[Ερώτηση] Μουσική Πανδέκτη

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Καλησπερα,
Εστειλα προσωπικα μηνυματα σε καποια παλαιοτερα μελη του φορουμ, αλλα θα ηθελα να ακουσω αναλυτικα για τα εξης (Επισκεφτηκα και το βιβλιοπωλειο της Αποστολικης Διακονιας αλλα με μπερδεψαν καπως):

1.Η κλασικη 4τομη μουσικη Πανδεκτη απο ποιες εκδοσεις ειναι; Ο Εσπερινος εγραφε 'εκδοσεις τετριος' και το Μαθηματαριον εγραφε 'εκδοσεις επεκταση'. Εχουν βγαλει και οι 2 εκδοτικοι οικοι τους 4 τομους, ή ο μεν εβγαλε τους μισους και ο δε τους υπολοιπους;

2. Επισης, στην Αποστολικη Διακονια μου ειπαν πως υπαρχει και ενας 5ος τομος της ιδιας σειρας (για τον οποιο δεν ειχαν στοιχεια καταχωρημενα και ουτε ειχαν στο μαγαζι τους εκεινη τη στιγμη). Αυτος τι ειναι;!;!; εγω ηξερα για 4 (Εσπερινος-Ορθρος-Μαθηματαριον-Θ.Λειτουργια).

[Συνοπτικοτερα: Εγω ποια εκδοση πρεπει να παρω για την συνεχεια των σπουδων, ποσοι τομοι ειναι και απο ποιους συγγραφεις ειναι;]
 
Οι Τόμοι είναι τέσσερις . Εσπερινός ,Όρθρος,Θεία Λειτουργία, Μαθηματάριο.
Πέμπτος Τόμος δεν υπάρχει .
Η προσπάθεια ανατύπωσης -από αυτά που γνωρίζω- ήταν του μουσικολογιώτατου κ. Παπαχρόνη . Όντως οι δυο τόμοι εκδόθηκαν από τις εκδόσεις Τέρτιος και στην συνέχεια , από τις εκδόσεις επέκταση.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλησπερα,
Εστειλα προσωπικα μηνυματα σε καποια παλαιοτερα μελη του φορουμ, αλλα θα ηθελα να ακουσω αναλυτικα για τα εξης (Επισκεφτηκα και το βιβλιοπωλειο της Αποστολικης Διακονιας αλλα με μπερδεψαν καπως):

1.Η κλασικη 4τομη μουσικη Πανδεκτη απο ποιες εκδοσεις ειναι; Ο Εσπερινος εγραφε 'εκδοσεις τετριος' και το Μαθηματαριον εγραφε 'εκδοσεις επεκταση'. Εχουν βγαλει και οι 2 εκδοτικοι οικοι τους 4 τομους, ή ο μεν εβγαλε τους μισους και ο δε τους υπολοιπους;

2. Επισης, στην Αποστολικη Διακονια μου ειπαν πως υπαρχει και ενας 5ος τομος της ιδιας σειρας (για τον οποιο δεν ειχαν στοιχεια καταχωρημενα και ουτε ειχαν στο μαγαζι τους εκεινη τη στιγμη). Αυτος τι ειναι;!;!; εγω ηξερα για 4 (Εσπερινος-Ορθρος-Μαθηματαριον-Θ.Λειτουργια).

[Συνοπτικοτερα: Εγω ποια εκδοση πρεπει να παρω για την συνεχεια των σπουδων, ποσοι τομοι ειναι και απο ποιους συγγραφεις ειναι;]
Ο Ε' τόμος είναι άλλο πράγμα. «Πανδέκτη Εκκλησιαστικής Μουσικής» ονομάζει τη σειρά των βιβλίων του ο κ. Παϊκόπουλος. Μέχρι τώρα έχει βγάλει τον ε' τόμο, που είναι μέλη του Εσπερινού και του Όρθρου, και τον γ' που είναι Λειτουργία. Δεν έχει καμία σχέση με την παλαιά σειρά.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εν ολίγοις για να μην μπερδευτείς και με τον Μουσικό Πανδέκτη της "ζωής", βεβαιώσου ότι εσωτερικά το έργο παρουσιάζεται έτσι:
e.JPG
Η όποια ανατύπωση πιθανόν να έχει και κάποια πρόσθετα, αλλά εάν δεν περιέχει τα ως άνω, πρόκειται για άλλο έργο.
 
Top