Από Μ. Εβδομάδα

περιμένουμε όποτε μπορείτε και την... άλλη ιστορία...


icon1.gif
Το θέμα είναι ο Χρύσανθος
Πολύ ωραία αυτά τα ιστορικά στοιχεία και σας ευχαριστούμε πολύ, αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε από την θεματική ενότητα που αφορά τον Χρύσανθο ,αυτά να τα γράψετε στην ενότητα του Στανίτσα.
__________________
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αν και είμαστε σε άλλη χρονική περίοδο, βάλτε αν μπορείτε κ. Ξάφη και την υπόλοιπη Μ. Εβδομάδα από Χρύσανθο. Έχετε ανεβάσει έως Μ. Τετάρτη.
Ευχαριστώ.
 
Αν και είμαστε σε άλλη χρονική περίοδο, βάλτε αν μπορείτε κ. Ξάφη και την υπόλοιπη Μ. Εβδομάδα από Χρύσανθο. Έχετε ανεβάσει έως Μ. Τετάρτη.
Ευχαριστώ.

Έχω αρχίσει την ταξινόμηση (Μ.Εβδομάδα –Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου) η οποία είναι με βάση την τυπική διάταξη και όχι ανά χρονολογία .Πιστεύω πρώτα ο Θεός αυτήν την εβδομάδα να είναι έτοιμα .
ΥΓ.
Είναι το ελάχιστο που μπορώ να προσφέρω σ΄ αυτόν τον μουσικό πακτωλό .
(το γραφείο μου δεν είναι ακόμη έτοιμο και ο υπολογιστής μου είναι μόλις 7 ημερών! πιστεύω μέχρι το φθινόπωρο να έχουν δρομολογηθεί όλα για να είμαι και ΄γω εντάξει απέναντί σας –όχι μόνο να παίρνω…αλλά να συμμετέχω ενεργά στα δρώμενα του πολυαγαπημένο μου forum. )
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
 
Μ.ΠΕΜΠΤΗ- ΟΡΘΡΟΣ
Τα πρώτα 6 τροπάρια ...αργώ πολύ στο ανέβασμα γιατί δεν γνωρίζω τον σωστό τρόπο
 

Attachments

  • 1.ΟΤΕ ΟΙ ΕΝΔΟΞΟΙ.mp3
    2.5 MB · Views: 290
  • 2.Ο ΛΙΜΝΑΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΣ.mp3
    1.2 MB · Views: 243
  • 3.ΤΑΠΕΙΝΟΥΜΕΝΟΣ.mp3
    1.1 MB · Views: 235
  • 4.ΣΥΝΕΣΘΙΩΝ ΔΕΣΠΟΤΑ.mp3
    1 MB · Views: 224
  • 5.ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ.mp3
    1.4 MB · Views: 252
  • 6.ΑΙΝΕΙΤΕ ΑΥΤΟΝ.mp3
    2.1 MB · Views: 254
Συνεχίζοντας την προσπάθεια που άρχισαν άλλοι συνάδελφοι , παραδίδω σε όλους τους φιλόμουσους αλλά και τους απλούς εργάτες του ιερού αναλογίου τα επόμενα τροπάρια της ίδιας ακολουθίας.
 

Attachments

  • 7.ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΛΟΙΠΟΝ.mp3
    2.8 MB · Views: 276
  • 8.ΙΟΥΔΑΣ Ο ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.mp3
    2.9 MB · Views: 255
  • 9.ΙΟΥΔΑΣ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ.mp3
    2 MB · Views: 246
  • 10.ΙΟΥΔΑΣ Ο ΔΟΥΛΟΣ.mp3
    3.3 MB · Views: 260
Τέλος ο Όρθρος της Μ.Πέμπτης
 

Attachments

  • 11.ΔΟΞΑ...ΟΝ ΕΚΗΡΥΞΕΝ ΑΜΝΟΝ.mp3
    4.3 MB · Views: 297
  • 12.ΣΗΜΕΡΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.mp3
    3 MB · Views: 262
  • 13.ΣΗΜΕΡΟΝ Ο ΙΟΥΔΑΣ.mp3
    4.3 MB · Views: 281
  • 14.ΜΗΔΕΙΣ Ω ΠΙΣΤΟΙ.mp3
    2.9 MB · Views: 253
  • 15.ΔΟΞΑ... Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΟΥ.mp3
    3.1 MB · Views: 254
  • 16.ΚΑΙ ΝΥΝ...ΜΥΣΤΑΓΩΝ ΣΟΥ.mp3
    4 MB · Views: 294
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] Μ.Παρασκευή απο τον Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο (1920-1988).
Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως, Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αγ. Δημητρίου Θεσσαλονίκης.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]<< …Θα ήθελα να τονίσω ότι η προσπάθεια μου αυτή αποσκοπεί στο να παραμείνει ζωντανός και αξέχαστος στη μνήμη όλων ο μεγάλος εκτελεστής και μύστης του πατριαρχικού ύφους της βυζαντινής μουσικής Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος .Χρέος όλων και κυρίως των πολλών μαθητών του είναι να κρατήσουν και να μεταμπαλαδεύσουν στις νεότερες γενιές το ύφος και το ήθος εκείνου, ο οποίος ανάλωσε τον εαυτό του στην υπηρεσία του της Θείας του Δαμασκηνού Τέχνης και της Εκκλησίας γενικότερα ,έχοντας ως σκοπό στη ζωή του το βιβλικό <<ψαλλώ τω Θεω μου εως υπάρχω>>.[/FONT]
[FONT=&quot] Από τον πρόλογο της Μ. Εβδομάδος του Χρυσάνθου. [/FONT]
[FONT=&quot] 2005 Δ΄ έκδοση Θεσσαλονίκη . [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
[FONT=&quot]Δυστυχώς δεν μπορώ ν΄ ανεβάσω την ‘’Μ.Παρασκευή ‘’ , το αρχείο είναι μεγάλο (31 [/FONT][FONT=&quot]mb[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
Ανεβάστε το στο www.mediafire.com, που δέχεται και πολύ μεγαλύτερα αρχεία και γράψτε μας εδώ το σύνδεσμο (link). Θα το κατεβάσω εγώ, θα το χωρίσω και θα το ανεβάσω εδώ κομμάτι-κομμάτι. Ευχαριστούμε και πάλι για την προσφορά σας!
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
[FONT=&quot]Δυστυχώς δεν μπορώ ν΄ ανεβάσω την ‘’Μ.Παρασκευή ‘’ , το αρχείο είναι μεγάλο (31 [/FONT][FONT=&quot]mb[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot][/FONT]

Εννοείτε την Ακολουθία των Αγίων Παθών το Εσπέρας της Μ. Πέμπτης;
Είναι ανάγκη οπωσδήποτε να προηγηθεί αυτή της Ακολουθίας της Αποκαθηλώσεως. Kαι να μην αφήσουμε απ' έξω την Ακολουθία της Αναστάσεως.
Οι ευχαριστίες μας είναι αδύνατο να εκφραστούν με λίγες λέξεις επί του Ψαλτολογίου.
Υπάρχουν πολλές audio & video καταγραφές Μ. Εβδομάδος από το Χρύσανθο σε αρχεία συλλεκτών. Μερικά είναι έκτακτα και από φωνητικής απόδοσης. Μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσουν κι άλλοι το παράδειγμα του κ. Ξάφη-Στρεμπινού;
 
Άλλα 2 θεσπέσια μέλη απο τον Χρύσανθο μαζί με τον Σπυριδόπουλο.
 

Attachments

  • Chrysanthos_Se ton anavallomenon.mp3
    5.8 MB · Views: 231
  • ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ- Σπυριδοπουλος=Σημερον κρεμαται Πλ.Βος - Εις πολλα ετη (εισοδου).mp3
    1.5 MB · Views: 196
Ο όρθρος και η Θ. Λειτουργία του Μ. Σαββάτου υπό Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου
Ευχαριστώ και τον φίλο μου Δανιήλ Καραμπαση για το υλικό που μου έστειλε καθώς και τον Ν.Θεοτοκάτο για τις οδηγίες του <<ανεβάσματος>>
Εύχομαι καλή ακρόαση …ότι άλλο ανακαλύψω στα συρτάρια μου και σε άλλες πηγές ,θα τ΄ ανεβάσω στο analogion προς τιμή του καλλικέλαδου άρχοντα Χρυσάνθου ,αιωνία η μνήμη αυτού!!!



http://www.mediafire.com/?kizzyj0aynj
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ο όρθρος και η Θ. Λειτουργία του Μ. Σαββάτου υπό Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου
Ευχαριστώ και τον φίλο μου Δανιήλ Καραμπαση για το υλικό που μου έστειλε καθώς και τον Ν.Θεοτοκάτο για τις οδηγίες του <<ανεβάσματος>>
Εύχομαι καλή ακρόαση …ότι άλλο ανακαλύψω στα συρτάρια μου και σε άλλες πηγές ,θα τ΄ ανεβάσω στο analogion προς τιμή του καλλικέλαδου άρχοντα Χρυσάνθου ,αιωνία η μνήμη αυτού!!!

http://www.mediafire.com/?kizzyj0aynj

Νικόλαε,

Μήπως λήπει η Ακολουθία των Αχράντων Παθών; Δεν βλέπω να την έχεις ανεβάσει.

Ευχαριστώ.

Α.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Νικόλαε,

Μήπως λείπει η Ακολουθία των Αχράντων Παθών; Δεν βλέπω να την έχεις ανεβάσει.

Ευχαριστώ.

Α.

Αυτό είπα προηγουμένως. Με όλο το θάρρος. Ειδικά στην πρώτη -εξαντλημένη προ πολλού- σειρά τεσσάρων κασετών, η φωνητική και καλλιτεχνική απόδοση Χρυσάνθου και λαμπαδαρίου είναι ιδιαίτερη -αν θυμάμαι έλεγαν άψογα τα "Εξέδυσάν με - Τον νώτον μου" σε Fa-fa#. Πιθανόν να βρεθούν και video από την Ακολουθία των Αγίων Παθών. Ειδικά τις μέρες του 1982 και πίσω, η απόδοση όλων -ΚΑΙ του μακαριστού πρώην Θεσσαλονίκης κυρού Παντελεήμονος Β΄ ως λειτουργού- ήταν πολύ υψηλή.

Μετά από τόσα χρόνια που μας χωρίζουν από τις ευτυχείς εκείνες ημέρες που παίρναμε την ανηφοριά για τον Άγιο Δημήτριο και γέμιζε η ψυχή μας ευφροσύνη και τα ώτα μας μελωδίες μοναδικές...Σαν κάτι να επιβιώνει μέσα από αυτές τις εγγραφές. Μια ξεχωριστή ζεστασιά αναδίδει η φωνή του αείμνηστου μαζί με την εξαίσια μουσικότητά της - με το όλο λειτουργικό κλίμα συνάδον. Η Θεσσαλονίκη άλλων, πεφιλημένων καιρών. Ο Χρύσανθος, η φωνή της Θεσσαλονίκης. Ο Άγιος Δημήτριος, σαν το σπίτι μας -ως αγαπητά τα σκηνώματά Σου...
Φεύγοντας ο Χρύσανθος, σα να' φυγε όλη εκείνη η εποχή.

Μας προτρέπω όλους, μέρες που έρχονται, σε εντατικότερη ακρόαση των εγγραφών αυτών.
 
Last edited:
Συνεχίζω με τα επόμενα.
 

Attachments

  • 33.Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ.mp3
    913.3 KB · Views: 199
  • 34.ΣΗΜΕΡΟΝ ΕΛΕΓΕΝ.mp3
    1.4 MB · Views: 186
  • 35.Η ΑΡΡΗΤΩΣ.mp3
    836.9 KB · Views: 181
  • 36.ΣΗΜΕΡΟΝ ΓΡΗΓΟΡΕΙ.mp3
    1,017.2 KB · Views: 177
  • 37.ΣΗΜΕΡΟΝ ΤΩ ΣΤΑΥΡΩ.mp3
    1 MB · Views: 184
  • 38.ΚΥΡΙΕ ΕΠΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ.mp3
    1.2 MB · Views: 182
  • 39.ΧΑΙΡΕ ΘΕΟΤΟΚΕ.mp3
    1.4 MB · Views: 183
  • 40.ΠΟΙΟς ΣΕ ΤΡΟΠΟ.mp3
    2.5 MB · Views: 197
Συνεχίζω με τα επόμενα.
 

Attachments

  • 41.ΤΟΙΣ ΣΥΛΛΑΒΟΥΣΙ ΣΕ.mp3
    1.7 MB · Views: 200
  • 42.ΤΡΙΤΟΝ ΑΡΝΗΣΑΜΕΝΟΣ.mp3
    675.5 KB · Views: 188
  • 43.Ως ΠΥΛΗΝ.mp3
    1.5 MB · Views: 188
  • 44.ΕΙΠΑΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ.mp3
    986.1 KB · Views: 192
  • 45.ΣΤΑΥΡΩΘΕΙΤΩ.mp3
    1.1 MB · Views: 188
  • 46.ΟΤΙ ΟΥΚ ΕΧΟΜΕΝ.mp3
    1.6 MB · Views: 187
  • 47.ΕΣΤΗΣΑΝ ΤΑ-.mp3
    1.1 MB · Views: 186
  • 48.ΟΙ ΕΞ ΕΘΝΩΝ.mp3
    1 MB · Views: 180
  • 49.Ω ΠΩς ΙΟΥΔΑς.mp3
    2 MB · Views: 203
  • ExedysanMe_Xrys.ram
    1.1 MB · Views: 185

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ανεβάστε το στο www.mediafire.com, που δέχεται και πολύ μεγαλύτερα αρχεία και γράψτε μας εδώ το σύνδεσμο (link). Θα το κατεβάσω εγώ, θα το χωρίσω και θα το ανεβάσω εδώ κομμάτι-κομμάτι. Ευχαριστούμε και πάλι για την προσφορά σας!
Ιδού η ακολουθία της Μ. Παρασκευής πρωί χωρισμένη σε κομμάτια, προσφορά του κ. Νικολάου Ξάφη-Στρεμπίνου, μην ξεχνάμε...

Υ.Γ. Έχω κάνει ένα λάθος στην ονομασία, το Δεύτε χριστοφόροι λαοί είναι φυσικά πλ. Α' και όχι Α'.
 

Attachments

  • Χρύσανθος-Μ.Παρασκευή01-Δεύτε χριστοφόροι λαοί A'.mp3
    5 MB · Views: 261
  • Χρύσανθος-Μ.Παρασκευή02-Κύριε εκέκραξα Α'.mp3
    3.2 MB · Views: 221
  • Χρύσανθος-Μ.Παρασκευή03-Πάσα η κτίσις A'.mp3
    3 MB · Views: 231
  • Χρύσανθος-Μ.Παρασκευή04-Ω πώς η παράνομος πλ. Β'.mp3
    6.8 MB · Views: 245
  • Χρύσανθος-Μ.Παρασκευή05-Σε τον αναβαλλόμενον πλ. Α'.mp3
    8.4 MB · Views: 271
Last edited:
Top