[Ερώτηση] Νέες Γραμματοσειρές για το ''Μουσικά Κείμενα''

Anastasio

Μέλος
Μήπως μπορεί κάποιο μέλος του forum να δημιουργήσει καινούργιες γραμματοσειρές σημαδοφώνων πέραν αυτών που υπάρχουν στο πρόγραμμα του κ.Δημήτρη Παπαδόπουλου ''Μουσικά Κείμενα'', για να εμπλουτιστεί ακόμη περισσότερο.
Δεν γνωρίζω τον τρόπο που μπορούν να δημιουργηθούν νέες γραμματοσειρές και να ενσωματωθούν στο πρόγραμμα αλλά νομίζω οτι θα ήταν ευχής έργων αν υπήρχε μία γραμματοσειρά παρόμοιας της γραφής του κ.Τσαούση όπως φαίνεται στον παρών σύνδεσμο:
http://www.ec-patr.net/keimena/PARTES/show.php?what=IduONymfios_GTsa&p=1
 

atsipas

Γιώργος Φραγκιαδάκης
Καλησπέρα σας από τη βροχερή Κρήτη !!!

Δουλεύω εδώ και αρκετό καιρό το Πρόγραμμα του συναδέλφου μου κ. Παπαδόπουλου ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, αλλά δεν μου αρέσουν και πολύ οι γραμματοσειρές που χρηισιμοποιούνται (σχεδιάστηκαν για τα πρώτα βιβλία ΒΜ που τυπώθηκαν στο Παρίσι).
Έτσι έχω αρχίσει έδω και ένα μήνα περίπου και φτιάχνω ένα σύνολο γραμματοσειρών που μοιάζουν με τις γραμματοσειρές που χρησιμοποιήθηκαν στο Βουκουρέστι για να τυπωθούν τα δύο πρώτα βιβλία ΒΜ στον κόσμο, από τον Πέτρο Μανουήλ Εφέσιο το 1820. Μοιάζουν σαν να γράφεις με πένα. Πιστέυω ότι πριν τα Χριστούγεννα θα τα έχω έτοιμα. Οπότε θα συνεννοηθώ με τον κ. Παπαδόπουλο για να διανέμονται με το πολύ ενδιαφέρον λογισμικό του και σε κάποια επόμενη έκδοση να συμπεριληρθούν.

Με εκτίμιση,
Φραγκιαδάκης Γεώργιος
Εκπαιδευτικός ΠΕ20
& μαθητευόμενος ψάλτης

Μήπως μπορεί κάποιο μέλος του forum να δημιουργήσει καινούργιες γραμματοσειρές σημαδοφώνων πέραν αυτών που υπάρχουν στο πρόγραμμα του κ.Δημήτρη Παπαδόπουλου ''Μουσικά Κείμενα'', για να εμπλουτιστεί ακόμη περισσότερο.
Δεν γνωρίζω τον τρόπο που μπορούν να δημιουργηθούν νέες γραμματοσειρές και να ενσωματωθούν στο πρόγραμμα αλλά νομίζω οτι θα ήταν ευχής έργων αν υπήρχε μία γραμματοσειρά παρόμοιας της γραφής του κ.Τσαούση όπως φαίνεται στον παρών σύνδεσμο:
http://www.ec-patr.net/keimena/PARTES/show.php?what=IduONymfios_GTsa&p=1
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Τελικά υπάρχει κάποιος τρόπος για προσθήκη καινούριων γραμματοσειρών στο πρόγραμμα Μουσικά Κείμενα;
 

papline

Παλαιό Μέλος
Τελικά υπάρχει κάποιος τρόπος για προσθήκη καινούριων γραμματοσειρών στο πρόγραμμα Μουσικά Κείμενα;

Το πρόγραμμα ΜΚ έχει τη δυνατότητα να συνεργαστεί με οποιοδήποτε σετ γραμματοσειρών που έχει την ίδια αντιστοιχία στους χαρακτήρες με το σετ ΒΖ.

Αν κάποιος έχει φτιάξει γραμματοσειρές και θέλει μπορεί να μου τις στείλει για να τις ενσωματώσω σε επόμενη έκδοση του ΜΚ
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Αν γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να γίνει αυτό αναλαμβάνω να μετατρέψω τις γραμματοσειρές.
 

ixadin

Ηχάδιν
Πρώτα θα ανοίξεις τη γραμματοσειρά ΒΖ και όλες τις βοηθητικές της μέσω ενός προγράμματος όπως το Fontographer ή FontLab για να γνωρίζεις ποιές είναι οι γλυφές, τα σύμβολα δηλαδή. Μετά έχεις σε ξεχωριστά αρχεία την κάθε γλυφή που θες να κατασκευάσεις.

Ανοίγεις την ΒΖ, εισάγεις στο background τον χαρακτήρα και τον σχεδιαζεις σαν ξεπατηκοσούρα. Προσέχεις να πατήσεις ακριβώς στη σχεδίαση της ΒΖ στα kernings ώστε όταν θα γράφεις να λειτουργουν σωστά οι συμπλοκές των χαρακτήρων

Αφού τελειώσεις με τα σύμβολα σου, την κάνεις generate σε ttf και είσαι έτοιμος.
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Λοιπόν, εδώ έκανα μερικές μικρές αλλαγές πάνω στην μουσική γραμματοσειρά MKByzantine και MKLoipa , τις υπόλοιπες δεν τις έχω πειράξει.
Επειδή η βάση είναι η ίδια με την ΜΚ τις έχω ονομάσει ΜΚ2017 δοκιμαστικά.
Δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψουν.
Ας τις δοκιμάσει ο κ Δημήτρης Παπαδόπουλος.
Ορίστε: ΜΚ2017
 
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα αλλά έχω μπερδεύτη ψάχνω γραμματοσειρά βυζαντινής μουσικής που πληκτρολογείς και μπαίνουν η νότες η χρονικές αγωγές, γοργά, μαρτυρίες κ.ο.κ. άλλα να είναι συμβατός με wordpad η αντίστοιχα με openoffice word.
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Το συγκεκριμένο θέμα έχει να κάνει με το πρόγραμμα "Μουσικά Κείμενα".
Μπορείς να κατεβάσεις από την σελίδα πιο πάνω του προγράμματος.
Το πρόγραμμα είναι συμβατό με Microsoft Word.
Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στην σελίδα του προγράμματος.
 

ixadin

Ηχάδιν
Λοιπόν, εδώ έκανα μερικές μικρές αλλαγές πάνω στην μουσική γραμματοσειρά MKByzantine και MKLoipa , τις υπόλοιπες δεν τις έχω πειράξει.
Επειδή η βάση είναι η ίδια με την ΜΚ τις έχω ονομάσει ΜΚ2017 δοκιμαστικά.
Δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψουν.
Ας τις δοκιμάσει ο κ Δημήτρης Παπαδόπουλος.
Ορίστε: ΜΚ2017

Δεν κατόρθωσα να βρώ ποιες είναι οι τροποποιήσεις.

Επίσης, δεν έχετε ονομάσει σωστά τις νέες γραμματοσειρές, διότι, μεν μπορει το filename που δηλώσατε στα properties να είναι ΜΚ2017, στο export έχει μείνει το ΜΚΒyzantine κτλ. [Εχω και εγώ κάνει άπειρες φορές το ίδιο λάθος. Μια φορά το έκανα σωστά και δεν θυμάμαι πού. Πρέπει να σκάψετε πολυ βαθιά στα properties του export]
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Δεν κατόρθωσα να βρώ ποιες είναι οι τροποποιήσεις.

Επίσης, δεν έχετε ονομάσει σωστά τις νέες γραμματοσειρές, διότι, μεν μπορει το filename που δηλώσατε στα properties να είναι ΜΚ2017, στο export έχει μείνει το ΜΚΒyzantine κτλ. [Εχω και εγώ κάνει άπειρες φορές το ίδιο λάθος. Μια φορά το έκανα σωστά και δεν θυμάμαι πού. Πρέπει να σκάψετε πολυ βαθιά στα properties του export]

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές μιας και τις γραμματοσειρές αυτές τις έχω φτιάξει δοκιμαστικά σε πολύ λίγο χρόνο.
Σχετικά με το όνομα συμφωνώ μαζί σας, πρέπει να τροποποιηθούν τα properties και όχι το filename.
Όμως καλό θα ήταν να μετατραπούν γραμματοσειρές από άλλα προγράμματα σε γραμματοσειρές για το "Μουσικά Κείμενα" και το αντίθετο έτσι ώστε να μπορούν να γίνονται τροποποιήσεις σε κείμενα που έχουν ήδη γραφεί με κάποιο άλλο πρόγραμμα.
 

ixadin

Ηχάδιν
Όμως καλό θα ήταν να μετατραπούν γραμματοσειρές από άλλα προγράμματα σε γραμματοσειρές για το "Μουσικά Κείμενα" και το αντίθετο έτσι ώστε να μπορούν να γίνονται τροποποιήσεις σε κείμενα που έχουν ήδη γραφεί με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Αυτό που λέτε δεν γίνεται. Άλλο γραμματοσειρά και κωδικοποίησή της και άλλο συμβατότητα προγραμμάτων. Μόνο εάν γράψει κάποιος :cool::confused::eek::rolleyes: κώδικα για να γίνει η μετατροπή.
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Άλλο θέμα αυτό. Εγώ μιλώ για τις γραμματοσειρές άλλων προγραμμάτων. Για παραδειγμα αν υπαρχουν γραμματοσειρές του Μελωδού να κωδικοποιηθούν σε γραμματοσειρες για τα Μουσικά Κείμενα.. Αυτο σημαίνει βασικα να γινουν νεες γραμματοσειρες.

Sent from Prestigio using Tapatalk
 
Top