[Ερώτηση] Μουσική Ανθοδέσμη - Σπυρίδων Μαϊδανόγλου

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος αυτό το βιβλίο και πώς το αξιολογεί γενικά. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν είναι χειρόγραφο και αν πωλείται ακόμα. Ευχαριστώ πολύ.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος αυτό το βιβλίο και πώς το αξιολογεί γενικά. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν είναι χειρόγραφο και αν πωλείται ακόμα. Ευχαριστώ πολύ.

Τη "Μουσική Ανθοδέσμη" την είχα πάρει από τον αδερφό του αείμνηστου ένα χρόνο μετά την έκδοσή της (Σέρραι 1996). Την είχε επιμεληθεί ο πάτερ Ιερόθεος (εκδόσεις ΤΕΡΤΙΟΣ) και είναι γραμμένη με τη γραφή που χρησιμοποιεί σε όλες τις εκδόσεις του("Πατριαρχική Κιβωτός" κλπ.). Τα μαθήματα που περιέχει, τα οποία προέρχονται από χειρόγραφα του Μαϊδάνογλου, είναι, εκτός των καταβασιών της Θ' ωδής αντί Άξιον Εστίν, κυρίως μαθήματα του Καραμάνη διασκευασμένα από τον αείμνηστο. Αν πωλείται ακόμα δεν ξέρω, ο π.Ιερόθεος ίσως γνωρίζει. Όσον αφορά την αξιολόγηση αυτο είναι κάτι το υποκειμενικό. Τότε τη χρησιμοποιούσα όπως και κάθε τι με ανελυμένη γραφή. Τα τελευταία χρόνια έχω κάνει στροφή στα πιο κλασσικά κείμενα.
 

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος αυτό το βιβλίο και πώς το αξιολογεί γενικά. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν είναι χειρόγραφο και αν πωλείται ακόμα. Ευχαριστώ πολύ.

Σταύρο, το βιβλίο το έχω αλλα δεν ξέρω αν είναι διαθέσιμο ακόμα στην αγορά. Είναι καλογραμμένο και ευανάγνωστο (όπως όλα τα βιβλία του Ιερόθεου). Όσον αφορα την αξιολόγηση του μπορώ να σου το δανείσω και να κάνεις τη δική σου αξιολόγηση, αν δεν το έχεις ήδη βρει.
 
Τώρα έρχονται Χριστούγεννα κάντε μας ένα δώρο . Βγάλτε το σε μορφή pdf να το έχουμε
 

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Τώρα έρχονται Χριστούγεννα κάντε μας ένα δώρο . Βγάλτε το σε μορφή pdf να το έχουμε

Το βιβλίο εκδόθηκε πρόσφατα (1996) από τις εκδόσεις ΤΕΡΤΙΟΣ με επιμέλεια του Ιερομ. Ιερόθεου. Πολυ πιθανόν να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα απο τους κληρονόμους. Αν καποιος γνωρίζει ας μας πει.
 
Top