Μουσική εντός ναού, άνευ φυσικής παρουσίας ψαλτών

tb---

τσοπάνης
Πέρασα σήμερα το πρωί από τον νέο μητροπολητικό ναό της νέας μητρόπολης Ιλίου - Αχαρνών - Πετρούπολης, και μέσα στον άδειο ναό ακουγόταν μουσική από κάποιο σι ντί ή από υπολογιστή κτλ.

Υπάρχει καποια τέτοια επίσημη οδηγία ή είναι καθαρά επιλογή των διοικούντων ? εκκλησιαστικου συμβουλίου , κτλ ?

Θυμάμαι και παλαιότερα ότι είχε αναφερθεί το εν λόγω θέμα , αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

ευχαριστώ ~
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
όχι τίποτα άλλο , αλλά προβλέπω σε λίγο να έχουμε ένα λαπτοπάκι, να έχουμε έτοιμες της ηχογραφίσεις κομμένες , και αντί για ψάλτες να απαντά το λαπτοπάκι .... και για αρχή λεω να βάλουμε δεξιά Ναυπλιώτη και αριστερά κανα Μανέα ετσι για ποικιλία .... και να εχουμε κάτι ακολουθίες .. μούρλια !!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πέρασα σήμερα το πρωί από τον νέο μητροπολητικό ναό της νέας μητρόπολης Ιλίου - Αχαρνών - Πετρούπολης, και μέσα στον άδειο ναό ακουγόταν μουσική από κάποιο σι ντί ή από υπολογιστή κτλ.

Υπάρχει καποια τέτοια επίσημη οδηγία ή είναι καθαρά επιλογή των διοικούντων ? εκκλησιαστικου συμβουλίου , κτλ ?

Θυμάμαι και παλαιότερα ότι είχε αναφερθεί το εν λόγω θέμα , αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

ευχαριστώ ~

Ὁ ναὸς μήπως εἶναι μουσεῖο; Μόνο ἔτσι «ἐξηγεῖται» ...
 

tb---

τσοπάνης
τώρα που το ξανασκέυτηκα αυτό το έχω ξαναπετύχει μετά το πέρας της θ. λειτουργίας και σε άλλους ναούς, ίσως να είναι καμιά μόδα της εποχής μας ~
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Τοέχω ξαναπετύχει, δεν μου κάνει τόσο αρνητική εντύπωση. Συνήθως βεβαίως επιλέγονται πιο "τργουδιστικά" κομμάτια και CD΄ή μπορεί να ενοχλεί λίγο η παραπάνω ένταση. Άλλες φορές δε μου πήγε και πολύ, άλλες φορές δεν είχα πρόβλημα. Γενικώς μου αρ΄σει πολύη ησυχία όταν μπαίνω σε ναό εκτός ωρών ακολουθίας και προσωπικά μου δημιουργεί πιο εύκολα πρσευχητική διάθεση, αλλά δεν το είδα ως τώρα το θέμα τόσο "καχύποπτα" ή αρνητικά.

Σε άλλους ναούς ξκινάει από το αντίδωρο, ίσως για να μη μιλάει πολύ ο κόσμος, αν δεν υπάρχει και σοϊνός ψάλτης
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τί λέτε, συνάδελφοι;

Εἶναι ἀπαράδεκτο κατὰ τὴν γνώμη μου. Καλὰ ὁ ναὸς τὶ εἶναι, χῶρος διασκέδασης καὶ ἡ ὑμνολογία τῆς λατρείας ποὺ τελεῖται ἑντὸς αὐτοῦ νὰ τυγχάνει ψυχαγωγικῆς καὶ μόνο ἀντιμετώπισης; Μουσικὴ δωματίου εἶναι ἡ ἐκκλησιαστικὴ μας μουσική, μιὰ ἁπλὴ διακόσμηση, ἕνα γέμισμα τοῦ κενοῦ;

Καὶ στὸ κάτω κάτω γιατὶ νὰ βάλουμε ἐκκλ. μουσική; Ἄς βάλουμε κλασικὴ μουσικὴ, ἄς βάλουμε ρωσικὴ πολυφωνικὴ ὄπερα, ἄς βάλουμε mevlana, ποιὸ τὸ πρόβλημα;

Ὁ θόρυβος στὴ διανομὴ τοῦ ἀντιδώρου εἶναι πρόβλημα; Ὁ ναὸς εἶναι καὶ χῶρος κοινωνίας τῶν ἑνοριτῶν, νὰ ἀλλάξουν καὶ δυὸ καὶ τρεῖς κουβέντες, δὲν εἶναι κακὸ μετὰ τὴν ἀκολουθία, δὲν χάθηκε κι ὁ κόσμος ...

Ἄς ἐλπίσουμε πὼς εἶναι μόνο μιὰ κακόγουστη καὶ ἀπαράδεκτη ἐκκλησιαστικὰ μόδα ὀφειλόμενη στὴν ἀγνωσία, ἄγνοια καὶ ἄνοια κάποιου ὑπευθύνου.

ΥΓ. Ἄντε καὶ dj σὲ λίγο.
 
μου προκαλεί αλγινή εντύπωση , αν και δεν θα πρεπε...
αφού τα έχουμε δει όλα , απονομές δίσκων , συναυλίες, γιατί όχι και d j ....
 

pano

Μέλος
ολες οι αποψεις,φιλοσοφιες κ.λ.π. ειναι σεβαστες...
Προσωπικα θα συμφωνουσα με την αρνητικη σταση των περισσοτερων απεναντι σε αυτην την συνηθεια...ομως εχω συναντησει πολλους ανθρωπους που προσερχονται στην εκκλησια και με την μουσικη ''υποκρουση''(στη ''αδεια'' εκκλησια) νιωθουν πολυ ομορφα,ζεστα,οικεια,εμπνεονται κ προσευχονται...Υπαρχει κατι ιδανικοτερο απ'αυτο?....Αρα μην ειμαστε απολυτοι..Ευχαριστω!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φίλτατε,

Πόσον καιρὸ ἐφαρμόζεται αὐτὴ ἡ μουσικὴ ὑπόκρουση ὥστε πλέον νὰ θεωρεῖται καὶ συνήθεια;

Ἐπίσης, τὸ θέμα δὲν εἶναι τὸ τὶ χρειάζεται γιὰ νὰ προσευχηθεῖ κάποιος κατὰ μόνας, στὸ κάτω κάτω αὐτὸ εἶναι προσωπικὸ θέμα τοῦ καθενός. Ὄμως, ὁ ναὸς εἶναι κοινωνία ὅλων τῶν ἑνοριτῶν, ἄν κάποιοι ἀπὸ αὐτοὺς δὲν τοὺς ἀρέσει ἡ μουσικὴ ὑπόκρουση ἤ οἱ μουσικὲς τους προτιμήσεις εἶναι διαφορετικὲς ἀπὸ new age μέχρι ὄπερα, αὐτοὶ τὶ πρέπει νὰ κάνουν; Νὰ ξεπατήσουν ἀπὸ τὴν ἑνορία τους; Ἤ μήπως νὰ ὑπάρχει κάποιο πρόγραμμα καὶ νὰ μπαίνουν διάφορες μουσικὲς ὑποκρούσεις κάθε μέρα ὥστε νὰ ἀποφεύγονται οἱ κρούσεις και οἱ συγκρούσεις.

Ἐπίσης, γιατὶ νὰ παίζει κάποιο cd; 'Eγὼ θὰ προτιμοῦσα κάποιο κουαρτέτο ἐγχόρδων, αὐτὸ μὲ ἡρεμεῖ καὶ μὲ συγκεντρώνει, τί γίνεται τότε;

Βλέπετε, τὰ πράγματα δὲν εἶναι τόσο ἁπλὰ ὅσο φαίνονται. Ἄλλο ἡ κοινὴ λατρεία καὶ προσευχὴ στὸν κοινὸ Οἶκο καὶ ἄλλο ἡ προσευχὴ κατὰ μόνας, ὅπου ὁ καθένας κατὰ πὼς ἀναπαύεται.

Εὐχαριστῶ.
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Όταν είχε (πέρυσι νομίζω) έρθει λείψανο του Αγίου Ραφαήλ (που γιορτάζει μαζί με την Αγία Ειρήνη και τον Άγιο Νικόλαο) προς προσκύνηση στον Ι.Ν.Αγίου Δημητρίου (στο ναό του πολιούχου της Θεσ/νικης δηλαδή) πήγα για να προσκυνήσω.. Ήταν μεσημέρι όταν πήγα και μέσα στο ναό (πέρα από το παζάρι που είχε μέσα και έξω αλλά άλλο είναι αυτό το θέμα που πονά:() και ακουγόταν από cd η παράκληση των Αγίων Ραφαήλ-Νικολάου-Ειρήνης....

Είναι αληθινό περιστατικό εφόσον το άκουσα ο ίδιος και ίσος να το επιβεβαιώσουν και άλλοι για άλλους ναούς όπως και έγινε...(και φυσικά ο Ι.Ν.Αγίου Δημητρίου δεν είναι μουσείο..)
 

paganus

Παλαιόν μέλι
Αυτές τις μέρες στις εκκλησίες υπάρχουν πολλοί που περιμένουν και ώρες ακομα για να εξομολογηθούν. Που είναι το κακό να παίζει ένα cd με ύμνους; Αν, δηλαδή, ένα datsun με πατάτες σταθμεύσει έξω από την εκκλησία και παίζει λαϊκά με το μεγάφωνο, ώστε να ακούγεται και μέσα στο ναό, είναι καλύτερο;
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Το θέμα είναι αρκετά βαθύ κατά τη γνώμη μου και έχει να κάνει με την κοινή λατρεία κατά πρώτον, και με τη χρήση και τον σκοπό της ψαλτικής δευτερευόντως. [όπως πολύ ωραία επισημαίνει και τα δύο ο δομέστικος]

Υπάρχουν αρμοδιότεροι από μένα να σχολιάσουν και να επεκταθούν στο θέμα, καθ' ότι εγώ ψαλτάκος είμαι.:) [ελλειπής θεολόγος, παπαδιαμαντικός :p:D]

Θέτω απλά ένα ερώτημα, ίσως ρητορικό, πιστεύοντας ότι το δικαιούμαι αφού πέρασα κι εγώ από χαλαρό, αυστηρό, μέτριο στάδιο.

Μια Ενορία επιτελεί τον σκοπό της όταν

υπάρχει απόλυτη τάξη στις ακολουθίες, δεν παραλείπεται τίποτα απ' ό,τι προβλέπει το Τυπικόν, υπάρχει ατμόσφαιρα κατανυκτική και προσευχητική, ο κόσμος μπορεί να εμβαθύνει σε υψηλά νοήματα κατά τις ώρες των ακολουθιών και γυρίζει σπίτι του ευφραινόμενος απ' τη σχέση που καλλιέργησε με τον Θεό
ή
υπάρχει μια φυσική αταξία από το κλάμμα ενός βρέφους ή το χτύπημα κάποιου στασιδιού από έναν ηλικιωμένο ή ενδεχόμενου λάθους κάποιου ψάλτη - ιερέα, παραλείπεται κάτι απ' τον κανόνα ή το κάθισμα του Ψαλτηρίου για συντομία, υπάρχει ατμόσφαιρα αληθινών ανθρώπων όπως περίπου είναι και εκτός του Ναού και τους γνωρίζει ο Θεός, ο κόσμος γνωρίζεται με τους υπολοίπους και ανταλάσσει ένα νεύμα ή μια καλημέρα και γυρίζει σπίτι του ευφραινόμενος απ' τη σχέση που καλλιέργησε με τους συν-ανθρώπους - Θεό

ή κάτι ενδιάμεσο; :)

Υπενθυμίζω πως μιλώ για Ενορία και όχι για προσκυνηματικό Ναό ή Μοναστήρι.



Στο θέμα της χρήσης της μουσικής, φαντάζομαι όλοι συμφωνούμε στο ότι προορίζεται για τη Λατρεία του Θεού τις ώρες των Ακολουθιών.

Είμαι λίγο επιφυλακτικός σχετικά με τις ηχογραφήσεις και τις εμφανίσεις ψαλτών εκτός Ναού και Ακολουθιών.

Απ' τη μια για λόγους διδασκαλίας (πχ Ναυπλιώτης ή ζωντανές ηχογραφ. μεγάλων δασκάλων), παρουσίασης μιας νέας ακολουθίας ή μιας άγνωστης από ιδιαίτερη φυλλάδα, ενός σπάνιου ή και άγνωστου μέλους, ενός συγκεκριμένου θέματος στα πλαίσια μουσικολογικών εργασιών, ακόμη και κατ' οίκον προσευχής

και απ' την άλλη, αναπαραγωγή γνωστών ψαλτικών hit, από ψάλτες ή ακόμα και "θεοσεβούμενους" καλλιτέχνες, συνήθως σε περίοδο εορτών, για χρήση στο αυτοκίνητο πηγαίνοντας για ψώνια, ή στον καναπέ με λίγο scοtch περιμένοντας του καλεσμένους, ή για μια "πνευματική" βραδυνή έξοδο με live ψαλτική. Λες και δεν έχουμε ωραιότατα παραδοσιακά κάλαντα για όλες τις εορταστικές περιόδους.

Πλέον τώρα και για προσωπική κατάνυξη στον Ναό, πριν ή μετά την εργασία.

Τί να πω..
Δεν επιμένω..
Αν κανείς κατανύγειται έτσι, δικαίωμά του.
Ίσως είναι θέμα προσωπικότητας και μέτρου του καθενός και του πνευματικού του.
Δεν επιμένω ειλικρινά

Για το θέμα της σιγής και ησυχίας, δεν νομίζω πως θα πρέπει να μας προκαλεί αμηχανία ένα διάστημα κενού στην ακολουθία μεταξύ Ευχής και Εκφωνήσεως (της κατάληξης της Ευχής), ή μεταξύ τέλους του Κοινωνικού και Μεταλήψεως των τελευταίων 5-10 πιστών, ή να ταραχθούμε αν στο αντίδωρο ψάλλοντας έναν Καλλοφωνικό Ειρμό (το κάνω κι εγώ με κλειστά τα μικρόφωνα) ακουστούν δυο κουβέντες από την είσοδο ή τον περίβολο του Ναού.

υγ
μ' αρέσει που είπα πως δεν θα επεκταθώ.. :p

επειδή ξέφυγα και σε άλλα θέματα ιδιαίτερα ευαίσθητα, διαρκούσης μάλιστα της Μεγ. Τεσ. αν κρίνουν οι συντονιστές να διαγραφεί το μήνυμα, προς αποφυγή "αργολογίας" , από μένα free!:)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Το θέμα τέθηκε πολύ γενικά για οποιαδήποτε μουσική και χωρίς να διευκρινίζεται στον τίτλο εάν πρόκειται για εντός ή εκτός ακολουθίας. Τα σχόλια στο εξής ας μείνουν στην περίπτωση μετάδοσης ψαλτικών ηχογραφήσεων εκτός ακολουθίας.

Έχει συμβεί και στην Αυστραλία αναμετάδοση από CD με ψαλτικούς ύμνους των ιεροψαλτών του ίδιου ναού (και άλλοτε από CD της Σιμωνόπετρας), πρίν την έναρξη πανηγυρικού εσπερινού με την εκκλησία γεμάτη από κόσμο που πήγε νωρίς (για να πιάσει ...θέση) ώστε να μην γίνεται οχλαγωγία. Άλλες φορές δεν θυμάμαι να άκουσα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτές τις μέρες στις εκκλησίες υπάρχουν πολλοί που περιμένουν και ώρες ακομα για να εξομολογηθούν. Που είναι το κακό να παίζει ένα cd με ύμνους; Αν, δηλαδή, ένα datsun με πατάτες σταθμεύσει έξω από την εκκλησία και παίζει λαϊκά με το μεγάφωνο, ώστε να ακούγεται και μέσα στο ναό, είναι καλύτερο;

Φίλτατε,

Ἡ ἐκκλησία εἶναι ζωντανὸς ὀργανισμὸς καὶ ὅλα γίνονται διὰ ζώσης, ὄχι κονσέρβα οὔτε δι᾿ ἀντιπροσώπου, ἀπὸ τὴν ψαλμωδία μέχρι τὴν παρουσία στὸ ναὸ. Ἑντὸς τοῦ ναοῦ τὰ πάντα ἔχουν ρόλο στὴν λατρεία, δὲν ἀποτελοῦν ἁπλὴ διακόσμηση γιὰ τὴν τέρψη τῶν πιστῶν. Οἱ ἐκκλησίες δὲν ἁγιογραφοῦνται γιὰ νὰ μὴν ὑπάρχουν γυμνὰ ντουβάρια, ἡ ψαλμωδία δὲν ὑπάρχει γιὰ νὰ μὴν βαριοῦνται οἱ ἄνθρωποι. Ὅλοι καὶ ὅλα εἶναι σοφὰ διατεταγμένα.

Tὸ cd ποὺ κολλάει στὰ παραπάνω;

Ἄν θέλει ἡ ἑνορία νὰ ἀκούγεται κάτι, μπορεῖ νὰ προσκαλέσει κάποια χορωδία νὰ κάνει ἐξάσκηση τὴν ὥρα ἐκείνη ἤ νὰ καλέσει τοὺς ψάλτες της νὰ διαβάσουν τὸ ψαλτήρι εἰς ἐπήκοοον πάντων ἤ νὰ τελέσει κάποια ξεχασμένη ἀκολουθία, ὅπως πολλὲς φορὲς ἔχει γράψει ὁ Δ. Καλπακίδης.

Τὰ ὑπόλοιπα εἶναι ψεύτικες λύσεις γιὰ ψευδοπροβλήματα.
 

tb---

τσοπάνης
Ο αρχικός προβληματισμός μου είναι , εάν υπάρχει κάποια τέτοια οδηγία επίσημη.

Αναφέρομαι σε πριπτώσεις εκτός ιερών ακολουθιών.

Ευχαριστώ ~
 

paganus

Παλαιόν μέλι
Φίλτατε,

Ἡ ἐκκλησία εἶναι ζωντανὸς ὀργανισμὸς καὶ ὅλα γίνονται διὰ ζώσης, ὄχι κονσέρβα οὔτε δι᾿ ἀντιπροσώπου, ἀπὸ τὴν ψαλμωδία μέχρι τὴν παρουσία στὸ ναὸ. Ἑντὸς τοῦ ναοῦ τὰ πάντα ἔχουν ρόλο στὴν λατρεία, δὲν ἀποτελοῦν ἁπλὴ διακόσμηση γιὰ τὴν τέρψη τῶν πιστῶν. Οἱ ἐκκλησίες δὲν ἁγιογραφοῦνται γιὰ νὰ μὴν ὑπάρχουν γυμνὰ ντουβάρια, ἡ ψαλμωδία δὲν ὑπάρχει γιὰ νὰ μὴν βαριοῦνται οἱ ἄνθρωποι. Ὅλοι καὶ ὅλα εἶναι σοφὰ διατεταγμένα.

Tὸ cd ποὺ κολλάει στὰ παραπάνω;

Ἄν θέλει ἡ ἑνορία νὰ ἀκούγεται κάτι, μπορεῖ νὰ προσκαλέσει κάποια χορωδία νὰ κάνει ἐξάσκηση τὴν ὥρα ἐκείνη ἤ νὰ καλέσει τοὺς ψάλτες της νὰ διαβάσουν τὸ ψαλτήρι εἰς ἐπήκοοον πάντων ἤ νὰ τελέσει κάποια ξεχασμένη ἀκολουθία, ὅπως πολλὲς φορὲς ἔχει γράψει ὁ Δ. Καλπακίδης.

Τὰ ὑπόλοιπα εἶναι ψεύτικες λύσεις γιὰ ψευδοπροβλήματα.

Αγαπητέ κύριε Δομέστικους,

με μπερδέψατε λιγο στο τι σημαίνει ναός και τι εκκλησία. Φυσικά και στην εκκλησία τίποτα δεν γίνεται δι' αντιπροσώπου ή όπως είπατε "κονσέρβα". Αλλά άλλο ναός και άλλο εκκλησία. Αν δεν κάνω λάθος εκκλησία είναι η σύναξη και ναός ο χώρος. Το cd σίγουρα δεν κολλάει στην εκκλησία. Αλλά ούτε και στο ναό;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητέ κύριε Δομέστικους,

με μπερδέψατε λιγο στο τι σημαίνει ναός και τι εκκλησία. Φυσικά και στην εκκλησία τίποτα δεν γίνεται δι' αντιπροσώπου ή όπως είπατε "κονσέρβα". Αλλά άλλο ναός και άλλο εκκλησία. Αν δεν κάνω λάθος εκκλησία είναι η σύναξη και ναός ο χώρος. Το cd σίγουρα δεν κολλάει στην εκκλησία. Αλλά ούτε και στο ναό;

Σωστὴ παρατήρηση.

Ναὸς εἶναι ὄντως ὁ χῶρος στὸν ὁποῖο λαμβάνει χώρα ἡ ἐκκλησία, ἡ σύναξη. Ὄμως, ὁ συγκεκριμένος χῶρος δὲν ἁπλὰ ἕνα κέλυφος ποὺ μόνο μᾶς φιλοξενεῖ καὶ προσφέρει ἕνα κεραμίδι πάνω ἀπὸ τὴν κεφαλή μας. Καὶ ὁ χῶρος εἶναι ἐνταγμένος μέσα στὴν ἐκκλησία γι᾿ αὐτὸ καὶ τελεῖται ὁ καθαγιασμός του μὲ τὴν ἀκολουθία τῶν ἐγκαινίων κι ὅταν μαγαριστεῖ ἀπὸ ἀπίστους πέφτει σὲ ἀχρηστία καὶ μετατρέπεται σὲ ἁπλὸ ντουβάρι μέχρι νὰ ἐπανακαθαγιασθεῖ. Γι᾿ αὐτὸ ἔχουμε μάθει νὰ κάνουμε τὸν σταυρό μας περνῶντας ἔξω ἀπὸ ναὸ, ἀκόμη κι ἄν δὲν τελεῖται κάποια ἀκολουθία (σύναξη) ἐκείνη τὴν στιγμὴ.

Συνεπῶς, θεωρῶ, προσωπικὰ, ἀσέβεια ἑντὸς τοῦ ναοῦ, κατ᾿ ἐξοχὴν χῶρο τῆς λογικῆς λατρείας, νὰ «παίζει» ἕνα ἄλογο καὶ ἄψυχο cd καὶ μάλιστα μὲ ἐκκλησιαστικὰ μέλη ποὺ ἀποτελοῦν ἀναπόσπαστο τμήμα τῆς λογικῆς λατρείας, ἐν εἴδει γεμίσματος, ἄψυχης διακόσμησης.

Ἄλλωστε, ἡ ἐκκλησιαστική μας παράδοση ἔχει προβλέψει καὶ γιὰ τὴν ὥρα ἑκτὸς τῆς ἀκολουθίας, ἄν θέλει κάποιος νὰ προσευχηθεῖ καὶ μέσα στὸ ναὸ ἤ νὰ περάσει τὴν ἀναμονὴ του, ὑπάρχει τὸ κομβοσχοίνι, ὑπάρχει ἡ ἀνάγνωση τῶν ἱερῶν κειμένων. Πολλὲς λύσεις ὑπάρχουν μέσα στὸ πραγματικὸ πνεύμα τῆς ἐκκλ. παράδοσής μας καὶ ὄχι λύσεις κοσμικὲς, τύπου lounge.

Π.χ. προσωπικὰ, θὰ μοῦ ἄρεσε ὅσο περιμένω τὸν πνευματικὸ νὰ πίνω καὶ κανένα τσαγάκι στὸ στασίδι μου. Μπορεῖ νὰ γίνει αὐτό; Ὄχι φυσικά.
Τὸ θέμα νομίζω ὅτι εἶναι πὼς προσδιορίζει ὁ καθένας τὴν ἱερότητα.

Εὐχαριστῶ.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
ίσως να είναι καμιά μόδα της εποχής μας ~

Καπώς έτσι είναι φίλε μου. Θυμάμαι (και δεν είμαι πολύ μεγάλος) στην ενοριά που μεγάλωσα την ησυχία που είχε ο Ναος μας όταν δεν ήταν ώρα ακολουθιας και την πραγματικη κατανυξη με τα καντηλάκια να στο μισοσκόταδο... Τώρα μάλλον επειδη ουτε και οι βασικες ακουλουθιες δεν τελουνται στους περισσότερους δυστυχώς ναους προσπάθουν να δημιουργήσουν τεχνιτή κατανυξη αλλα αυτο δεν γίνεται. :(

Γραφει κάπου ο Αυγερινός σε κάποιο του ποίημα..

....
Ψηλά τ’ ασημοκάντηλα,
φωτιά ιλαρή και θεία.
Στο θόλο ο Παντοκράτορας,
στο τέμπλο η Παναγία.
Στην πύλη ο ασκητής παπάς
προφητική οπτασία.
Και χερουβείμ και σεραφείμ
ολόγυρα σιωπάνε.
Οι άγιοι στέκουνε σεμνοί
μεσ’ στα φωτοστεφάνια,
και οι πιστοί το θυμιατό
της προσευχής τους καίνε.
...
 

tb---

τσοπάνης
"...το αυθεντικό βυζαντινό μέλος , δεν είναι καταναλωτική μουσική, ούτε επίσης μπορεί να γίνει αντικείμενο της οποιασδήποτε εμπορευματοποίησης. Αντίθετα ανήκει στον χώρο της υπέρβασης, και ειναι ο μουσικός λόγος , λόγος αποκάλυψης και φανέρωσης της αλήθειας και της Εμπειρίας της Εκκλησίας, ο οποίος δεν σχετίζεται με την πρόκληση των αισθήσεων, τη συγκίνηση , την τέρψη και την απόλαυση. Το κάλος , δηλαδή , της βυζαντινής μουσικής δεν έχει βάσεις αισθητικές αλλά οντολογικές , οι οποίες αποτυπώνονται και προσδιορίζονται εικονολογικά και ευχαριστικά στις ιερές ακολουθίες..."

Από τον πρόλογο της Συλλογής Ιακώβου Ναυπλιώτου,

Αντώνιος Αλυγιζάκης.
 

ATHANASSIOS

Αθανάσιος Χατζής
Ωραία η παρατήρηση, και έγω το πρόσεξα. Έχει γίνει της μόδας θα λέγαμε, δεν υπάρχει λειτουργία, ε ας παίξουμε κανένα hit της ψαλτικής για να ευχαριστηθεί ο επισκέπτης.

Εντάξη, ας πούμε ότι οι πατέρες το κάνουν με καλή τη πρόθεση και ο Θεός να ευλογήσει αυτή τους την πράξη, αλλά τελικά μήπως πρέπει να το ψάξουμε πιο βαθιά και αυτό όπως και άλλα.

Θυμήθηκα έναν ιερέα εδώ στην περιοχή μας, που έλεγε χαρακτηριστικά σε περίοδο νηστείας κάνουμε νηστεία και στα αυτιά και στα μάτια μας. Ο ίδιος αναφέρει "έρχονται και μου λένε μα πάτερ ακούω τις εκπομπές της Εκκλησίας της Ελλάδος, κακό είναι ;".

Έχω προσέξει και προσωπικά χρειαζόμαστε συνεχώς να γεμίσουμε τα μάτια και τα αυτιά μας με κάτι και ανεξάρτητα του περιεχομένου και της ποιότητος. Έτσι λοιπόν μπαίνουμε και στον ναό, και σε λίγο θα μας προκαλεί έκπληξη αν δεν παίζει μουσική. Έτσι περάσαμε να ανάψουμε ένα κερί για το καλό, ακούσαμε και λίγο το CD και τι έγινε η προσευχή ;

Και βέβαια ο αντίλογος πολλών θα είναι μα το CD θα βοηθήσει και να προσευχηθεί..... δεν το νομίζω τότε οι πατέρες να μας συστήσουν να πάρει και ο καθένα από μια εκτέλεση βυζαντινής που του αρέσει και να προσεύχεται έτσι και κατ'οίκον.

Και τι γίνεται με αυτούς που πάνε εκείνη τη στιγμή που παίζει το CD να προσευχηθούνε και που ίσως δεν θέλουν να ακούσουνε τίποτα !!! Τι γίνεται με αυτούς που δεν πατάνε το πόδι τους στο ναό την ώρα που γίνεται λειτουργία, την ώρα που ψέλνουνε οι ψάλτες .... Ε αυτοί είναι οι εκτός εκκλησίας θα πείτε, οι ιδιότροποι.

Μήπως όλοι μας είμαστε ιδιότροποι και καταντούμε να εξυπηρετούμε τα γούστα μας και τα πάθη μας με ότι μας αρέσει. Μήπως χρειάζεται να βρει ο καθένας μας λίγο περισσότερο ησυχία, σιωπή, και να μιλήσει με τον Θεό και με τον εαυτό του.

Συγχωρέστε με αδερφοί, τα γράφω και για εμένα αυτά .....

Εξάλλου είναι και περίοδος νηστείας και ίσως να έχουν κάποια σχέση....

Καλό υπόλοιπο Σαρακοστής - Καλή Ανάσταση
 
Top