[Ψάχνω] Μουσικοδιδάσκαλο εκ Πατρών

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Παρακαλω τους αγαπητους ΠΑΤΡΙΝΟΥΣ συναδελφους...να μου προτεινουν ωδεια η΄μουσικοδιδασκάλους (βυζ.μουσ.) για νεαρο φίλο που έρχεται ως φοιτητης στην Πάτρα.
ΣΗΜ:Καλο θα ηταν να γνωριζουμε και ενα συντομο βιογραφικό των διδασκάλων αυτων......
.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Πιστεύω πολύ καλή δουλειά γίνεται στη Σχολή της Μητροπόλεως Πατρών οπου υπάρχουν άξιοι καθηγητές με ''προεξάρχοντα'' τον Δημήτριο Γαλάνη. (Μιλάω εκ πείρας).
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Πιστεύω πολύ καλή δουλειά γίνεται στη Σχολή της Μητροπόλεως Πατρών οπου υπάρχουν άξιοι καθηγητές με ''προεξάρχοντα'' τον Δημήτριο Γαλάνη. (Μιλάω εκ πείρας).

Στο συνονόματο να πας!
Επίσης, ξέρω ότι διδάσκει κ ο κ. Κώστας Μακρυγιάννης, ψάλλει στο Α Κοιμητήριο Πατρών νομίζω.

Και οι δύο είναι φοβεροί ψάλτες.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Και οι δύο είναι φοβεροί ψάλτες.

φοβεροί ψάλτες , ναι.
Δάσκαλοι όμως; Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν αναρίθμητες περιπτώσεις "μεγάλων" ψαλτών , που δυστυχώς όμως δεν ήταν το ίδιο μεγάλοι ως δάσκαλοι... Να στείλεις λοιπόν το φίλο σου σε δάσκαλο με υπομονή και γνώσεις, ακόμη κι αν δεν έχει και την καλύτερη φωνή...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Κι εγώ τον κ. Γαλάνη έχω ακουστά για καλό δάσκαλο στην Πάτρα, ας μας πει όμως και ο... έτερος συνονόματος, ο Πέτρος Γαλάνης (petrosgrc) τις δικές του εντυπώσεις, ως μαθητής του και πιο κοντά στα πράγματα. Δηλαδή εδώ έχουμε το φαινόμενο Γαλάνης να ψάχνει Γαλάνη για να του συστήσει Γαλάνη... Ε, νομίζω τελικά ότι είναι γραφτό να πας εκεί!
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Η σχολή της Μητροπόλεως θεωρώ ότι είναι μια από τις καλύτερες στην Πάτρα. Και να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι ο Δημήτρης Γαλάνης εκτός από πολύ αξιόλογος ψάλτης είναι και πολύ καλός δάσκαλος ιδίως όταν κάποιος ανεβεί στο αναλόγιό του στον Ιερό Ναό Αγίας Βαρβάρας. Να προσθέσω ακόμα ότι και τα δίδακτρα η Μητρόπολη τα έχει ορίσει σε πολύ χαμηλό επίπεδο, πράγμα το οποίο είναι πολύ σημαντικό ιδίως όταν κάποιος είναι φοιτητής.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
φοβεροί ψάλτες , ναι.
Δάσκαλοι όμως; Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν αναρίθμητες περιπτώσεις "μεγάλων" ψαλτών , που δυστυχώς όμως δεν ήταν το ίδιο μεγάλοι ως δάσκαλοι... Να στείλεις λοιπόν το φίλο σου σε δάσκαλο με υπομονή και γνώσεις, ακόμη κι αν δεν έχει και την καλύτερη φωνή...

Τον κ. Γαλάνη τον έχω ακουστά περισσότερο σαν δάσκαλο παρά ως ψάλτη. Έχει κάνει μεγάλη εργασία με βιβλία για μαθητές όλων των τάξεων του ωδείου που επίσης συνοδεύονται από ηχητικό υλικό. Άλλωστε είναι καθηγητής μουσικής εδώ και πολλά χρόνια, οπότε σίγουρα έχει πείρα διδασκαλίας κάτι που επιβεβαιώνουν και οι αρκετοί μαθητές του. Έχει δημιουργήσει επίσης ωραία χορωδία.

Ηχητικά του έχει βάλει και η σελίδα της αποστολικής διακονίας.


Είναι νέος άνθρωπος και νομίζω παναγιώτη, πως είναι μία από τις καλύτερες επιλογές, αν όχι η καλύτερη.
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Αρχές Μαΐου 2008 παραβρέθηκε ο κ. Δημήτριος Γαλάνης στο Μόναχο, προσκεκλημένος από τον Βυζαντινό Χορό Ιεροψαλτών του Ελληνικού Συλλόγου Μονάχου. Κατά την τετραήμερη παραμονή του, είχαμε την ευκαιρία να τον απολαύσουμε τόσο στο αναλόγιο (Εσπερινός, Όρθρος, κυριακάτικη και καθημερινή Θ. Λειτουργία) ως ιεροψάλτη αλλά και ως διδάσκαλο στο ημερήσιο φροντιστήριο που οργανώσαμε περί Βυζαντινής Μουσικής.
Να σας εκμυστηρευτώ πως το τελευταίο βράδυ που συμφάγαμε στο ελληνικό εστιατόριο ΟΛΥΜΠΙΑ έγινε ένα ωραίο γλέντι. Ενώ το κρασί έρρεε άφθονο και η μουσική υπόκρουση (λύρα) του εκλεκτού φίλου και μέλους της χορωδίας Νικολάου Στεφανίδη μας είχε μερακλώσει για τα καλά, άρχισε τα παραδοσιακά τραγούδια και δεν έλεγε να σταματήσει η μουσική πανδαισία.
Τον συνιστώ λοιπόν ανεπιφύλακτα ως διδάσκαλο.

Ηχητικά του έχει βάλει και η σελίδα της αποστολικής διακονίας.
Ψαλτικά δείγματα μπορεί κανείς να ακούσει από τη ψηφιοποίηση του έργου του Αρχ. Πρωτοψάλτη Μ.τ.Χ.Ε Κων/ντίνου Πρίγγου, από την Ιστοσελίδα της Αποστολικής Διακονίας:

 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Δεν μπορω παρα να σας ευχαριστησω όλους για την αμεση ανταπόκρισή σας....και γω τον Δ.Γαλανη είχα κατα νου να που η φήμη του επιβεβαιώνεται και απο εσας...
....οσον αφορα το ''Γαλανης''...είναι καλιτεχνικό επώνυμο...τι να κάνουμε....
 

ypsifonix

Ντερέκης Απόστολος
Δεν είναι τυχαίο ότι όσοι σου ανταποκρίθηκαν σου έδειξαν τον Δ. Γαλάνη και εχώ με την σειρά μου , αν πρόκειται για την πόλη της Πάτρας, ο Δ.Γαλάνης είναι η καλύτερη επιλογή.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Δεν είναι τυχαίο ότι όσοι σου ανταποκρίθηκαν σου έδειξαν τον Δ. Γαλάνη και εχώ με την σειρά μου , αν πρόκειται για την πόλη της Πάτρας, ο Δ.Γαλάνης είναι η καλύτερη επιλογή.

Συμφωνώ....και τους ευχαριστώ και πάλι...από την αλλη όμως δεν μπορώ να πιστεψω πως σ΄ολόκληρη τη Πάτρα δεν θα υπάρχουν και κανα δυο-τρεις άλλοι αξιόλογοι δάσκαλοι..(είμαι λίγο επιφυλακτικος με τις ''φιρμες''..)εδώ στο Αργος-Ναυπλιον και είμαστε 5-6 όχι βεβαια του διαμετρήματος του κ.Γαλανη αλλά γίνετε προσπάθεια...θα μουπείτε τώρα:.. εμείς σου προτίναμε την κορυφη...
προτίνατέμου και μερικους άλλους (αν υπάρχουν..)να τους προτίνω και γω με την σειρά μου στον νεαρό φίλο μου, να μπορεί να έχει επιλογες
 
ΧΑΙΡΕΤΑΙ.
Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΕΠΙ ΤΩ ΕΡΓΩ, ΣΤΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ.ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ Κ ΘΑ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΩΣ ΑΚΟΥΣΜΑ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ κ.ΓΑΛΑΝΗ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ κ. ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΛΕΥΡΑ, ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ ΠΑΤΡΩΝ.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΩΝΕΣ ΤΩΝ ΠΑΤΡΩΝ,ΚΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ.ΟΜΙΛΩ ΕΚ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΣ.

ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ.
 
Παρακαλω τους αγαπητους ΠΑΤΡΙΝΟΥΣ συναδελφους...να μου προτεινουν ωδεια η΄μουσικοδιδασκάλους (βυζ.μουσ.) για νεαρο φίλο που έρχεται ως φοιτητης στην Πάτρα.
ΣΗΜ:Καλο θα ηταν να γνωριζουμε και ενα συντομο βιογραφικό των διδασκάλων αυτων......
.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Πολύ καλός Δάσκαλος με γνώσεις και εμπειρία μετα τον Δημήτρη Γαλάνη, κατα την αποψή μου είναι και ο Πατρινός Πρωτοψάλτης της Ιεράς Μονής Ομπλού Κώστας Μπανατής.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Μηπως θα μπορουσαμε να δουμε τα κατα συρροην διαγραφεντα μηνυματα του συναδελφου εκ'Πατρων ? Οχι τιποτα αλλο ,απλως να εχουμε ΑΠΟΨΗ.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Αγιοχριστοφορίτης;49701 said:
Πολύ καλός Δάσκαλος με γνώσεις και εμπειρία μετα τον Δημήτρη Γαλάνη, κατα την αποψή μου είναι και ο Πατρινός Πρωτοψάλτης της Ιεράς Μονής Ομπλού Κώστας Μπανατής.

Κωστας Μπαλατής, ο οποιος ειναι μαθητης του Δ. Γαλάνη, αλλά δε διδασκει πλεον στη σχολη της Μητροπολης, απ οτι ξερω...

Ναι οντως, γιατι διεγραφησαν τα μηνυματα του Sofis Konstantinos;:)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

Η φιλομάθεια (ή μάλλον φιλοπεριέργεια) των μελών του φόρουμ όντως με εκπλήσσει! :eek:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

α) Το πρώτο μήνυμα κάθε μέλους πρέπει να εγκριθεί από τον διαχειριστή ή ένα από τους γενικούς συντονιστές. Ούτε ο γράφων ούτε οι λοιποί γενικοί συντονιστές είναι online 24/7 για να εγκρίνουν τα πρώτα μηνύματα, συνεπώς υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση. Αυτό συνέβη και για τον κ. Sofis Konstantinos.

β) Ο κ. Sofis Konstantinos έγραψε το μήνυμά του τρεις φορές :eek: επειδή προφανώς δεν του εμφανιζόταν στο φόρουμ. Για το λόγο αυτό και τα διέγραψα. Επίσης έγραψε μόνο κεφαλαία -τον παρεκάλεσα με ΠΜ και τον παρακαλώ και δημοσίως να μην γράφει με κεφαλαία. Αυτό ισχύει για όλους!

γ) Οι κανόνες του φόρουμ, γραμμένοι σε ελληνικά εύληπτα και ευσύνοπτα :rolleyes: ορίζουν ότι οι συντονιστικές ενέργειες δεν σχολιάζονται με νέο μήνυμα ή νέο θέμα, ούτε με δημόσιο προσωπικό μήνυμα αλλά με προσωπικό μήνυμα. Νομίζω κ. Νικολόπουλε το καταλαβαίνετε αυτό, δεν είναι τόσο δύσκολο να το εφαρμόσετε και σας παρακαλώ (εσάς ιδιαιτέρως όπως και όλα τα μέλη γενικώς) να το εφαρμόζετε.

Και τώρα που λύσαμε (επιτυχώς θέλω να πιστεύω :D) άλλο ένα μυστήριο του ψαλτολογίου, πάω να ασχοληθώ με τον "φωτισμό" των Σέρβων.

Ευχαριστώ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά ποῦμε, ὅτι γιά τόν κ. Δ. Γαλάνη ὑπάρχει θέμα στό Ψαλτολόγιον [ἐδῶ], ὅπου ἐκτός ἀπό ἠχητικά, ἀναφέρονται καί ὅλα τά ἄλλα, περί ἱστοσελίδος Ἀ.Δ. κ.λπ..

 
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλος ψαλτης ειναι κ ο Κ Παπαναγιωτου, Πρωτοψάλτης του πολιουχου Αγ. Ανδρεα.
σε υφος Καραμανικο (Θεσσαλονικιωτικο)
Δε νομιζω ομως να κανει μαθηματα, πλεον...
 
Κωστας Μπαλατής, ο οποιος ειναι μαθητης του Δ. Γαλάνη, αλλά δε διδασκει πλεον στη σχολη της Μητροπολης, απ οτι ξερω...

Ναι οντως, γιατι διεγραφησαν τα μηνυματα του Sofis Konstantinos;:)

Σ΄ευχαριστώ φίλε Στάθη για την διόρθωση του επωνύμου του Κώστα.Ο Κώστας Μπαλατής διδάσκει απο πέρυσι σε ωδείο της Πάτρας και έχει πολλούς και καλούς μαθητές.Καλό είναι ο φίλος που ενδιαφέρεται να πάει να τον ακούσει.Έχει πολλά να πάρει απο τον Κώστα.Και πρωτίστως Ήθος...
Καλό βράδυ σε όλους.
Σάς περιμένουμε στην Ημερίδα που διοργανώνει ο Σύλλογος μας,το Σάββατο 10 Οκτωβρίου,με ΘΕΜΑ:Ιεροψάλτης και Αναλόγιο.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αγαπητοι φίλοι και συναδελφοι σας είμαι υπόχρεως..... και θέλω να σας ευχαριστήσω για μια ακόμη φορα όλους ανεξαιρέτως....τόσο εσας όσο και τους φίλους που μου έστειλαν προσωπικο μύνημα.
Τώρα πιστεύω οτι έχω μια καλή εικόνα για το θέμα...το συγκεκριμενο και για την πόλη της Πάτρας, την οποία αγαπώ ιδιατέρως μιας και έχω ζήσει εκεί ως φοιτητης στα ΤΕΙ κατα τα έτη 1986-89....σας ευχαριστώ και πάλι.
 
Top