Μπουραζέρι - Διάφορα

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Έχει κανείς τίποτε από άγιο Νικόλαο Μπουραζέρι; Οι πατέρες ψάλλουν πολύ καλά.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Μηπως εχουμε τιποτς απο μπουραζερι; Απο καμια πανηγυρη πχ σιμονοπετρας; Ειναι τουμπανοι! ;)
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μηπως εχουμε τιποτς απο μπουραζερι; Απο καμια πανηγυρη πχ σιμονοπετρας; Ειναι τουμπανοι! ;)

έλα ντε ......ψαλτάρες είναι και κανείς δεν έχει τίποτα .......κρίμα!
 

jonn

Π.Ιωαννης
Π.Νεκτάριος Μπουραζερίτης.Άξιον εστίν Πλ δ' παπανικολάου.
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΠΛ Δ' ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Π.ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΜΠΟΥΡΑΖΕΡΙΤΗΣ.mp3
    1.9 MB · Views: 356

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

simeon

Παλαιό Μέλος

Για δείτε και αυτό http://analogion.com/forum/showthread.php?t=15409 επειδή μιλάμε και για τον π. Χρυσόστομο που έψαλλε σ' αυτή την αγρυπνία και από ό,τι κατάλαβα εγώ βρίσκεται στο Κελλί Αγ. Ιωάννου του Θεολόγου και από τον κόσμο ήταν είναι φίλος με δύο πατέρες από Μπουραζέρι.
Εγώ ακούω ίδιες φωνές. Τι λέγετε; Λέω σωστά;
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν διαφορές στη σύνθεση του χορού. Σε όλους όμως υπάρχει ο π. Χρυσόστομος του οποίου η φωνή και προσωπικότητα δινει το κοινό χρώμα. Ήταν ο φυσικός ηγέτης και δάσκαλος της παρέας μας και όποτε ψέλναμε μαζί του, όποιοι και αν ήμασταν, ακολουθούσαμε το ύφος του.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Πριν λίγες ημέρες ήμουν στο Μπουραζέρη.
Χερουβικό κ Λειτουργικά για αρχή ...Θα βάλω κ κάτι από τον Όρθρο ...
Λειτουργεί ο Γέρων Αρσένιος κ ψάλλει ο π. Νεκτάριος (Φίλιας).
Δώστε βάση στο Χερουβικό το οποίο 'ελεγε απέξω όπως κ τα Λειτουργικά ...
Μου άρεσε πολύ η χρονική αγωγή του Χερουβικού μιας κ μιλάμε για καθημερινή κ όχι για Κυριακάτικη Λειτουργία ....
Από ολα τα μέλη του φόρουμ δεν έχει κανείς άλλος καμία ηχογράφηση από τους Πατέρες του Κελλιού??????
 

Attachments

  • Χερουβικο Λειτουργικά Μπουραζέρη.mp3
    15.2 MB · Views: 210

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Κανόνες α-γ ωδές, Πασαπνοάρια, Αίνοι, Δοξαστικά κ Δοξολογία.Ωραίος ο π. Νεκτάριος στο Δοξαστικό των Αίνων σε ήχο πλ.α .....
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ Κ ΑΛΛΑ
 

Attachments

  • A -Γ Ωδές κανόνων.mp3
    7.9 MB · Views: 141
  • Αίνοι Δοξαστικά Δοξολογία.mp3
    16.3 MB · Views: 162

simeon

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει κάποιος ιατρός από την Θεσσαλονίκη που τον είδα πολλές φορές στο Μπουραζέρη και πάντα ηχογράφει αγρυπνίες και του τις ζήτησα και εγώ αλλά μου είπε ότι δεν έχει ευλογία από τους πατέρες (παρ'όλο που και εμένα με γνωρίζουν αρκετοί πατερες του Κελλιού). Επομένως δεν έχω τίποτε, ούτε καν από την περσινή Ανάσταση την οποίαν έκανα στο Κελλί. :(
Πάντως εγώ προσωπικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ, μου τους έφερες κοντά τους πατέρες :)
 
Last edited:

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μαλλον απλα δεν ηθελε να τις δωσει οποτε για να δικαιολογηθει πεταξε το κλασσικο δεν εχω ευλογια κ ολα καλα......
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Δεξιά ψάλλει χορός πατέρων (δεν ξέρω ποίοι είναι) αριστερά ψάλλει ο π Νεκτάριος από Μπουραζέρι
 

Attachments

  • Δούλοι Κύριον Π Νεκτάριος Μπουραζερίτης.mp3
    5 MB · Views: 131

simeon

Παλαιό Μέλος
https://youtu.be/QxFHuKjEDnk?t=9m54s

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερον, αλλά ό,τι μπορούμε να βρούμε: δυστυχώς μόνο 5 δευτορόλεπτα ο π. Νεκτάριος και ο π. Γρηγόριος ψάλλοντας στο παρακλήσι του Αγ. Νικολάου στο Κελλί.
 
Last edited:

Πηγάδης

Μέλος
Ιδού και κάτι ποιο πανηγυρικό...
Μελοποίηση Μπουραζέρι, κατά το μέλος Γερμανού...
Καλή ακρόαση και καλή "μαθητεία".
 

Attachments

  • Δόξα αποστίχων Αγίας Σκέπης_Αγ. Όρος 2013.mp3
    16.7 MB · Views: 167

simeon

Παλαιό Μέλος
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ... Πω, πω, τι νοσταλγία μ' έπιασε!
 

Πηγάδης

Μέλος
Στο αριστερό χορό ο π. Χρυσόστομος, ο διάκο-Εφραίμ, ο διάκο-Γρηγόριος και άλλοι...
 

simeon

Παλαιό Μέλος
Επί τέλους απόκτησα κάποιες πολύ καλές ηχογραφήσεις με τους πατέρες του Κελλίου ψάλλοντας σε μία Θεία Λειτουργία στο "σπίτι" τους.

Δεν ξέρω την χρονολογίαν, αλλά πρέπει να είναι πριν κάποια χρόνια, επειδή ο πατήρ ο οποίος λέγει τα του διακόνου (δεν ξέρω το όνομά του) είναι ιερέας από τουλάχιστον 2012, εάν δεν κάνω λάθος. Εγώ, όταν πήγαινα εκεί, τον έβλεπα να ήταν ο τυπικάρης του Κελλίου.
Από ό,τι ακούγεται στο τέλος, λέγουν χύμα "Εις μνημόσυνον". Πρέπει να ήταν εορτή ενός Αγίου.
Όποιος γνωρίζει ποιος είναι ο συνθέτης του Χερουβικού, ας μας το πει.

Χαίρετε! :)
 

Attachments

  • 01 Χερουβικό - άγια.mp3
    18.8 MB · Views: 134
  • 02 Πληρωτικά - Χατζηαθανασίου ήχος πλ. Α'.mp3
    7.4 MB · Views: 96
Top