Από Μ. Εβδομάδα

Έχω μερικά από τον Χρύσανθο και τα ανεβάζω αρχίζοντας με την πρώτη ακολουθία της Μ.εβδομάδος (Όρθρος Μ.Δευτέρας την Κυριακή των Βαΐων το Βράδυ.)
 

Attachments

  • ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΑΪΩΝ ΒΡΑΔΥ-ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ.rar
    16.9 MB · Views: 1,031

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το αφιερώνω σ΄ αυτούς που ξενυχτούν στο forum ....ιδού ο νυμφίος έρχεται...
Ευχαριστούμε! (και για το μέλος και για την αφιέρωση! :wink:) Μεγάλη εβδομάδα από Χρύσανθο ήταν κάτι που έλειπε πραγματικά από τις ηχογραφήσεις στο forum. Ευχαριστούμε που συμπληρώνετε αυτό το μεγάλο κενό και ευελπιστούμε να ολοκληρωθεί η προσπάθεια με ηχογραφήσεις από ΟΛΗ τη Μεγάλη Εβδομάδα!!! Άντε, να έχουμε υλικό να παίρνουμε τη δόση μας, γιατί πλησιάζουν οι μέρες...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε! (και για το μέλος και για την αφιέρωση! :wink:) Μεγάλη εβδομάδα από Χρύσανθο ήταν κάτι που έλειπε πραγματικά από τις ηχογραφήσεις στο forum. Ευχαριστούμε που συμπληρώνετε αυτό το μεγάλο κενό και ευελπιστούμε να ολοκληρωθεί η προσπάθεια με ηχογραφήσεις από ΟΛΗ τη Μεγάλη Εβδομάδα!!! Άντε, να έχουμε υλικό να παίρνουμε τη δόση μας, γιατί πλησιάζουν οι μέρες...

Αγαπητε Νικο
Ο συνονοματος σου Νικολαος Ξαφης (Κατερινη) , εχει πολυ μερακι για την Β.Μ. και το ψαλλειν και εχει αρκετες ηχογραφησεις . Νασαι σιγουρος πως οτι εχει απο Μ. Εβδομαδα με Χρυσανθο θα το ανεβασει . Αν κατι λειπει , θα το ανεβασω εγω (εχω μεχρι και Μ. Σαββατο πρωϊ) .
Καλη Μ. Εβδομαδα και Καλη Ανασταση (και στους δυο σας) .
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Είχα κάποτε ακούσει "τροπάριο Κασσιανής" του Χρυσάνθου από μπομπίνα του '60, μέσα σε μια γενικότερη μονωδιακή (στουντιακού χαρακτήρα) ανθολογία Τριωδίου-ΜΕ-Πεντηκοσταρίου, με εξαιρετικό επίπεδο εγγραφής. Από την ίδια εποχή άκουσα σαν σήμα παλιάς τηλεοπτικής εκπομπής αφιερωμένης στη Θεσσαλονίκη (''Μακάρων Γη Θεσσαλονίκη") ένα απόσπασμα από απίστευτα καλή ερμηνεία αργού Χερουβικού σε Βαρύ -''άλλο πράγμα"! Εκτιμώ ότι υπάρχει ευρύτερο υλικό από τη "χρυσή εποχή". Να ευχηθώ να έλθει στο φως, όπως θα το εύχεστε όλοι.
 
Μ.Τετάρτη Αγ.Δημήτριος
Και μια απορία
Ο Χρύσανθος με τον αριστερό του ήταν ασύνδετο ζευγάρι ,ο καημένος ο Σπυριδόπουλος αν και είχε πολύ καλό μέταλλο πρέπει να ταλαιπωρήθηκε πολύ από τις υψηλές βάσεις και από το διαφορετικό ύφος ,γιατί προτίμησε αυτόν για αριστερό ;
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ο Σπυριδόπουλος μ΄ αρέσει για το μεράκι του πάνω στο αναλόγιο και για την καθαρή και μεταλλική του φωνή.
 

Attachments

  • Μ.ΤΕΤΑΡΤΗ-ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ.rar
    17.7 MB · Views: 677

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μ.Τετάρτη Αγ.Δημήτριος
Και μια απορία
Ο Χρύσανθος με τον αριστερό του ήταν ασύνδετο ζευγάρι ,ο καημένος ο Σπυριδόπουλος αν και είχε πολύ καλό μέταλλο πρέπει να ταλαιπωρήθηκε πολύ από τις υψηλές βάσεις και από το διαφορετικό ύφος ,γιατί προτίμησε αυτόν για αριστερό ;
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ο Σπυριδόπουλος μ΄ αρέσει για το μεράκι του πάνω στο αναλόγιο και για την καθαρή και μεταλλική του φωνή.

Θερμότατες ευχαριστίες. Παλιός ψάλτης μου έλεγε ότι πριν τον Σπυριδόπουλο, ο Λαμπαδάριος του Χρυσάνθου στον Άγ. Δημήτριο ήταν μάλλον κακόφωνος... Δεν ξέρω αν αληθεύει η πληροφορία αυτή...
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ο Χρύσανθος είχε σε πολύ μεγάλη εκτίμηση το Σπυριδόπουλο και το είχε εκφράσει επανειλημμένα (το ίδιο και το τηλεοπτικό ''πλήρωμα'' ανά την Ελλάδα που τον τοποθετούσαν τότε, υπερβολικώς πως, ισάξιο με το Χρύσανθο). Όταν παρατηρούσαν το Χρύσανθο κάποιοι ότι του εξουθενώνει τη φωνή του λαμπαδαρίου με τις βάσεις που παίρνει, απαντούσε ο αείμνηστος ότι το πράττει σκοπίμως "για να ανοίξει η φωνή του Βασίλη προς τα πάνω". Λίγα χρόνια μετά την κοίμηση του δασκάλου ο Βασίλης Σπυριδόπουλος άρχισε να πέφτει φωνητικά και να ακούγεται έκτοτε κουρασμένος, παρ' όλο που αποτελεί ως σήμερα ένα σημαντικό κεφάλαιο των εν αναλογίω συνεχιστών των μεγάλων. Δε γνωρίζω αν έφταιξε η φωνητική πίεση των ετών με το Χρύσανθο ή η απροσεξία και το κάπνισμα του εκλεκτού επ' αναλογίω διαδόχου του Χρυσάνθου.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εμένα ρε παιδιά, γιατί μου φαίνεται κανόνι ψάλτης ο Σπυριδόπουλος; Στις λειτουργίες που έχω ανεβάσει στην αρχή της συζήτησης και ιδιαίτερα στα χερουβικά, τον ακολουθεί κατά πόδας, ακόμα και στις ψηλές θέσεις! Εντάξει, στα ψηλά δεν έχει την άνεση μου μεγάλου Χρύσανθου, αλλά στα χαμηλά ακούγοντάς τον αναφωνώ κι εγώ "ΑΞΙΟΣ"!! Δεν τον έχω ακούσει τελευταία, που λέτε ότι έχει πέσει η φωνή του, αρκετά λογικό μού ακούγεται πάντως, έχει συμβεί και με άλλους μεγάλους ψάλτες. Αλλά στις παλιές καλές ηχογραφήσεις, σε κάποιες φάσεις (στα χαμηλές βασικά) μου φαίνεται ότι τα λέει καλύτερα κι από το Χρύσανθο...
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ουδείς μα ουδείς ψόγος για τον αξιώτατο (ή "καλώτατο!" όπως έλεγε στα 1980 ο Στανίτσας για τον τότε δομέστικό του και μετέπειτα διάδοχο στο αναλόγιο Βαγγέλη Μένεγα) Βασίλειο Σπυριδόπουλο. Όντως πολλοί τον τοποθετούσαν δίπλα στην αξία του Χρυσάνθου στα χρυσά του χρόνια της λαμπαδαρίας, οπότε και ακουγόταν σε όλη την Ελλάδα από τηλεοράσεως. Η όποια φωνητική κόπωση είναι άλλο θέμα, και μπράβο του που την αντιμετωπίζει με φωνητική οικονομία, τεχνική και σοβαρότητα και ποιοτική χοραρχία και προπάντων ύφος και ήθος. Χίλιες φορές προτιμότερη μια τέτοια λιτή και αρχοντική παρουσία από τις δήθεν δεξιοτεχνικές κραυγές και τους μη ιεροπρεπείς και ανδροπρεπείς ακροβατισμούς που ακούμε αλλού. Άξιος κύριε Σπυριδόπουλε! Και -μέρες που έρχονται- να σου δίνει ο Θεός δύναμη.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
ή "καλώτατο!" όπως έλεγε στα 1980 ο Στανίτσας για τον τότε δομέστικό του και μετέπειτα διάδοχο στο αναλόγιο Βαγγέλη Μένεγα
Συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση:
Ο κ.Μένεγας λαμπαδάριος δεν ήταν του Στανίτσα ή κάνω λάθος εγώ;

Ευχαριστώ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση:
Ο κ.Μένεγας λαμπαδάριος δεν ήταν του Στανίτσα ή κάνω λάθος εγώ;

Ευχαριστώ.

Ο έντονα δυσανάλογος προς τον Άρχοντα Λαμπαδάριός του στον άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων ήταν ο Συρμόπουλος, Γ. (νομίζω). Ίσως λίγο πριν διαδεχτεί τον Άρχοντα ο κ. Μένεγας να ήταν περιστασιακά και λαμπαδάριός του.

Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μ.Τετάρτη Αγ.Δημήτριος
Και μια απορία
Ο Χρύσανθος με τον αριστερό του ήταν ασύνδετο ζευγάρι ,ο καημένος ο Σπυριδόπουλος αν και είχε πολύ καλό μέταλλο πρέπει να ταλαιπωρήθηκε πολύ από τις υψηλές βάσεις και από το διαφορετικό ύφος ,γιατί προτίμησε αυτόν για αριστερό ;
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ο Σπυριδόπουλος μ΄ αρέσει για το μεράκι του πάνω στο αναλόγιο και για την καθαρή και μεταλλική του φωνή.

Αγαπητε Νικο
Ενω κατεβαζω αυτο που ανεβασες (Μ Τεταρτη) , δεν μπορω να το ανοιξω .
Αν μπορεις ανεβασε το ξανα με αλλο τροπο ή στειλλε μου το .
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Μια μικρή πληροφόρηση, όπως κάποιο εξ Αθηνών προσφιλές μου άτομο μου υπαγόρευσε:

Ο Ευάγγελος Μένεγας ήταν μέχρι της επίσημης αποχώρησης του αείμνηστου Στανίτσα δομέστικος και συνεπίκουρος. Ο Άρχων Θράσύβουλος έψαλε για τελευταία φορά επισήμως την Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 1981, μια ηλιόλουστη Κυριακή ''του Γενάρη εκεινού'', -ήχος Γ΄, Εωθινόν Γ΄. Την άλλη μέρα, ανήμερα της Υπαπαντής, δεν έψαλε στο ναό αλλά έδωσε το βράδυ στον ''Παρνασσό'' μια μνημειώδη συναυλία (ίσως μου τη δώσουν κάποτε), εν είδει φιλολογικού μνημοσύνου στη μνήμη ενός σημαντικού Έλληνα της διασποράς, του ιατροφιλοσόφου Θρασύβουλου Θεοδοσόπουλου (αν θυμάμαι καλά το όνομά του -απλή συνωνυμία πάντως) κατά παράκληση της χήρας του και μεγάλης υποστηρίκτριας και αρωγού του Άρχοντος κατά τα τελευταία της ζωής του έτη Ηούς Λαμπίρη. Είναι εκείνη στην οποία έλεγε το εναγώνιο "μέμνησο!" κάθε φορά που ένοιωθε πόνους στην καρδιά τους μήνες πριν το τέλος...Την Τρίτη 3 Φεβρουαρίου εισήλθε στον ''Ευαγγελισμό'' για αφαίρεση προστάτου. Συναντιόταν μέχρι και κατά τη νοσηλεία του με μαθητές του και το φίλο που προανέφερα και τους δίδασκε από το Ειρμολόγιον Πέτρου Λαμπαδαρίου από μνήμης, κατά τις Κυριακές εκεινης της Τεσαρακοστής. Στο στασίδι τον είχε ήδη διαδεχθεί ο Μένεγας. Λαμπαδάριος παρέμενε ο γνωστός Ανδρέας (αν ενθυμούμαι), εξαιρετικός άνθρωπος αλλά στανιτσικά ...ανεπίδεκτος μαθήσεως. Προς τέρψιν όλων ο μακαριστός Άρχων έψαλε ως ''guest'' τη Μεγάλη Εβδομάδα της ίδιας χρονιάς -Κυριακή Βαΐων πρωί και εσπέρας, Μ.Τρίτη εσπέρας, Μ.Πέμπτη εσπέρας, συνεπικουρούμενος από αρκετούς επωνύμους μαθητάς του σπεύσαντας. Είχε δικά του χειρόγραφα για όλα τα μέλη. Έπειτα άρχισε σιγά-σιγά η αντίστροφη μέτρηση: κακοήθης εξέλιξη του προστάτου και κατόπιν τα καρδιακά. Του είχαν μείνει οι συνευωχίες στα καφενεδάκια της οδού Πανόρμου. Μετά από καιρό θα βρει καταφύγιο στον Πύργο της Ηλείας όπου...αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Συγγνώμη για την μακράν εξιστόρησιν, αλλά έτσι με διέταξε ο αγαπητός μου εξ Αθηνών φίλος, ''εις μνημόσυνον του αειμνήστου διαδασκάλου Θρασυβούλου Στανίτσα''.
 
Πολύ ωραία αυτά τα ιστορικά στοιχεία και σας ευχαριστούμε πολύ, αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε από την θεματική ενότητα που αφορά τον Χρύσανθο ,αυτά να τα γράψετε στην ενότητα του Στανίτσα.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Όντως και συγγνώμη. Οι συνειρμοί βλέπετε. Αλλά πιστέψτε με η αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων και η σύντηξη ευγενών μεττάλων είναι κάποια εγγύηση διάσωσης της παράδοσης, σε αντίθεση με τους διαχωρισμούς που, όταν λειτουργούσαν, έβλαπταν. Ίσως στη συνείδησή μου Χρύσανθος και Θρασύβουλος πάνε αντάμα.
Και επι τη ευκαιρία: Σε όλη τους την πορεία απέδιδαν τη Μεγάλη Εβδομάδα κατά το Πατριαρχικό ύφος προσθέτοντας αμφότεροι τις πινελιές της προσωπικής μαεστρίας. Ο Χρύσανθος, επιτρέψτε μου να πω, κι όχι εις βάρος του Θρασυβούλου, διατηρούσε ακμαιότερο το φωνητικό του όργανο μέχρι τέλους. Οι κακουχίες αντιθέτως έφθειραν γρηγορότερα τη φωνή του Στανίτσα. Ας μνημονεύσω εν τέλει το Μέγα Δοξαστικό της Κασσιανής, το οποίο στην μελοποίηση του Πέτρου κατά την πατριαρχική εκδοχή ερμηνείας του έψαλλαν απαράμιλλα όλα τους τα χρόνια αμφότεροι. Και επειδή όπως ορθότατα μου παρετηρήθη, το θέμα εδώ είναι ο Χρύσανθος, θα άξιζε μια προσπάθεια σταχυολόγησης εκτελέσεων του τροπαρίου αυτού από τον αείμνηστο δάσκαλό μας σε διάφορες εποχές και στιγμές του. Ήδη έχουν ανεβεί αξιόλογα δείγματα.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Οντως ο Σπυριδοπουλος εχει υφος και ηθος Αρχοντικο και φυσικα εξαιρετικη καλλιφωνια ! Ομως εχω μια απορια . Στις μερες μας που παιρνει "σκουφακι" και η κουτση μαρια , γιατι δεν τιμωνται και ολοι αυτοι που το αξιζουν πραγματικα? Στην προκειμενη περιπτωση ο λαμπρος πρωτοψαλτης Βασιλειος Σπυριδοπουλος !!!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Μια μικρή πληροφόρηση, όπως κάποιο εξ Αθηνών προσφιλές μου άτομο μου υπαγόρευσε:

Ο Ευάγγελος Μένεγας ήταν μέχρι της επίσημης αποχώρησης του αείμνηστου Στανίτσα δομέστικος και συνεπίκουρος. Ο Άρχων Θράσύβουλος έψαλε για τελευταία φορά επισήμως την Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 1981, μια ηλιόλουστη Κυριακή ''του Γενάρη εκεινού'', -ήχος Γ΄, Εωθινόν Γ΄. Την άλλη μέρα, ανήμερα της Υπαπαντής, δεν έψαλε στο ναό αλλά έδωσε το βράδυ στον ''Παρνασσό'' μια μνημειώδη συναυλία (ίσως μου τη δώσουν κάποτε), εν είδει φιλολογικού μνημοσύνου στη μνήμη ενός σημαντικού Έλληνα της διασποράς, του ιατροφιλοσόφου Θρασύβουλου Θεοδοσόπουλου (αν θυμάμαι καλά το όνομά του -απλή συνωνυμία πάντως) κατά παράκληση της χήρας του και μεγάλης υποστηρίκτριας και αρωγού του Άρχοντος κατά τα τελευταία της ζωής του έτη Ηούς Λαμπίρη. Είναι εκείνη στην οποία έλεγε το εναγώνιο "μέμνησο!" κάθε φορά που ένοιωθε πόνους στην καρδιά τους μήνες πριν το τέλος...Την Τρίτη 3 Φεβρουαρίου εισήλθε στον ''Ευαγγελισμό'' για αφαίρεση προστάτου. Συναντιόταν μέχρι και κατά τη νοσηλεία του με μαθητές του και το φίλο που προανέφερα και τους δίδασκε από το Ειρμολόγιον Πέτρου Λαμπαδαρίου από μνήμης, κατά τις Κυριακές εκεινης της Τεσαρακοστής. Στο στασίδι τον είχε ήδη διαδεχθεί ο Μένεγας. Λαμπαδάριος παρέμενε ο γνωστός Ανδρέας (αν ενθυμούμαι), εξαιρετικός άνθρωπος αλλά στανιτσικά ...ανεπίδεκτος μαθήσεως. Προς τέρψιν όλων ο μακαριστός Άρχων έψαλε ως ''guest'' τη Μεγάλη Εβδομάδα της ίδιας χρονιάς -Κυριακή Βαΐων πρωί και εσπέρας, Μ.Τρίτη εσπέρας, Μ.Πέμπτη εσπέρας, συνεπικουρούμενος από αρκετούς επωνύμους μαθητάς του σπεύσαντας. Είχε δικά του χειρόγραφα για όλα τα μέλη. Έπειτα άρχισε σιγά-σιγά η αντίστροφη μέτρηση: κακοήθης εξέλιξη του προστάτου και κατόπιν τα καρδιακά. Του είχαν μείνει οι συνευωχίες στα καφενεδάκια της οδού Πανόρμου. Μετά από καιρό θα βρει καταφύγιο στον Πύργο της Ηλείας όπου...αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Συγγνώμη για την μακράν εξιστόρησιν, αλλά έτσι με διέταξε ο αγαπητός μου εξ Αθηνών φίλος, ''εις μνημόσυνον του αειμνήστου διαδασκάλου Θρασυβούλου Στανίτσα''.


περιμένουμε όποτε μπορείτε και την... άλλη ιστορία...
 
Top