Νέα cd - Ύμνοι Μεγάλης Τεσσαρακοστής

Χαίρεται!

Την Τετάρτη ήμουν στην Ι.Μ.Σίμωνοπετρας και μου είπαν ότι μέχρι της Αγίας Μαγδαληνής (με το παλιό ή το νέο δεν ξέρω) θα κυκλοφορήσει cd με την Παράκληση του Αγίου Σίμωνα και της Αγίας Μαγδαληνής και πριν τη Σαρακοστή και άλλο ένα cd με ύμνους της Σαρακοστής.

υ.γ.1: Μαγεύτηκα από το μοναστήρι (πρώτη φορά στο Άγιο Όρος) ήταν εκπληκτικά.

υ.γ.2: Έλειπαν οκτώ μοναχοί (οι πιο καλήφωνοι) για το cd στην Θεσαλονική και η ψαλμωδία ήταν υπέροχη και ακριβώς όπως στα cd με τους λιγότερο καλούς ψάλτες φανταστείτε πως θα ήταν όλοι μαζί....

υ.γ.3: Θα ανεβάσω κάποια στιγμή αποσπάσματα από την ακολουθία (αν και δεν ηχογράφησα πολύ καλά γιατί ήμουν μακριά)
 
Last edited:

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Θα περιμένουμε με ανυπομονησία τα νέα cd. Πρώτα ο Θεός (εκτός απροόπτου) θα ανέβω κ εγώ για το πανηγύρι της Αγ. Μαγδαληνής. Μακάρι μεχρι τότε να έχουμε το cd!
 

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Βγήκε το νέο cd από τη Σιμωνόπετρα με ύμνους από τη Μεγάλη Τεσσαρακοστή. Μόλις το προμηθεύτηκα. Εκδόσεις Ίνδικτος. Τα σχόλια δικά σας...
 

Attachments

  • 01. Μεθ' ημών ο θεός, πλ. β.mp3
    4.5 MB · Views: 593

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μικρό το δείγμα, αλλά χωρίς να αποκλίνει το άκουσμα από το γενικότερα νεανικό που ήξερα (ως προς τις φωνές) μου φαίνεται ό τρόπος τους λιγότερο συναισθηματικός και περισσότερο ησυχαστικός από πριν. Ενδιαφέρουσα εξέλιξη στην ψαλτική της Σιμωνόπετρας, αν δεν με ξεγελά το μικρό δείγμα.
 
  • Like
Reactions: tzo

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Μικρό το δείγμα, αλλά χωρίς να αποκλίνει το άκουσμα από το γενικότερα νεανικό που ήξερα (ως προς τις φωνές) μου φαίνεται ό τρόπος τους λιγότερο συναισθηματικός και περισσότερο ησυχαστικός από πριν. Ενδιαφέρουσα εξέλιξη στην ψαλτική της Σιμωνόπετρας, αν δεν με ξεγελά το μικρό δείγμα.

Δίκαιο έχετε. Ανεβάζω άλλο ένα. Πάντως, είναι διαφορετικό το ύφος τους...Προς το καλύτερο εξελιγμένο...
 

Attachments

  • 13. Ιδιόμελον εσπερινού Δ Κυρ΄Νηστειών, βαρύς.mp3
    5.6 MB · Views: 392

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Φαντάζομαι σε όλα τα Εκκλησιαστικά Βιβλιοπωλεία. "Η Μεγάλη Τεσσαρακοστή. Ύμνοι Μ. Αποδείπνου, Όρθρου, Ωρών, Εσπερινού, Προηγιασμένη Θ. Λειτουργία" είναι ο πλήρης τίτλος. Εκδόσεις Ίνδικτος
 
  • Like
Reactions: tzo

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Άλλο ένα δείγμα από αυτό το CD αναρτήθηκε αυτές τις μέρες στην Πεμπτουσία (εδώ). Είναι το Κύριε των δυνάμεων σε ήχο πλ. β'. Εδώ είναι και ο άμεσος σύνδεσμος στο mp3 για ευκολία.
 
  • Like
Reactions: tzo
ας κανω και γω ενα σχολιο
πριν περιπου 1 μηνα πηγα και γω Σιμωνοπετρα. Ηταν μια πολυ ωραια εμπειρια. Και λογω του οτι πηγαμε με το σχολειο μας κανανε πληρη ξεναγηση στη μονη και μας αφησανε να ψαλουμε και μαζι τους. Φευγοντας μας εδωσαν για δωρο από ενα βιβλιο ή cd και ενα κομποσκινακι και εμενα μου ελαχε αυτο το σιντι της μεγαλης τεσσαρακοστης . Μολις γυρισα σπιτι και το ακουσα προβληματιστικα λιγο διοτι δεν ηταν ακριβως αυτο που ειχα ακουσει τις μερες που βρησκομουν εκει. Μολις διαβασα τον προλογο που κανει ο ηγουμενος στο σιντι μου λυθηκαν οσες αποριες ειχα. Οι πατερες σε αυτο το σιντι ψελνουν υπο τις χοραρχιας του κ Δημητρη Μανουση . Αυτο που ειχα ακουσει εγω στο μοναστιρι ηταν πιο κοντα στα πρωτα σιντι που εκαναν. Λιγο πιο λιτο βεβαια αλλα οχι τοσο με ελξεις και τοσα λιγα ισα. Κατι στην μεση. Ακομη γνωριζοντας τους εκει πατερες σαν ανθρωπους πρωτα σαν χριστιανους επειτα ακουω με "αλλο" αυτι πλεον τα σιντι τους. Εικοτερα γνωρισα τους πατερες Γρηγοριο και Αθανασιο τους δυο ψαλτες της μονης. Τον μελοποιο και πρωτοψαλτη της μονης π Γρηγοριο και αυτον που στο Κυριε ο Κυριος ημων στον τελευταιο στιχο μονοφωνει στην αρχη του στιχου και λαμπαδαριο π Αθανασιο. Ο δευτερος ηταν ο ξεναγος μας στην μονη και με αυτον τον οποιον ψαλλαμε και εμεις. Απο αυτους τους δυο εμαθα παραπολλα πραγματα. περι της μονης απο τον πατερα Αθανασιο, περι του υφους της Σιμωνοπετρας απο τον πατερα Γρηγοριο. Οσο αναφορα το υφος ο π Γρηγοριος μας εκμυστιρευτικε οτι συνεχισε αυτο που παρελαβε απο τους προκατοχους του και εγραψε τα βιβλια του κατ εντολην του μακαριστου γεροντος του και εμπνευστη του στην πνευματική του πορεια π Αιμιλιανο και την εκει παραδωση της Σιμωνοπετρας . Μας ειπε χαρακτηριστικα οτι" ο γεροντας ηθελε να ειναι η λατρεια ζωντανη" και γι αυτο τα μελωδιματα που ψελνουνε ειναι λιγο πιο συναισθηματικα. Επισης μου ειπε κατι σε εμενα συγκεκριμενα μου με προβληματισε παρα πολυ. Πριν παω στο ορος πριν λιγες μερες καθομουν και μελετουσα λιγο το ψαλτιριον τερπνον . Και πολλα τροπαρια τα εβρισκα πολυ "κακογραμενα" με την εννοια οτι μπορουσαν να γραφτουν με πιο ταιριαστες θεσεις. Και εκει που μας ελεγε για τον γεροντα Αιμιλιανο μου λεγει αυτολεξει "το ψαλτιριο το εγραψα με πολυ πόνο διοτι ενω οι αλλοι τον ελευθερο χρονο τους εκαναν προσευχη εγω επρεπε με εντολη του γεροντα να γραφω μαθηματα για να τα ψαλουμε στις συναξεις " . Τι να σχολιασεις σαυτην την φραση. Τα σημπερασματα δικα σας. Αυτα ειχα να πω απο οσα εμαθα και γνωριζω για το νεο σιντι και γενικοτερα για το υφος οπως διαμορφωθηκε απο τα πρωτα σιντι μεχρι σημερα στην Σιμωνοπετρα.
Ελπιζω να ημουν κατανοητος και να μην σας κουρασα
 
  • Like
Reactions: tzo

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ακόμη ένα δείγμα από το συγκεκριμένο CD αναρτήθηκε στην Πεμπτουσία (εδώ), το Κατευνθήτω της προηγιασμένης. Εδώ είναι και ο άμεσος σύνδεσμος στο mp3 για ευκολία.
 
  • Like
Reactions: tzo

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Μολις διαβασα τον προλογο που κανει ο ηγουμενος στο σιντι μου λυθηκαν οσες αποριες ειχα. Οι πατερες σε αυτο το σιντι ψελνουν υπο τις χοραρχιας του κ Δημητρη Μανουση . Αυτο που ειχα ακουσει εγω στο μοναστιρι ηταν πιο κοντα στα πρωτα σιντι που εκαναν.

Άγγελε, πολύ ωραίες οι σκέψεις σου από την διαμονή σου στην Σιμωνόπετρα. Σχετικά με το παραπάνω σχόλιό σου, θα ήθελα απλώς να αναφέρω ότι στα πρώτα CD που κυκλοφόρησε η μονή (ακόμη και σ' αυτό του Οσίου Σίμωνος), την διδασκαλία και διεύθυνση του χορού την είχε ο καθηγητής κ. Γρηγόριος Στάθης. Πιθανόν, η διαφορά που παρατήρησες στο ύφος να οφείλεται και στην διαφορετική προσέγγιση που ίσως είχαν οι δύο χοράρχες σχετικά με την απόδοση των μελών. Σε κάθε περίπτωση, μάλλον αυτό που άκουσες στις ακολουθίες, τις ημέρες που ήσουν εκεί, είναι αυτό που θα πρέπει να θυμάσαι ως Σιμωνοπετρίτικο ύφος (αν υπάρχει κάτι τέτοιο).
 
  • Like
Reactions: tzo

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Μιχάλη, μόνο στον Άγ. Σίμωνα είχε την διδασκαλία και διεύθυνση ο Γρ. Στάθης, και αυτό μάλιστα δεν ήταν Σιμωνοπετρίτικο αλλά έψαλαν διάφοροι αγιορείτες. Στα άλλα της Σιμωνόπετρας δεν νομίζω ότι ενεπλάκη ο καθηγητής.
 
  • Like
Reactions: tzo

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Μανώλη, έτσι όπως τα λες πρέπει να είναι. Νόμιζα ότι ο κ. Στάθης είχε εμπλακεί και στις ηχογραφήσεις από το Ψαλτήριον Τερπνόν, αλλά μάλλον το μπερδεύω με τις ηχογραφήσεις από τα Ορμύλια (μετόχι της Σιμωνόπετρας).
 
  • Like
Reactions: tzo
ας κανω και γω ενα σχολιο
πριν περιπου 1 μηνα πηγα και γω Σιμωνοπετρα. Ηταν μια πολυ ωραια εμπειρια. Και λογω του οτι πηγαμε με το σχολειο μας κανανε πληρη ξεναγηση στη μονη και μας αφησανε να ψαλουμε και μαζι τους. Φευγοντας μας εδωσαν για δωρο από ενα βιβλιο ή cd και ενα κομποσκινακι και εμενα μου ελαχε αυτο το σιντι της μεγαλης τεσσαρακοστης . Μολις γυρισα σπιτι και το ακουσα προβληματιστικα λιγο διοτι δεν ηταν ακριβως αυτο που ειχα ακουσει τις μερες που βρησκομουν εκει. Μολις διαβασα τον προλογο που κανει ο ηγουμενος στο σιντι μου λυθηκαν οσες αποριες ειχα. Οι πατερες σε αυτο το σιντι ψελνουν υπο τις χοραρχιας του κ Δημητρη Μανουση . Αυτο που ειχα ακουσει εγω στο μοναστιρι ηταν πιο κοντα στα πρωτα σιντι που εκαναν. Λιγο πιο λιτο βεβαια αλλα οχι τοσο με ελξεις και τοσα λιγα ισα. Κατι στην μεση. Ακομη γνωριζοντας τους εκει πατερες σαν ανθρωπους πρωτα σαν χριστιανους επειτα ακουω με "αλλο" αυτι πλεον τα σιντι τους. Εικοτερα γνωρισα τους πατερες Γρηγοριο και Αθανασιο τους δυο ψαλτες της μονης. Τον μελοποιο και πρωτοψαλτη της μονης π Γρηγοριο και αυτον που στο Κυριε ο Κυριος ημων στον τελευταιο στιχο μονοφωνει στην αρχη του στιχου και λαμπαδαριο π Αθανασιο. Ο δευτερος ηταν ο ξεναγος μας στην μονη και με αυτον τον οποιον ψαλλαμε και εμεις. Απο αυτους τους δυο εμαθα παραπολλα πραγματα. περι της μονης απο τον πατερα Αθανασιο, περι του υφους της Σιμωνοπετρας απο τον πατερα Γρηγοριο. Οσο αναφορα το υφος ο π Γρηγοριος μας εκμυστιρευτικε οτι συνεχισε αυτο που παρελαβε απο τους προκατοχους του και εγραψε τα βιβλια του κατ εντολην του μακαριστου γεροντος του και εμπνευστη του στην πνευματική του πορεια π Αιμιλιανο και την εκει παραδωση της Σιμωνοπετρας . Μας ειπε χαρακτηριστικα οτι" ο γεροντας ηθελε να ειναι η λατρεια ζωντανη" και γι αυτο τα μελωδιματα που ψελνουνε ειναι λιγο πιο συναισθηματικα. Επισης μου ειπε κατι σε εμενα συγκεκριμενα μου με προβληματισε παρα πολυ. Πριν παω στο ορος πριν λιγες μερες καθομουν και μελετουσα λιγο το ψαλτιριον τερπνον . Και πολλα τροπαρια τα εβρισκα πολυ "κακογραμενα" με την εννοια οτι μπορουσαν να γραφτουν με πιο ταιριαστες θεσεις. Και εκει που μας ελεγε για τον γεροντα Αιμιλιανο μου λεγει αυτολεξει "το ψαλτιριο το εγραψα με πολυ πόνο διοτι ενω οι αλλοι τον ελευθερο χρονο τους εκαναν προσευχη εγω επρεπε με εντολη του γεροντα να γραφω μαθηματα για να τα ψαλουμε στις συναξεις " . Τι να σχολιασεις σαυτην την φραση. Τα σημπερασματα δικα σας. Αυτα ειχα να πω απο οσα εμαθα και γνωριζω για το νεο σιντι και γενικοτερα για το υφος οπως διαμορφωθηκε απο τα πρωτα σιντι μεχρι σημερα στην Σιμωνοπετρα.
Ελπιζω να ημουν κατανοητος και να μην σας κουρασα

Aυτά που σημειώνει ο Άγγελος μπορώ να τα επιβεβαιώσω κι εγώ, μιάς και είχα κι εγώ την τιμή να συμμετέχω στην ηχογράφηση αυτή ως μέλος του Χορού που διηύθηνε ο Δημήτρης Μανούσης ως εξωτερικός συνεργάτης και έχοντος πνευματική σχέση με την Μονή.Σαν κι εμένα πήραν μέρος κια 3-4 ακόμη κοσμικοί Ιεροψάλτες, μεταξύ αυτών και ο Πρωτοψάλτης της Μητρόπολης Πρέβεζας Νεκτάριος Θάνος. Επίπλέον το διαφορετικό άκουσμα σε σχέση με τους προηγούμενους ψηφιακούς δίσκους της Μονής έχω να καταθέσω οτι οφείλεται, εκτός των παραπάνω, στο γεγονός οτι η ηχογράφηση πργματοποιήθηκε απ΄ τον Νικόλαο Διονυσόπουλο, του οποίου η αξιολογότατη σφραγίδα είναι εμφανής στις δουλειές που έχει αναλάβει.
Επιπλέον στα πλαίσια αυτών των ηχογραφήσεων και εμβόλιμα έγινε και η ηχογράφηση των δύο μελών του Χαρ. Παπανικολάου που περιέχονται στον ψηφιακό δίσκο "Ανθοδέσμη Εκκλησιαστικής Μουσικής" τον οποίο εξέδοσε ο Βυζαντινός Χορός Καβάλας υπο την διέθυνσή μου. Τα δύο αυτά μέλη είναι και η προσφορά της Ιεράς Μονής στον εν λόγω ψηφιακό δίσκο, για τα οποία είμαι ευγνώμων.Παραθέτω το ένα απ΄ τα δύο μέλη "'Αξιον εστίν" σε ήχο πλ. Δ' επτάφωνο εκ της Ανθοδέσμης.
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ 1.mp3
    8.1 MB · Views: 182
  • Like
Reactions: tzo

Феодор

Μέλος
Aυτά που σημειώνει ο Άγγελος μπορώ να τα επιβεβαιώσω κι εγώ, μιάς και είχα κι εγώ την τιμή να συμμετέχω στην ηχογράφηση αυτή ως μέλος του Χορού που διηύθηνε ο Δημήτρης Μανούσης ως εξωτερικός συνεργάτης και έχοντος πνευματική σχέση με την Μονή.Σαν κι εμένα πήραν μέρος κια 3-4 ακόμη κοσμικοί Ιεροψάλτες, μεταξύ αυτών και ο Πρωτοψάλτης της Μητρόπολης Πρέβεζας Νεκτάριος Θάνος. Επίπλέον το διαφορετικό άκουσμα σε σχέση με τους προηγούμενους ψηφιακούς δίσκους της Μονής έχω να καταθέσω οτι οφείλεται, εκτός των παραπάνω, στο γεγονός οτι η ηχογράφηση πργματοποιήθηκε απ΄ τον Νικόλαο Διονυσόπουλο, του οποίου η αξιολογότατη σφραγίδα είναι εμφανής στις δουλειές που έχει αναλάβει.
Επιπλέον στα πλαίσια αυτών των ηχογραφήσεων και εμβόλιμα έγινε και η ηχογράφηση των δύο μελών του Χαρ. Παπανικολάου που περιέχονται στον ψηφιακό δίσκο "Ανθοδέσμη Εκκλησιαστικής Μουσικής" τον οποίο εξέδοσε ο Βυζαντινός Χορός Καβάλας υπο την διέθυνσή μου. Τα δύο αυτά μέλη είναι και η προσφορά της Ιεράς Μονής στον εν λόγω ψηφιακό δίσκο, για τα οποία είμαι ευγνώμων.Παραθέτω το ένα απ΄ τα δύο μέλη "'Αξιον εστίν" σε ήχο πλ. Δ' επτάφωνο εκ της Ανθοδέσμης.

Χριστός Ανέστη!

Χαιρετίσματα από τη Ρωσία. Ήθελα να ρωτήσω πού το βρήκες αυτό το άξιον εστί; Ποια CD είναι από; Δεν καταλαβαίνω ελληνικά.

Είναι αυτή η χορωδία Σίμωνος Πέτρας του; Ίσως είναι δυνατό να αγοράσει αυτό το δίσκο σε απευθείας σύνδεση;

Ευχαριστώ πολύ!
 
  • Like
Reactions: tzo

Nestos

Νέο μέλος
Χαίρετε.

Σε CD της Ι. Μ. Σίμωνος Πέτρας, με ψαλμούς της Μ. Τεσσερακοστής, οι Πατέρες ψάλλουν το "Νυν αι δυνάμεις" σε ήχο πλ. Β.
Μήπως ξέρει κανείς ποιό είναι το μουσικό κείμενο;

Σύνδεσμος:


Στο 56:14
 
  • Like
Reactions: tzo
Top