[Ερώτηση] Μουσική Παρακλητική

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια μουσική παρακλητική εκτός από το έργο του πρωτοπρεσβυτερου Κων/νου Παπαγιάννη;
 
σαν οκτώηχος υπάρχει του Βουδούρη , αλλά σαν παρακλητική πρέπει να ναι μοναδικό και πρωτότυπο του πατρός Κων/νου. δεν έχω εγώ τουλάχιστον τίποτα υπ όψιν
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ὑπάρχει τὸ Ὀκτώηχον ἑβδομαδάριον τοῦ π. Δοσιθέου κατουνακιώτου ἐκδ. μ. ἁγ. Κυπριανοῦ, Φυλή.
 


Ὑπάρχει τὸ Ὀκτώηχον ἑβδομαδάριον τοῦ π. Δοσιθέου κατουνακιώτου ἐκδ. μ. ἁγ. Κυπριανοῦ, Φυλή.
κ. Μανώλη , Χριστός Ανέστη !
πείτε μας για το έργο αυτό ή παραπέμψτε μας αν υπάρχει κριτική σας παρακαλώ
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Τὸ μόνο ποὺ γνωρίζω εἶναι ὅτι μὲ ἱκανοποιεῖ καὶ τὸ χρησιμοποιῶ.
 

Στράτος

Μέλος
Σας ενημερώνω ότι απο το 2003 κυκλοφορεί δίτομο έργο του π. Ιεροθέου με τίτλο "ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΗ-ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ" το οποίο προλογίζει ο τότε Μητροπολίτης και νυν Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος. Για το παραπάνω έργο επειδή τυχαίνει να το έχω, μπορώ να σας δώσω ό,τι πληροφορίες θέλετε...
 
Last edited:

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Για το αρχείο είδα στη σελίδα του Σταμούλη ότι το έργο της Μονής αποτελείται από 2 τόμους 495 σελ. έκαστος.
 
Last edited:
Σας ενημερώνω ότι απο το 2003 κυκλοφορεί δίτομο έργο του π. Ιεροθέου με τίτλο "ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΗ-ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ" το οποίο προλογίζει ο τότε Μητροπολίτης και νυν Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος. Για το παραπάνω έργο επειδή τυχαίνει να το έχω, μπορώ να σας δώσω ό,τι πληροφορίες θέλετε...

αν έχετε την καλοσύνη πείτε μας τα περιεχόμενα και την δική σας γνώμη
 

Στράτος

Μέλος
Θα κάνω κάτι καλύτερο, Θα σκανάρω τα περιεχόμενα του α΄τόμου (κύριοι ήχοι). Τα του β΄τόμου είναι κατ αναλογία ίδια και θα σας τα στείλω απόψε...
 

Attachments

  • Untitled-1 6.jpg
    367.4 KB · Views: 663
  • Untitled-7.jpg
    357.8 KB · Views: 337
  • Untitled-8.jpg
    379.5 KB · Views: 224
  • Untitled-9.jpg
    317.8 KB · Views: 250
  • Untitled-10.jpg
    555.2 KB · Views: 302
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Σας ενημερώνω ότι απο το 2003 κυκλοφορεί δίτομο έργο του π. Ιεροθέου με τίτλο "ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΗ-ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ" το οποίο προλογίζει ο τότε Μητροπολίτης και νυν Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος. Για το παραπάνω έργο επειδή τυχαίνει να το έχω, μπορώ να σας δώσω ό,τι πληροφορίες θέλετε...

http://www.stamoulis.gr/ViewShopPro...1&SearchStr=%D0%C1%D1%C1%CA%CB%C7%D4%C9%CA%C7

http://www.stamoulis.gr/ViewShopPro...%EF%F5%F3%E9%EA%FC%ED%20%C5%E3%EA%FC%EB%F0%E9
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Να ρωτησω και εγω, η μουσικη Παρακλητικη του π.Παπαγιαννη ειναι πληρης;
Οτιδηποτε ψελνεται απο την Παρακλητικη ειναι γραμμενο ή πχ μονο οι ειρμοι;

Και πιο πρακτικα: αν βαλω αυτο στο αναλογιο για να ψαλλω θα χρειαστει να ανοιξω και την μη-μουσικη Παρακλητικη;
 

anthem

Μέλος
Χαίρετε!

Πραγματικά πολύ ωραίο θέμα.

Θα ήθελα την άποψη σχετικά με το παρακάτω.

Με ενδιαφέρει να βρω την παρακλητική σε μουσικά αλλά χωρίς τους ειρμούς των κανόνων, τα προσόμοια κ.τ.λ. Μόνο τα ιδιόμελα και τα τροπάρια που δεν "πατάνε" σε ειρμούς και προσόμοια κ.τ.λ..

Ποιο βιβλίο θα μου προτείνατε; Του Παπαγιάννη δεν ξέρω πόσο εύχρηστο είναι λόγω του χειρογράφου.
 

basion

Νέο μέλος
Χαίρετε!

Πραγματικά πολύ ωραίο θέμα.

Θα ήθελα την άποψη σχετικά με το παρακάτω.

Με ενδιαφέρει να βρω την παρακλητική σε μουσικά αλλά χωρίς τους ειρμούς των κανόνων, τα προσόμοια κ.τ.λ. Μόνο τα ιδιόμελα και τα τροπάρια που δεν "πατάνε" σε ειρμούς και προσόμοια κ.τ.λ..

Ποιο βιβλίο θα μου προτείνατε; Του Παπαγιάννη δεν ξέρω πόσο εύχρηστο είναι λόγω του χειρογράφου.
Υπάρχει και το οκτάηχον εβδομαδάριον του Δοσιθέου Μοναχού Κατουνακιώτου, σε έναν τόμο
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πραγματικά πολύ ωραίο θέμα.

Θα ήθελα την άποψη σχετικά με το παρακάτω.

Με ενδιαφέρει να βρω την παρακλητική σε μουσικά αλλά χωρίς τους ειρμούς των κανόνων, τα προσόμοια κ.τ.λ. Μόνο τα ιδιόμελα και τα τροπάρια που δεν "πατάνε" σε ειρμούς και προσόμοια κ.τ.λ..
Ἀφοῦ εἶναι ὡραῖο τό θέμα στά προηγούμενα θά εἴδατε καί τήν ἀναφορά στό δίτομο έργο του π. Ιεροθέου με τίτλο "ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΗ-ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ" καθώς καί σκαναρισμένα τά περιεχόμενα τοῦ α΄ τόμου, πού ἀντίστοιχα εἶναι καί τοῦ β΄.
Περισσότερα ἐδῶ (http://www.ierotheos.gr/moysikon-egolpion-paraklitikis), ὅπου ἐπιλέγεται καί τόν κάθε τόμο χωριστά, διαβάζεται περί τοῦ περιεχομένου
...περιέχονται ἅπαντα τά εἰς τήν Παρακλητικήν εὑρισκόμενα «ἰδιόμελα» Τροπάρια ἀπό Κυριακῆς ἑσπέρας ἕως καί Σαββάτου πρωΐας, πλήν τῶν «προσομοίων», ἤτοι: Ἀπόστιχα ἑσπερινοῦ, Καθίσματα ὄρθρου, Εἱρμούς Κανόνων, Α', Γ', Θ', ὠδῆς, Ἀπόστιχα τῶν Αἴνων.
καί σέ pdf βλέπετε δεῖγμα.

 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
την δουλεια του πατρος Ιεροθεου την ξερω καλα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Με τον π. Παπαγιαννη, ενω οι γραμμες του ειναι ομορφες, το χειρογραφο του με αποθει και μαλιστα με εμποδιζει.
Αν εχει δει κανενας συναδελφος και τις δυο εργασιες αυτες, πιο συνιστατε και γιατι; Οπωςδηποτε θελω να εμπλουτισω την βιβλιοθηκη μου με μουσικη παρακλητικη, αλλα στα τυγλα δισταζω να επενδυσω τα χρηματα.
Ευχαριστω.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Θέλει μελέτη εκ των προτέρων το βιβλίο του π. Κωνσταντίνου, όχι γιατί είναι δύσκολο, αλλά για το λόγο που προαναφέρθηκε, δηλαδή τα γράμματα, που αν δεν τα προσέξεις την πατάς και δυσκολεύεσαι στο ψάλσιμο.
Το μελετάς και και όποια γράμματα δυσκολεύουν τα διορθώνεις με το στυλό.
Ακόμη θυμάμαι αυτό το ''κ'' που το νόμιζα για ''χ'', αλλά και κάποια άλλα.
:D
 

anthem

Μέλος
Εγώ πάντως κατέληξα στο οκτάηχον εβδομαδάριον του Δοσιθέου Μοναχού Κατουνακιώτου. Κοστίζει 15 €, είναι γραμμένο σε απλές μουσικές γραμμές, ότι πρέπει για 'μένα που είμαι αρχάριος.

Πάντως του π. Παπαγιάννη αξίζουν και για ένα ακόμη λόγο. Το ότι είναι γραμμένα ώστε να δίνουν έμφαση στο κατ' έννοιαν ψάλσιμο. Μία φορά άκουσα κάτι μοναχές να ψέλνουν έτσι και πραγματικά τα νοήματα ήταν πολύ διαφορετικά.

Θα ήθελα την άποψη σας για το παραπάνω.
 
Last edited:
Top