Μυρίπνοα άνθη

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Από κασέτα του '82 εξαιρετικά μέλη από την φωνή του κορυφαίου πρωτοψάλτη.Αν και κάποια πρέπει να έχουν αναρτηθεί μεμονωμένα καλό είναι να τα ξαναθυμηθούμε.Και αν υπάρχει πρόβλημα πνευματικών δικαιωμάτων-όπως και για όλες τις ηχογραφήσεις-ας λυθεί από τους αγαπητούς διαχειριστές.Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Απόστολος ''Ύμνος της αγάπης''.MP3
    13.8 MB · Views: 191
  • Αινείτε β' ήχου Μ.Χ''μάρκου.MP3
    19.6 MB · Views: 120

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και άλλα...
 

Attachments

  • Δούλοι Κυρίον(Στίχοι πολυελέου Χουρμουζίου)ήχος πλ.δ'.MP3
    15.4 MB · Views: 137
  • Από ανθρώπου έως κτήνου(Στίχοι πολυελέου Χουρμουζίου)ήχος πλ.δ'.MP3
    7.8 MB · Views: 120

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και τέλος...
 

Attachments

  • Ότι κρινεί Κύριος(Στίχοι Πολυελέου Χουρμουζίου)ήχος πλ.δ'.MP3
    17.1 MB · Views: 144
  • Των αγίων πατέρων ο χορός.MP3
    26.5 MB · Views: 170

aposto

Παλαιό Μέλος
Γι αυτο θα παραμεινει κορυφαιος εις τους αιωνας των αιωνων.
Καταρχην δεν ξεφευγει καθολου κ ψαλλει τοσα απλα κ τοσο κατανυκτικα που σε μαγευει η ερμηνεια του.Θελω να πω με αυτο πως ο Μανωλης Χατζημαρκος μπορουσε να ψαλλει με οποιοδηποτε τροπο λογω των φωνητικων του δυνατοτητων.Η φωνη του την περιοδο εκεινη που μας εφυγε απο τον Βολο οπου ειχε γεννηθει κ μεγαλωσει κ που διετελεσε επι σειρα ετων ως Πρωτοψαλτης περιπου 40 τον αριθμο,δεν θα ξεχασω οταν καποιος αναφερθηκε καποια στιγμη πως 12 ετων υπηρξε πρωτοψαλτης στον Ιερο Ναο Αγ.Γεωργιου Λεχωνιων Πηλιου ενα μικρο παιδακι τοτε να ειναι φτασμενος ψαλτης ωστε του εμπιστευθηκαν το δεξι αναλογιο κ βεβαια δεν θα τον ξεχασουν ποτε οι πατριωτες του οι Βολιωτες οταν ανελαβε πια Πρωτοψαλτης στον Μητροπολητικο Ναο του Βολου στον Ιερο Ναο του Αγιου Νικολαου οπου εκει αφησε ιστορια απο το 1946 εως το 1978 με τις μοναδικες εκτελεσεις του.Εγω δυστυχως δεν προλαβα να τον χαρω εκει μιας κ ειμαι απο Βολο διοτι τωρα ειμαι 30 ετων,οταν αυτος μεσουρανουσε κ ειχε ερθει Αθηνα απο το 1978 εως κ τωρα εγω γεννηθηκα το 1982 ομως δοξα τω Θεω υπαρχει αυτο το ανεκτιμητο ηχογραφημενο υλικο κ μπορουμε κ τον ακουμε κ τον χαιρομαστε.Να τον εχει καλα ο Θεος μιας κ τωρα διανυει το 85 ετος της ηλικιας του αλλα να εχει καλα κ ολους τους αλλους μεγαλους συναδελφους του που ειναι εν ζωη κ θα αναφερω 2 ονοματα Χαριλαος Ταλιαδωρος κ Αθανασιος Καραμανης που κ αυτοι αφησαν την δικια τους μεγαλη ιστορια στο χωρο της ψαλτικης τεχνης καθενας με τον τροπο του αλλα να αναφερθουμε κ σε αυτους που εχουν φυγει απο την ζωη πως κ αυτοι ολοι κ δεν θα αναφερω ονοματα τους γνωριζετε,αφησαν το μεγαλυτερο εργο σε ολους τους μετεπειτα κ ευχομαι ολοι τους να εχουν καλο παραδεισο.Να ξαναπαω σε αυτο που ηθελα να πω εξ αρχης για τον μεγαλο αυτο Πρωτοψαλτη πως η φωνη του εκεινη την περιοδο την δεκαετια του 80 ηταν καλυτερη απο ποτε αλλοτε κ τελειωνω με αυτη την λεξη που εβαλε ο φιλος μας Μυριπνοα Ανθη.
 
Last edited:
Top