Μπραβο στο psaltologio

agiooros

Μέλος
Μπράβο στον ιδιοκτήτη στους διαχειριστές συντονιστές και τα μέλη που υπάρχει ένας τέτοιος χώρος.
Ο Θεός να σας δίνη δύναμή να συνεχίσετε.
 

Δανιηλ

Νέο μέλος
Μπραβο στο ψαλτολογιον και στην αξιοτιμη ομαδα η κυρια θεοτοκος να μας βοηθα σε καθε μας βημα.
 

Giorgis

Νέο μέλος
Ἐπιτρέψτε μου νά ἐκφράσω κι ἐγώ τήν γνώμη μου γιά τό Ψαλτολόγιο.

1) Ἔχω ὠφεληθεῖ πάρα πολύ (μουσικῶς), κυρίως ἀπό τό πλουσιότατο, πολυτιμότατο, δυσεύρετο συχνά ὑλικό πού ἀνεβαίνει. Καί μόνο αὐτό ὑπεραρκεῖ γιά νά εἶμαι εὐγνώμων πρός ὅλους σας. Ἰδιαιτέρως πρός τόν ἱδρυτή Δημήτρη Κουμπαρούλη πού μέ τόσο μεράκι καί ἀνιδιοτέλεια μεριμνᾶ γιά τό φόρουμ. Εὐχόμενος νά μήν τόν βάλω σέ πειρασμό, ὀφείλω νά καταθέσω πώς ἔχω ἐντυπωσιαστεῖ ἀπό τήν ὅλη διαχείριση καί στάση του, τήν διάκρισή του, τήν λογικότητά του, τήν δικαιοσύνη του, τήν ἀγάπη του.

2) Ὑπάρχουν κάποια ἀρνητικά, λίγο-πολύ προφανῆ, γιά τά ὁποῖα καί ἐγώ δέν μπορῶ εὔκολα νά προτείνω λύση καί πού ἄν ἔλειπαν θά μιλούσαμε γιά ἀπερίγραπτη προσφορά στήν τέχνη καί τήν Ἐκκλησία. Κι αὐτά πηγάζουν ἀπό τόν ἴδιο τόν χαρακτῆρα τῶν φόρουμ: Συχνή περιπλάνηση σέ ἐκτός θέματος μικροζητήματα, προσωπικές ἀντεγκλήσεις, παρεξηγήσεις, παρερμηνεῖες (πού ξοδεύουν πολύ χρόνο καί ἐνέργεια μέχρι νά διασαφηνιστοῦν), παρεκτροπή σέ ἀντιεπιστημονικά ἐπιχειρήματα λόγῳ ἐμμονῆς σέ κάποιες θέσεις κλπ. Τελικῶς ὁ καθένας δικαιοῦται νά πετάξει ὅ,τι "μπαροῦφα" θέλει καί ἐμεῖς πού ἐνδιαφερόμαστε γιά τό συγκεκριμένο θέμα πρέπει νά τήν ὑπομείνουμε. Καί βλέπουμε ἀξιολογώτατα μέλη νά ἀποσύρονται, προτιμῶντας νά δημιουργήσουν προσωπική ἰστοσελίδα, ἀπ' τήν ὁποία ὅμως λείπει ὁ διάλογος μέ τά ὀφέλη του.

3) Προσωπικῶς, λόγῳ ἐλλείψεως χρόνου καί ἐξ αἰτίας τῶν παραπάνω, ἀδυνατῶ νά παρακολουθήσω τίς -πολύ ἐνδιαφέρουσες- συζητήσεις, καθώς συχνά ἡ οὐσία ἀποτελεῖ ἕνα ἐλάχιστο ποσοστό τοῦ συνόλου,
παρ' ὅλο πού τό θέλω πολύ.

4) Στά θετικά νά προσθέσω (ἀπ' ὅσο μπορῶ νά ἐκτιμήσω, ὄντας μή ἐνεργό μέλος) καί τήν προσέγγιση πού ἔχει ἐπιτευχθεῖ μεταξύ ἀρκετῶν μελῶν τοῦ φόρουμ, ἴσως ἀκόμη καί τήν δημιουργία φιλίας. Ἐπιβεβαιώνεται τό γεγονός ὅτι ἡ ψαλτική γίνεται ἀφορμή γιά δημιουργία σχέσων, πού ὄχι σπάνια κρατοῦν μιά ὁλόκληρη ζωή.

Καταθέτω αὐτό τό μήνυμα μέ ἀφορμή τήν ἔνταση τοῦ περασμένου μῆνα, θέλοντας νά ἐνισχύσω τό -ὄχι ἀπαραίτητα πεσμένο- ἠθικό τῶν συντονιστῶν καί ἰδιαιτέρως τοῦ πολυαγαπητοῦ μας πιά Δημήτρη Κουμπαρούλη. Διότι τά ὀφέλη, ἔστω καί ἔτσι, εἶναι πάρα-πάρα πολλά. Βεβαίως μακάρι νά βρισκόταν λύση καί γιά τά ὑπόλοιπα.

Δημήτρη καλή δύναμη στήν συνέχεια, ἄξιος ὁ μισθός σου, καλή φώτιση. Σέ εὐχαριστοῦμε ἀπό τήν καρδιά μας.

 

nkprofiler

Νέο μέλος
Ήθελα από καιρό να σας γράψω μα λόγο δουλειάς δεν έβρισκα το χρόνο.
Θα ήθελα πραγματικά να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου και τα συγχαρητήρια μου στον ιδιοκτήτη στους διαχειριστές συντονιστές που δημιούργησαν και συντηρούν ένα τέτοιο χώρο στο διαδίκτυο.
Είναι ένα καταφύγιο αυτός ο χώρος για όσους ακόμα ασχολούνται με τη βυζαντινή μουσική.Πραγματικά δεν έχω λόγια να πώ για το πόσο εχω ωφεληθεί από τις συζητήσεις τα ακούσματα και το υλικό που δίδεται απλόχερα προς κοινή ωφέλεια.
Με αυτή τη κίνηση που κάνατε και φτιάξατε ένα τέτοιο φόρουμ αποδείξατε πως η μουσική είναι για όλους και δεν είναι για τα κλειδωμένα συρτάρια και τα αραχνιασμένα σεντούκια και ίσως μόνο για 5-10 ανθρώπους μεγάλης ηλικίας.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ με Ε κεφαλαίο ίσως είναι πολύ λιγο.
Ο Θεός να σας δίνη δύναμή να συνεχίσετε σε αυτό το θεάρεστο έργο.

Με αγάπη και εκτίμηση στο έργο σας ,
Ένας ισόβιος μαθητής της βυζαντινής μας μουσικής.
Νικόλαος.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είναι ελπιδοφόρο που το βλέπετε έτσι το φόρουμ, ενώ βρίσκεται σε μια από τις όχι καλές του φάσεις.

Υπάρχουν θέματα που εκτροχιάζονται σαν αμαξοστοιχίες, η διαφορά με τις αμαξοστοιχίες είναι ότι αυτό γίνεται με σχεδόν μαθηματική ακρίβεια.

Φυσικά τα θέματα αυτά είναι μια μειοψηφία μπροστά στον συνολικό πλούτο, κι αν κάποιος δεν τα επισκέπτεται ούτε καν τα προσέχει. Το κακό όμως είναι ότι γίνονται αιτία να βγάλουμε μερικοί προς τα έξω τον κακό εαυτό μας - δεν εξαιρώ τον εαυτό μου απ' αυτό.

Εύχομαι να είστε καλά και να τα βλέπετε πάντα αισιόδοξα και θετικά, όπως τώρα!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Το κακό όμως είναι ότι γίνονται αιτία να βγάλουμε μερικοί προς τα έξω τον κακό εαυτό μας ...

Εγώ θάλεγα ότι αυτό είναι από τα θετικά της (όποιας) αντιπαράθεσης. Βγάζει προς τα έξω τον κρυφό εαυτό μας, κι έτσι τον βλέπουμε κι εμείς. Συζητώντας με τον εαυτό μας και συμφωνώντας σε όλα, ίσως νομίσουμε ότι περάσαμε σε ...άλλο επίπεδο. Η πραγματικότητα όμως εδώ (κι αλλού) μας προσγειώνει. Μερικές φορές μας κάνει και ρεζίλι στα μάτια των άλλων. Κι αυτό στα θετικά είναι!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συμφωνώ απόλυτα στο ένα σκέλος: όταν κάτι βγάζει προς τα έξω τον κακό εαυτό μου, είναι χρήσιμο - αρκεί βέβαια να έχω διάθεση αυτοκριτικής και αυτοδιόρθωσης, που κι αυτό δυσεύρετο είναι.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι βγάζει και τον κακό εαυτό των άλλων.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τέλος πάντων, ας μη χαλάω ο ίδιος ένα θέμα, κάτι που γενικώς δεν μου αρέσει.

Το μπράβο στο ψαλτολόγιο είναι δεδομένο και η όποια διάθεση (αυτο)κριτικής είναι μόνο γιατί μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι (θα πρότεινα μάλιστα να ανοίξουμε ένα θέμα για το πώς μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι).

Το φόρουμ αυτό επιτελεί σπουδαιότατο επιστημονικό, καλλιτεχνικό και κατ' επέκταση κοινωνικό και εκκλησιαστικό έργο και γι' αυτό πρέπει να το διατηρήσουμε και να το ενισχύσουμε με όλες μας τις δυνάμεις.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εγώ θάλεγα ότι αυτό είναι από τα θετικά της (όποιας) αντιπαράθεσης. Βγάζει προς τα έξω τον κρυφό εαυτό μας, κι έτσι τον βλέπουμε κι εμείς. Συζητώντας με τον εαυτό μας και συμφωνώντας σε όλα, ίσως νομίσουμε ότι περάσαμε σε ...άλλο επίπεδο. Η πραγματικότητα όμως εδώ (κι αλλού) μας προσγειώνει. Μερικές φορές μας κάνει και ρεζίλι στα μάτια των άλλων. Κι αυτό στα θετικά είναι!

Εὖγε Νεοκλῆ, μίλησες δυνατὰ καὶ πρὸ πάντων καθαρά. Συμφωνῶ σὲ ὅλα τὰ σκέλη.

Τὸ Ψαλτολόγιο εἶναι πάνω ἀπ᾿ ὅλα χῶρος συνάντησης ἀνθρώπων, ποὺ δὲν χρειάζεται κἄν νὰ γνωρίζουν ψαλτική, τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω. Μέσα ἀπὸ αὐτὴν τὴν συνάντηση ἄλλοι φτιάχνονται, ἄλλοι δυσαρεστοῦνται, ἄλλοι ξεσπᾶνε, ἄλλοι θυμώνουν, ἄλλοι διαφημίζονται, ἄλλοι βρίσκουν ἐργασία, ἄλλοι ἀπογοητεύονται, ἄλλοι ἐντυπωσιάζονται, ὅλοι κατεβάζουν, κάποιοι ἀνεβάζουν, ἀπ᾿ ὅλα ἔχει ὁ μπαξές, ἔτσι εἶναι. Ἀπὸ ψαλτικὴ καὶ μουσικὴ θεωρία, μέχρι βυζαντινὴ ἱστορία καὶ rock μουσικὲς ἐπιλογές. Μέχρι καὶ cartoon βρίσκει κανείς. Ποιὸς τὸ φανταζόταν ὅταν πρωτοξεκίνησε;

Δὲν εἶναι καὶ μικρὸ ἐπίτευγμα. Τώρα ἄν κάποιοι ἐπιμένουν σὲ ἐκκλησιαστικὸ χαρακτήρα ἤ σὲ καθαρὰ μουσικολογικοακαδημαϊκὸ ἤ σὲ ὅποια ἄλλη ἐξειδίκευση, θὰ πῶ μόνο τοῦτο:
Ὅταν τὸ forum ἀπωλέσει τὸν ζωντανὸ χαρακτήρα του τότε δὲν θὰ ἔχει καὶ λόγο ὕπαρξης πέρα ἀπὸ τὴν ἀποθήκευσή του σὲ σκληρὸ δίσκο.

Πολλὲς εὐχαριστίες λοιπὸν στὸν Δημήτρη Κουμπαρούλη γιὰ τὴν σοφὰ διακριτικὴ Διαχείρηση.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εὖγε Νεοκλῆ, μίλησες δυνατὰ καὶ πρὸ πάντων καθαρά.

Για τον πιθανό υπαινιγμό (αν υπάρχει βέβαια) ότι δεν μίλησα καθαρά, νομίζω ότι δεδομένων των κατά καιρούς τοποθετήσεών μου ήταν σαφέστατο σε τι αναφερόμουν: σε θέματα που εκτροχιάζονται λόγω της γνωστής μουσικολογικής διαμάχης. Και φυσικά όχι στις χθεσινές κόντρες λόγων προσωπικών θεμάτων (όπως μπορεί να υπέθεσες). Πιο καθαρά δεν μπορώ να το πω.

Όσο για την περιγραφή του χαρακτήρα του φόρουμ που κάνεις, προσωπικά συμφωνώ απόλυτα, αλλά ενώ η περιγραφή αυτή προβάλλει ως σκοπό και ουσία του φόρουμ την επικοινωνία (Τὸ Ψαλτολόγιο εἶναι πάνω ἀπ᾿ ὅλα χῶρος συνάντησης ἀνθρώπων, ποὺ δὲν χρειάζεται κἄν νὰ γνωρίζουν ψαλτική, τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω), οι διαμάχες στις οποίες αναφέρομαι και (πιστεύω ότι) χαλούν την εικόνα του εκκινούν από μια άλλη αντίληψη για το φόρουμ, αυτήν εδώ:
ο πρωταρχικός σκοπός του φόρουμ αυτού δεν είναι να πλησιάσουμε ο ένας τον άλλον (υπάρχουν άλλα φόρουμ για αυτό), αλλά να προβάλλουμε όσο το δυνατόν ανόθευτη τη βυζαντινή μουσική μας παράδοση.
(αναφέρω την άποψη αυτή πρόχειρα ως αντιπροσωπευτικά διατυπωμένη, και εννοείται πως δεν θεωρώ τον φίλο μου Νικόλαο υπεύθυνο για εκτροχιασμούς και διαμάχες - ελπίζω το καταλαβαίνει).
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ο πρωταρχικός σκοπός του φόρουμ αυτού (...) είναι (...) να προβάλλουμε όσο το δυνατόν ανόθευτη τη βυζαντινή μουσική μας παράδοση.

Σίγουρα το παραπάνω δεν μπορεί να είναι ο σκοπός του φόρουμ Αν θα θέλαμε να το κάνουμε, θα έπρεπε είτε ένας (προφανώς ο ιδρυτής του) να ορίσει επακριβώς τι σημαίνει «ανόθευτη βυζαντινή μουσική παράδοση» και να ξαποστέλνει πάραυτα όσους την αμφισβητούν, οπότε πολύ σύντομα θα αραίωνε η κίνηση εδώ μέσα, είτε θα έπρεπε να το βρούμε μέσα από δημοκρατικές συζητήσεις, οπότε μάλλον θα μας έπαιρναν τα χρόνια ώσπου να το καταφέρουμε (λέμε τώρα)..

Μάλλον καλύτερη είναι η τωρινή μέση οδός. Σίγουρα όμως μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Για τον πιθανό υπαινιγμό (αν υπάρχει βέβαια) ότι δεν μίλησα καθαρά, νομίζω ότι δεδομένων των κατά καιρούς τοποθετήσεών μου ήταν σαφέστατο σε τι αναφερόμουν: σε θέματα που εκτροχιάζονται λόγω της γνωστής μουσικολογικής διαμάχης. Και φυσικά όχι στις χθεσινές κόντρες λόγων προσωπικών θεμάτων (όπως μπορεί να υπέθεσες). Πιο καθαρά δεν μπορώ να το πω.

Όσο για την περιγραφή του χαρακτήρα του φόρουμ που κάνεις, προσωπικά συμφωνώ απόλυτα, αλλά ενώ η περιγραφή αυτή προβάλλει ως σκοπό και ουσία του φόρουμ την επικοινωνία (Τὸ Ψαλτολόγιο εἶναι πάνω ἀπ᾿ ὅλα χῶρος συνάντησης ἀνθρώπων, ποὺ δὲν χρειάζεται κἄν νὰ γνωρίζουν ψαλτική, τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω), οι διαμάχες στις οποίες αναφέρομαι και (πιστεύω ότι) χαλούν την εικόνα του εκκινούν από μια άλλη αντίληψη για το φόρουμ, αυτήν εδώ:

(αναφέρω την άποψη αυτή πρόχειρα ως αντιπροσωπευτικά διατυπωμένη, και εννοείται πως δεν θεωρώ τον φίλο μου Νικόλαο υπεύθυνο για εκτροχιασμούς και διαμάχες - ελπίζω το καταλαβαίνει).

Γιῶργο, ὁ καθένας ἔχει τὴν ἄποψή του καὶ βλέπει τὸ forum ἀπὸ τὴν σκοπιά του, οὕτε ἐγώ οὕτε ὁ Νικόλαος εἴμαστε οἱ ἀκρογωνιαῖοι λίθοι τοῦ forum οὕτε καθορίζουμε τὸν ἄξονά του.

Οἱ διαμάχες ξεκινοῦν ἀπὸ τὶς πάσης φύσεως ἐμμονὲς τοῦ καθενὸς καὶ τῶν προσωπικῶν συμπλεγμάτων ποὺ κουβαλοῦμε. Ἁπλὰ στὴν προφορικὴ ἐπικοινωνία τὰ λόγια χάνονται στην γραπτὴ μένουν καὶ φαίνονται διαφορετικά.

Πέραν τῆς παραπάνω διαφορᾶς, ἡ τάση ἀνεύρεσης τοῦ αἰτίου τῆς διαμάχης, δὲν ὠφελεῖ ἀλλὰ μᾶλλον βλάπτει καὶ (περισσότερος) θόρυβος γίνεται.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Εγώ πάλι, ταπεινά και φιλικά, φρονώ πως καλύτερα να αφήσουμε τα πράγματα όπως έχουν, χωρίς πολλούς-πολλούς προβληματισμούς, μέρες που είναι, και να εμβαθύνουμε σε ότι έγραψε ο φίλος Δομέστικος:

... ἡ τάση ἀνεύρεσης τοῦ αἰτίου τῆς διαμάχης, δὲν ὠφελεῖ ἀλλὰ μᾶλλον βλάπτει καὶ (περισσότερος) θόρυβος γίνεται.

Κάποια πράγματα καλύτερα απλά να συμβαίνουν παρά να συζητούνται (και από πάνω) ...
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
Αισθάνομαι την ανάγκη να πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ καταρχήν σε όλους τους συντονιστές και σε όλα τα μέλη του φόρουμ για την μεγάλη τους Αγάπη προς την Βυζαντινή μας Μουσική και για το υλικό το οποίο μας παραχωρούν τόσο απλόχερα!!!!!!
Να είστε πάντα καλά και ο Θεός να σας δίνει δύναμη!!!!!!:)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Κ εγώ τα ίδια, συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες, είμαστε πιστεύω, ίσως, η σημαντικότερη ιστοσελίδα για κάποιον που ασχολείται με την Βυζαντινή, τώρα τελευταία και με την Αρχαιοελληνική Μουσική (χάρη στον κ. Ζαμπέλη).

Πάντως τώρα τελευταία σα να μαλώνουμε πολύ ρε παιδιά, γιατί άραγε....ίσως λόγω "κρίσεως" να είναι τα νεύρα όλων πιο τεντωμένα.

Ναι, πάντα μαλώναμε κάπως (από το 2007 που είμαι μέλος). Τώρα τελευταία όμως σα να το παραγίνεται το κακό.

Ενδεικτικά αναφέρω την επάρκεια του Γιώργου Μ. ως ειρηνοποιού μέχρι πρόσφατα. Γιατί τώρα τελευταία δε φτάνει.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ενδεικτικά αναφέρω την επάρκεια του Γιώργου Μ. ως ειρηνοποιού μέχρι πρόσφατα. Γιατί τώρα τελευταία δε φτάνει.

Ὑπάρχει καὶ αὐτὸς ὁ Εἰρηνοποιὸς, Peacemaker (M1186N - Colt 45) ἀγγλιστί, μὲ τὴν βοήθεια τοῦ γνωστοῦ Samuel Colt.

Ἴσως βοηθήσει περισσότερο ἀπὸ τὸν Γιῶργο:D.


 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Πάντως,έχω την εντύπωση, πως το Ψαλτολόγιο είναι μακράν το καλύτερο ζωντανό κύτταρο της Βυζαντινής Μουσικής στο διαδίκτυο.
Δεν μπορώ να παραγνωρίσω το γεγονός πως μόνο φίλους καλούς έκανα (κ οι αντίθετοι μουσικά πάλι φίλοι είναι) βρήκα τον παιδικό μου φίλο κ συνιδρυτή του Ψαλτολογίου (Δ.Κουμπαρούλη) κ μαθαίνω συνεχώς καινούργια πράγματα για την επιστήμη μας.
Σας ευχαριστώ πολύ που το δημιουργήσατε κ μας αφήνετε να λειτουργούμε ελεύθερα.

Ευχή για το νέο χρόνο;
Καταξιωμένοι δάσκαλοι κ πεπειραμένοι εκτελεστές της του Δαμασκηνού τέχνης να έρθουν στην παρέα μας κ να μάθουμε ακόμα περισσότερα.
 
Top