έχει δηλώσει για τον Καρά ο Θρασύβουλος Στανίτσας πρωτοψάλτης. Ο καθένας ας χρησιμοποιεί οποία μουσική επιθυμεί για να προσευχηθεί όπως λέτε. Να λέει όμως την αλήθεια και να μην παρουσιάζει και πουλάει την οποία ιδεοληψία του για παραδοσιακό ψάλσιμο. Δεν φταίει όμως ο Καράς, αφού στην Ελλάδα οι πραγματικοί φορείς της παράδοσης δεν έλαβαν τον ρόλο που έπρεπε ώστε να υπάρχει γνήσιος φορέας πιστοποίησης της παραδοσιακής ψαλτικής τέχνης.

Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!

Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά...
έχουμε ξαναπεί στο παρελθον, πως η ψαλτική τέχνη, επειδή στηρίζεται στη ζώσα παράδοση, δεν υπόκειται σε σχολές. Δεν είναι μια ιδέα, που στηρίζεται σε μια κατάσταση, διαδίδεται για συγκεκριμένους λόγους και να εξυπηρετίσει κάποιους σκοπούς... Η ζώσα παράδοση, είναι εντελώς κάτι διαφορετικό.. 'Οσοι άκουσαν γι' αυτήν, μπορούν να μιλούν γι' αυτήν και να την διαδίδουν... Οσοι δεν έχουν ακούσει, δημιουργούν σχολές... Μην μπερδεύεστε..
Επί του θέματος τώρα, φυσικά και είμαι αντίθετος σε τέτοιου είδους εκδόσεις.
Όποιος ακούει σωστά, διαβάζει σωστά, ερμηνεύει σωστά και δε χρειάζεται, τίποτ' άλλο...