Μπαντής Βασίλειος

peiosgrigoris

Νέο μέλος
προσπαθω να βρω ηχογραφησεις με τον κ.Μπαντη ..αν δεν κανω λαθος ψαλλει στην νικισιανη.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Έψαλλε. Μα ψάλλει ακόμα; Πρέπει να είναι μεγάλος σε ηλικία.
Εγώ μια ηχογράφησή του σε τραγούδι έχω (Απόψι δεν κοιμήθηκα).
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έψαλλε. Μα ψάλλει ακόμα; Πρέπει να είναι μεγάλος σε ηλικία.
Εγώ μια ηχογράφησή του σε τραγούδι έχω (Απόψι δεν κοιμήθηκα).

Δεν ξέρω αν είναι οικογένεια ψαλτική... Πάντως μάλλον μου θυμίζει κάτι ηχογραφήσεις σύγχρονες ύμνων Πεντηκοσταρίου ( Σαμαρείτιδος ...), που πάλαι ποτέ αναμετέδιδε ο π. Ντινόπουλος σε εκπομή στον ραδιοφωνικό σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος, κάθε Τετάρτη. Πρέπει να έψαλλε κάποιος ( Αλέξανδρος;) Μπαντής, καταγόμενος από την Ψαλτομάνα Νικήσιανη.. Θύμιζε Ματθαίο...

Δ.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αυτός που λέω εγώ είναι ο κυρ-Βασίλης Μπαντής. Δεν ξέρω αν ζει ακόμα όμως (θα είναι μεγάλος αν ζει).

Υ.Γ.
Ρε τι ψάλτες βγάζουμε στην περιοχή του Παγγαίου! (εγώ πως ξέφυγα τώρα είναι ένα άλλο θέμα)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω το Μεγα Προκειμενο ''Μη αποστρεψεις ..'' με τον Βασιλη Μπαντη .
 

Attachments

  • 3'54''=ΜΠΑΝΤΗΣ Βασ=Μη αποστρεψεις Πλ.Δος_new.mp3
    1.6 MB · Views: 208

frouxi

Παλαιό Μέλος
Βρηκα και αυτα σε ενα cd με διαφορους υμνους του.
Σε υμνουμεν,μελος Πριγγου-πλ.β' & Αξιον Εστιν Σαρανταεκκλησιωτου-πλ.β.
 

Attachments

  • 09 Σε υμνουμεν-Ηχος Πλ.β-Πριγγου.mp3
    1.6 MB · Views: 127
  • 10 Αξιον εστιν-Ηχος Πλ.β-Σαρανταεκκλησιου.mp3
    3.1 MB · Views: 239

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρηκα και αυτα σε ενα cd με διαφορους υμνους του.
Σε υμνουμεν,μελος Πριγγου-πλ.β' & Αξιον Εστιν Σαρανταεκκλησιωτου-πλ.β.

Ευχαριστηρια για τις ηχογραφησεις . Το υπολοιπο σιντι υπαρχει ;
 

frouxi

Παλαιό Μέλος
Aν οχι σημερα,σιγουρα αυριο.
Απο οτι θυμαμαι ξεκιναει με πολυελαιο ''Επι τον ποταμον'',εχει Δοξολογια σε αγια,ευλογηταρια,χερουβικο...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είναι πολύ ωραίος και σοβαρότατος ψάλτης. Εγώ μόνο τα τραγούδια που ανέβασα είχα ακούσει από αυτόν. Τώρα που τον ακούω μου αρέσει πολύ. Ευχαριστούμε θερμά για την ωραία αυτή ηχογράφηση! Μήπως, όμως, τίθεται το γνωστό θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Θα τα αποσύρω εάν δεν υπάρχει άδεια αναδημοσίευσης. frouxi, πές μας σε παρακαλώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Λόγω του ότι αύριο είναι της Σταυροπροσκυνήσεως, επισυνάπτω σε ΖΙΡ 2 αρχεία.
Το ένα είναι μουσικό το κείμενο από το βιβλίο του Άρχοντος Αθανασίου Καραμάνη, και το άλλο είναι η υποδειγματική εκτέλεση του Τρισαγίου αυτού από τον Βασίλειο Μπαντή, ο οποίος είναι ένας από τους καλύτερους Μαθητές του Αθανασίου Καραμάνη, την οποία μαγνητοφώνησα από κάποια ραδιοφωνική εκπομπή, την οποία και δεν σημείωσα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Τρισάγιο του Σταυρού σε Αγια.rar
    2.8 MB · Views: 144

Stayros

Παλαιό Μέλος
Ο Μπαντής δεν είναι μαθητής του Καραμάμη αλλα του μεγάλου μουσικοδιδασκάλου Μπάρμπα Αθανάσιου. Είναι τώρα 69 ετών και η φωνή του είναι κρύσταλο οπως ήταν πάντα!!Ψάλει ακόμα στη Νικήσιανη αν και του είχαν γίνει προτάσεις για μεγάλους Μητροπολιτικούς Ναούς!Βασικά έχω αρκετο υλικο απο μαθηματα του γιατι τον είχα δάσκαλο για τεσσερα χρόνια αλλα δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία και δεν ξέρω πως να τα περάσω στο foroum. Αν πάντως θέλει κάποιος μπορω να του τα στείλω ταχυδρομικα και να τα περάσει. Α!! και κάτι που ξεχασα να πω ειναι πως αυτος έιναι η αιτία που ξεκινησε να μαθει βυζαντινη μουσικη ο Μεγάλος δασκαλος Κυριαζης Δασκαλούδης!
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Ο Μπαντής δεν είναι μαθητής του Καραμάμη αλλα του μεγάλου μουσικοδιδασκάλου Μπάρμπα Αθανάσιου. Είναι τώρα 69 ετών και η φωνή του είναι κρύσταλο οπως ήταν πάντα!!Ψάλει ακόμα στη Νικήσιανη αν και του είχαν γίνει προτάσεις για μεγάλους Μητροπολιτικούς Ναούς!Βασικά έχω αρκετο υλικο απο μαθηματα του γιατι τον είχα δάσκαλο για τεσσερα χρόνια αλλα δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία και δεν ξέρω πως να τα περάσω στο foroum. Αν πάντως θέλει κάποιος μπορω να του τα στείλω ταχυδρομικα και να τα περάσει. Α!! και κάτι που ξεχασα να πω ειναι πως αυτος έιναι η αιτία που ξεκινησε να μαθει βυζαντινη μουσικη ο Μεγάλος δασκαλος Κυριαζης Δασκαλούδης!

Εαν ειναι σε C.D ευχαριστως το αναλαμβανω !
 

tomk

Μέλος
προσπαθω να βρω ηχογραφησεις με τον κ.Μπαντη ..αν δεν κανω λαθος ψαλλει στην νικισιανη.

Ψέλνει στη Νικήσιανη, στον κεντρικό ναό του χωριού. Υπάρχει CD που εκδόθηκε από το Π.Α.ΚΕ.ΘΡΑ και επιμελήθηκαν πρωτοψάλτες της Ξάνθης, οι οποίοι και ισοκρατούν διακριτικά τον Μπαντή σε επιλεγμένα τροπάρια, τα οποία τα κάνει κυριολεκτικά ...σκόνη! Είναι φοβερός!
 

Stavros_kour

Νέο μέλος
Mιας και αναφερθηκε το ονομα του Αθανασιου Μπαρμπα σερραιος πρωτοψαλτης

Υπαρχουν καθολου ηχογραφησεις του Μπαρμπα οπως και του αλλου σερραιου πρωτοψαλτη Χρηστου Τσιμερικα?
 

Stayros

Παλαιό Μέλος
Ο Μπάρμπας είναι Νικησιανιώτης δεν είναι Σερραίος απλως ζούσε και έψελνε εκέι. Τωρα είναι συνταξιούχος και μένει στη Νικήσιανη.
 
Top