[Ανακοίνωση] Μουσικό βιβλίο: Βυζαντινοί Ύμνοι της Θείας Λειτουργίας

George

Ιεροψάλτης
Μετά από καιρό επέστρεψα και πάλι για να σας παρουσιάσω ένα εκλεκτό μουσικό βιβλίο του Αργυρίου Δίντση "Βυζαντινοί Ύμνοι της Θείας Λειτουργίας".
Ένα δερματόδετο βιβλίο με 437 σελίδες συν τα περιεχόμενα με πολύ ωραία μαθήματα από τον Πρωτοψάλτη και Μουσικοδιδάσκαλο Αργυρίου Δίντση από την Χαρίεσσα Ημαθίας, (κοντά στην Νάουσα).
Βρήκα πολύ ωραία μαθήματα μέσα σε αυτό το βιβλίο αλλά και αρκετά δύσκολα, επίσης μου έκανε εντύπωση τα του Μεγάλου Βασιλείου σε ήχο Άγια.

Κατόπιν αδείας του εκδότου, σκάναρα κάποιες σελίδες για να δείτε και εσείς κάποια μαθήματα.

Περισσότερες πληροφορίες για τον ίδιο τον συγγραφέα θα βρείτε παρακάτω στις σελίδες που σκάναρα.
Ενώ για παραγγελίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του στο τηλέφωνο 23320 42295
 

Attachments

  • 01_ekswfilo.jpg
    01_ekswfilo.jpg
    2.7 MB · Views: 145
  • prologos.jpg
    prologos.jpg
    548.6 KB · Views: 122
  • mhtropolitis.jpg
    mhtropolitis.jpg
    385.6 KB · Views: 86
  • 03_biografiko.jpg
    03_biografiko.jpg
    214.5 KB · Views: 113
  • dintsid.jpg
    dintsid.jpg
    280.4 KB · Views: 126
  • periexomena1.jpg
    periexomena1.jpg
    323.1 KB · Views: 139
  • periexomena2.jpg
    periexomena2.jpg
    171.5 KB · Views: 136
  • periexomena3.jpg
    periexomena3.jpg
    332 KB · Views: 128
  • periexomena4.jpg
    periexomena4.jpg
    189.3 KB · Views: 125
  • periexomena5.jpg
    periexomena5.jpg
    409.8 KB · Views: 109
  • periexomena6.jpg
    periexomena6.jpg
    172.2 KB · Views: 109
  • periexomena7.jpg
    periexomena7.jpg
    208 KB · Views: 151
  • 1_trisagio_B.jpg
    1_trisagio_B.jpg
    390.3 KB · Views: 269
  • 2_dynamis_B.jpg
    2_dynamis_B.jpg
    431.1 KB · Views: 180
  • 3_trisagio_barys.jpg
    3_trisagio_barys.jpg
    367.3 KB · Views: 161
  • 4_xeroubiko_A.jpg
    4_xeroubiko_A.jpg
    372.7 KB · Views: 208
  • 5_xeroubiko_G.jpg
    5_xeroubiko_G.jpg
    190.8 KB · Views: 170
  • 6_leitoyrgika_plA.jpg
    6_leitoyrgika_plA.jpg
    147.4 KB · Views: 207
  • 8_leitoyrgika_plA_2.jpg
    8_leitoyrgika_plA_2.jpg
    186.4 KB · Views: 140
  • 9_koinwniko_A.jpg
    9_koinwniko_A.jpg
    183.1 KB · Views: 161
  • 7_leitoyrgika_plA_1.jpg
    7_leitoyrgika_plA_1.jpg
    388.5 KB · Views: 137

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μετά από καιρό επέστρεψα και πάλι για να σας παρουσιάσω ένα εκλεκτό μουσικό βιβλίο του Αργυρίου Δίντση "Βυζαντινοί Ύμνοι της Θείας Λειτουργίας".
Ένα δερματόδετο βιβλίο με 437 σελίδες συν τα περιεχόμενα με πολύ ωραία μαθήματα από τον Πρωτοψάλτη και Μουσικοδιδάσκαλο Αργυρίου Δίντση από την Χαρίεσσα Ημαθίας, (κοντά στην Νάουσα).
Βρήκα πολύ ωραία μαθήματα μέσα σε αυτό το βιβλίο αλλά και αρκετά δύσκολα, επίσης μου έκανε εντύπωση τα του Μεγάλου Βασιλείου σε ήχο Άγια.

Κατόπιν αδείας του εκδότου, σκάναρα κάποιες σελίδες για να δείτε και εσείς κάποια μαθήματα. ...

Πρόχειρες σκέψεις βάσει του δείγματος:

1) στα συν: ευανάγνωστη, επιμελημένη και γενικά ορθογραφημένη σημειογραφία, στρωτές γραμμές, και μερικές ενδιαφέρουσες διασκευές γνωστών συνθέσεων.

2) στα πλην: έλλειψη πρωτοτυπίας, κυρίως στα παπαδικά μαθήματα, συρραφή (πασι)γνωστών γραμμών, απουσία δήλωσης διασκευής διάσημων συνθέσεων (Λειτουργ. Χ᾽Αθαν. σε φρύγιο, Κοινωνικό Πρίγγου σε Α´).
 
Συμφωνώντας και προσυπογράφοντας τα γραφόμενα του μουσικολογιωτάτου συναδέλφου κ. Δημητρίου Ζαγκανά , κάνω μία γενικότερη σκέψη στην πληθώρα των μουσικών βιβλίων καινούριων εκδόσεων που έχουν κατακλείσει τα ράφια των εκκλησιαστικών βιβλιοπωλείων (αλλά και που πολλάκις οι εκδότες αυτών μας παρενοχλούν να τα αγοράσουμε..) :"Βγάζουμε ένα βιβλίο μόνο για να πούμε ότι το βγάλαμε , αφού δεν έχει τι περισσότερο να προσφέρει ...."
Παλαιότερα , είχα ακούσει τον αείμνηστο Καραμάνη να λέει καυστικά πως και .." Ο Λαμπαδάριος της Κολοπετινίτσας , εκδίδει βιβλία..|"
 

George

Ιεροψάλτης
Συμφωνώντας με τα παραπάνω, να πω επίσης ότι δεν έχω κάτι να κερδίσω από το βιβλίο αυτό και εννοώ οικονομικό ώφελος, ο κ. Δίντσης είναι μεγάλος σε ηλικία και δεν γνωρίζει κάτι από υπολογιστές, επίσης να αναφέρω ότι είναι μαθητής του Καραμάνη και είναι φυσικό να μοιάζουν μεταξύ τους.
Ναι υπάρχουν πολλά βιβλία πλέον στα βιβλιοπωλεία αλλά το καθένα έχει να μας δείξει και κάτι διαφορετικό, ο κάθε ψάλτης να κερδίσει από το κάθε βιβλίο, όπως και εμείς εδώ στο forum επιλέγουμε διάφορα μαθήματα να ψάλουμε στην κάθε Θεία Λειτουργία, έτσι και τα πολλά αυτά βιβλία να έχουν κάτι, έστω και ένα μάθημα που να μας αρέσει να το ψάλουμε.
Το παρόν βιβλίο έχει πολλά μαθήματα τα οποία είναι αξιόλογα να τα ψάλουμε, δυστηχώς δεν μπορώ να σκανάρω όλα τα μαθήματα και να τα προσφέρω εδώ, δεν θα υπάρχει λόγος κάποιος να αγοράσει το βιβλίο αυτό.
 
όπως και εμείς εδώ στο forum επιλέγουμε διάφορα μαθήματα να ψάλουμε στην κάθε Θεία Λειτουργία
.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς .
Ή μάλλον δεν έχεις διαβάσει κατά καιρούς τι έχω γράψει (και μάλιστα κάπου πρόσφατα ) για τα μαθήματα της Θείας Λειτουργίας και ειδικότερα για τα λειτουργικά .
επίσης να αναφέρω ότι είναι μαθητής του Καραμάνη και είναι φυσικό να μοιάζουν μεταξύ τους.
.
Ναι , έρχεσαι στα λόγια μου . Τα ίδια και τα ίδια , ξανα ζεσταμένα φαγητά ..
Αν θέλω να ψάλλω Καραμάνη , θα ψάλλω από του Καραμάνη.
Συμφωνώντας με τα παραπάνω, να πω επίσης ότι δεν έχω κάτι να κερδίσω από το βιβλίο αυτό και εννοώ οικονομικό ώφελος,
Το παρόν βιβλίο έχει πολλά μαθήματα τα οποία είναι αξιόλογα να τα ψάλουμε, δυστηχώς δεν μπορώ να σκανάρω όλα τα μαθήματα και να τα προσφέρω εδώ, δεν θα υπάρχει λόγος κάποιος να αγοράσει το βιβλίο αυτό.

Ευχαριστούμε για τον κόπο σου Γιώργο , να παρουσιάσεις το βιβλίο και φυσικά όποιος παρουσιάζει ένα βιβλίο , δεν πάει να πει ότι έχει να κερδίσει και κάτι (μην ανησυχεις δεν σου προσάπτουμε κάτι τέτοιο..:)
Ευχόμαστε υγεία στον κ. Δίντση (που έγραψες ότι είναι και μεγάλος σε ηλικία ) και καλές πωλήσεις (σε δύσκολες εποχές ) (αλήθεια πόσο τιμάται ;;;)
Αν και όπως γράφεις είναι από τη Χαρίεσσα (κάτω Κοπανός Ημαθείας , ούτε τον ξέρω ούτε τον έχω ακουστά , αν και έχω καταγωγή από εκεί - από την μεριά της γιαγιάς μου ...)
 

George

Ιεροψάλτης
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς .
Ή μάλλον δεν έχεις διαβάσει κατά καιρούς τι έχω γράψει (και μάλιστα κάπου πρόσφατα ) για τα μαθήματα της Θείας Λειτουργίας και ειδικότερα για τα λειτουργικά .

Εννοώ ότι τα μουσικά που ετοιμάζονται από φίλους και συναδέλφους εδώ στο φόρουμ για κάθε Κυριακή ή εορτή είναι μαθήματα διαφόρων εκλεκτών παλαιών και νέων Ιεροψαλτών.

Ναι , έρχεσαι στα λόγια μου . Τα ίδια και τα ίδια , ξανα ζεσταμένα φαγητά ..
Αν θέλω να ψάλλω Καραμάνη , θα ψάλλω από του Καραμάνη.

Όπως το πάρει κανείς... :eek:

Ευχαριστούμε για τον κόπο σου Γιώργο , να παρουσιάσεις το βιβλίο και φυσικά όποιος παρουσιάζει ένα βιβλίο , δεν πάει να πει ότι έχει να κερδίσει και κάτι (μην ανησυχεις δεν σου προσάπτουμε κάτι τέτοιο..:)
Ευχόμαστε υγεία στον κ. Δίντση (που έγραψες ότι είναι και μεγάλος σε ηλικία ) και καλές πωλήσεις (σε δύσκολες εποχές ) (αλήθεια πόσο τιμάται ;;;)
Αν και όπως γράφεις είναι από τη Χαρίεσσα (κάτω Κοπανός Ημαθείας , ούτε τον ξέρω ούτε τον έχω ακουστά , αν και έχω καταγωγή από εκεί - από την μεριά της γιαγιάς μου ...)

Το αγόρασα 50 €.
Ναι κάτω Κοπανός λεγόταν κάποτε....
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τιμητική διάκριση του πρωτοψάλτη Αργυρίου Δίντση από την Χαρίεσσα




Με κεντρικό θέμα τον θεσμό του ιεροψάλτη πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ενταγμένη στα ΙΣΤ’ Παύλεια, που παρουσιάσθηκε στην Κυριακή 13 Ιουνίου, στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο –πρώην Μεντρεσέ Τζαμί- με τιμώμενο πρόσωπο τον πρωτοψάλτη Αργύριο Δίντση.
Ο Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων υπογράμμισε πως συνδυάζει όχι μόνο το χάρισμα της φωνής αλλά και της χειροθεσίας και εκφράζει τους ανά τους αιώνες, ιερούς υμνογράφους που συνέθεσαν και συνέγραψαν τους ύμνους της εκκλησίας. Ταυτόχρονα ζυμωμένος με τη λειτουργική ζωή της εκκλησίας και το ιερό έργο των πατέρων της, υμνεί με σεμνό, ταπεινό, κατανυκτικό και εορταστικό τρόπο το Θεό και διακονεί με τη ζωή και τη στάση του στο αναλόγιο.
Ο πατήρ Λεωνίδας Αφεντούλης που μαθήτευσε δίπλα στον άρχοντα πρωτοψάλτη Αργύριο Δίντση, παρουσίασε στη συνέχεια το τιμώμενο πρόσωπο. Από γενιά κληρικών και ιεροψαλτών ο Αργύριος Δίντσης που γεννήθηκε το 1927 στη Χαρίεσσα Ανθεμίων, ξεχώρισε από πολύ μικρός για το μουσικό του ταλέντο και παρά τις δυσκολίες του πολέμου, αγωνίστηκε για να τελειοποιήσει τις γνώσεις του δίπλα στο μεγάλο δάσκαλο Αθανάσιο Καραμάνη. Αφού ολοκλήρωσε την θεωρητική του κατάρτιση ξεκίνησε την ψαλτική του διακονία στην Πέλλα και στη συνέχεια στη Βέροια, στον ιερό Ναό Αγίου Αντωνίου, εκκλησία του Αγ. Σάββα (Κυριώτισσα) και από το 1979 και μέχρι το 1989 στον ιερό ναό της Μητρόπολης.
Αυθεντικός, παραδοσιακός επιμελής και μεθοδικός συνέχισε τη διδασκαλία του στην Σχολή Βυζαντινής Μουσικής που ίδρυσε το 1978 ο μακαριστός Παύλος και παραλαμβάνοντας την τιμητική πλακέτα, μη μπορώντας να κρύψει την συγκίνησή του ο άρχων πρωτοψάλτης Αργύριος Δίντσης ευχαρίστησε τον Μητροπολίτη κ. Παντελεήμονα, τον π. Λεωνίδα Αφεντούλη που τον παρουσίασε και τη χορωδία του Συλλόγου Ιεροψαλτών της Ιεράς Μητροπόλεως Βεροίας και Ναούσης που διάνθισε την εκδήλωση με ψαλμούς και ύμνους υπό τη διεύθυνση του Ιορδάνη Ζερδαλή. Την εκδήλωση συντόνισε ο κ. Ορδουλίδης Γεώργιος.

(από εδώ)
 
Μετά από καιρό επέστρεψα και πάλι για να σας παρουσιάσω ένα εκλεκτό μουσικό βιβλίο του Αργυρίου Δίντση "Βυζαντινοί Ύμνοι της Θείας Λειτουργίας".
Ένα δερματόδετο βιβλίο με 437 σελίδες συν τα περιεχόμενα με πολύ ωραία μαθήματα από τον Πρωτοψάλτη και Μουσικοδιδάσκαλο Αργυρίου Δίντση από την Χαρίεσσα Ημαθίας, (κοντά στην Νάουσα).
Βρήκα πολύ ωραία μαθήματα μέσα σε αυτό το βιβλίο αλλά και αρκετά δύσκολα, επίσης μου έκανε εντύπωση τα του Μεγάλου Βασιλείου σε ήχο Άγια.

Κατόπιν αδείας του εκδότου, σκάναρα κάποιες σελίδες για να δείτε και εσείς κάποια μαθήματα.

Περισσότερες πληροφορίες για τον ίδιο τον συγγραφέα θα βρείτε παρακάτω στις σελίδες που σκάναρα.
Ενώ για παραγγελίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του στο τηλέφωνο 23320 42295
Καλησπέρα σας Κύριε Γιώργο.
Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από την παρουσίαση του παραπάνω βιβλίου μήπως γνωρίζετε εάν είναι εν ζωή και καλά στην υγεία καταρχήν ο Κός Δίντσης, και κατά δεύτερον εάν το βιβλίο του κυκλοφορεί ακόμη (εκτός εάν έχει εξαντληθεί) θα το βρούμε στο αναγραφόμενο τηλέφωνο;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Diogenes

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας Κύριε Γιώργο.
Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από την παρουσίαση του παραπάνω βιβλίου μήπως γνωρίζετε εάν είναι εν ζωή και καλά στην υγεία καταρχήν ο Κός Δίντσης, και κατά δεύτερον εάν το βιβλίο του κυκλοφορεί ακόμη (εκτός εάν έχει εξαντληθεί) θα το βρούμε στο αναγραφόμενο τηλέφωνο;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χθες είδα ότι υπάρχουν μόλις δύο βιβλία στο βιβλιοπωλείο «Το Περιβόλι της Παναγίας» Θεσσαλονίκης, Διεύθυνση: Πρασακάκη 9, 54622 Θεσσαλονίκη. Τηλ.: +302310231040. Ηλεκτρον. διεύθ.: bookstore@toperivoli.gr. Ιστοσελίδα: https://toperivoli.gr/.
 
Last edited:
Καλημέρα σε όλους Καλό μήνα και Καλή εβδομάδα.
Επικοινώνησα με το βιβλιοπωλείο το "Περιβόλι Της Παναγίας" και μου απάντησαν ότι δεν το έχουν. Εάν κάποιος έχει βρει κάποιο αντίτυπό του σε κάποιο βιβλιοπωλείο ή γνωρίζει κάποια πληροφορία πως μπορούμε να αποκτήσουμε ένα αντίτυπο του βιβλίου θα το εκτιμούσα πολύ να με πληροφορούσε σχετικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Diogenes

Νέο μέλος
Συγγνώμη σε όσους ταλαιπώρησα! Έκανα λάθος στο μαγαζί, διότι πήγα σε αμφότερα τα βιβλιοπωλεία και μπερδεύτηκα!

Το βιβλιοπωλείο στο οποίο είδα τους δύο τόμους είναι αυτό της «Αδελφότητος Σωτήρος» στην οδό Μακένζυ Κινγκ 6, απέναντι από την Αγία Σοφία Θεσσαλονίκης. Τηλ. 2310272739.
 
Μπορείτε επίσης να βρείτε το βιβλίο του αείμνηστου κ. Δίντση (έχει πλέον κοιμηθεί), από τον γιο του κ. Αθανάσιο Δίντση, τηλ. 6977248526.

 
Last edited:
Top