[Suggestion] Μ. Εβδομάδα 2017, ποιά μέλη ευχαριστηθήκαμε;

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κατὰ τὴν διάρκεια τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος ἔχουμε τὴν εὐκαιρία νὰ ψάλλουμε κάποια ἀπὸ τὰ ὠραιότερα μέλη καὶ μαθήματα τῆς ψαλτικῆς τέχνης. Ἀνοίγω τὸ παρὸν θέμα, ὥστε ὅποιος θέλει νὰ ἀναφέρει ποιὸ μάθημα ἀπέδωσε καλύτερα ἀλλὰ καὶ τὸ ἀπόλαυσε.

Προσωπικά, πήγα καλὰ φέτος, πρόσεξα περισσότερο νὰ παίρνω πιὸ συγκρατημένα ἴσα καὶ ἔδωσα βάρος νὰ μὴν ἐνθουσιάζομαι ἀλλὰ νὰ ψάλλω προσεκτικὰ ὥστε νὰ μὴ μοῦ ἀνεβαίνει τὸ ἴσο λόγω ἔντασης (κοινῶς ... γκάρισμα:wink:). Ἀπέδωσε ἡ προσοχή μου αὐτή καὶ πέρασα ὅλη τὴ Μεγάλη Ἑβδομάδα σὲ καλὴ φωνητικὴ κατάσταση μέχρι καὶ σήμερα.

Ἀπὸ μαθήματα φέτος, ἀπέδωσα ὁλόσωστα τὸ Κύριε ἀναβαίνοντος τοῦ Πρίγγου, χωρὶς νὰ μοῦ ἀνεβεῖ καθόλου τὸ ἴσο κι ἔτσι ἀπέδωσα ἄψογα τὶς ὑψηλὲς θέσεις, χωρὶς νὰ στρεσάρω τὴν φωνή μου. Στὸ τέλος τοῦ ἰδιομέλου ἔκανα τὸν σταυρό μου καὶ σχήμα πρὸς τὴν εἰκόνα τοῦ Χριστοῦ στὸ τέμπλο, ποὺ μὲ βοήθησε νὰ τὸ ψάλλω ἀπολαμβάνοντάς το.
Τὸ δεύτερο μάθημα ποὺ μὲ ἰκανοποίησε, Τὸν ἥλιον κρύψαντα. Εἶχε πολὺ κόσμο κι ἔτσι εἶπα ὄμορφα, πρώτα τὸ συντετμημένον τοῦ Μάρκου Βασιλείου καὶ μετὰ ἐπειδὴ ἔμπαινε ἀκόμη ὁ κόσμος τὸ ξανάρχισα ἀπὸ τὸ μέλος τοῦ Γερμανοῦ, προλαβαίνοντας τὶς τρεις πρῶτες σελίδες ἀπὸ τὸν Πανδέκτη. Πολὺ ὠραία μέλη, κουραστικὰ μὲν, ἀλλὰ οἱ γραμμές τους καὶ τὸ νοήμά τους εἶναι τὸ κάτι ἄλλο.
Τὸ τρίτο ἤταν τὸ κοινωνικὸ Ἐξηγέρθη τοῦ Χρυσάφου, Μέγα Σάββατο πρωΐ, εἰχε κόσμο καὶ τὸ ἔψαλλα ὅλο (μετὰ ἄρχισα τοῦ Κλαδᾶ καὶ μετὰ ... κάνιασε ἡ φωνή μου καὶ μετὰ ... ἔκατσα:p).

Καὶ τοῦ χρόνου νὰ 'μαστε γεροὶ, μὲ τὴν βοήθεια τοῦ Θεοῦ νὰ τοῦ τὰ ... ψάλλουμε καὶ πάλι.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Χαίρομαι για σένα domesticus που τα πήγες καλά και επίσης σ ευχαριστώ και για το θέμα που άνοιξες και μας δίνεις εύκολο βήμα.

Συμφωνώ μ αυτό που έγραψες σχετικά με τα μέλη της Μεγάλης Εβδομάδας ότι είναι κάποια από τα ωραιότερα και όχι ΤΑ ωραιότερα. Ο λόγος που αρκετοί θεωρούν τα μέλη της Μεγάλης Εβδομάδας ως τα καλύτερα, πιστεύω πως δεν είναι άλλος από το γεγονός πως αφενός ο ψάλτης έχει το χρόνο να τα ερμηνεύσει σε αντίθεση με την υπόλοιπη περίοδο και αφετέρου ότι ορισμένα έχουν μελοποιηθεί ως βασικό συστατικό να ακούγονται ευχάριστα από τον κόσμο ή έστω ερμηνεύονται με τέτοιο τρόπο, και γι αυτό παίζονται μέχρι και από τα ΜΜΕ τα γνωρίζουν έστω ακουστικώς αρκετοί πόσο μάλλον οι ψάλτες.
Το ότι μπόρεσες και είπες με τη σωστή χρονική αγωγή και ολόκληρα τα μέλη που μας είπες πως σε ευχαρίστησε η ερμηνεία τους, πιθανόν αποδεικνύει την πρώτη εκδοχή. Και ως δείγμα της δεύτερης εκδοχής θα μπορούσαμε να αναφέρουμε το Εξέδυσάν με του αείμνηστου Πρίγγου.

Τώρα απαντώντας στον τίτλο του θέματός σου, προσωπικά αυτό που ευχαριστήθηκα περισσότερο απ όλα ήταν οι κανόνες που ψάλλονται σε σύντομη χρονική αγωγή και συνοδεύονται με την καταβασία σε αργό μέλος. Ως γνωστόν δε μας επιτρέπεται κάτι τέτοιο κατά τη διάρκεια του έτους οπότε η Μεγάλη Εβδομάδα είναι μια ευκαιρία να μη ξεχνάμε την τάξη των κανόνων και των καταβασιών. Δε νομίζω πως η ικανοποίηση αυτή προήλθε επειδή ακολούθησα τη σωστή τάξη, αλλά πιθανόν από αυτή την εναλλαγή του σύντομου και του αργού που προσδίδει κάτι το ξεχωριστό.

Σε αντίθεση με σένα, δεν έψαλλα καλά φέτος, σε σχέση δηλαδή με παλιότερες χρονιές.

Α, έχω επίσης και κάποιο προβληματισμό αναφορικά με το γεγονός της ευχαριστίας μας προς το Θεό. Δηλαδή αν δεν μείνουμε ικανοποιημένοι δεν ευχαριστούμε το Θεό που μας αξίωσε και ψάλλαμε έστω όπως το ψάλλαμε, ενώ αν μείνουμε ικανοποιημένοι κάνουμε για παράδειγμα μετάνοιες μπροστά στην εικόνα; Εντάξει είναι σίγουρα προσωπικό θέμα, οπότε δε μπορούμε να γράψουμε κάτι ως γενικότερο κανόνα μάλλον. Απλά επειδή το έχω ξαναδεί αυτό που έγραψες και αλλού και κάπως με παραξένεψε.

Αυτά από μένα.
 

ψαλτάκι

Μέλος
Λαμπαδάριε, ωραία, ζουμερή δημοσίευση! Πραγματικά, κι εγώ για πρώτη φορά έψαλα σε χαμηλές βάσεις. Ήμουν και κρυολογημένος-από την Μεγάλη Τετάρτη ξεκίνησα αντιβίωση γιατί η ήπια στην αρχή λοίμωξη πέρασε στους πνεύμονες λόγω οπισθορινικής καταρροής. Δάσκαλος και ψάλτης και καπνιστής είναι εύκολο θαρρώ αλλά νηπιαγωγός και "ψάρτης" και καπνιστής είναι ζόρικο-ειδικά τα τελευταία χρόνια που το 40% των νηπίων στο Πυργί Χίου είναι αλλοδαπά κι όταν κρατάς μόνος σου, χωρίς βοήθεια, την πρωινή βάρδια σε 5 πελώριες αίθουσες.
Λοιπόν, ΟΟΟΛΑ , για πρώτη φορά, τα έψαλα από το Δοξαστάριο του Πέτρου, επιμέλεια Ναυπλιώτη. Όπως έχω γράψει ως "Ψάλτης εν Χίω", όταν πάτησα το πόδι μου στην χωριοεκκλησία, πήγα "ξυπόλητος". Εκεί βρήκα την πρωτότυπη έκδοση του Δοξασταρίου-δώρο του Επιτρόπου Γιάννη Παπαϊωάννου, με το παρατσούκλι "Κουφός", ενός στυλοβάτη της εκκλησιαστικής ζωής του Πυργίου. Μάλιστα, ο προκάτοχος, (για να με δυσκολέψει;), δεν είχε oύτε εγκόλπιο του Αναγνώστη:D. Βρήκα όμως έναν θησαυρό αυθεντικών εκδόσεων. Τα Μαστιχοχώρια-θυμηθείτε τα Μεστά του Προγάκη- διαθέτουν στις εκκλησιές τους πολλές παλιές εκδόσεις. Η Μεγάλη Εβδομάς του Πέτρου, καθώς την έψαλα εγώ- που όλα τα προηγούμενα χρόνια έψαλα Καραμάνη και Πρίγγο, ένιωσα ότι είναι η κριπίς και η βάση όλων των ΣΟΒΑΡΩΝ, αξιοπρόσεκτων, απόπειρων τα νεώτερα χρόνια. Ειδικά, ο μη έχων εμπειρία παρά μόνον σε ωδείο, όταν αναμιγνύει θέσεις του αργού δοξασταρίου και δεν έχει ρυθμό-ειδικά στα 12 Ευαγγέλια- προκαλεί τον κλαυσίγελο. Το "τη σήμερον μυστικώς ο μέγας Μωυσής" ήταν αυτό που ευχαριστήθηκα περισσότερο.
Και του χρόνου, με υγεία!
Πάντα ωραίος, πάντα ρηξικέλευθος Λαμπαδάριε:)
Και μια ιδέα για να καταλάβετε-όχι όμως από φέτος που έψαλλα ΜΟΝΟ Πέτρο
https://www.youtube.com/watch?v=V54xsNz6ZHM&index=2&list=UU7SFiWomjjlOwtmY-DGkp_Q
Υ.Γ Α.. Ξέχασα! Και το "Εξηγέρθη ως ο υπνών", το Κοινωνικό του Μ. Σαββάτου, του αγαπημένου μου συνθέτη: του Γεωργίου του Κρητός-έχει και η Κρήτη τα καλά της..!
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Χριστός Ανέστη!

Ωραίο θέμα domesticus!

Τα μαθήματα που ευχαριστήθηκα, ήταν τα εξής:

Το αργό Ιδου Νυμφίος.

Το Ηδη βάπτεται κάλαμος, αλλά και το Εξέδυσάν με, παρόλο που στα τελευταία (κεραμέως) ''γλύστρισε κρυφά'' μιά βραχνάδα (άτιμα aircondition) την καθάρισα και ξαναείπα την τελευταία φράση(ως σκεύη κεραμέως)! Καλό ε;...:D

Την Κασσιανή. (Τα τελευταία χρόνια έχω κάνει ένα είδος μιξης, την Κασσιανή του Πέτρου με του Πρίγγου. Και μου βγήκε ο χρόνος,φέτος, γύρω στα 17 λεπτά.Πέρυσι και πρόπερσι στα 15 λεπτά.

Και στο τελευταίο Ευαγγέλιο της Μ. Πέμπτης το Δόξα σοι Κύριε Δόξα σοι.
Ξεκίνησα άνω Νη (καταλήγω στον φυσικό Νη το Ηδη βάπτεται, ο ιερέας ανεβαίνει στον άνω Νη για το Ευαγγέλιο και τελειώνοντας, συνεχίζω την ίδια βάση) και χτύπησα και ένα άνω Δι κάπου στη μέση!..Καλό ε;..:cool:
Δεν κατάλαβα τίποτα! Τόσο που το ευχαριστήθηκα!!:)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χαίρομαι για σένα domesticus που τα πήγες καλά και επίσης σ ευχαριστώ και για το θέμα που άνοιξες και μας δίνεις εύκολο βήμα.

Συμφωνώ μ αυτό που έγραψες σχετικά με τα μέλη της Μεγάλης Εβδομάδας ότι είναι κάποια από τα ωραιότερα και όχι ΤΑ ωραιότερα. Ο λόγος που αρκετοί θεωρούν τα μέλη της Μεγάλης Εβδομάδας ως τα καλύτερα, πιστεύω πως δεν είναι άλλος από το γεγονός πως αφενός ο ψάλτης έχει το χρόνο να τα ερμηνεύσει σε αντίθεση με την υπόλοιπη περίοδο και αφετέρου ότι ορισμένα έχουν μελοποιηθεί ως βασικό συστατικό να ακούγονται ευχάριστα από τον κόσμο ή έστω ερμηνεύονται με τέτοιο τρόπο, και γι αυτό παίζονται μέχρι και από τα ΜΜΕ τα γνωρίζουν έστω ακουστικώς αρκετοί πόσο μάλλον οι ψάλτες.
Το ότι μπόρεσες και είπες με τη σωστή χρονική αγωγή και ολόκληρα τα μέλη που μας είπες πως σε ευχαρίστησε η ερμηνεία τους, πιθανόν αποδεικνύει την πρώτη εκδοχή. Και ως δείγμα της δεύτερης εκδοχής θα μπορούσαμε να αναφέρουμε το Εξέδυσάν με του αείμνηστου Πρίγγου.

Τώρα απαντώντας στον τίτλο του θέματός σου, προσωπικά αυτό που ευχαριστήθηκα περισσότερο απ όλα ήταν οι κανόνες που ψάλλονται σε σύντομη χρονική αγωγή και συνοδεύονται με την καταβασία σε αργό μέλος. Ως γνωστόν δε μας επιτρέπεται κάτι τέτοιο κατά τη διάρκεια του έτους οπότε η Μεγάλη Εβδομάδα είναι μια ευκαιρία να μη ξεχνάμε την τάξη των κανόνων και των καταβασιών. Δε νομίζω πως η ικανοποίηση αυτή προήλθε επειδή ακολούθησα τη σωστή τάξη, αλλά πιθανόν από αυτή την εναλλαγή του σύντομου και του αργού που προσδίδει κάτι το ξεχωριστό.

Σε αντίθεση με σένα, δεν έψαλλα καλά φέτος, σε σχέση δηλαδή με παλιότερες χρονιές.

Α, έχω επίσης και κάποιο προβληματισμό αναφορικά με το γεγονός της ευχαριστίας μας προς το Θεό. Δηλαδή αν δεν μείνουμε ικανοποιημένοι δεν ευχαριστούμε το Θεό που μας αξίωσε και ψάλλαμε έστω όπως το ψάλλαμε, ενώ αν μείνουμε ικανοποιημένοι κάνουμε για παράδειγμα μετάνοιες μπροστά στην εικόνα; Εντάξει είναι σίγουρα προσωπικό θέμα, οπότε δε μπορούμε να γράψουμε κάτι ως γενικότερο κανόνα μάλλον. Απλά επειδή το έχω ξαναδεί αυτό που έγραψες και αλλού και κάπως με παραξένεψε.

Αυτά από μένα.

Συνάδελφε, Χριστὸς Ἀνέστη!
Συμφωνῶ γιὰ τὶς καταβασίες, ἡ ἐναλλαγὴ ἀργοῦ καὶ συντόμου εἶναι πολὺ εὐχάριστη στοὺς κανόνες.

Καὶ μιὰ ἐξήγηση. Κάνω σχήμα, δὲν σημαίνει βάζω μετάνοια. Δὲν κατέβηκα ἀπὸ τὸ στασίδι μπροστὰ στὸν κόσμο καὶ ν' ἀρχίσω νὰ μετανίζομαι ...:p Κάνω σχήμα σήμαίνει, κλίση τοῦ ἀνω μέρους τοῦ σωματος πρὸς τὸν τιμώμενο. Κι ἐπειδὴ τὸ ἰδιόμελο ἀναφερεται φυσικὰ στὸν Κύριο, τὸν τίμησα ἀποδίδοντας ἄψογα τὸ μέλος καὶ μεταδίδοντας ἔτσι σωστὰ τὸ νόημά του στοὺς πιστούς, ὅπως εἶναι τὸ καθήκον μου. Ὅταν δὲν ἀποδίδουμε τὸ τάλαντό μας ὅπως πρέπει, ὥστε νὰ τιμήσουμε μὲ αὐτὸ τὸν Κύριό μας, αἰσθάνομαι κάπως δυσαρεστημένος γιατὶ ἔθαψα τὸ τάλαντο. Δὲν ξέρω ἄν καταλαβαίνεις τὶ θέλω νὰ πῶ. Τέλος πάντων αὐτὸς ἦταν ὁ τρόπος μου ὁ ψαλτικὸς νὰ ευχαριστήσω τὸν Κύριο γιὰ τὴν δυνατότητα τῆς ικανότητας ποὺ μοῦ χάρισε. Καλύτερα δὲν μπορῶ νὰ τὸ πῶ, εἶναι θέμα προσωπικῆς ἐμπειρίας, μέσα ἀπὸ τὴν ἐμ-πυρία.
 
Χριστος Ανεστη συνάδελφοι.

Εγω όντας νεαρός, πρώτη φορά μελέτησα εξ ολοκλήρου την Μεγάλη Εβδομάδα, και ήμουν προετοιμασμένος, να βοηθήσω τον Θείο μου στο αναλόγιο.
Όσο μπορούσα να απολάυσω τις ακολουθίες, όντας στρατιώτης, με οτιδήποτε συνεπάγεται(κούραση, ελλειψη υπνου, υπερβολική ορθοστασία κλπ.)
Τα κομμάτια που απόλαυσα, ήταν το δοξαστικό Σε τον Αναβαλλόμενο, τα ευλογητάρια στον Επιτάφιο Θρήνο, και γενικότερα τον Όρθρο της Μεγάλης Δευτέρας, μιας και έψαλλα αρκετά κομμάτια του αριστερού!
 

Maragkos Nikos

Ως ο άσωτος υιός ήλθον καγω Οικτιρμων...
Χριστός Ανέστη αδέλφια.Πραγματικά το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου φίλησα κλείνοντας την μεγάλη Εβδομάδα του Πριγγου που τόσο ωραία με οδήγησε φέτος.Μακάρι να απεδιδα το 100 τοις 100 με ακρίβεια αλλά ακόμη Και μετά απο 5 επαναλήψεις απο τον Ιανουάριο και μετά, κάποιες θέσεις ευτυχώς λίγες τις παρέλειψα.Δόξα τω Θεώ έφτασα το 90 τοις 100 στο Κύριε αναβαινοντος και ήταν το αγαπημένο μου.Τα αντιφωνα των αχραντων παθών τέλεια,οι υπέροχοι ειρμοί των κανόνων ,οι αινοι οι αγαπημένοι μεγ.Δευτέρας,Τρίτης κλπ τα παθιασμένα αποστιχα,τι να διαλέξεις;Η βεβυθισμενη τη αμαρτία αλλά περισσότερο ευχαριστήθηκα Σάββατο πρωί όλη την ακολουθία με κατάληξη το κοινωνικον του Πέτρου.Και του χρόνου καλύτερα με ειρήνη,υγεία,ευτυχία αμήν.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χριστὸς ἀνέστη.
«Ἐξέδυσάν με» καὶ «Τὴν σήμερον μυστικῶς» ἀπὸ τὸν Πέτρο Λαμπαδάριο.

Καὶ τοῦ χρόνου, πρῶτα ὁ Θεός.
 

brutus

Αλέξανδρος
Χριστός Ανέστη!
Βλέποντας τον τίτλο, θεώρησα ότι το ερώτημα «ποιά μέλη ευχαριστηθήκαμε» ερμηνευόταν ως «ποιά μέλη του φόρουμ ευχαριστηθήκαμε». Από τη ροή των απαντήσεων όμως κατάλαβα ότι πρόκειται για μουσικά μέλη :eek:, οπότε, αν δεν έχει θέση η απάντησή μου, παρακαλώ τους συντονιστές για τη διαγραφή.
Ως αρχάριος μαθητής ("ψάρτης", όπως εμπνευσμένα γράφει ο συμφορουμίτης πιο πάνω) της βυζαντινής μουσικής, ήταν η πρώτη Μεγάλη Εβδομάδα που βρισκόμουν δίπλα στους ιεροψάλτες και έβλεπα τον τρόπο που αποδίδονταν τα μουσικά κείμενα, τα ισοκρατήματα κλπ. Φυσικά και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, απλά θέλω να τονίσω ότι, πρώτη φορά ένιωσα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το νόημα της Μεγάλης Εβδομάδας. Ένιωσα ότι εκκλησιαζόμουν και όχι ότι «πήγαινα στην εκκλησία».
Κυρίως λοιπόν, ευχαριστήθηκα το «Σήμερον κρεμάται...» και το «Η ζωή εν τάφω»
Αν μου επιτρέπεται, θέλω να ευχαριστήσω δημόσια, τόσο τον πρωτοψάλτη της Αγ. Κυριακής Σπάτων, όσο και το Λαμπαδάριο αυτής, για την ευκαιρία που μου έδωσαν.
 
Last edited:

fchatzig

Μέλος
Χριστος Ανεστη...
"Βουλευτηριον Σωτηρ" Πριγγου
Ευλογηταρια του Πετρου
"Την Σημερον μυστικως" Φιλανθιδη
Αναστασιμος Κανονας (αν και δυστυχως οχι στην Θεση του)
"Κυματι Θαλασσης"...

Και του χρονου με υγεια.!

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Χριστός Ανέστη!!!

Απέδωσα το "Κύριε αναβαίνοντος Σου...", ανεβαίνοντας περιέργως σχεδόν μία φωνή μετά το "Δόξα...."

Επίσης "Τη σήμερον μυστικώς...."

Και τα δύο σε μέλος Κωνσταντίνου Πρίγγου.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Όλη η Μ.Εβδομάδα έχει μέλη που μόνο ένας εντελώς ανέραστος δε θα συγκινούνταν.
Αν μπορώ να πω ότι απέδωσα σωστά κάποια από τα μέλη της Μ. Εβδομάδας ήταν τα:
Ερχόμενος ο Κύριος
Ιδού σοι το τάλαντον
Κασσιανή
Συντρέχει λοιπόν
Μυσταγωγών σου Κύριε
Εξέδυσαν με
Επί ξύλου βλέπουσα
Τα απόστιχα του Εσπερινού της Αποκαθήλωσης
Το δοξαστικό των δοξαστικών (κατ εμέ) Σε τον Αναβαλλόμενον και
το κοινωνικό του Μ. Σαββατου.
17 χρόνια Καραμάνης ...και συνεχίζουμε:D
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Όλη η Μ.Εβδομάδα έχει μέλη που μόνο ένας εντελώς ανέραστος δε θα συγκινούνταν
Αν μη τι άλλο, υπερβολές. Υπάρχουμε κι εμείς, που το βλέπουμε ως μία ακόμα μέρα στη δουλειά. Αν και στους περισσότερους θα φανεί προκλητικό, εγώ απήλαυσα ως ακροατής το τετράφωνο "Σήμερον κρεμάται" του Πολυκράτους που έψαλλε για μία ακόμα χρονιά η Μικτή Χορωδία της πόλης μου από το γυναικονίτη του ναού, ως κάτι διαφορετικό σαν άκουσμα. Από αυτά που έψαλλα εγώ, δεν απήλαυσα κανένα, μα κανένα μέλος. Μού το επιτρέπετε;;;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Από αυτά που έψαλλα εγώ, δεν απήλαυσα κανένα, μα κανένα μέλος. Μού το επιτρέπετε;;;
Η επιμέλεια της απόδοσης και ο κόπος είναι τα πρωτεύοντα. Η απόλαυση είναι ... το κερασάκι στην τούρτα. Για τους τυχερούς!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν μη τι άλλο, υπερβολές. Υπάρχουμε κι εμείς, που το βλέπουμε ως μία ακόμα μέρα στη δουλειά. Αν και στους περισσότερους θα φανεί προκλητικό, εγώ απήλαυσα ως ακροατής το τετράφωνο "Σήμερον κρεμάται" του Πολυκράτους που έψαλλε για μία ακόμα χρονιά η Μικτή Χορωδία της πόλης μου από το γυναικονίτη του ναού, ως κάτι διαφορετικό σαν άκουσμα. Από αυτά που έψαλλα εγώ, δεν απήλαυσα κανένα, μα κανένα μέλος. Μού το επιτρέπετε;;;

Καὸ γιατὶ νὰ μὴ σοῦ ἐπιτρέπεται; Γούστα εἶναι αὐτά.
Δὲν ἀπολαμβάνεις τὰ ψαλτικὰ μέλη τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος καὶ ἀπολαμβάνεις τὰ τραγουδιστὰ τροπάρια. ΟΚ.

Λαμβάνοντας ἀφορμή βέβαια, καὶ συγγνώμη γιὰ τὴν παρέκβαση, δὲν ἀντιλαμβάνομαι τί τοὺς πιάνει τοὺς ἐφημερίους καὶ προσκαλοῦν ποικίλες ὅσες τραγουδιστικὲς χορωδίες προκειμένου νὰ ψάλλουν κάποια τροπάρια καὶ μάλιστα μὲ ἄφθονο βάθος, ὕψος καὶ πρὸ πάντων κλάμα ... Γιατὶ δὲν τὶς καλοῦν ἄς ποῦμε νὰ ψάλλουν τὰ εὐλογητάρια μιὰ Κυριακὴ πρωΐ, μὲ λίγους ἀκροατὲς ἀπὸ κάτω, ἤ νὰ τραγωδήσουν κανένα κεκραγάριο σὲ ἑσπερινὸ ἤ νὰ ψάλλουν σὲ καμιὰ ἀγρυπνία καὶ νὰ βγάλουν ΟΛΗ τὴν ἀκολουθία;
 

dimkat

Παλαιό μέλος
Καὸ γιατὶ νὰ μὴ σοῦ ἐπιτρέπεται; Γούστα εἶναι αὐτά.
Δὲν ἀπολαμβάνεις τὰ ψαλτικὰ μέλη τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος καὶ ἀπολαμβάνεις τὰ τραγουδιστὰ τροπάρια. ΟΚ.

Λαμβάνοντας ἀφορμή βέβαια, καὶ συγγνώμη γιὰ τὴν παρέκβαση, δὲν ἀντιλαμβάνομαι τί τοὺς πιάνει τοὺς ἐφημερίους καὶ προσκαλοῦν ποικίλες ὅσες τραγουδιστικὲς χορωδίες προκειμένου νὰ ψάλλουν κάποια τροπάρια καὶ μάλιστα μὲ ἄφθονο βάθος, ὕψος καὶ πρὸ πάντων κλάμα ... Γιατὶ δὲν τὶς καλοῦν ἄς ποῦμε νὰ ψάλλουν τὰ εὐλογητάρια μιὰ Κυριακὴ πρωΐ, μὲ λίγους ἀκροατὲς ἀπὸ κάτω, ἤ νὰ τραγωδήσουν κανένα κεκραγάριο σὲ ἑσπερινὸ ἤ νὰ ψάλλουν σὲ καμιὰ ἀγρυπνία καὶ νὰ βγάλουν ΟΛΗ τὴν ἀκολουθία;
Το σίγουρο είναι ότι αυτός που έγραψε τον ύμνο δεν είχε στο μυαλό του κάθε φθόγγο-νότα και ακόρντο.Αν υπήρχαν πνευματικά δικαιώματα δεν θα έπερνε άδεια με τίποτα.Το γούστο πρέπει να σταματάει απέναντι στο σεβασμό.Φανταστείτε την 6η του Μπετόβεν τσιφτετέλι.Αν κάποιος αρέσκεται στην τετραφωνία οφείλει στον εαυτό του να ψάξει και να ακούσει άπειρα ακούσματα της συγκεκριμένης μουσικής ή έστω να πάει καμιά φορά σε καμιά συναυλία νά ακούσει λιγάκι Μπαχ ας πούμε και ν΄αφήσει τους ύμνους της εκκλησίας για τη μουσική που εγράφησαν.Για τους ιερείς δε χωράει συζήτηση.Νομίζουν ότι τον καθέ Ναό τον έχουν πάρει κληρονομιά απ τον πατέρα τους κι έχουν δικαίωμα να παραποιούν παραδόσεις και ήθη αιώνων πισώ μας. Χριστός Ανέστη
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
εγώ αυτή τη Μ. Εβδομάδα που δεν είχα ναό,
ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα τα Εγκώμια στην ενορία μου, Ευαγγελιστή Λουκά Πατησίων,
όπως τα απέδωσε τραγουδίστρια της Λυρικής Σκηνής!!! ?
και του χρόνου με υγεία!
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὁρίστε καὶ μιὰ πρόταση γιὰ πολὺ ... προχωρημένους εφημερίους, ἅμα θέλουν βέβαια νὰ κάνουν ... «βαριά» ἐντύπωση στὸ νέο κόσμο.

Ὅλα αὐτὰ τὰ λυρικὰ καὶ τραγωδιστικὰ απευθύνονται στοὺς μεγαλύτερους σὲ ἡλικία, καντάδες, ὀπερέτες κλπ. Ὅσοι ἔχουμε πιὸ «βαριὲς» καὶ «μεταλλικἐς» ροπὲς ἢ νεανίζουμε ἀκόμη, μένουμε ... παραπονεμένοι τὴν Μεγάλη Ἑβδομάδα. Ὅμως ὑπάρχει ... λύση ...:rolleyes:

Ὁ ἦχος εἶναι ... βαρὺς, βαρύτερος δὲν γίνεται ...

Ἀφιερωμένο ἐξαιρετικὰ στοὺς μὴ λυρικοὺς τοῦ Ψαλτολογίου, ποὺ ἐπιμένουμε στὸ βυζαντινὸ ... μέταλλο ... roarrrrrrrrrr!!

 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Λαμβάνοντας ἀφορμή βέβαια, καὶ συγγνώμη γιὰ τὴν παρέκβαση, δὲν ἀντιλαμβάνομαι τί τοὺς πιάνει τοὺς ἐφημερίους καὶ προσκαλοῦν ποικίλες ὅσες τραγουδιστικὲς χορωδίες προκειμένου νὰ ψάλλουν κάποια τροπάρια καὶ μάλιστα μὲ ἄφθονο βάθος, ὕψος καὶ πρὸ πάντων κλάμα ... Γιατὶ δὲν τὶς καλοῦν ἄς ποῦμε νὰ ψάλλουν τὰ εὐλογητάρια μιὰ Κυριακὴ πρωΐ, μὲ λίγους ἀκροατὲς ἀπὸ κάτω, ἤ νὰ τραγωδήσουν κανένα κεκραγάριο σὲ ἑσπερινὸ ἤ νὰ ψάλλουν σὲ καμιὰ ἀγρυπνία καὶ νὰ βγάλουν ΟΛΗ τὴν ἀκολουθία;
Το πρόβλημα είναι το είδος της χορωδίας ωρέ δομέστιχε, ή ο εν γένει παραγκωνισμός των ψαλτών;;; Όταν καλούν "χορούς" (sic) που διδάσκουν, τάχα μου τάχα μου, μεγαλοπρέπεια βυζαντινή, ύφος κατανυκτικό, ορθή λειτουργική πράξη, μαθήματα σωστής εφαρμογής του τυπικού, ενδυματολογική ομοιομορφία (εκτός του χοράρχου, βεβαίως, που το ράσο του έχει και δυό πήχες γαλόνια και κουνάει τα χέρια πέρα δώθε σαν διερμηνέας σε κωφάλαλους) και δεν ξέρω γω τι άλλο, είναι καλά;;;; Το 'χεις υποστεί ποτέ σου;;;; Και αυτοί, για να σε προλάβω, δεν καλούνται για τον εξάψαλμο και τα ευλογητάρια, για τα αρχιερατικά πολυσυλλείτουργα προσκαλούνται (ή αυτοπροσκαλούνται ενίοτε), νομίζω;;;
Εγώ, το επαναλαμβάνω, απήλαυσα την τετράφωνη εκτέλεση (θα μπορούσε να ήταν στα ρώσικα, παρεμπιπτόντως...), η οποία διήρκεσε 5 λεπτά όλο κι όλο, και κατόπιν γυρίσαμε στα βυζαντινά, και κύλησε το υπόλοιπο της αγγαρείας μου.
 
Top